بررسی عملکرد دولت در گفت‌و‌گو «نوآوران» با حجت‌الاسلام حسین انصاری راد

روحانی رفتارهای غلط دولت قبل را اصلاح می‌کند

محسن فیض‌اللهی _ درحالی‌که دولت روحانی با شکیبایی پیگیر برنامه‌های خود و همچنین اصلاح رفتارهای غلط دولت پیشین است و درصدد ایجاد تعادلی در عرصه‌های سیاست خارجی، داخلی و یا در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
روحانی رفتارهای غلط دولت قبل را اصلاح می‌کند
نوآوران -

با توجه به رویکردهای مختلفی که دولت روحانی نسبت به کاستی‌های موجود در این زمینه‌ها در پیش‌گرفته است می‌توان آینده‌ای روشن را برای این دولت پیش‌بینی کرد.

آینده دولت روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنید، آیا آلترناتیوی برای دولت در انتخابات 96 وجود دارد؟

آینده دولت روحانی با توجه به سیاست‌ها و کارهایی که در پیش‌گرفته است بسیار روشن و امیدوارکننده است. دولت نه‌تنها توانسته سیاست‌های دولت قبل بلکه حتی دولت‌های پیشین را نیز اصلاح کند و از تجربیات دولت‌های قبل استفاده کرده است. چطور می‌تواند آینده خوبی نداشته باشد درحالی‌که دولت قبل کشور را به‌جایی برد که معلوم نبود عاقبتش به کجا ختم خواهد شد؟ دولت روحانی چطور آینده‌ای نخواهد داشت درصورتی‌که دولت قبل باآن‌همه درآمدهای نفتی بالا فقط نگرانی‌های جامعه و مردم را بیشتر کرد. روحانی رفتارهای غلطی که در دولت پیشین جاافتاده بود را تصحیح و اصلاح کرد که کاری ستودنی است. دولت احمدی‌نژاد در اینکه کارشناسانه نبود و از سر تدبیر و تفکر عمل نمی‌کرد محلی از اعراب در فضای سیاسی و حتی در دل مردم ندارد. دولت کنونی را موفق می‌دانم؛ و با توجه به وضعیت مطلوبی که به‌پیش می‌برد قطعا در انتخابات 96 ماندگار است و مردم با آغوش باز ایشان را همچون دور قبل تایید و موردپذیرش قرار خواهند داد. وضعیت اسفناک رشد اقتصادی در دولت قبل قابل کتمان نیست که از دورقمی به تک‌رقمی نزول کرد و توانست با کارشناسان مجربی که در دستگاه کابینه خود وارد کرد اقتصاد ما را ثبات ببخشد. تورم بحران‌آفرین و خطرناک را تا حدودی مهار کرد. یکی از دستاوردهای بزرگ دولت آقای روحانی حل مسئله بغرنج و طاقت‌فرسای هسته‌ای بود که بااقتدار و کارشناسی توانست از آن عبور کند و عزت مندانه مردم ایران را سرفراز کند؛ و موجبات امیدواری آن‌ها را فراهم کرد. مردمی که به‌واسطه سیاست‌های غلط دولت قبل امید خود را ازدست‌داده بودند. در کل امور کشور در حال اصلاح است.

حالا که مجلس جدید مستقرشده آیا فراکسیون امید در تحقق سطح انتظارات موفق بوده است؟

در انتخابات اسفند چهر‌ه‌هایی کنار گذاشته شدند. شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز از سر ناچاری و در یک شرایط وِیژه و با توجه به از دست دادن افراد سرشناس و کاربلد بر سر 30 نفر اجماع کردند درحالی‌که واقعا 27 الی 28 نفر از این افراد را کسی نمی‌شناسد. حتی بعضی از افرادی که تحت عنوان لیست امید قرار گرفتند در یک شرایط ویژه به آن لیست اضافه شدند و این افراد اضافه‌شده به لیست خارج از خط و مشی اصلاح‌طلبان بودند. در مورد مجلس نیز باید به این نکته توجه داشت که شرایط خاص خود را دارد، دارای ویژگی‌هایی است پیچیده و به‌نوعی معادلاتی و به همین خاطر تجربه اندک نمایندگان جدید نتوانست جوابگو باشد و موفق بشوند؛ و به‌طور دقیق می‌توان گفت فراکسیون امید نتوانست انتظارات اصلاح‌طلبان را برآورده کند؛ اما یادمان نرود «همه‌جا نیز این جمله را گفته و تاکید داشته‌ام که» عرض و طول اصلاح‌طلبان در ایران به‌اندازه عرض و طول این مملکت است. اصلاح‌طلبان موفق و پیروز خواهند شد چراکه از نیروهای کارشناس و مجربی برخوردار است و مهم‌تر از همه از پایگاه اجتماعی بزرگی برخوردارند.

