ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران در گفتگو با «نوآوران»

ما به دنبال ایجاد آرامش در منطقه هستیم

فرمانده نیروی زمینی سپاه از به هلاکت رسیدن "کاوه جوانمرد" از فرماندهان ضد انقلاب در آخرین عملیات رزمندگان سپاه در غرب کشور خبر داد.برخی درگیری ها درحالی در شمال غرب رویداد که نماینده اقلیم کردستان از تلاش برای ایجاد آرامش در منطقه می گوید. به گزارش سپاه نیوز سردار سرتیپ پاسدارمحمد پاکپور با اشاره به انهدام گروهک 11 نفره اشرار مسلح وابسته به ضدانقلاب در عملیات سپاه در کردستان اظهار داشت: عملیات تعقیب و درگیری با این اشرار مسلح از 3 روز پیش در منطقه سروآباد آغاز و تا ظهر دیروز ادامه داشت.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
ناظم دباغ
نوآوران -

فرمانده نیروی زمینی سپاه  اعلام کرد: در درگیری اخیر، «کاوه جوانمرد» از فرماندهان این گروهک ضدانقلاب توسط رزمندگان سپاه به هلاکت رسید.

سردار پاکپور در پایان سخنانش تاکید کرد: رزمندگان سپاه ضمن اشراف کامل بر تمام تحرکات تروریست‌های متجاوز پاسخ قاطع و فوری در هر نقطه‌ای به شرارت‌های آنها خواهند داد.

صبح دیروز  نیز فرمانده سپاه کردستان در گفت‌وگویی از انهدام تیم تروریستی ضدانقلاب در کردستان توسط سپاه، هلاکت 11 نیروی ضدانقلاب و به شهادت رسیدن 3 رزمنده سپاه خبر داده بود. سردار محمدحسین رجبی در این رابطه اظهار داشت: یک گروه 11 نفره ضدانقلاب وابسته به حزب دموکرات که قصد ورود  به کشور را داشتند، توسط نیروهای سپاه کردستان شناسایی شده و به هلاکت رسیدند.

فرمانده سپاه کردستان گفت: پس از 10 روز تعقیب نیروهای ضد انقلاب در کردستان، به منطقه کوهسالان سروآباد هدایت شده و نیروهای سپاه استان جاهایی که این گروه قصد ورود به آنجا را داشتند، سد کردند و هر 11 نفر را به هلاکت رساندند.

سردار رجبی یادآور شد: در این عملیات متأسفانه سه نفر از رزمندگان بومی سپاه کردستان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

نقش عربستان در بر هم زدن ثبات منطقه

این برای اولین بار نیست  که تروریست‌ها قصد ورود به کشور دارند  ولی  هر بار در همان مرزها، با ضرب شصت نیروهای سپاه پاسداران مواجه می‌شوند.در 27 خرداد ماه نیز نیز یک تیم تروریستی در منطقه سردشت آذربایجان غربی شناسایی و در درگیری‌های منجر به انهدام این تیم، ۵ عضو آن به هلاکت رسیده بودند

تروریست‌ها از منطقه‌ای دورتر از سردشت یعنی بیش از صد کیلومتر بالاتر از این نقطه صفر مرزی، از  شمالغرب کشور یعنی نقطه صفر مرزی در اشنویه قصد ورود به کشور را داشتند که توسط قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) سپاه پاسداران شناسایی شدند.

سپاه پاسداران  در آن زمان در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که اطلاعاتی در اختیار دارد که “آمریکا و عربستان سعودی” پشتیبانی وسیع مادی و تبلیغاتی از این تروریست‌ها از جمله حزب منحله دموکرات داشته و این گروهک‌ها را به ورود به ایران و ایجاد ناامنی و خرابکاری بین مردم، وادار کرده است.

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان در ایران به نوآوران می گوید «عده ای از فضای اشفته و اب گل آلود میخواهند سوء استفاده کنند»

دباغ معتقد است توافقات اقلیم کردستان با تهران سند امنیت در منطقه است.

