امیرخجسته خبرداد

دستگیری چند نفر در رابطه با پرونده بنیاد شهید

بیش از دو سال پیش نمایندگان مجلس طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران را تصویب کردند. پس از آن بارها در رسانه‌ها اتهام فساد مالی صدها میلیارد تومانی بنیاد شهید در دوره ریاست مسعود زریبافان مطرح شد، اما هیچ گاه جزئیات گزارش مجلس در این باره به اطلاع مردم نرسید.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
دستگیری چند نفر در رابطه با پرونده بنیاد شهید
نوآوران -

در اواخر دوره کاری مجلس نهم محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل نود این دوره خبر داد که گزارش آماده شده و به علی لاریجانی، رئیس مجلس تقدم شده است. آن زمان پورمختار گفت که بخش‌هایی از این گزارش قابلیت رسانه‌ای شدن ندارد و امکان توضیح بیشتر درباره آن وجود ندارد. آن زمان امیر خجسته، عضو هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید که بیش از سایر نمایندگان پیگیر این موضوع بود اعلام کرد که فشارهای سیاسی از بیرون و درون مجلس جلوی خوانده شدن گزارش در صحن علنی مجلس را گرفته است. حال زریبافان طی مصاحبه ای گفته است که اگر سند و مدرکی وجود دارد، ارائه کنند و  امیر خجسته در  پاسخ به او گفته است: «من بارها به آقای زریبافان تاکید کردم که مصاحبه‌ای انجام ندهد اما ایشان توجهی نکردند؛ آقای زریبافان نباید وارد بحث تحقیق و تفحص می شدند.»

رقم اختلاس هنوز مشخص نیست

در مرداد سال ۱۳۹۱ اعلام شد که یکی از مدیران باسابقه بنیاد شهید به اتهام اختلاس بازداشت شده است. این فرد، که تنها با نام کوچکش رضا معرفی شده بود، در تبانی با یک شرکت بیمه مبلغی از اموال بنیاد شهید را اختلاس کرده بود. یکی از ماموران سازمان بازرسی کل کشور با رضا در این زمینه تماس گرفت و این مدیر بنیاد شهید به مامور سازمان بازرسی پیشنهاد رشوه داد.  این ماجرا سرآغاز پرونده فساد در بنیاد شهید شد.  گزارش‌های اولیه میزان این فقره اختلاس در بنیاد شهید را ۱۵ میلیارد تومان اعلام کردند، اما مسعود زریبافان، رئیس وقت بنیاد، میزان آن را شش میلیارد تومان دانست. بعدتر اعضای هیات تحقیق و تفحص مجلس از صدها میلیارد تومان سوءاستفاده مالی خبر دادند حتی برخی رسانه ها  خبر بیش از هزار میلیارد‌‌‌ تومان تخلف مالی را اعلام کردند. اما امیر خجسته در مورد فسادها گفته بود که تخلفات صورت گرفته تنها در بنیاد شهید نیست و شبکه‌ای مرتبط با دیگر نهادها وجود دارد. پیش از او غلامعلی جعفرزاده، دیگر عضو هیات تحقیق بنیاد در مورد حجم فسادهای صورت گرفته در بنیاد شهید گفته بود: «حجم فسادهای مالی آن قدر زیاد است که می‌ترسیم اگر آنها را افشا کنیم مردم شوکه شوند، چراکه اتفاق‌های بسیار تلخی در این نهاد رخ داده است. تا کنون میلیارد تومان تخلف مالی در بنیاد اثبات شده که با ادامه بررسی‌ها مبلغ اختلاس چندین برابر خواهد شد.»

30 هزار سند را رسانه ای خواهم کرد

حال پس از چند سال که از زمان اولین خبر در مورد فساد مالی در بنیاد شهید گذشته است، امیر خجسته، رئیس کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس نهم، از ارایه پرونده تفحص از بنیاد شهید طی گزارش مبسوط به رئیس قوه قضائیه خبر داده  وگفته است دادگاه ویژه ای برای بررسی مستندات به دست آمده تشکیل شده است. امیر خجسته با یادآوری اظهارات زریبافان رئیس پیشین بنیاد شهید مبنی بر لزوم ارایه مستندات از سوی کمیته تفحص از بنیاد شهید، گفته است: «من بارها به آقای زریبافان تاکید کردم که مصاحبه‌ای انجام ندهد اما ایشان توجهی نکردند؛ آقای زریبافان نباید وارد بحث تحقیق و تفحص می شدند. برخلاف درخواست‌های رسانه‌ها تمایلی ندارم که وارد این بحث ها شوم؛ اینکه آقای زریبافان اعلام می‌کند که اگر به اندازه حبه قندی سند دارید آن را رو کنید باید گفت که اگر رئیس مجلس اجازه دهد 30 هزار سند از این تحقیق و تفحص را رسانه ‌ای خواهم کرد. ما با هیچ یک از افراد رودربایستی نداریم و با هیچ کس نیز تبانی نکرده ایم؛ اینکه می‌گویند این پرونده مختومه شده اطلاعات غلطی است. ما مشکلات عدیده‌ای در بانک دی و سیستم های اقتصادی در بنیاد شهید داشتیم که تیم تحقیق و تفحص در بررسی های خود به آنها پرداخت.» او در مورد پرونده های جدید اعلام کرده است: «به همین زودی ها چندین تحقیق و تفحص را شروع خواهیم کرد از جمله 50 هزار میلیارد تومانی که در یکی از بانک ها بلاتکلیف است و نیز تحقیق و تفحص از چندین بانک نمونه آن بانک دی است این بدان معناست که تحقیق و تفحص ما استمرار دارد. طبق قانون اتفاقاتی که صورت گرفته به رئیس مجلس گزارش شد و به صورت مفصل مدارک را به رئیس مجلس ارائه کردیم، حال بخش عمده ای از تحقیق وتفحص از بنیاد شهید با مستندات آن به رئیس قوه قضاییه ارایه شد و توضیحاتی نیز در جلسه ای مشترک با رئیس قوه قضاییه به ایشان ارایه کردیم.»

