اگر برجام نبود

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اگر برجام نبود
نوآوران -

علی بیگدلی-دکتر روحانی در سخنرانی خود به مناسبت توافق تاریخی برجام میگوید «برای حمله به ایران به تفاهم رسیده بودند»

واقعیت آن است که اگر برجام نبود احتمال زیادی برای جنگ وجود داشت و فضای دیپلماسی بسته می شد و با فشار های لابی های صهیونیستی احتمال جنگ نزدیک بود با وجود آنکه اوباما برنده جایزه صلح نوبل بود اما لابی ها آنقدر قوی بود که بتواند یک جنگ بی سرانجام را در منطقه ایجاد کند.

این جنگ می توانست علاوه بر اعراب منطقه ،ترکیه و اذربایجان را هم به دلیل وجود پایگاه های نظامی آمریکا درگیر کند.

نزدیکی ایران به غرب در قالب برجام همه تنش های جدی در منطقه را از بین برد و آتش زیر حاکستر را خاموش کرد  کشورهای عربی همیشه در این گمان بودند که از تعارض بین ایران و غرب به نفع خود استفاده کنند و تصورشان این بود که اگر تنش بین ایران و غرب حفظ شود به نفع آنهاست  ممکن است برخی کشورها از جمله عربستان در کوتاه‌مدت نگران اجرای برجام باشند اما پس از مدتی این نگرانی رفع می‌شود.  و آنها به باور صلح در منطقه می رسند.

برجام ثابت کرد که روابط بین ایران و غرب می‌تواند تنش نداشته باشد پس باید در ادامه این روند پپیغام دوستی و برادری را در منطقه نیز طنین انداز کند ایران باید در موضوع عربستان بزرگ‌منشانه رفتار و سعی کند با کشورهای عربی روابط خوبی داشته باشد، چراکه به هر حال این کشورها بخواهیم یا نخواهیم همسایه ما هستند.

در مجموع ممکن است برخی کشورها از جمله عربستان در کوتاه مدت نگران باشند اما پس از مدتی این نگرانی رفع می شود و می پذیرند که هم زیستی مصالمت آمیز با همسایه شیعه تنها راه کار ماندگاری حکومت های آنها است.

برجام نشان داد می توان گره های دیپلماسی را با گفتگو حل و رفع کرد کارشناسان تحلیل‌های بسیاری در این باره داشته‌اند که بر اساس این مدل، در روابط بین‌الملل می‌توان پیچیده‌ترین موضوعات را با دیپلماسی حل و فصل کرد، به شرط آنکه دو طرف بخواهند

ایران و غرب هر دو خواستد و دیپلماسی به راستی جواب داد. در چند سال آینده با مدل برجام به آسانی می‌توان مشکل‌ترین بحران‌های بین‌المللی را حل کرد.

با اجرای برجام اعتمادهای لازم به وجود می‌آید و می‌توانیم موانع را برطرف کنیم. اجرای برجام می‌تواند فضای اعتماد را بین دو طرف ایجاد کند، اکنون هنوز این فضا وجود ندارد و دو طرف در حال انجام کار مشترک هستند که در صورت پایبندی غرب به تعهداتش این امکان فراهم خواهد شد که فضای اعتماد برای ایران مهیا شود

*استاد روابط بین الملل