گزارش «نوآوران» از ضیافت روحانی با دست اندرکاران برجام

بلند داد زدن، امنیت و منافع ملی ما را تقویت نمی کند

به یک روایت برجام فرجام ۱۲ سال پرونده هسته ای ایران بود. یک برنامه جامع برای اقدام مشترک میان ایران و ۱+۵ که با ضمائم آن بیش از ۱۵۰ صفحه است. زمانی کم و بیش طولانی لازم است تا همه ابعاد این متن روشن شود و بتوان درباره آن یک داوری بدون ابهام به دست داد. اما به اجمال این نکته را می توان گفت که استراتژی ویژه مذاکراتی رهبر معظم انقلاب اسلامی به تولید یک متن متوزان منجر شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
بلند داد زدن، امنیت و منافع ملی ما را تقویت نمی کند
نوآوران -

چالش بزرگ اینگونه متون حین اجرا نمایان می شود. به طور کلاسیک این تلقی وجود دارد که اجرای این قبیل توافقات بسیار دشوارتر از تنظیم و امضای آنهاست، بویژه اگر با طرفی چون امریکا مواجه باشیم که تقریبا حتی یک نمونه قابل ذکر از آنچه بتوان آن را عمل به تعهدات بین المللی نامید در کارنامه آن وجود ندارد. مهم تر از این، خوب یا بد بودن چنین متونی نیز نه روی کاغد بلکه در عمل مشخص می شود. بنابراین تا زمانی که نوبت به اجرا برسد باید خویشتن دار بود.

گذار از توافقات ژنو و لوزان به برجام، -که در نگاه اول توافقی متوازن است- به سادگی رخ نداده است. این گذار محصول یک طراحی بسیار پیچیده در اموری چون چانه زنی، راهبردگذاری مذاکراتی، مدیریت بده- بستان، ترسیم خطوط قرمز، مدیریت فضای نقد، لابی های چند لایه و دیپلماسی عمومی بوده که جملگی توسط رهبر بصیر انقلاب اسلامی اعمال شده است

آقای ظریف خود زمانی پیش از این گفت این چیزی نیست که بنا باشد برای آن سوت و کف زده شود. جامعه بسیار زودتر از آنچه برخی می پندارند از هیجان ناشی از اعلان توافق خارج شده و بر دستاوردهای ملموس آن متمرکز خواهد شد. توقعات از توافق هسته ای به نحو غیر واقعی بالا برده شد

تشکررئیس جمهور از دست اندر کاران برنامه برجام

حسن روحانی دیشب در ضیافت افطار ضمن «تشکر از دست اندرکارانبرجام، از حمایتها و دفاعیات قاطعرهبر انقلاب در پیشبرد برجام» یاد کرد.وی با اشاره به بررسی برجام در شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی گفت: «این کار بزرگ با کمک هم انجام شد و مصحلت هم همین بود که همه بیایند. هر جا که شبهه ای وجود داشت مورد توجه قرار گرفت و این بسیار با اهمیت بود.»نکته مهم و مورد اشاره روحانی بهره گرفتن از فضای پسا برجام است؛و همچنین تاکید بر ضرورت بهره گیری مجلس، نمایندگان و اساتید دانشگاه ها از این ظرفیت و گشایش در فضای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... به عنوان یک فرصت است.رییس جمهوری پرهیز از سردادن برخی شعارهای غیر ضروری و بی نتیجه را ضروری دانست و گفت: بلند داد زدن، امنیت و منافع ملی ما را تقویت نمی کند. آن چیزی که قدرت ملی ما را افزایش می دهد تقویت واقعی قدرت دفاعی، پیشبرد سیاستهای اقتصاد مقاومتی و اهداف سند چشم انداز 20 ساله ، تحقیقات دفاعی و جذب سرمایه است .

ایران هراسی بهانه قدرت های بزرگ برای بحث هسته ای

یکی از دست آوردهای برجام دفع و رفع ایران هراسی و همچنین نشان دادن «چهره ایی رحمانی» از ایران به جهانیان بود؛ که رئیس جمهور در این باره گفت : «ما در مقابل تلاش کردیم به همگان بگوییم که تعامل با ایران به نفع همه است، ایران یک تهدید و خواهان دستیابی به تسلیحات اتمی نیست»  روحانی در توئیتی پس از مراسم در همین راستا بیان کرده بود که: «طرح برخی شعارها، صرفابه دست ان هایی که به دنبال ایران هراسی هستند، بهانه می دهد.». وی تاکید کرد: «نباید از برخی حملات بهراسید و این حرکت ها نباید در روحیه و عزم شما ذره‌ای خلل ایجاد کند.»

رئیس جمهوری به پاس قدردانی از همه کسانیکه در زمینه حل یک معضل بزرگ ملی که شکل بین المللی به خود گرفته بود، قدم های موثر و کارسازی برداشتند، گفت: «رسانه های کشور خدمت بزرگی برای اطلاع رسانی در زمینه برجام انجام دادند که باید کماکان به این خدمت ادامه دهند.»

وی، تلاش دشمنان برای کاهش درآمدهای نفتی، مسدود کردن فعالیت های بانکی و افزایش تا 20 درصدی هزینه های نقل و انتقالات مالی را از اقداماتی برشمرد که دشمنان پیش از برجام مرحله به مرحله اجرا کردند  و اظهار داشت: «با کشاندن پرونده ایران به شورای امنیت  و قراردادن ما  تحت مواد 40 و 41 فصل هفتم منشور سازمان ملل و در مرز ماده 42 قرار دادن به آن معنا بود که هر زمانی ممکن بود کشور، درگیر یک توطئه نظامی از سوی بدخواهان شود.رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در چارچوب این مذاکرات و در نهایت برجام ، به توافقی دست یافتیم که مساله بسیار پیچیده پی ام دی ، حل و فصل گردید ، کشور از فصل هفتم خارج و تحریم ها بتدریج برداشته و مسیر تقویت برنامه دفاعی کشور نیز گشوده شد و اینها موفقیت بزرگی در راستای منافع ملی بود.»