تعدادی از افراد دستگیر شده اند

خجسته از دستگیری چند نفر در ارتباط با پرونده بنیاد شهبد خبر داده  و گفته است: «رئیس قوه قضاییه دستور دادند تا این موضوع در دادگاهی پیگیری شود، از قبل تعدادی از افراد دستگیر شده اند اکنون نیز مستندات به صورت مستمر به دستمان می رسد و هم اکنون نیز در بانک دی اتفاقاتی افتاده که من راسا به آن ورود و برخورد کرده ام تا این مبالغ برگردانده شود. اگر کسی اصرار دارد که ما مستندات  خود در زمینه تفحص از بنیاد شهید را ارائه کنیم با رئیس مجلس هماهنگ خواهیم کرد تا این مستندات ارائه شود و آن را در اختیار رسانه ها قرار می دهیم.» خجسته با انتقاد از اینکه ناکارآمدی و سوء مدیریت در بنیاد شهید غوغا کرده است، گفته است: «بر اساس تلاش های صورت گرفته  500 میلیارد تومانی که از صرافی بانک دی به دبی رفته بود برگردانده شد همچنین بخشی از اموال و یک هتل نیز بازگردانده شده است.»

اراده ای در مجلس نهم برای پیگیری پرونده وجود نداشت

خجسته درباره عدم امضای تحقیق و تفحص از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس نهم، گفته است: «7 نفر این تحقیق و تفحص را امضا کردند ولی تعدادی از آنها امضا نکردند، ما گمان می کردیم که این تحقیق و تفحص روال عادی دارد اما پیچیدگی های زیادی داشت و عزمی برای قرائت آن وجود نداشت. متاسفانه درآخرین جلسه ای که برای نهایی شدن تحقیق و تفحص از بنیاد شهید تشکیل شد تعداد اعضا به حدنصاب نرسید اما از مسیر قوه قضاییه موضوع را پیگیری و به رییس مجلس گزارش دادیم و حال مسئولیت طبق قانون با هیات رئیسه خواهد بود. متاسفانه برخی از نمایندگان فشار می آوردند تا این تحقیق و تفحص به سرانجام نرسد. لذا در نهایت در صحن علنی مجلس از وقت نطق میان دستور خود استفاده کردم و بخشی از گزارش تحقیق و تفحص را ارائه دادم  و گفتم که آیا بحث سلطان شکر در شرکت سبحان دروغ است؟ آیا سند ندارد؟ ما طبق آیین نامه نمی توانیم بگوییم ولی اگر رئیس مجلس بخواهد آن را مطرح می کنیم.» او با بیان اینکه ما با دولت ها در جنگ نیستیم بلکه به دنبال ریشه کنی مفاسد هستیم، گفته است: «با هر کسی بیت المال را غارت کند برخورد می کنیم، در جریان تحقیق و تفحص از بنیاد شهید نیز صدها میلیارد تومان را برگرداندیم.»

تهدیدهای متخلفان جواب بگیرد

زریبافان که در زمان ریاست خود بر بنیاد  از نزدیکان محمود احمدی نژاد بود، پس از افشاگری در مورد پرونده های فساد بنیاد بارها به تهدید افرادی که پیگیر پرونده فساد بودند پرداخت. مدتی پیش در مورد جعفرزداده ایمن آبادی که عضو کمیته پیگیری تخلفات بنیاد شهید بود گفته بود: «آقای جعفرزاده خودشان متخلف هستند چرا که وی در زمانی که بر صندلی مجلس تکیه زدند به عنوان مشاور از بنیاد شهید نیز حقوق دریافت کرده‌اند و من تا کنون این مساله را که نشانه تخلف ایشان بوده بیان نکرده‌ام.» این بار هم اعلام کرده است که مدرکی برای ادعا فساد در بنیاد شهید وجود ندارد. امیر خجسته چندین بار اعلام کرده است که متخلفان از طریق تطمیع و تهدید به دنبال ساکت کردن او و دیگر نمایندگان بوده‌اند. شاید رسیدگی سریع تر به این پرونده از طرف مقامات قضایی بتواند به حواشی این فساد پایان دهد.