چرا دولت آقای روحانی تابه‌حال گزارشی دقیق و شفاف از دولت پیشین به مجلس و مردم ارائه نداده است؟

اتقافا رئیس‌جمهور محترم چند وقت پیش به آقای اسحاق جهانگیری معاون اول خود مکتوب دستور اقدام و پیگیری در مورد این اتفاقات اخیر را دادند. با توجه به گزارش‌هایی که دولت روحانی و سایر دست‌اندرکاران ایشان ارائه داده‌اند خاطرنشان می‌کنم که روحانی در چندین جا از دولت قبل به‌صراحت صحبت کرده است. البته این وظیفه مجلس است که می‌بایست قدم پیش بگذارد و با تحقیق و تفحص در جمیع امور کشور با دقت و انصاف ورود کند و پیگیر گزارش‌ها از دولت‌ها و... باشد. می‌بایست در خزانه مالی در سیستم مدیریت و تمام لایه‌های نظارتی را در نظر بگیرد و به مردم شفاف توضیح دهند. البته لازم نیست آقای روحانی دست به شفاف سازی همه اتفاقاتی که در دولت قبل شده است بزند چراکه موجب یاس و نامیدی مردم خواهد شد. دولت پیشین البته این حساسیت‌های مردم را دامن زد و باعث تخریب یا از دست رفتن اعتماد در عرصه اجتماعی شود. وقتی میلیاردها تومان پول را در راه‌های نامربوط صرف می‌کنند اولی‌تر و مسئول‌تر از همه این مجلس است که وظیفه دارد نظارت کند و خودجوش و بدون سفارش دولت یا نهادی دیگر به این عرصه‌ها ورود کند. مجلس پیشین می‌بایست جلوی هزینه‌ها و سیاست‌های غلطی که دولت احمدی‌نژاد به مردم و این مملکت تحمیل کردند را می‌گرفت ولی متأسفانه موفق نشدند احمدی‌نژاد را کنترل کنند. در ضمن وظیفه دولت نیست که به مجلس دستور بدهد یا بخواهد که در پی گزارشی از دولت قبل باشد. موافقم که دولت روحانی می‌بایست شفاف عمل کند.

نظر شما در مورد صحت‌وسقم فیش‌هایی که در چند ماه اخیر و شدت آن دریکی و دو هفته اخیر چیست؟

نه دولت روحانی را معصوم میدانم نه دولت قبل را اما نباید انصاف را زیر پا گذاشت و باید منصف باشیم. درآمدهای نفتی زمان احمدی‌نژاد طبق آماری که وجود دارد بیش از دو برابر 16 سال ریاست جمهوری دولت اصلاحات و دولت سازندگی و همچنین دولت روحانی بوده است؛ و مجلس می‌بایست محاسبه کند که این فروش نفت این بانک‌های اعتباری و مالی از کجا آمده‌اند و این درآمدهای بالا از کجا ریشه دارد. اعمالی که آقای احمدی‌نژاد انجام داد، برخوردهایی که با خزانه و دارایی داشت و حذف بعضی از سازمان‌های تخصصی در عرصه سیستم مالی و پولی قابل کتمان نیست؛ و بحث فساد مالی در دولت احمدی‌نژاد بحث میلیون و صدو میلیون و ... نیست بلکه بحث بر سر هزارها میلیارد پول بی‌زبان است که هدر رفت و اسراف شد. یادآوری می‌کنم سخنان جناب آقای باهنر در همان موقع را که گفتند رئیس‌جمهور قانون را قبول ندارد و این در تاریخ بی‌سابقه است. همان‌طور که مستحضرید دولت کنونی به جد پیگیر است و قصدش ایجاد اعتدال و ریشه‌کن کردن فساد و اصلاح دستگاه سیاسی است.

نظرتان را در مورد مشکلاتی که شکست‌خوردگان سال 92 برای دولت کنونی ایجاد می‌کنند چیست؟

رقیب‌های دولت روحانی با تخریب‌ها و سیاه نمایی و مچ‌گیری و به تعبیر خودشان برملا کردن این‌وآن موفق نخواهند شد چنانکه تا حالا نیز نتوانسته‌اند موفق بشوند؛ و خواه‌ناخواه دولت کنونی از همه جوانب: سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... موفق بوده است و قطعا زین پس نیز موفق خواهد بود. ملیت ایران هوشیاری خودشان را به دولت قبل نشان داده‌اند و در انتخابات پیشین نشان دادند که دست رد به سینۀ چه کسی زده‌اند و روی خوش به چه جناحی نشان داده‌اند. بااینکه لیستی از شاخص‌های خود را تهیه‌کرده بودند اما دیدیم مردم هوشیار حتی یک نفر از لیست آن‌ها را مورد تائید قرار ندادند؛ و تمام لیست اصلاح‌طلبان در تهران وارد مجلس شد که خود نشان از اقبال عمومی این جناح در بین ملت شریف ایران دارد. معتقدم با تخریب جناح رقیب نه اینکه کاری را از پیش نخواهیم برد بلکه بیشتر وجهه عمومی خودشان را در بین مردم مخدوش و سیاه می‌کنند.