آقای دباغ تحرکات تیم های تروریستی در شمال غرب ایران اخیرا افزایش یافته شما علت را در چه می دانید؟آیا این تحرکات باعث تغییر در روابط تهران –و اقلیم کردستان خواهد شد؟

به نظرم عده ای می خواهند آشوب در منطقه ایجاد کنند و هدف آنها از بین بردن فضای نرم و اسایش موجود در مرزهای ایران و کردستان است ما با جمهوری اسلامی توافق داریم و یاست اقلیم حفظ و ارتقا روابط با ایران است روابط بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان به زمانی برمی‌گردد که مردم در حال مبارزه با رژیم سابق عراق بودند. در آن زمان جمهوری اسلامی ایران منبع تامین نیازمندی‌های مردم اقلیم کردستان بود. تا حدی که بیشتر نیازمندی‌های مردم همچون خواربار از ایران تهیه می‌شد. این روند ادامه پیدا کرد و بعد از سرنگونی رژیم صدام حسین این ارتباط گسترش بیشتری یافت. بنابراین یک موضوع ارتباطی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان حتی قبل از سال‌های 1974 تامین نیازمندی‌های روزمره بود. از سال 2000 به بعد تلاش‌های گسترده‌ای را انجام دادیم تا بازارچه‌های مرزی با ایران را راه‌اندازی و فعال کنیم. از همان سال‌های 2000 تلاش خود را معطوف به این کردیم که مرزهای خود با جمهوری اسلامی را رسمی کنیم. نتیجه این شد که توانستیم در سال 2001 مرز باشماق در مریوان، پرویزخان در کرمانشاه و تمرچین در پیرانشهر را رسمی کنیم و فعالیت‌های تجاری را در آنها گسترش دهیم و آن را به سطح فعالیت‌های ترانزیتی برسانیم. تا آنجایی که به خاطر دارم در سال 2000 کل مبادلات تجاری بین اقلیم کردستان و ایران در حدود 100 میلیون دلار بود. اما این ارتباط سال به سال گسترش یافت، خصوصا بعد از آنکه مرز پرویزخان تبدیل به یک مرز رسمی شد، حجم تجارت افزایش قابل ملاحظه‌ای یافت. امروزه حجم تجارت ایران و اقلیم کردستان به بیش از 4 میلیارد دلار افزایش یافته است. که این حجم جدا از مبادلات مربوط به فرآورده‌های سوختی است یعنی روابط بین ایران و کردستان عمیق است و تروریست ها نمی توانند این رابطه را خراب کنند

اما تروریست های حزب منحله دموکرات از طریق همین مرز های مشترک وارد ایران می شوند و اقدامات خرابکارانه انجام می دهند

بله نباید این اتفاق بیفتد و جمهوری اسلامی البته بر مرزها مسلط است ما چهار چوب توافق امنیتی با تهران داریم که اگر چه این گروه ها در کردستان ساکن هستند و نیرو دارند اما حق حمله به سرزمین ایران را ندارند و نمی توانند منطقه را بهم بریزند اقلیمک کردستان به هیچ عنوان از آنها حمایت نمی کند

به نظر آقای بارزانی باید در این قضیه فعال تر عمل کند ،گروه های تجزیه طلب در کردستان امکاناتی مانند تلوزیون و رادیو دارند  ونیز به اسلحه دسترسی دارند ،چرا رشد این گروه ها در منطقه قطع نمی شود؟

رئیس اقلیم کردستان بارزانی در چهارچوب توافقات گذشته پایبند است و این گونه نیست که اقلیم اقدامات لازم را انجام ندهد ما همکاری های لازم را انجام داده ایم اینجا مساله توافقات است ،و پایبندی به این توافقات ، من نظر شما را قبول ندارم و ما با وجود همه فشار ها در حفظ امنیت منطقه پایبند هستیم

در خبر ها آمده بود آقای بارزانی قصد سفر به تهران را دارد ،چرا این سفر تا بحال صورت نگرفته است؟
قبلا هم گفته ام باید هماهنگی هایی صورت بپذیرد،قطعا میل به این سفر وجود دارد و در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت.