فیاض زاهد در گفتگو با «نوآوران»

تندروها به دنبال ضربه زدن به برجام هستند

محسن فیض الهی:دولت روحانی مورد هجمه حملات بیش از حد تندروها ومخالفین برجاماست. دولت روحانی هر چند روز با بحران اتاق های فکر روبرو است آنها اخیرا در فضای مجازی شایعه ایی را منتشر کرده اند که اصلاح طلبان طرح عبور از روحانی را کلید زده اند در حالی که مجمع روحانیون مبارز آن را تکذیب می کند. فیاض زاهد در گفتگو با «نوآورانـ»به تحلیل جال و هوای این روزهای دولت می پردازد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
فیاض زاهد
نوآوران -

مجمع روحانیون مبارز طی بیانیه ایی عدم حمایت خود از دولت روحانی و یا عبور اصلاح طلبان از روحانی در انتخابات 96 را تکذیب کردند، نقد و نظر اصلاح طلبان نسبت به عملکرد دولت روحانی چیست؟

طبیعی است که در دوران یک سال مانده به دوران ریاست جمهوری روحانی فشارها از چند جهت افزایش یافته است و خواهد یافت .از یک سو طرفداران و مدافعان اصلی ایشان که نسبت به نوع عملکرد دولت انتظاراتی دارند و از همه مهمتر خواهان نشان دادن کنش های دولت روحانی نسبت به پیگیری مطالبات هستند ،اینکه دولت چقدر می تواند موثر واقع شود و چه راه کارهایی رابرای رفع معضلات کشور در پیش خواهد گرفت .

چرا که جناب رئیس جمهور می بایست اذهان عمومی را قانع کنند و برای پاسخگویی به افکار عمومی پیگیر اتفاقات اخیر باشند. و حتما باید نسبت به مدیران و کابینه خود دقت های لازم را داشته باشند کهفسادهای مالی و ریخت و پاشهایی که صورت گرفته یا می گیرد به داخل سیستم مدیریتی و مدیران ایشان کشیده نشود و مواظب بهانه گیری ها و فرافکنی های طیف مخالف نسبت به عملکرد خوب خود تا به اینجا باشد چرا که با همان شعار اعتدال توانسته است توازنی را در بین هیئت و مدیران خود بوجود بیاورد و این نحوه عملکرد برای طیف های تندرو قابل تحمل نیست. مخصوصا از روحانی انتظار می رود نسبت به فیشهای حقوقی که در چند ماه اخیر مطرح شده است پیگیری جدی داشته باشد، فیش هایی که ریشه در تصمیمات غیر کارشناسانه دولت قبل دارند ولی به اهرمی تبدیل شده است برای فشار به آقای روحانی و اگر ایشان این تهدید را تبدیل به یک فرصت نکند بدون شک پاشنه آشیلی می شود و برای انتخابات 96 مساله ساز خواهد شد. مخالفین روحانی به شدت هراس دارند و با توجه به موفقیت هایی که دولت روحانی در برجام داشته است انتقاداتی را هم نسبت به بعضی از سیاست های داخلی ایشان وارد می دانند. اما کارنامه روحانی کارنامه ی روشنی است .

ساختار اصلاحات طوری می باشد که از هیچ کس بت نخواهد ساخت و همچنان نقدهایی هوشمندانه در دستور کار خود دارند در جریان اصلاحات ایده ایی و خواسته ایی برای عبور از روحانی وجود ندارد. این یک جنگ روانی است که ساخته و پرداخته مخالفین و تندروها است که قصد دارند با جو سازی در میان اقشار روحانی را تخریب کنند.

اما آقای روحانی باید با جدیت بیشتری نسبت به ترمیم کابینه اش و تغییراتی در سطوح استانداری ها و برخی مدیران میانی انجام بدهد تا شعارها و قول هایی که به مردم داده است تحقق یابد.

به نظر نقد هایی به عملکرد دولت روحانی وجود دارد

یکی از بزرگترین نقاط ضعف آقای  روحانی  استفاده از مدیران ناتوان و نیروهای کهنسال است.

انتقادات زیادی در مورد ورزش و جوانان به وزیر ورزش مطرح است، به وزیر صنعت تجارت و معدن نیز انتقاداتی مطرح است مبنی بر اینکه متناسب با خواسته های عمومی در سطح جامعه عمل نکرده است. نقدهایی به حوزه اقتصاد وارد است. برخی منتقدینبر این باورند که هماهنگی های لازم در حوزه مدیریت اقتصادی بین مدیران و نیروهای ایشان وجود ندارد.

