تغییر و تحول در عالی ترین سطح نیروهای مسلح

سرلشکر فیروزآبادی رفت،سرلشکر باقری آمد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی سردار سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری را به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب کردند. به گزارش ایسنا، متن حکم فرمانده معظم کل قوا به این شرح است: سردار سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری با توجه به انتقال سردار سرلشکر بسیجی دکتر سیّد حسن فیروزآبادی به جایگاه مشاورت عالی فرماندهی کلّ نیروهای مسلح، و نظر به خدمات شایسته و تجارب ارزنده جناب‌عالی در دوران دفاع مقدس و پس از آن به‌ویژه در مسئولیت‌های ستاد کل و قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)، شما را به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح منصوب می‌کنم. با تمسک و امید به عنایات الهی، ارتقاء توانمندی‌ها و آمادگی‌های دفاعی امنیتی نیروهای مسلح و بسیج مردمی و امکان پاسخگویی به‌موقع و مؤثر به هر سطح و نوع از تهدیدات متوجّه به نظام جمهوری اسلامی ایران با عمل انقلابی مورد انتظار است. از تلاش‌های مخلصانه و مدبّرانه سردار سرلشکر بسیجی دکتر فیروزآبادی از ابتدا تا کنون در این مسئولیت مهم قدردانی و تشکر می‌کنم. دوام توفیقات همگان را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم. سیّد علی خامنه‌ای ۸/ تیر ماه/ ۹۵

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
سرلشکر باقری رئیس ستاد مشترک
نوآوران -

 

سرلشکر محمد باقری برادر شهید گرانقدر حسن باقری (غلامحسین افشردی) است که اولین مسئول اطلاعات و عملیات سپاه بوده است.

وی از تبحر بالایی در امور اطلاعاتی و عملیاتی برخوردار است و پیش از این در همین مسئولیت(معاونت اطلاعات و عملیات) در ستادکل نیروهای مسلح فعالیت می‌کرد.

سردار سرلشکر محمد باقری از فرماندهان و یادگاران دوران 8 سال دفاع مقدس است که به گفته خود از زمانی که حوادث کردستان شروع می‌شود به عضویت در سپاه پاسداران درآمده و از تابستان سال 59 در این نهاد انقلابی مشغول به فعالیت می‌شود.

وی در این باره می‌گوید: "یک ماه از جنگ گذشته بود که به جبهه رفتم. به دلیل نوع فعالیتی که داشتم و مسئولیت های اطلاعاتی – عملیاتی که بر عهده‌ام بود، تقریبا می‌توان گفت عملیاتی نبود که در آن نباشم. من در عملیات ثامن‌الائمه(ع) که شکست حصر آبادان بود، حضور نداشتم و در باقی عملیات‌های مطرح دفاع مقدس حضور داشتم".باقری در مصاحبه با تسنیم از دوران فعالیت خود می گوید

کلانتری 14 و پادگان عشرت آباد

ما همراه مردم بودم. کلانتری 14 به منزل ما نزدیک بود، عصر 21 بهمن حمله به کلانتری شروع شد و ما هم در کنار مردم و مبارزان حضور داشتیم. شب هنگام این کلانتری سقوط کرد و به دست مردم افتاد. صبح روز 22 بهمن به همراه اخوی در حمله به پادگان عشرت آباد (پادگان حر فعلی) حضور داشتیم، تقریبا تا حدود ساعت 11 صبح این پادگان نیز سقوط کرد. در همان پادگان بودیم که ساعت 14 اخبار صدای انقلاب را اعلام کرد.

از تسخیر سفارت آمریکا تا اطلاعات سپاه

در واقع لایه دوم لانه جاسوسی بودیم چرا که سال اول دانشگاه و ناشناخته بودیم. سران دانشجویان خط امام (ره) سال آخری و دانشجویان فوق لیسانس بودند. از زمانی که دانشگاه ها در بهار 59 به سبب انقلاب فرهنگی تعطیل شد، حوادث کردستان شروع شد و ما به سمت عضویت در سپاه کشیده شدیم. از تابستان سال 59 در سپاه مشغول فعالیت شدیم.

در اطلاعات عملیات سلسله فعالیت ها به موازات یکدیگر آغاز شد؛ در مهر سال 59 که من به جبهه رفتم احساس می کردم بسیاری اقدامات صورت گرفته است و طوری نشان داده می شد که افراد 3-2 سال است بر این مسئله کار می کنند؛ سرعت رشد اطلاعات عملیات در سپاه در جبهه خوزستان بسیار بالا بود به نحوی که بعد از 5-4 ماه بعد از شروع جنگ تقریبا تسلط خوبی توسط عناصر اطلاعات عملیات صورت گرفته بود.

عملیات در عراق عراق علیه مواضع حزب منحله کوموله و دموکرات

زمانی که شهید کاظمی به فرماندهی قرارگاه حمزه منصوب شد، بعد از مدتی اعلام کرد با این وضعیت امنیت شمال غرب پایداری نخواهد داشت؛ گروهک ها در شمال عراق قرارگاه، پادگان و خانه سازمانی داشتند و با فراغ بال آموزش می بینند، جذب نیرو می کنند، دزدانه وارد مرزهای ما می شوند، کمینی می گذارند، تلافات می گیرند و در بوق و کرنا می کنند و باید به مرکزیت این گروهک حمله شود.

این ایده شهید احمد کاظمی بود؛ مرکزیت حزب دموکرات در استان سلیمانیه بود و 150-140 کیلومتر از مرز ما فاصله داشت؛ دورانی هم بود که آمریکایی ها بر فراز این سرزمین پرواز می کردند و منطقه ممنوعه پروازی برای عراق ایجاد کرده بودند؛ حکومت صدام در این منطقه حضور نداشت ولیکن حضور آمریکایی ها وجود داشت.

سپاه پاسداران عملیاتی به فرماندهی سردار شهید احمد کاظمی طراحی کرد که به مرکزیت این مجموعه حمله شد، حدود 200 دستگاه خودرو اعم از توپ، نفربر، خمپاره انداز ها، واحدهای پیاده و... به این مجموعه حمله کردند و گلوله باران مفصلی علیه این مجموعه صورت گرفت.

 

فیروزآبادی در کنار برجام

با حکم رهبر انقلاب سرلشگر فیروزآبادی به عنوان مشاورعالی رهبری در امور نظامی انتخاب شد ،فیروز آبادی در دوران امضای برجام جزو حامیان حسن روحانی محسوب می شد حمایت سرلشکر حسن فیروز آبادی بعنوان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران از موافقتنامه هسته ای یک تایید مهم به شمار می رفت  و زمینه ساز حمایت بسیاری از اصول گرایان در مقابل تندرو ها مخالف برجام گردید .

سرلشکر فیروز آبادی در اظهاراتی که خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ( ایرنا ) آن را منتشر کرده بود به 16 مزیت این موافقتنامه اشاره کرد.

وی با اذعان به نگرانی هایی که ارتش درمورد این موافقتنامه دارد تصریح کرد هم قطعنامه اخیر سازمان ملل متحد درباره این موافقتنامه و هم خود موافقتنامه از مزیت هایی برخوردارند که منتقدان، آنها را نادیده گرفته اند.