گفتگوی اختصاصی ایت الله بیات زنجانی با نوآوران

ایستادگی روحانی ستودنی است

فیش های حقوقی جامعه را درگیر کرده است ، حساسیت های ایجاد شده در جامعه باعث شده تا رهبر معظم انقلاب اسلامی هم در دیدار رمضانی رییس جمهور و اعضای هیات دولت درباره ماجرای فیش های حقوقی نجومی تذکرات صریحی بدهند و تاکید کنند: موضوع حقوق های نجومی، در واقع هجوم به ارزش ها است اما همه بدانند که این موضوع از استثناءها است و اکثر مدیران دستگاهها، انسانهای پاک‌دست هستند، اما همین تعداد کم نیز خیلی بد است و باید حتماً با آن برخورد شود.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
ایستادگی روحانی ستودنی است
نوآوران -

دلسوزان انقلاب  نگران ادامه این روند هستند و نمی توانند نسبت به این وضع بی تفاوت باشند و با آن به صورت خنثی برخورد کنند.

آیت الله مکارم شیرازی از  مراجع تقلید در واکنش به این موضوع می گویند: اگر تقوای الهی وجود داشت، این اوضاع به وجود نمی‌آمد که ما اکنون شاهد حقوق‌های سرسام آور در جامعه باشیم. در حالی که برخی از فقرا به دلیل ندادن اجاره، از خانه‌هایشان بیرون انداخته می‌شوند و آواره خیابان‌ها می‌شوند، برخی مدیران حقوق‌های 100 میلیونی و 200 میلیونی در این کشور می‌گیرند.

ایت الله هاشمی، در اطلاعیه ای حساسیت خود را نسبت به این موضوع نشان می دهد و می نویسد «در ماجرای افشای برخی اختلاس‌ها و فسادهای مالی و بانکی از زمان دولت‌های نهم و دهم موضوع اخیر فیش حقوقی و دریافت‌های غیرمتعارف، متأسفانه برخی جناح‌ها و گروه‌های سیاسی به جای پرداختن به راه‌حل‌ها، به کل نظام اسلامی و مدیران پاکدست آن در طول انقلاب اسلامی تعمیم دادند که در جریان دیدار اخیر رئیس‌جمهور محترم و اعضای هیأت دولت، مورد تأکید رهبری معظم انقلاب نیز قرار گرفت.

حجت‌الاسلام ناطق نوری هم نسبت به این پرداخت های نجومی واکنش نشان داد و با تشکر از دستور رئیس‌جمهوری برای رسیدگی به موضوع حقوق‌های بالا در دستگاه‌ها و ادارات، به دولت توصیه کرد که با تقدیم لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی در جهت اصلاح این مشکل گام بردارد. رئیس اسبق مجلس تصریح کرد: من از ایشان خواهش می‌کنم که این موضوع را جدی بگیرند؛ البته اینها مربوط به این دوره نیست و متعلق به دوره‌های مختلف است که امری اشتباه است؛ این پرداخت‌ها طبق قانون‌ها و آیین‌نامه‌های غلط است؛ مثلا تحت عنوان پاداش در شرکت‌های دولتی این حقوق‌ها تعلق می‌گیرند؟ پاداش چیست؟ من خواهش می‌کنم به این موضوع رسیدگی شود و اگر آیین‌نامه‌ها غلط است یک لایحه دوخطی به مجلس بدهید تا اصلاح شود و نظام پرداخت هماهنگ برای همه جاری شود؛ چراکه این حقوق‌های بالا قابل تحمل نیست.

در کنار بزرگان انقلاب ،دلسوزان انقلاب نیز به حساسیت فیش های حقوقی تاکید کردند و تبعات و آثار آن را برای جامعه خطرناک دانستند.

حضور بزرگان انقلاب در صحنه برخورد با فیش های حقوقی نشان داد که نباید اشتباه برخی مدیران و دولت قبل  در تسماح با فساد را به پای کل ارزش های انقلاب نوشت و بهانه ای برای دشمنان ایجاد کرد.

آیت الله بیات زنجانی از مراجع تقلید قم ،و عضو شورای بازنگری قانون اساسی و نماینده سه دوره مجلس از جمله دلسوزانی است که در گفتگو اختصاصی با «نوآوران» از لزوم برخورد با عاملان و حمایت از دولت در این دوران حساس می گوید.

