کمپین انتشار فیش های حقوقی

«شفافیت»، هم استراتزی و هم تاکتیک دولت

آیت وکیلیان: فیش حقوقی برخی از مدیران از دریافت میلیونی آنان حکایت داشت، وموجی از اتفاقات را روانه رسانه‌ها کرد که پس‌لرزه‌های آن هنوز هم ادامه دارد. دولت رسما از این پرداختی‌ها عذرخواهی کرده و دستور پیگیری آن را صادر کرده است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
«شفافیت»، هم استراتزی و هم تاکتیک دولت
نوآوران -

به دنبال ارسال فهرست مجموعه حقوق‌های دریافتی متوسط یکسال اخیر مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی از سوی اعضای هیات دولت به دفتر معاون اول رییس جمهور، جهانگیری دستور تشکیل کمیته‌ای سه نفره برای رسیدگی و تطبیق این دریافتی‌ها براساس قوانین و مقررات را صادر کرد. در ادامه بسیاری از مدیران دولت نیز در یک حرکت شایسته فیش های حقوقی خود را منتشر کردند،تا افکار عمومی از صحت و میزان دریافتی آن ها با خبر شود،اتفاقی نیک در جهت شفاف سازی و احترام به حساسیت طیف های مختلف اجتماعی

این هم یک بهانه است، دولت نشانه است

فیش‌های حقوقی میلیونی، گروه‌های سیاسی و جناحی را وارد رقابت در فاز جدیدتری کرده است. تندروها که دست خود را از قوه مجریه کوتاه می‌بینند و در این روزها از موضع اقتدار سخن می‌گویند، برای کوبیدن بر این طبل و حمله‌ فزاینده به دولت اعتدال‌گرا لحظه‌ای تردید به خود راه نداده‌اند. این درحالی است که در دولت گذشته، جریان مذکور که مرکز ثقل دولت گذشته بودند، در مقابل اختلاس‌ها و رانت‌خواری‌های شگفت‌انگیز دولت متبوعشان، نه تنها نقدی بر زبان نیاوردند بلکه مهر خاموشی بر لب گذاشته بودند. افشای چند فیش حقوقی در مقابل غارتی که ابعاد آن در دوران هشت‌ساله‌ دولت احمدی نژاد که از حدود ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد عمدتاً نفتی و گازی برخوردار بود، با چه منطقی می‌تواند در قیاس با آن قرار گیرد؟!

آنچه در روزهای اخیر و در ماجرای موضوع فیش‌های حقوقی می‌توان در رفتار مخالفان دولت به وضوح مشاهده کرد، بهره‌برداری سیاسی از موضوع است؛ مصداق عینی ژست نامناسب و کنش جناحی جریان رقیب، در اینجاست که حتی با وجود آنکه سخنگوی دولت به صورت رسمی عذرخواهی کرده و رئیس جمهوری دستوری قاطع مبنی بر برخورد با آن را صادر کرده و معاون اول او کمیته رسیدگی تشکیل داده است، بدون توجه به این رفتارها، تنها به فعالیت خصمانه خود می‌پردازند.

مخالفان و منتقدان دولت یازدهم با حالتی مظلومانه یکی پس از دیگری دولت را مورد مواخذه قرار داده‌اند و در رسانه‌های همسو کارناوالی از سیاه‌نمایی و فرافکنی علیه دولت را سازماندهی کرده‌اند. البته بعید است که اصولگرایان ندانند که پرداخت چنین حقوق‌هایی میراث ماندگار کدام دولت است؟ نکته دیگر اینکه فقط چند ده مدیر نبودند که چنین حقوق‌هایی را دریافت می‌کردند بلکه اگر رسیدگی کامل‌تری صورت گیرد، رقم به صدها مدیر خواهد رسید، چرا که این اتفاق در شهرداری‌ها، نفت، گاز، پتروشیمی، صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌های خصوصی و موسسات نیمه دولتی و نیمه خصوصی و همچنین در ده‌ها شرکت‌های صوری که بسیاری از سازمان‌‌ها و صنایع بزرگ دولتی تشکیل داده‌اند، جریان داشته است.

حقوق‌های بی حساب برای مدیران فاقد تخصص

در اواخر دهه 70 با ورود دولت اصلاحات به عرصه سیاست، کشور شاهد یک تغییر پارادایمی در حوزه اداری و سیستم بوروکراتیک شد. سازمان امور اداری و استخدامی کشور که برای نظارت بر نظام پرداخت‌ها و هماهنگی پرداخت‌ها تشکیل شده بود، در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادغام شد. با بالاگرفتن شدت تنش سیاسی از نیمه دوم دهه هفتاد به تدریج لایه‌های بوروکراتیک نیز متأثر از این تحولات شد. سرعت جابجایی مدیرانی که به این یا آن جناح یا باند سیاسی وابسته بودند، سبب شد تا به تدریج مدیرانی در لایه‌های میانی و بالایی ماندگار شوند که تقریبا از نظر سیاسی ژله‌ای بودند. این بی‌جهتی به تدریج و به ویژه پس از شدت گرفتن پاکسازی بوروکراتیک در دولت محمود احمدی‌نژاد به جایی رسید که مدیران میانی و رده بالای کشور را کارشناسانی تشکیل دادند که نه فقط از نظر سیاسی خنثی بودند بلکه از نظر حرفه‌ای نیز فاقد تخصص بودند. بی‌تخصص به این معنا که بیش از این که به تحول نظام بوروکراتیک کشور و مقابله با بحران‌های آن بپردازند، درگیر حفظ بی دردسر وضع موجود و موقعیت خود بودند.

همین تحول سبب شد که به دست آوردن پست‌های مدیریت در لایه‌های میانی به بالا به رانتی تبدیل شود که بیشتر به کسانی تعلق می‌گرفت که می‌توانستند خود را با هر شرایطی وفق دهند. پناهگاه اصلی این نوع مدیریت عدم شفافیت اداری است. عدم شفاقیتی که بر دو پایه پنهان کردن آمار و اطلاعات و ارزیابی‌های معتبر و تبعیض در نظام پرداخت استوار است.