توضیحات دادستان تهران درباره پرونده سعید مرتضوی

پرونده به زودی جهت رسیدگی به دادگاه می رود

دیروز دادستان تهران طی نشستی با قضات دادسرای کارکنان دولت و فرهنگ و رسانه به طرح دیدگاه‌های خود پیرامون پرونده‌های مطروحه در این دو ناحیه از دادسرا و مشکلات موجود پرداخت.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
پرونده به زودی جهت رسیدگی به دادگاه می رود
نوآوران -

«عباس جعفری دولت‌آبادی» با بیان اینکه یکی از رهنمودهای مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با مسؤولان عالی قضایی، مبارزه قاطع با قضات ناسالم بود گفت: باید با تخلفات و جرایم قضات برخورد جدی صورت گیرد. در هر صورت دادستان تهران دستور اکید رسیدگی به پرونده سازمان تأمین اجتماعی با موضوعیت و نقش «سعید مرتضوی» را صادر کرده‌اند.

وی با یادآوری این موضوع که دادسرای کارکنان دولت با جرایم ارتکابی از سوی کارگزاران و مدیران ارشد نظام سر و کار دارد، در این میان رسیدگی به جرایم قضات را واجد اهمیت بیشتری دانست و اظهار داشت: انتظارات از قاضی بـدان جهت که مردم منصب قضات را جایگاه انبیاء و اولیای الهـی می‌دانند، بسیار زیاد است. این موضوع، اهمیت اقدامات این ناحیه دادسرا در برخورد با جرایم را بیشتر جلوه‌گر می‌سازد. دادستان تهران افزود: قاضی نماد دستگاه عدالت است و برای جلب بیشتر اعتماد مردم به قوه قضائیه، علاوه بر لزوم سلامت و کارآمدی دستگاه قضایی، قضات نیز باید از جرایم و تخلفات به دور باشند. وی از قضات این دادسرا خواست در رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با قضات ناسالم، سه عنصر سرعت، دقت و قاطعیت را مورد توجه قرار دهند.

جعفری دولت‌آبادی هم‌چنین اعلام کرد: پرونده‌های قضات ناسالم در سه حوزه‌ی مالی، اخلاقی و مواد مخدر، باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد. دادستان تهران در این راستا از محکومیت یکی از قضات سابق دادسرای تهران به لحاظ تعدد اتهامات به 15 سال حبس تعزیری  خبر داد و اظهار داشت حکم صادره هنوز به قطعیت نرسیده است.

تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قدیمی و مهم

دادستان تهران در ادامه جلسه به بیان نکاتی در رابطه با رسیدگی به پرونده‌های قدیمی و مهم پرداخت و اظهار کرد: قضات باید نسبت تعیین وقت نزدیک و برای پرونده‌های قدیمی که به دلایل مختلف گرد و خاک اطاله دادرسی گرفته است، اقدام کنند.

 

جعفری دولت‌آبادی در این زمینه به پرونده‌ای اشاره کرد و گفت: این پرونده در سال 89 تشکیل شده؛ اما تاکنون مختومه نشده است در حالی‌که باید در رسیدگی به چنین پرونده‌هایی تسریع شود؛ با وی با تاکید به ضرورت احصاء مشکلات در مورد رسیدگی به پرونده‌های قدیمی، اظهار کرد: چنان‌چه این پرونده‌ها به درستی مدیریت و رسیدگی نشود، اقدامات دیرهنگام دادسرا در پرونده‌ها مؤثر نخواهد بود. «پی‌گیری پرونده‌های مهم» موضوع دیگری بود که جعفری دولت آبادی مطرح کرد. وی معیار اهمیت پرونده‌ها را، زمان تشکیل، موضوع جرم، شخصیت و مقام متهم، تعدد جرایم، تعداد متهمان، تعداد شکات، خسارت وارده و تضییع حقوق عامه اعلام کرد و اظهار کرد: این پرونده‌ها باید به طور ویژه رسیدگی و پیگیری شود. دادستان تهران با تأکید بر ضرورت به سرانجام رساندن سریع این قسم از پرونده‌ها، به قضات اطمینان داد که چنان‌چه در رسیدگی به پرونده‌ها، در چارچوب قانون عمل کنند، مورد حمایت دادستانی می‌باشند.

چگونگی رفتار با ضابطان نه خصومت و نه اعتماد مطلق

وی با تأکید بر این که در رسیدگی به پرونده‌ها، استقلال قضایی باید حرف اول را بزند، در خصوص چگونگی برخورد قضات با ضابطان دادگستری اظهار کرد: در رفتار با ضابطان، نه خصومت و نه اعتماد مطلق؛ زیرا خصومت، انرژی طرفین را از میان می‌برد و اعتماد مطلق نیز مرزهای همکاری را به هم می‌ریزد. قاضی در رسیدگی نباید تابع ضابطان باشد، بلکه باید به مطالب و گزارش‌های معتبر و مورد وثوق ضابطان توجه نماید؛ در این میان  اعتماد مطلق قاضی به ضابطان نیز امری پسندیده نیست. جعفری دولت‌آبادی خاطرنشان کرد طبق قانون آیین دادرسی کیفری به گزارش‌های ضابطان در صورتی باید ترتیب اثر داده شود که برخلاف اوضاع و احوال و قرائن مسلم نبوده و براساس ضوابط و مقررات قانونی تهیه و تنظیم شده باشد.

متناسب بودن قرارهای تأمین کیفری

جعفری دولت‌آبادی به ضرورت تناسب قرارهای تأمین کیفری با نوع جرم و شخصیت متهمان اشاره کرد و به قضات دادسرای فرهنگ و رسانه تأکید کرد که این تناسب به‌ویژه در پرونده‌های این دادسـرا که از جنس مسائل فرهنگی است، از اهمیت بیش‌تری برخوردار است, در این امـور، مناسب است که در بازداشت افراد به حداقل‌ها و قدر متیقن اکتفاء شود.

آزادی مطبوعات در نقد مسؤولان

 دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به حمایت قانون مطبوعات از انتقاد سازنده نسبت به مسؤولان، اظهار کرد: نقد مسؤولان و حاکمیت آری اما نفی نظام اسلامی، مقابله با آن، توهین و تخریب مسؤولان و افتراء به دستگاه‌های دولتی و مسؤولان توسط مطبوعات، جرم است. وی تأکید کرد طبق قانون مطبوعات، نشریات جز در موارد اخلال به مبانی و احکام اسلام، حقوق عمومی و خصوصی آزادند و حق دارند انتقادات سازنده را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه منتشر کنند.

نقش محاکم در حمایت از اقدامات دادسرا

دادستان تهران تأکید کرد دادگاه‌ها نباید اقدامات دادسرا در پرونده‌های مهم را خنثی نمایند. وی به عنوان مثال به پرونده‌ی هتل هما مربوط به سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و اظهار کرد: متهمان این پرونده علیرغم دلایل متقن در پرونده از اتهام انتسابی تبرئه شده‌اند. جعفری دولت آبادی با انتقاد از این موضوع، اظهار کرد: هماهنگی و همراهی محاکم در مبارزه با مفاسد اقتصادی و فرهنگی تأثیر بسزایی در کاهش این‌گونه جرایم خواهد داشت. وی هم‌چنین از اطاله دادرسی در پرونده‌های مهم و مرتبط با قضات گلایه کرد و خواستار اتخاذ تدابیر مناسب در این زمینه شد.

تسریع در رسیدگی به گزارش‌های تحقیق و تفحص

دادستان تهران در خصوص گزارش‌های تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد پس از ارجاع این‌گونه گزارش‌ها به شعب بازپرسی دادسرا، باید با جلب همکاری مجلس شورای اسلامی مستندات اخذ و در رسیدگی به این‌گونه گزارش‌ها تسریع لازم صورت گیرد. وی نمونه موفق در این زمینه را رسیدگی به گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در مورد سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد و گفت: پرونده مربوط به سعید مرتضوی دادستان سابق تهران مرتبط با سازمان تأمین اجتماعی با رفع نقص، به زودی جهت رسیدگی به دادگاه اعاده خواهد شد. وی اظهار امیدواری کرد محاکم در مورد پرونده‌های مهم از ایراد نقص‌هایی که پرونده را دچار اطاله دادرسی می‌کند، اجتناب نمایند.

مرتضوی در سازمان ریخت و پاش داشته است

«مصطفی ایزدی»، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی در مورد موضوع اعاده پرونده سعید مرتضوی به دادگاه به «نوآوران» گفت: «آقای سعید مرتضوی یک چهره کاملاً شاخص و ذوابعاد است؛ طبیعتاً موضوعات مربوط به پرونده‌های وی، هر کدام ویژگی خاص خود را دارد. مرتضوی پرونده‌ای در ارتباط با حوادث کهریزک داشت که این پرونده اگر چه از سوی نهادهای قضایی مختومه اعلام شد، اما شاکیان پرونده‌ها در صدد به جریان انداختن دوباره این پرونده هستند تا به آن رسیدگی شود.

در مورد پرونده تأمین اجتماعی وی که در آن ریخت و پاش‌هایی داشته است، بیان داشت: «این پرونده به این زودی بسته نخواهد شد. مجلس همچنان بررسی و به نتیجه رساندن این پرونده را الزامی و جز حقوق خود می‌داند. اطلاعاتی که کمیسیون مربوطه جمع‌آوری کرده است، در حال تحقیق و تفحص هستند و نتیجه این تحقیق و تفحص را به دادگستری ارجاع داده‌اند. دادگستری چنانکه این پرونده مختومه شده باشد، باید آن را بار دیگر باز کند.»

این فعال سیاسی به مسائل مربوط به دورانی که وی رئیس مرکز یا سازمان ارز، قاچاق و کالا بود اشاره کرد و گفت: «آنجا هم مسائلی است که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد و در دستور کار خواهد گرفت و به عنوان پرونده‌ای جدید از آن یاد می‌شود. از طرفی وی آدمی بوده که در برخورد با موکلش در دادگاه مطبوعات ـ قاضی دادگاه مطبوعات بود ـ بالاخره در رابطه با آن مصونیتی داشت که طبیعتاً برای رسیدگی برای شرایطی که آن زمان داشت، احتمالاً پرونده‌ای نخواهد داشت. طبیعتاً آقای مرتضوی به دلیل جایگاهی که قبلاً داشته است، رسیدگی به پرونده و اتهامات وی، نیاز به بازخوانی دارد. بالاخره وی از جمله چهره‌هایی است که در 8 سال دولت احمدی‌نژاد، و حتماً باید در زمینه‌های مختلفی، چه اقتصادی، چه آن زمان که رئیس دادستان تهران بود، اینها باید رسیدگی شود و قاعدتاً ادامه خواهد داشت.»

وی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید نتیجه بررسی این پرونده به کجا ختم خواهد شد و آیا نتیجه‌بخش خواهد بود، اذعان داشت: «در هر حالت باید اراده‌ای در میان باشد تا شاهد رسیدگی دقیق و مثمر ثمر در مورد این پرونده باشیم. باید در زمانی معین شده مورد بررسی قرار گیرد. زمانی که مسائل امنیتی، سیاسی، رسانه‌ای، اقتصادی و مدیریتی در هم پیچید، و در واقع یک نفر باید در زمینه‌های مختلف حرف بزند، این پیچیدگی در رابطه با مرتضوی وجود دارد و من فکر می‌کنم که این پرونده با این ماهیت پیچیده به این زودی فیصله پیدا نخواهد کرد.»

 پرونده تأمین اجتماعی در قالب تحقیق و تفحص صورت گرفته است

«نیره اخوان بی‌طرف» عضو کمیسیون قضایی مجلس نهم در رابطه با پرداختن به پرونده سازمان تأمین اجتماعی به «نوآوران» گفت: «پرونده مربوط به سازمان تأمین اجتماعی جزء پرونده‌های است که مجلس در قالب تحقیق و تفحص از سازمان مربوطه آن را به نهادهای قضایی ارجاع داده‌اند، تا محوریت کار در همان ابتدای روند پیگیری به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.»

در دولت قبل رسیدگی به این مسائل جزء خط قرمز محسوب می‌شد

«حسین کنعانی مقدم»، با اشاره به روند پرونده‌های اختلاسی و عدم رسیدگی به آنها به «نوآوران» گفت: «یکی از مسائلی که ما همیشه با آن مواجه هستیم، پرونده‌های کلان است که مرتبط با دولت‌ها است و همیشه بعد از پایان دولت‌ها مطرح می‌شود. در جریان استقرار دولت‌ها این مسائل جزء خط قرمز آنها محسوب می‌شود و اجازه نخواهند داد که در مراجع قضایی به آن رسیدگی شود و حداقل جلوی تخلفاتی که در ادامه صورت می‌گیرد را بگیرند. در این حالت است که حقوق مردم و بیت‌المال تضییع شده و اختلاس‌ها به راحتی صورت گرفته است. این عملاً نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت. این موضوع را باید به صورت جدی در دولت قبل مطرح می‌شد تا چنانچه تخلفی صورت گرفته، در مقابل آن ایستاد.»

دبیرکل حزب سبز در پاسخ به این سوال خبرنگار «نوآوران» مبنی بر اینکه در کنار پرونده مربوط به سازمان تأمین اجتماعی، پرونده یا پرونده‌های دیگری وجود دارد که مورد رسیدگی قرار گیرد و نتیجه رسیدگی به این جنس از پرونده‌ها چه فرجامی خواهد داشت، اذعان داشت: «آنچه که در دولت نهم و دهم شاهد آن بودیم، رشد فزاینده اعمالی بود که با چاشنی بی‌قانونی یا قانون‌گریزی همراه بود.»