غلامرضا ظریفیان گفت

دانشگاهیان به نسخه ای از بیرون احتیاجی ندارند

لرستان، سیستان و بلوچستان، شهرکرد، مشهد، هرمزگان، همدان، بیرجند، مازندران، قزوین، گرگان، زنجان، تبریز، رفسنجان، کردستان کاشان، دامغان، اصفهان، سمنان، شاهرود، ارومیه نام تشکل‌هایی است که هزاران کیلومتر را تا تهران آمده بودند تا در نشست هم‌اندیشی دانشجویی که با موافقت وزارت علوم با حضور دانشجویان دانشگاه‌های تهران تشکیل‌شده بود، شرکت کنند. دانشجویانی که از راه نرسیده باید به فکر بلیت برگشت خود بودند تا بازهم هزاران کیلومتر را طی کنند و به شهرهای خود برگردند

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
ظریفیان
نوآوران -

«نشست هم‌اندیشی بیش از 40 تشکل دانشجویی پیرامون اتحادیه تشکل‌های دانشجویی بدون هیچ توضیحی لغو شد.» حال 29 تشکل دانشجویی سراسر کشور در نامه‌ای خطاب به حجت‌الاسلام حسن روحانی نسبت به لغو نشست هم‌اندیشی دانشجویی که علی‌رغم صدور مجوز و انجام هماهنگی‌های قبلی، از برگزاری آن ممانعت به عمل آمد، انتقاد کردند. غلامرضا ظریفیان معاون وزیر علوم دولت اصلاحات معتقد است که دانشگاه یک فرصت است و باید آن را به رسمیت بشناسیم و روحانی دانشگاهی می‌خواهد که فارغ از نگاه امنیتی باشد.

دانشگاه تهدید نیست

غلامرضا ظریفیان، معاون وزیر علوم دولت اصلاحات در گفتگو با نوآوران در مورد کارکرد و نقش دانشگاه در جامعه می‌گوید: «دانشگاه محیطی است که باید متناسب با مقتضیات محیطی آن تصمیم بگیریم و آن را به رسمیت بشناسیم. در سراسر دنیا دانشگاه علاوه بر نقش توسعه دانش در راستای توسعه به معنای عام نیز گام برمی‌دارد. دانشگاه افراد را جامعه‌پذیر می‌کند و به نیروهای فعال کمک می‌کند تا زمینه‌های مختلف بتوانند پرقدرت ظاهر شوند. دانشگاه با فعالیت‌های مشارکتی ازجمله صنفی، سیاسی، فرهنگی سبب می‌شود افراد درنهایت به جامعه خود کمک کنند.»

ظریفیان در مورد برخورد دولت یازدهم با دانشگاه توضیح می‌دهد:‌ «پیش‌ازاین در سخنانی که حسن روحانی داشته و در مناسبات مختلف بر آن تاکید کرده است، شیوه برخورد دولت یازدهم با دانشگاه را نشان می‌دهد. رئیس‌جمهوری درباره مطالبات و دغدغه‌های جدی دانشگاهیان بارها سخن گفته است و در این چند سال هم در دیدار با دانشگاهیان بارها آن‌ها را دعوت کرده است تا دیدگاه‌ها و نظراتشان را در محیط‌های دانشگاهی مطرح کنند.» او می‌گوید:‌ «روحانی با صراحت مواضع خویش را در خصوص الگوی مدیریت دانشگاه‌ها، امنیت دانشگاه‌ها و همین‌طور حفظ حریم آزادی و استقلال دانشگاه‌ها بیان کرده است. با تامل در گفتار روحانی می‌توان مؤلفه‌های نگاه دولت اعتدال به اوضاع کنونی و آینده دانشگاه را به این صورت بیان کرد که روحانی دانشگاهی می‌خواهد که فارغ از نگاه امنیتی باشد. به‌روشنی می‌گوید که از منظر دولت اعتدال، دانشگاه محور و مدار تغییر و توسعه است. اگر قرار باشد این موتور محرک نقش خود را در توسعه ملی به‌خوبی ایفا کند، باید به سازوکارهای ضروری مدیریتی آن توجه کرد.»

ظریفیان در پاسخ به این سوال که آیا صحبت‌های رئیس‌جمهوری در تضاد با عملکرد نهادهای اجرایی مانند وزارت علوم است؟ بیان می‌کند: «از نگاه رئیس‌جمهوری دانشگاه دو هدف عمده و تأثیر‌گذار دارد که استقلال و دیگری آزادی در دانشگاه است. استقلال در دانشگاه از دید دولت یازدهم به این معناست که اصحاب علم و دانش برای خودشان برنامه‌ریزی کنند. این موضوع در حقیقت یک مدیریت از درون است چراکه دانشگاهیان احتیاجی ندارند از بیرون برایشان نسخه‌ای پیچیده شود. موضوع دیگر آزادی محیط‌های دانشگاهی است. این نیز از نگاه دولت یازدهم به این معناست که دانش در ذات خودش بر پایه پرسش نهادینه‌شده است و هر نوع محدودیتی در پرسش به‌طورقطع در تولید علم هم تاثیر نامطلوبی خواهد گذاشت پس ضروری است که برای پرسشگری و نقادی دانشجویان در مراکز و محیط‌های علمی موانع و محدودیت‌ها را برداریم.»

معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات در مورد علت لغو نشست‌های دانشجویی در سال پایانی دولت روحانی، می‌گوید: «تعبیر سخن روحانی در همین راستا است که پدیده دانشگاه یک پدیده امنیتی نیست و از بیرون نمی‌توان برای آن نسخه پیچید زیرا با امنیتی کردن نه‌تنها نمی‌توان فضای دانشگاه را کنترل کرد، بلکه نگاه امنیتی موجب می‌شود دانشگاه از منطق، توانایی و تأثیرگذاری خود خارج شود و نتواند در جهت توسعه علمی کشور نقش مهم خود را ایفا کند. به‌هرحال دانشگاه فضای بسیار مهمی در مسیر تمرین جامعه‌پذیری جوانان به شمار می‌رود.»

ظریفیان در مورد تبعات نگاه امنیتی به دانشگاه‌ها می‌گوید: «کارکرد دانشگاه از مسیر مشارکت دانشجویان در مجموعه‌ای از فعالیت‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی، صنفی و سیاسی میسر خواهد بود لذا از لوازم پذیرش این واقعیت آن است که به فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها به‌عنوان یک فرصت نگاه کنیم و نه یک تهدید چراکه در شرایط کنونی ما به دانشگاه آرام فعال نیازمندیم و نه دانشگاه آرام غیرفعال. نگاه امنیتی به دانشگاه‌ها باعث تقصیر معکوس بر دانشگاه‌ها می‌شود.

سه ماه پیگیری برای برگزاری نشست

باوجوداینکه نزدیک به سه سال از شروع به کار دولت تدبیر و امید گذشته است اما هنوز وضعیت فعالین دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی اصلاح‌طلب و تحول‌خواه هنوز به سامان نرسیده است. بی‌شک دولت روحانی در روزهایی که پروژه‌های بسیاری برای ضربه زدن به دولت در سال پایانی تعریف‌شده است باید حامیان اصلی خود که دانشجویان هستند را ناامید نکند. برهان ثقفیان دبیر سیاسی انجمن اسلامی ترقی‌خواه دانشگاه امیرکبیر در مورد مشکلات این روزهای دانشجویان می‌گوید: «یکی از مسائل مهم و چالشی این روزهای انجمن‌های اسلامی دانشگاه کشور، بحث اتحادیه تشکل‌های دانشجویی انجمن‌های اصلاح‌طلب است. علیرغم درخواست‌های متعدد شرایط برای ایجاد یک نشست قانونی برای هم‌اندیشی تشکل‌های دانشجویی از جریان‌های مختلف برای بحث اتحادیه فراهم نشده است.» ثقفیان یکی از دلایل این اتفاق را عدم‌حمایت کافی وزارت علوم علیرغم وعده‌ها و شعارهای خود برای اجرای بی تنازل قانون و ایجاد شرایط برابر برای تشکل‌های مختلف می‌داند.

