مردم باید نتیجه برخورد با عاملان سفارت را بدانند

زمانی برای پاسخگویی خودسرها

رئیس جمهور گفت: مردم می‌خواهند بدانند قوه قضاییه چگونه با کسانی که خودسر و بر خلاف قانون و امنیت ملی کشور به سفارتی حمله کردند، برخورد می‌کند. حسن روحانی در همایش گرامی‌داشت هفته قوه قضاییه با اشاره به این که عاملان و آمران حمله به سفارت یک کشور روشن هستند، اظهار کرد: مردم منتظرند ببیند چگونه اجرای حکم این افراد خودسر به سمع و نظر آنها می‌رسد. وی در ادامه افزود: هر کشوری مسئولیت تامین امنیت سفارت‌خانه‌های خارجی را دارد و امنیت آن را بر دوش گرفته است. اگر مردم ما نسبت به این گونه مسائل به خوبی و با شفافیت اطلاع پیدا کنند، و بدانند قوه قضاییه چه کرده است به همان نسبت اعتماد مردم و اعتماد جهانی به دستگاه قضایی بیشتر می‌شود. ما دنبال این نیستیم که دیگران برای ما کف بزنند، ولی برای ما مهم است که پیش وجدان خود و در نزدافکار عمومی جهان چگونه عدل اسلامی را به رخ آنها می‌کشانیم.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
زمانی برای پاسخگویی خودسرها
نوآوران -

رئیس جمهور با بیان اینکه قوه قضاییه پیش از رسیدگی به شکایات مردم باید مورد اعتماد جامعه باشد خاطر نشان کرد:‌هر مقدار اعتماد مردم به قوه قضاییه بیشتر شود در آن جامعه امنیت قضایی هم بیشتر می‌شود. ممکن است یک قوه قضاییه سالم در کشوری فعال باشد، اما از نظر مردم اعتماد آور نباشد، این یعنی مهمتر از قضاوت ، نحوه بیان فعالیت قوه قضاییه، و شفافیت کار قضایی برای جلب اعتماد مردم است.

روحانی در ادامه افزود: مردم می‌خواهند بدانندچگونه اموال مردم پول بیت‌المال، و پول نفت را عده‌ای به تاراج بردند. و این اقدام چگونه سازماندهی شده؟ چه کسانی مجوز صادر کردند؟ این پول چگونه در اختیار این افراد قرار گرفته است. این پول کجا رفته و کجا مصرف شده است؟

وی تاکید کرد: آنچه برای مردم مهم است ختم این سوالات است. قوه قضاییه هم باید پرونده‌ها را ختم کند و هم به این سوالات پاسخ دهد که نتیجه این عمل جلب اعتماد بیشتر مردم نسبت به دستگاه قضاست، اما اگر اعتماد مردم به نظام حاصل نشود، یا این اعتماد تضعیف شود بی تردید ما بزرگترین سرمایه خود یعنی سرمایه‌ی اجتماعی را از دست داده‌ایم.

وی تاکید کرد: ‌ما امروز به یک قوه قضاییه قوی، به روز و چابک نیازمندیم که بتواند پناهگاهی برای مردم ما باشد. امنیت امروز جامعه به دلیل وجود قوه قضاییه تواناست، در هیچ کشوری امنیت حفظ نمی‌شود مگر آن که مردم در پناه یک قوه قضاییه بی طرف و عالم، و کارا باشند. ما باید قدردان قوه قضاییه، مسولان قضایی و قضات برای ایجاد امنیت در کشور باشیم.

پشت پرده حمله به سفارت

پس از اعلام خبر اعدام شهید شیخ باقر‌النمر، روحانی برجسته شیعه توسط عربستان به همراه بیش از 40 نفر دیگر که با واکنش‌ها و انتقادهای شدید بین‌المللی مواجه شد، در برخی شهرهای کشورمان تجمعاتی در اعتراض به این اقدام نابخردانه عربستان برگزار شد. مقامات و مسئولان کشورمان نیز به‌شدت اعدام شیخ‌نمر را محکوم کردند.

در این تجمعات، تعدادی از معترضان با حمله به کنسولگری و سفارت عربستان و آتش‌زدن بخش‌هایی از ساختمان سفارت، بهانه‌‌ای به مقامات دولت عربستان دادند تا ضمن تلاش برای سرپوش‌نهادن بر اشتباه خود در اعدام شیخ‌نمر، ضمن قطع‌ روابط دیپلماتیک با تهران، به فضاسازی علیه کشورمان در مجامع بین‌المللی بپردازدبرخی کشورها نیز همسو با عربستان به قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران اقدام کردندبا این حال، اقدام نیروهای خودسر علاوه‌بر واکنش عربستان و قطع‌روابط دیپلماتیک و اخراج دیپلمات‌های ایرانی از ریاض، با انتقاد رهبر انقلاب، مراجع تقلید، مسئولان و فعالان سیاسی در داخل کشورمان نیز مواجه شد.

همچنین سایت خبری  آفتاب با اشاره به این حوادث، نوشت «می‌خواهید رد نفوذ را بیابید؟ دنبال نفوذی‌ها هستید؟ حمله به سفارت عربستان در تهران را تا رسیدن به منشاء آن دنبال کنید. بی‌هیچ تردیدی به نفوذی‌هایی خواهید رسید که شگفت‌زده‌تان می‌کند. حمله به سفارت عربستان، آن‌طور که برخی می‌خواهند القا کنند، یک اقدام خودجوش مردمی نبوده است بلکه حرکتی کاملا حساب‌شده و با طرح‌ریزی قبلی بود. افراد حاضر در صحنه، به‌حدی خیالشان راحت بود که حتی صورت‌هایشان را نپوشانده بودند و در چند قدمی پلیس، در حال به آتش‌کشاندن سفارتخانه بودند! ضمن اینکه تعدادی از آنان نیز دستگیر شده‌اند و می‌توان به‌راحتی دریافت که آمر این حمله چه «جریان»ی بوده است. سرنخ نفوذ همین جاست، اگر واقعا به دنبال برخورد با نفوذ هستید.»

رمزگشایی ازخودسرها از کرج تا ستادقالیباف

چند هفته پس از واقعه حمله به سفارت عربستان سخنگوی وزارت کشور خبر از وجود سرنخی از آمر حمله به سفارت عربستان داد و از فردی گفت که در شهر کرج زندگی می‌کرده است اما هیچ مرجع رسمی نامی از کسی که دستور حمله را صادر کرده بود، نداد با پیگیری خبرگزاری ها آنها توانستند  به نام «حسن کردمیهن» برسند؛ فردی که برای خود برو و بیایی دارد و مغز متفکر حمله به سفارت عربستان خود او بوده است؛ همان کسی که بنا به گفته مقام‌های امنیتی کشور، مدتی در ایران نبوده و بعد از ورود به ایران بازداشت شده است.

محمدرضا محسنی‌ثانی نماینده مجلس نهم به خبرنگار ایلنا می‌‌گوید: آقای کردمیهمن که برای مدتی در کشور سوریه به‌ سر می‌برده و پس از ورود به ایران توسط مقام‌های انتظامی در فرودگاه بازداشت می‌شود.

حسن کردمیهن تا چند سال پیش در کرج مشهور بود. هیات‌الرضا محفل انصار حزب‌الله کرج هست که حسن کردمیهن این هیات را سازماندهی می‌کند.

اما کردمیهن به مرور شهرتش از شهر بیرون رفت و هیاتی را هم پشت ترمینال جنوب در محله خزانه بخارائی علم کرد تا جوانان تهرانی را مجذوب خود کند. او هم روضه می‌خواند و هم واعظ است و البته مرد عمل، چنانچه سال ۹۲ وقتی مسئولان ستاد قالیباف در کرج نتوانستند رضایت او را جلب کنند، خودش آستین‌ را بالا زد و برای سردار ستادهای منظمی راه‌اندازی کرد؛ ستادهایی که موفق‌تر و پرشور‌تر از ستادهای اصلی شهردار تهران بودند.

این خطیب مشهور، با حمایت مالی برخی سازمان‌ها و نهاد‌ها، فعالیت‌های فرهنگی گسترده‌ای دارد. در کنار هیات‌های مذهبی، برنامه‌های متعدد دیگری نیز در دستور کار قرار داده تا جوانان بیشتری را جذب تفکرهای منحصر به فرد خود کند. ماجرای شش دانش‌آموز کرجی غرق‌شده در دریا که نام یکی از موسسه‌های نزدیک به کردمیهن در آن آورده می‌شد، نام او را بیشتر به رسانه‌ها کشاند. در آن زمان نایب رئیس فدراسیون نجات غریق کشور گفته بود که وقتی مربی این بچه‌ها و کسی که مسئولیت را برعهده داشته، دقت نداشته و مسئولیت‌پذیر نبوده، قطعا این حادثه تلخ پیش می‌آمده چون می‌دانسته که پرچم سیاه نصب شده و نجات غریق هم نبوده است.

اما آنچه بیش از همیشه کردمیهن را در رسانه‌ها مشهور کرده است، نقش لیدری او در حمله به سفارت عربستان بود، چنانچه وی تنها کسی بود که نه تنها این اتفاق را محکوم نکرد بلکه به توجیه آن پرداخت «حمایت ما از خشم و غیرت بود نه غارت. که اگر در برابر چنین موجودی غیرت به خرج ندهند هیچکس امنیت ندارد تمام علما را خونشان را می‌ریزند. سفارت چیه؟ یک مشت آدمی اینجا هستند که به عزت ما می‌خندند. با بی‌احترامی باید بیرونشون کنند. دولت که کاری نمی‌کند. یک مشت جوون، غیرت به خرج می‌دهند. این شور انقلابی را که نمی‌توانید جلوش را بگیرید.»

کردمیهن که حمله به سفارت عربستان را عامل تابیدن نور خورشید به دل مستضعفان خوانده بود، جای دیگر اما در نقش یک مصلح ظاهر شده بود و خطاب به کسانی که تحت فرمانش حمله کرده‌اند، گفته بود: «هرکسی هم ما را می‌شناسد اگر چیزی برداشته است پس بدهد به مراجع ذی‌صلاح بدهد به پلیس ضد جاسوسی بدهد.»

کرد میهن پس از بیانات رهبر انقلاب  درباره سفارت عربستان که  :" قضیّه‌ی سفارت عربستان که البتّه کار بسیار بدی بود، کار غلطی بود و هرکسی کرده باشد کار غلطی است... در سفارت انگلیس هم که چند سال پیش، آن اتّفاق افتاد، بنده بدم آمد؛ اصلاً هیچ قابل قبول نیست این‌جور عملیّات؛ این عملیّات عملیّات بسیار بدی است، به ضرر کشور و به ضرر اسلام و به ضرر همه است" می گوید "تا زنده‌ایم از رهبری شرمنده‌ایم" .

پیامدهای حمله به سفارت، ظالم مظلوم شد

دولت سرکوبگر عربستان سعودی یکی از رهبران بلندپایه مذهبی و سیاسی منطقه را در یک محاکمه فرمایشی به اعدام محکوم کرد و علیرغم تمام مخالفت های بین المللی و حتی علیرغم انتظار و پیش بینی های محافل سیاسی و اجتماعی در سطح منطقه و جهان این حکم را به اجرا درآورد. احتمالا این رژیم کاملا به پیامدهای ناگوار این موضوع آگاه بود اما حمله به سفارت عربستان ورق را به سود مظلوم نمایی سعودی ها بازگرداند حمله به سفارتخانه یک کشور، ولو ظالم، در عرف بین المللی عملی نامتعارف و خاص تلقی شده و عاملان آن با هر انگیزه ای که چنین عملی را انجام دهند، مورد انتقاد قرار گرفته و مسئولیت تمام حوادثی که در یک مکان دیپلماتیک به وقوع می پیوندد، بر عهده دولت پذیرنده است. تجربه های گذشته نیز نشان داد که چنین اعمالی نه تنها کمکی به حل و فصل موضوع مورد علاقه حمله کنندگان نمی کند بلکه هزینه های مادی و معنوی سنگینی را متوجه نظام و حکومت کشور می کند. غالبا در چنین مواقعی اثری از مسئولیت پذیری حمله کنندگان نیست و این دستگاه دیپلماسی است که باید با کار مداوم و شبانه روزی به اصلاح خرابی های به بار آمده بپردازد.

ظالم، مظلوم شد. عربستان سعودی به دلیل عمل جنایتکارانه ای که انجام داد؛ عملی که با تمام موازین بین المللی حقوق بشر ناسازگار است، باید در صدر اخبار جهانی قرار می گرفت و اخبار اولیه نشان می داد تظاهرات شیعیان در سراسر جهان و موضع گیری رهبر انقلاب نیز مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. اما به ناگهان جهت و سمت و سوی تمام خبرها از پرداختن به این عمل جنایتکارانه به سمت حمله به سفارت عربستان در تهران چرخید. به راستی چگونه به این آسانی چنین خوراکی را برای دستگاه پوسیده دیپماسی عربستان سعودی فراهم نمودیم؟ چرا آنجا که جای پاسخگویی و مسئولیت پذیری است جای این افراد سینه چاک خالی، شمشیرشان در نیام و زبانشان الکن است؟به نظر روحانی امروز به دنبال روشن شدن وضعیت کسانی است که در بحران سازی برای کشور سازمان دهی شده اند ،جریانی نفوذی که منافع فردی و جناحی را به آینده کشور ترجیح می دهد.

پرونده خودسرها روی میز دستگاه قضا نیست

نعمت احمدی:آمرین حمله به سفارت عربستان به دنبال ایجاد اختلاف و از بین بردن حرمت کشور در سطح بین المللی بودند و می خواستند با عمل خود دولت را تحت الشعاع قرار بدهند.

بعد از این اتفاق مدعی شدند که این کار توسط خودسر ها صورت گرفته است ،و روحانی امروز به دنبال آن است که اسیبی که توسط این گروه سازمان یافته به نظام وارد شده است را شفاف کند.به نظر باید در این پرونده دستگاه قضایی برخورد قاطع انجام دهد که تا بحال صورت نگرفته است و یا اینکه حداقل مشابه پرونده های دیگر اقدام می شد ،زمانی که عده ای از مردم در اعتراض به جنایات داعش در کوبانی جلوی سازمان ملل تجمع کردند یکی از موکلان پرونده ام به اقدام علیه نظام و تبانی و تجمع محکوم شد و حالا با قرار در زندان به سر می برد پس سوال اصلی آن است که چرا و چگونه با عوامل حمله با سفارت عربستان که همه مقامات نظام بخصوص رهبر انقلاب با قاطعیت با آن برخورد کردند به صورت تاخیری برخورد شده است؟ به نظر می رسد پرونده خودسرها روی میز دستگاه قضا وجود ندارد و میلی برای برخورد جدی با آنها وجود ندارد.

اقدام خودسر ها بزرگترین خدمت به عربستان بوده است ،عربستان در عراق ،سوریه بحرین و بخصوص یمن متهم به جنایت علیه بشریت است این کشور فاسد را ما به جایگاه مظلوم نمایی بردیم و کشورهایی علیه ایران موضع دیپلماتیک گرفتند که باور نمی کردیم.و اسیب زیادی دیدیم.

قوه قضائیه باید به کمک دولت می آمد ولی در واقعیت این اتفاق نمی افتد و این مغایر با منافع ملی است و این حق روحانی بود که این رفتار قوه قضائیه را شفاف سازی کند تا زمینه های پاسخگویی ایجاد شود

حشمت الله فلاحت پیشه:این پرونده در زمره جرایم امنیتی طبقه بندی شده است ،به طور معمول این گونه پرونده ها در صف و نوبت قرار نمی گیرد و باید زود تر نتایج آن در اختیار افکار عمومی قرار بگیرد زیرا در ماجرای پرونده حمله به سفارت عربستان فضای بین المللی به ناحق به ضرر کشور تمام شد و عربستان این همه جنایت کرد و در مقام مظلوم نمایی قرار گرفت.لذا این پرونده در حوزه جرایم عمومی نیست اما متاسفانه این توجه از سوی قوه قضائیه صورت نگرفته و به نظر کوتاهی انجام شده است و هنوز در نظام قضایی جمهوری اسلامی اهمیتی برای تسریع در امور حقوقی-امنیتی وجود ندارد.

کمیسیون امنیت ملی تا بحال به جدیت وارد این مساله نشده است و تا بحال درگیر انتخابات کمیسیون ها بوده ایم.اما دو نکته مهم اینجا وجود دارد یکی اینکه ایا ما با خلا قانون گذاری در زمینه برخورد با جرایم امنیتی وجود دارد ؟ که به نظرم این امر منتفی است و دوم اینکه اگر قانون لازم را داریم چرا به نحو صحیح در مورد همه پرونده ها اعمال نمی شود به نظرم موضوع اصلی نکته دوم است و کمیسون امنیت ملی با توجه به شرایط زمانی باید وارد این موضوع گردد و از اعتبار دیپلماسی دفاع کند.