در موضوعفیش های حقوقی که در چند ماه اخیر مطرح شد، همه بر این باورند که سابقه فیش های نجومی به دوران خود احمدی‌‌نژاد بر میگردد.

همچنین گلایه هایی از ورحانی وجود دراد که با توجه به برکناری بعضی از مدیران بانک ها و موسسات در چند روز اخیر، چرا روحانی  انقدر در این موضوع مسامحه کرده است و اقدام جدی و قاطعی برای بانیان و دارندگان فیش های نجومی انجام نداده اند.

ما نباید فراموش کنیم که بین اعتدال و افراد فرصت طلب فرق وجود دارد و باید بین انها فاصله ایجاد کرد. روح دولت روحانی باید اعتدال و مبارزه با جریان افراطی گری باشد و از جهتی دیگر باید شعارهای روحانی با عملکردش سازش داشته باشد. گر چه ایشان در حوزه طرح مطالبات سیاسیو اجتماعی و بین المللی بسیار پیشگام هستند و نباید این نگرانی برای افکار عمومی وجود داشته باشد که روحانی با کلمات بازی می کند. نکته دیگر نچسبیدن اتهام اشرافیت به روحانی و دولت ایشان است چرا که مدیران و وزرای ایشان سابقه روشنی دارند و در خدمت دولت  و مردم هستند و بدون توجه به حاشیه های موجود در امر خدمت به مردم غرق شده اند. بعضی شایعه ها هم در مورد برخی وزرا مبنی بر داشتن شرکت های بزرگ وجود دارد و روحانی باید از این جریانات غافل نباشد و پیگیر باشد.

روحانی باید توجه بیشتری در جنبه فرهنگی اجتماعی و سیاسی داشته باشد. گر چه وزیر محترم کشور در جریان انتخابات به نحو احسن عمل کرده است اما در زمینه اعتصاباتی که صورت گرفت موفق عمل نکرد. و نتوانست مطالبات طرفداران روحانی را برآورده کند.

 

مهمترین پروژه های که طیف مخالف یا تندرو برای تخریب روحانی دنبال می کنند چیست؟

مهمترین پروژه ایی که طیف تندرو پیگیری میکنند پروژ اختلاف بین مسئولان  است که قصد دارند با وانمود کردن شکاف بین این صلاحیت و اعتبار ایشان را در انتخابات آینده خدشه دار کنند که روحانی خواسته یا ناخواسته نباید وارد این بازی های سیاسی شود.

نکته دوم پروژه ایی است که بعد از برجام کلید خورد که طیف مخالف و تندرو می خواهند با برجسته کردن معایب فرایند پسا برجام این موفقیت را خنثی جلوه بدهند و نشان دهند انگار نه انگار که برجامی رخداده است. طنز این ماجرا هم این است که کسانی که خودشان اصل این تحریم ها را به وجود آوردند منتقد کنار گذاشتن تحریم ها شده اند و قصد تخریب برجام به هر طریقی را دارند.

در حوزه سیاست خارجی یک خط موازی و خطرناکی هم در کنار دولت در حال فعالیت است که اقای روحانی نباید از آن غفلت کنند که دست آوردهای دولت در این زمینه را بی اهمیت جلوه می دهند. روحانی باید با دقت وارد عمل شود و با تکیه به آقای شمعخانی در شورای عالی امنیت که نقش موثری میتواند ایفا کند و همچنین با همکاری جناب ظریف وزیر محترم خارجه در رفع این مهم کوشا باشد.

با توجه به یکسال باقی مانده، روحانی چه اقداماتی باید انجام دهد تا مخالفین خود را به عقب براند؟

روحانی نیازمند تعامل بیشتر با مردم و افکار عمومی است، البته با ماموریت هایی که به معاون اول در مورد پیگیریفیش های حقوقی نجومی داده اند می توان نتیجه گرفت که روحانی در این موضوع کاملا جدی برخورد می کند و با هیچکس شوخی ندارد و به موضوع حقوق های نجومی توجه زیادی دارد به علت اینکه حساسیت عمومی نسبت به این دستمزد ها برانگیخته شده است و نمی توان آن را نادیده بگیرد.