گزارش نوآوران از یک طرح استیضاح

تغییر در کابینه در جهت تقویت دولت و شعار های انتخاباتی فراکسیون امید

سال 92 که دکتر حسن روحانی در مراسم تحلیف، اعضای کابینه‌اش را معرفی کرد در این میان نیلی منفرد از سوی مجلس اصول گرا استیضاح شد اما سایر وزرا با وجود همه گمانه زنی های رسانه ای همچنان روی کار هستند البته مشخص بود

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تغییر در کابینه در جهت تقویت دولت و شعار های انتخاباتی فراکسیون امید
نوآوران -

برخی از این وزرا را بر مبنای رزومه کاری که در گذشته داشتند انتخاب شده اند و مشخص‌تر این بود که وعده روحانی ارتقای سطح اقتصاد و روابط بین‌المللی و حل پرونده هسته‌ای است و بر همین مبنا برای تحقق این وعده‌ها اقدام به انتخاب اعضای کابینه کرده تا در طی 4 سال بتواند رزومه خوبی ارائه دهد.

اکنون حدود سه سال ازعمر دولت یازدهم گذشت و تنها یکسال باقی مانده که یک سال طلایی است یعنی موتور دولت در این یکسال باید با قدرت بیشتری بچرخد تا آنچه در پایان سال چهارم به عنوان کارنامه دولت یازدهم ارائه می‌شود با آنچه در روز نخست وعده داده شده بود، همخوانی داشته باشد. برای نیل به این هدف باید در کارآمدی وزرای معرفی شده در سال 92 بازنگری شود تا اگر تشخیص داده شد افراد دیگری به شکل بهتر و سریعتری می‌توانند در طی یکسال اهداف بیان شده دولت را محقق کنند بر مصدر وزارتخانه‌ها قرار گیرند که البته این، به معنی ناکارآمدی وزرای فعلی نیست بلکه تغییر در جهت موفقیت و چابک‌سازی دولت است که در پی آن سبب رضایت افکار عمومی از تحقق برنامه‌ها خواهد شد. در صورت اعمال این تغییرات و ترمیم کابینه این امیدواری وجود دارد که چرخ اقتصاد روان‌تر بچرخد، سرمایه‌گذاری‌های خوبی درکشور انجام شود و علاوه بر اینها، نشاط سیاسی بر جامعه حکمفرما شود که نتایج آن در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 هویدا می‌شود

تغییر در کابینه مطالبه عمومی است محمد علی وکیلی سخنگوی فراکسیون امید و عضو هیئت رییسه مجلس بیانیه اش را با این جمله آغاز می کند البته انتظار از لیست امید هم همان است که تغییر را از شعار به مرحله عمل درآورد تا جایی که اگر دولت خود وارد عمل نشود مجلس اصلاح طلب خود باید ابتکار عمل را به دست گرفته و وارد میدان شود و اسیر جو سازی های داغ رسانه ها نیز نشود.

وکیلی در بیانیه خود می نویسد «تغییر درون کابینه به یک مطالبه عمومی تبدیل‌شده و بی‌اعتنایی به این مطالبه و تأخیر در آن هزینه معنوی دولت را بالا می‌برد. بنده اصل ایده را با ۶٠ نفر از نمایندگان هم‌نظر در میان گذاشته و در فراکسیون بخصوص هیئت‌رئیسه به شهادت بحث‌های صورت گرفته در خصوص ضرورت تغییر متفق‌القول هستیم. همه اذعان داریم که تغییر به هدف کمک به دولت و تقویت آن و کاستن از مظلومیت و تنهای روحانی است وکیلی در ادامه می نویسد«می‌خواهیم ربیعی به دست رئیس‌جمهوری تغییر کند. از طریق انصاری و نوبخت پیام خود را به روحانی ارسال کردیم. ‌وزرای بعدی همان‌هایی هستند که مدت‌هاست در فضای عمومی جامعه مطالبه تغییر آنها مطرح است. ربیعی اولی بود؛ اما آخرین آنها نیست».

وزارت کار از جمله وزارتخانه‌هایی است که برای جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است چنانکه معیشت بسیاری از اقشار به تصمیمات این وزارتخانه ارتباط مستقیم دارد به ویژه بازنشستگان و اقشار خاص که هر تصمیم این وزارتخانه در روند جاری زندگی آنها با اهمیت تلقی می‌شود. اما حضور علی ربیعی در این وزارتخانه از همان روزهای نخست بی‌حاشیه نبود و هنوز هم که حدود 3 سال از حضور ربیعی در وزارت کار و امور اجتماعی می‌گذرد این حواشی ادامه دارد. نکته قابل تامل در مدیریت ربیعی چنین است که او تمایلی به سخن گفتن درباره عملکرد این وزارتخانه در دولت قبل ندارد و این سکوت در شرایطی است که تامین اجتماعی از پرحاشیه‌ترین نهادها در دولت احمدی‌نژاد بوده است و تخلفات مالی زیادی از آن کشف شده است اما ربیعی مشخص نیست به چه دلیلی به مماشات با دولت قبل مشغول است. عملکرد ربیعی سبب نارضایتی نمایندگان مجلس هم شده است چنانکه شهروز افخمی، عضو کمیسیون اجتماعی در همین زمینه به اقتصادنیوز می‌گوید: ایجاد اشتغال در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خوبی انجام نشده و این وزارتخانه درباره اشتغال تا حدی مسئول است. یا محمد بیاتیان، دبیر دوم کمیسیون صنایع و معادن می‌گوید: «وزارت کار مدعی است که حدود 900 هزار شغل ایجاد کرده اما ما در این حوزه عملکرد مناسبی از این وزارتخانه ندیده‌ایم و در حوزه استانی و شهرستانی هم اتفاق آنچنانی نیفتاده است.» فارغ از این انتقادات برخی حرکات ربیعی سبب ایجاذ ذهنیت‌هایی علیه دولت می‌شود مانند اینکه او با حضور در مراکز بهزیستی و انتشار چند عکس درصدد القای پرکار بودن خود و وزارت متبوعش است در صورتی که افکارعمومی تیزبین‌تر است. با توجه به احاطه این وزارتخانه بر بسیاری از هلدینگ‌ها شایعاتی نیز در این موارد از گوشه و کنار شنیده می‌شود