جواد شرافت پور، نائب دبیر انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران در مورد روند برگزاری نشست هم‌اندیشی توضیح می‌دهد: «از اواخر اسفندماه پیگیری‌هایی توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از طریق وزارت بهداشت «دبیرخانه هیئت مرکزی نظارت بر تشکل‌های دانشجویی بین وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه در آن زمان در وزارت بهداشت قرار داشت» انجام شد. بعد از یک‌بار عقب افتادن نشست به دلیل مشکلات اجرایی، یک هفته مانده به تاریخ برگزاری به دلایل نامعلوم دبیرخانه از وزارت بهداشت به وزارت علوم منتقل شد و نزدیک به دوماه پیگیری بی‌نتیجه ماند و هماهنگی‌ها از وزارت علوم آغاز شد. بااین‌حال بعد از پیگیری‌ها مجوز نشست توسط انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه پلی‌تکنیک و انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در وزارت علوم پیگیری شد.» شرافت پور ادامه می‌دهد: «درنهایت با مجوز قطعی وزارت علوم برای محیا کردن نشست دعوت‌نامه‌ای رسمی برای بیش از 40 تشکل دانشجویی اصلاح‌طلب برای نشستی تحت عنوان «هم‌اندیشی پیرامون اتحادیه تشکل‌های دانشجویی» ارسال شد. در هفته منتهی به نشست علیرغم مجوزها و قول‌های وزارت علوم محل اسکان تدارک دیده شد اما دو روز قبل از نشست به دلایل نامعلوم لغو شد.»

لغو نشست در کمتر از 24 ساعت

تهمورث امیران دبیر انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در ادامه این توضیحات می‌گوید: «نشست رو به لغو شدن می‌رفت که با پیگیری‌های مداوم از وزارت علوم و قول‌های مساعد معاونت فرهنگی وزارت علوم دکتر ضیا هاشمی بدون همکاری مسئولین تابعه وزارت علوم ازجمله مدیرکل فرهنگی اجتماعی دکتر ایرجی، یک روز قبل از شروع رسمی نشست، مجوز برگزاری نشست در محل پردیس علوم کشاورزی دانشگاه تهران در کرج صادر شد که در کمال ناباوری با سنگ‌اندازی مسئولین پردیس کرج و عدم همکاری با مسئولین وزارت علوم از ورود دانشجویان به محل نشست ممانعت به عمل آمد.» غزل معصوم شاهی دبیر روابط عمومی انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه امیرکبیر در ادامه این توضیحات می‌گوید: «بعد از عدم همکاری مسئولین پردیس کرج وعدم همکاری با مسئولین وزارت علوم می‌دانستیم که ساعت‌ها انتظار و آوارگی در انتظار دانشجویانی بود که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده بودند، درنهایت در ساعات بامدادی دانشجویان در کوی دانشگاه تهران اسکان داده شدند و قول‌های برای برگزاری نشست در دانشگاه تهران از طرف وزارت علوم داده شد.» اما حسن ایقانی، عضو شورای عمومی انجمن اسلامی دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی از کم‌کاری‌های وزارت علوم می‌گوید ایقانی توضیح می‌دهد: «وزارت علوم حتی سالنی برای برگزاری نشست در اختیار دانشجویان قرار نداد. در روزی که بنابر کنداکتوری که از ماه‌ها قبل تدارک دیده‌شده بود روز افتتاحیه نشست تعیین‌شده بود، دانشجویان در مکانی که برای 46 نفر ظرفیت داشت یک‌شب اسکان داده شدند و بدون برگزاری هیچ جلسه‌ای این نشست کنسل شد.»

یک سال تا پایان کار دولت روحانی که دانشجویان از حامیان اصلی او در انتخابات 92 بودند باقی‌مانده است. شاید در سه سال گذشته دولت روحانی روزهای خوبی را با حمایت دانشجویان پشت سر گذاشت اما جامعه دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی روزهایی متفاوتی را داشتند. روزهای پرحادثه‌ای که دانشجویان با رای به روحانی امید به بهتر شدن یا دست‌کم سهل شدن مسیرشان داشتند اما حال باید روزهایی را ببینند که نشست مجوز دار آن‌ها به هیچ دلیل و منطقی برگزار نمی‌شود.