گفت و گو نوآوران با زیبا کلام صادق زیبا کلام در سالگرد برجام

برجام بازگشت امید بود، تندروها نمی گذارند برجام 2 محقق شود

برجام سرآغاز تحول در سیاست خارجی و داخلی ایران است ،برجام به تعبیر محمد جواد ظریف سایه ایران هراسی محو کرد و برجام 2 روحانی آشتی ملی و ایجاد زبان مشترک و وحدت ملی است سوال آن است وقتی در حوزه مناسبات بین الملل آن مشکل بزرگ را حل کردیم چرا نتوانیم آن را در داخل ادامه دهیم. صادق زیبا کلام در گفتگو با نوآوران برجام را سند امید در کشور می داند و معتقد است برجام 2 برای اجرایی شدن راه طولانی در پیش دارد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
برجام بازگشت امید بود،تندروها نمی گذارند برجام 2 محقق شود
نوآوران -

در سالگرد برجام تصور شما از آنچه روی داده چیست؟

من فکر می کنم امید و روشنی و روشن بینی در کشور ایجاد شد در عین حال که تندروها بر آتش اختلافات افزودند اما اقشار و لایه های مختلف حامی تصمیم دولت بودند.

مناقشه در ایران بر سر برجام نیست، گفت: اروپایی‌ها مثالی دارند که در بهار و تابستان یک تکه یخ در کوه‌ها بیرون می‌آید و همه آن را می‌بییند در حالی که کیلومترها یخ زیر برف‌ها نهفته است و برجام هم اینگونه است.

نظام ما مثل هر نظام ایدئولوژیکی جهان بینی خاص خود را دارد و نسبت به تاریخ، اخلاق، روابط بین‌الملل و اقتصاد نگاه ویژه‌ای دارد. فرق علم با ایدئولوژی این است که علم هر گاه به مشکلی برمی‌‌خورد به عقب برمی‌گردد و مجبور می‌شود در پیش فرض‌های خود تجدید نظر کند اما ایدئولوژی وقتی به عقب برمی‌گردد مجبور می‌شود همه چیز را خراب کند و نمی‌پذیرد مشکل داشته است و می‌خواهد همه چیز را با چارچوب‌های خودش تفسیر کند.

برجام این معادله را بر هم زد و باعث شد نگاه جدید تری در کشور شکل بگیرد.

خواسته های دولت در برجام و برجام 2 شکل گرفته است؟

 برجام 2 شکل نگرفت زیرا برخی اصول گرایان برجام 1 را نیز تحت تاثیر قرار دادند  و تندرو ها هم حاضر نیستند برجام 2 شکل بگیرد

محتوای برجام 2 از نظر روحانی  محقق شده است جایی که از گفتگوی بین جریان های سیاسی می گوید،سعید حجاریان هم می گوید برجام 2 گفتگوی اصلاح طلبان با اصول گرایان میانه رو است.

صحبت درباره مقصود آقای روحانی از بیان برجام داخلی نوعی حدس و گمانه‌ زنی است چون ممکن است هرچه ما بگوییم فردا آقای روحانی بگوید منظور من این نبوده است. منتها می‌توان با نگاه به برجام اصلی از یکسو و نگاه به شرایط داخلی کشور از سوی دیگر، گفت به نظر می‌رسد که مقصود آقای روحانی از برجام داخلی نوعی آتش‌بس، وفاق ملی و آشتی ملی میان دو جریان عمده اصولگرا و اصلاح‌طلب است.

آقای روحانی می‌گوید اختلافات دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب به هیچ‌ وجه به اندازه اختلاف ایران و آمریکا نیست و همانطور که ایران و آمریکا توانستند به نوعی توافق و آتش‌بس برسند، چرا در داخل کشور نتوانیم از این حالت کینه‌ توزانه‌ای که نسبت به هم داریم بیرون بیاییم.

البته موضوع آشتی ملی را آقای هاشمی بعد از حوادث سال ۸۸ عنوان کردند و آقای روحانی به نوعی همان حرف آقای هاشمی را تکرار می‌کنند اما به نظر من آقای روحانی دارد آب در هاونگ می‌کوبد و به همان دلیل که هاشمی نتوانست آشتی ملی ایجاد کند روحانی هم نمی‌تواند برجام داخلی را از قوه به فعل درآورد.

در مورد برجام هسته‌ای هم ما نیاز به حل بحران داشتیم و هم آمریکا می‌خواست که بحران هسته‌ای ایران حل بشود. لذا هم ما یک امتیازاتی دادیم و در برخی موارد عقب‌نشینی کردیم و هم آمریکا.

اما در مورد برجام داخلی ما شاهد یک تمایل یک‌ طرفه از سوی افرادی همچون آقای هاشمی و روحانی هستیم و طرف مقابل که اصولگرایان هستند، خیلی نیاز و تمایل به آشتی ملی ندارند و اساسا آشتی ملی به صرفه و صلاح آنها نیست که بخواهند انجام دهند.

بر همین اساس، مشاهده می‌شود که پاسخ اصولگرایان به روحانی برای انجام برجام داخلی، یک «نه» بزرگ است چون همانطور که عرض شد، آنها نیازی به آشتی ملی ندارند.

نمی شود که فقط آقای روحانی در مسیر توافق برای برجام داخلی گام بردارد و طرف مقابل هیچ امتیازی ندهد. چنانکه در برجام اصلی آمریکا امتیازاتی داد و با فعالیت ۶ هزار سانتریفیوژ یا با آب سنگین ماندن رآکتور اراک موافقت کرد و در عوض ما قبول کردیم که ۱۹ هزار سانتریفیوژ فعال نباشد یا آب سنگین اراک، پلوتونیوم تولید نکند.

موفقیت در برجام داخلی چه الزاماتی دارد؟

اولین گامی که اصولگرایان باید بردارند که بسیار سخت و مشکل است و حاضر نیستند چنین کاری بکنند، این است که از بخشی از قدرت خود صرف نظر کنند و انحصار قدرت خود را کاهش دهند که به نظر من به هیچ‌ وجه حاضر نیستند چنین کاری بکنند.

اصولگرایان فقط حاضر شدند قوه مجریه را واگذار کنند که آن هم اجتناب‌ ناپذیر بود؛ چراکه رئیس‌جمهور باید توسط انتخابات مشخص شود. اما در جاهای دیگر که این اجبار وجود ندارد همچون مجلس که می‌توانند جلوی حریف را بگیرند، از قدرت دست نمی‌کشند.