ایشان به مانند سایر بزرگان انقلاب از لزوم پیدا کردن ریشه های اصلی فساد در کشور می گوید و فساد را عامل و بانی برهم زدن آرامش روانی در جامعه می داند.

بیات زنجانی در این باره می گوید:قانون یا آیین نامه های پرداخت حقوق ماهیانه مدیران و کارکنان دولت، دارای شرایط خاص و قوانین تعریف شده است. مردم نیز خواهان این هستند که مسئولین و مدیران نظام، طبق قانون عمل کنند و در مقابل زحمات و خدمات خود حقوقی درخور دریافت کنند. اما به هیچ وجه با پرداخت های نجومی و غیر متعارف موافقت نخواهندکرد. و انتظار دارند که مجریان قانون اساسی مفسرین و دارندگان این فیش های نجومی را علنی معرفی کنند و آنها را طبق نص صریح قانون مجازات کنند.

ایستادگی روحانی و عقب نشینی نکردن نسبت به طرح و پیگیری پرداخت حقوقهای خاص به افراد خاص، ستودنی و قابل دفاع است. دستور پیگیری و ریشه کن کردن این پدیده شوم که آفت بزرگی برای جوامع محسوب می شود، عملی مهم، مردم پسند و خداپسندانه است. تخلفات مالی و اداری در سطوح گسترده در همه نقاط دنیا وجود دارد، اما زیبندۀ کشوری که نطفه آن با شعار عدالت بسته شده نیست که در آن شاهد فیش های پرداختی در سطحی غیر متعارف باشیم. عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی، عمر کمی نیست. مردم در این چند سال به اندازه 200 سال تجربه اندوخته اند، معتقدم چون مردم خودشان انقلاب کرده اند حاضر نیستند این انقلاب را از دست بدهند. فراموش نکنیم، صاحبان انقلاب و مملکت مردم هستند و آقایان و مسئولین از صدر تا ذیل هم خادم مردم هستند.

دولت روحانی به عنوان دولت تدبیر و امید در واکنش به فیش های پرداختی قاطعانه و بدون تعارف پیگیر باشد. پیدا کردن ریشه چنین امری، دشوار نیست، چون مصوباتی که جاری کننده فیش های موجود بوده قابل شناسایی و رد گیری هستند. بعضا شنیده می شود که افشا و معرفی مفسدان موجبات تزریق نا امیدی در جامعه، و دلسردی مردم و بی اعتماد شدنشان به نظام می شود! این آقایان نگران مردم نباشند. نگرانی و نا امیدی زمانی بوجود آمد، که در دوران دو دوره ریاست جمهوری قبل، تخلف را عملا قانونی کردند. سازمان مدیریت را حذف و نهادهای قانونی به نهاد تصمیم گیری فردی مبدل شد.

نگرانی مسئولین نسبت به این موضوع توجیهی ندارد، چون مردم تجارب مختلف و سخت تراز جریان فیشهای حقوقی را از سر گذرانده اند از جمله فشارهای زمان شاه، انقلاب 57، جنگ تحمیلی، تحریم های چندین ساله و به پناهگاه رفتن ها و سایر فشارهایی که در این چند سال پیش آمد.

نگرانی مردم این است که تا به حال برخوردی قاطعانه نسبت به این موضوع را شاهد نبودند. و از روحانی انتظار می رود در پی رفع این نگرانی کوشا باشد و تنها به گفتن و افشا کردن اکتفا نکند. قطعا پیدا کردن ریشه این موضوع امر پیچیده ایی نیست، چرا که هر فیش حقوقی با پشتوانه مصوبات قانونی پرداخت شده است، دولت می تواند با رصد کردن بر مصوبات مورد بحث، دولت پرداخت کننده و افراد دریافت کننده را پیدا کند. چنانچه مقاومتی از سوی مفسدین یا موانعی بر سر راه ایشان توسط هر کس ایجادشد به مردم اعلام کند و بگوید که نمی گذارند. در همین حد هم که به مردم اطلاع دهد، مطمئنا مردم به نسبت فهمی که از سیاست دارند، متوجه می شوند. مردم آگاه و اهل تحلیل هستند.