انجمن صنفی روزنامه نگاران،همه موافق بجز ربیعی

مدتی قبل نیزاعضای هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، با انتشار نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، خواستار دستور او به علی ربیعی، وزیر کار، برای پیگیری وضعیت این انجمن شدند.

دلیل نوشتن این نامه سرگشاده به روحانی همین بوده که شاید رییس دولت یازدهم‌، در بحث مخالفت‌های وزارت کار با بازگشایی انجمن صنفی دخالت کند.

هیات مدیره‌ی انجمن صنفی در نامه خود به روحانی نوشت که دریک سال گذشته و با وجود وعده‌های رییس‌جمهوری "هیچ‌گونه اقدام عملی قانونی و واقعی در این زمینه از سوی وزارت‌خانه مسوول به عمل نیامده و مشکل این انجمن همچنان باقی است".

آن‌گونه که اعضای هیات مدیره انجمن صنفی نوشته‌اند: "وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت اطلاعات نظر مساعد و مثبت خود برای بازگشایی دفتر انجمن را مکررا ابراز داشتند، اما در کمال تعجب و تاسف، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، که مطابق با قانون کار و مقررات وابسته مسوولیت قانونی اصلی را در این موضوع دارد، از هرگونه اقدام برای احقاق حقوق قانونی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران استنکاف داشته و حتی همه مکاتبات ما را هم بی‌پاسخ گذاشته است"

علی ربیعی اما در دیدار نوروزی خود با روزنامه‌نگاران از "فعالان عرصه خبر و رسانه" خواسته بود تا "تشکلی برای صنف قلم" راه‌اندازی کنند

حسن روحانی در نخستین کنفرانس خبری خود بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در سال گذشته، وعده بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در آینده‌ای نزدیک را داده بود

محمد علی وکیلی در گفتگو با «نوآوران» می گوید طرح استیضاح آقای ربیعی در حد یک ایده است که در راستای ضرورت تغییر در درون کابینه دولت مطرح است. ما به عنوان حامیان دکتر حسن روحانی فارغ از احترامی که برای وی قائل هستیم و با توجه به اینکه در آستانه انتخابات قرار داریم، لازم است که وی به ضرورت تغییر در درون کابینه به عنوان یک مطالبه عمومی، پاسخ مثبت بدهد. در مورد طرح استیضاح بین اعضای هیأت رئیسه امید اتفاق نظر وجود دارد، تنها در مصادیق است که اختلاف دیده می‌شود. در بین اعضای هیأت رئیسه فراکسیون هر کدام از این اعضاء کسی را مدنظر دارند. در ذهن بنده نیز، تا اینجای کار و براساس مستنداتی که در اختیار دارم، آقای علی ربیعی، وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در اولویت قرار دارد. اگر روزی بحث استیضاح مطرح شود، بنده دلایل و مستندات خود را با نظر فراکسیون امید ذکر خواهم کرد. بدون نظر و حمایت فراکسیون امید اقدام مذکور را عملی نخواهم کرد. با توجه به اینکه در طرح تغییر در کابینه، اولویت در اختیار دولت قرار گرفته است، بنده نیز به همین مسئله تمکین خواهم کرد. اما اگر روزی شرایطی فراهم شود که در طرح استیضاح، فراکسیون امید بانی و حامی آن باشد، دلائل متقن خود را در اختیار این فراکسیون قرار خواهم داد. چنانچه فراکسیون با طرح استیضاح مخالفت کند، از این اقدام صرف نظر خواهم کرد. تا آن زمان صبر خواهم کرد و همچنین اقدام دولت را نیز زیر نظر دارم. همانطور که قبلاً اعلام کرده‌ام، دلائل بنده در پی طرح استیضاح آقای ربیعی مربوط به بخش مهمی از حوزه مأموریتی وی در وزارتخانه است که حوزه وسیعی را دربرگرفته است؛ مواردی چون «کوتاهی در ارایه ساختار وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، «معطل گذاشتن بنگاه‌های اقتصادی از جمله شستا و به زیان رساندن این بنگاه‌ها»،«عدم ارایه برنامه برای ادارات کل استان‌ها»،«وضعیت داخلی شرکت‌های تامین اجتماعی» را چهار دلیل اصلی برای استیضاح وزیر و دوست چندین ساله خود می‌دانم. در پایان باید ذکر کنم؛ با توجه به اینکه حوزه مأموریتی آقای ربیعی در وزارتخانه مذکور، درصد بالایی از اقتصاد ملی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. بر این اساس و با توجه به دلائل و مستنداتی که در اختیار دارم، آقای ربیعی را در کسوت نشستن بر صندلی این وزارتخانه دارای کفایت لازم نمی‌بینم. 

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی