درطرح دو فوریتی «شفافیت دریافتی مدیران کشور» پای خاوری هم به میان آمد

اولین طرح مجلس درباره حقوق مدیران

ماجرای فیش های حقوقی هنوز هم بحث اول فضای سیاسی کشور است، آنچنان که صحن علنی امروز مجلس هم به مثابه جلسات گذشته دستخوش این موضوع قرار گرفته بود

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اولین طرح مجلس درباره حقوق مدیران
نوآوران -

از یک سو تعدادی از نمایندگان دو فوریت طری درباره شفافیت دریافتی مدیران کشور را ارائه دادند و سویی دیگر جمع زیادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طرح ساماندهی حقوق و دستمزدهای بخش عمومی ویژه مدیران را تقدیم هیات رییسه مجلس کردند.

مجلس پژوهش‌های مجلس هم دیروز پیش نویس قانون ساماندهی حقوق و مزایای مقامات و مدیران عالی جمهوری اسلامی ایران را تهیه و ارائه کرد.

اما قبل از ورود به بررسی «طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد» طرحی که با دوفوریت تقدیم هیات رییسه شده بود، مطهری از طراحان خواست که با یک فوریتی شدن طرح موافقت کنند که مورد قبول آنها قرار نگرفت. در همین راستا محمد دهقان، نماینده تهران به عنوان طراح اصلی این طرح در دفاع از لزوم بررسی فوری آن سخنرانی کرد.

وی گفت:  از وقتی که بحث فیش های حقوقی مطرح شد تعدادی از نمایندگان شروع به آماده کردن طرح های متعددی کردند و نمایندگان نسبت به این موضوع حساسیت کافی نشان دادند. طرح های متعدد آماده شد و مرکز پژوهش ها هم وارد شد.

دهقان با بیان اینکه فیش های خقوقی نجومی به سرمایه اجتماعی نظام آسیب زد، خاطرنشان کرد: نیاز است که مجلس برای جبران آن گامی بردارد. در نظام اسلامی و جمهوری اسلامی مسئولیت طعمه نیست. مسئولیت امانتی بر دوش مسئولان  است. ما مسئول نشدیم که به دنبال پر کردن جیب خودمان و اطرافیانمان باشیم. ما مسئولیم که امانتدارحقوق مردم باشیم. وقتی جوانان ما بیکار هستند و برای 5 یا 10 میلیون پیش نماینده می آیند که وام بگیرند ولی یک مدیر از اختیارات غیرقانونی استفاده کند و ده ها میلیون حقوق برای خود در نظر بگیرد، این دور از عدالت است.

نمی‌توانیم در 48 ساعت قوانین خاص را منسوخ کنیم

غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار در مخالفت با بررسی دو فوریت طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد گفت: در بحث قانونگذاری رهبری فرمودند که قوانین باید مستحکم باشند که هر روز آنها را  تغییر ندهیم.

وی افزود: اولین ایراد مربوط به اداره قوانین است، که احکام منسوخ شده را ذکر نکرده است.شما به دنبال تقنین قوانین هستید اما با این اقدام موجب انباشت قانونی می‌شوید.

کاتب با اشاره به این نکته که «برای دریافت حقوق مزایا و فوق العاده احکامی وجود  دارد.»، افزود: بانک‌ها و بیمه براساس ماده 117 جز اسثثناها در زمینه پرداخت حقوق هستند و نکته‌ای که  مرکز پژوهش‌ها در گزارش خودش به آن اشاره کرده است.

این نماینده مخالف دو فوریتی شدن طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور، تأکید کرد: با توجه به ابهاماتی که در بحث قوانین خاص وجود دارد، ما نمیتوانیم در 48 ساعت این قوانین خاص را منسوخ کنیم.

مطهری که در این زمان ریاست مجلس را برعهده داشت، خطاب به کاتب گفت: آقای کاتب شما در مورد فوریت بحث نمیکنید در مورد محتوا است.

کاتب بدون توجه به صحبت‌های مطهری، در ادامه صحبت‌هایش اظهار کرد: در حال حاضر شورای پول و اعتبار جلوی بسیاری از پرداختی‌ها مازاد را می‌گیرد، ما نباید عجله کرده و احساسی عمل کنیم. ما باید قوانین جامع پی ریزی بکنیم.

وی افزود: نکته دیگر این است که دولت لایحه ای را تدوین کرد که در آن تمام قوانینی که باید منسوخ یا ایجاد شوند، آورده اشده است. من میخواهم که به دو فوریت رای ندهید و بگذارید یک فورتی این را برررسی کنیم که به نفع نظام است.

تمام لوایح دو فوریتی اصلاحیه خورده‌اند

براین اساس نوبت به یوسف ن‍ژاد، مخالف دو فوریتی رسید، وی گفت «به نظر میرسد چون مجلس و دولت وارد این میدان شدند، باید ادامه کار  با توجه مشاوره کارشناسان باشد. وقتی با فوریت بررسی می‌کنیم ، کیفیت را فدای سرعت میکنیم، حتما باید یک قانون تصویب کنیم که همه زوایا را بینند. تمام لوایح دو فوریتی را ببیند همه اصلاحیه خورده‌اند.

خاوری جز مصداق نامه امیرالمومنین درباره خواص فزون طلب است

ادیانی هم به عنوان آخرین نماینده موافق دو فوریت گفت: چون بحث طرح دو فوریتی شفافیت دریافتی مدیران کشور مطرح است، ما هیچ فوریتی مهمتر از توجه به افکار عمومی نداریم برای آنکه باید تطهیری نسبت به بخش عظیمی از مدیران کشور صورت گیرد.‌چشم مردم به مجلس دوخته شده است.

وی افزود:امروز قبول داریم در بحث پرداخت ها عده ای معدود از مدیران انگشت اتهام را متوجه هم مدیران کرده اند،این طرح دو فوریتی میتواند هم پاسخ افکار عمومی و تطهیر نسبت به مدیران پاکدامن باشد.اراده قانون گذار به پرداخت نجومی نبوده است ،‌نظارت من و شما کجا بود؟ توجه ما به این نامه امیرمومنین در رابطه با خواص قلیل فزونی طلب کجا است؟

ادیانی با اشاره به خاوری گفت: آن کسی که مدیرعامل بانک ملی بوده و پول های نجومی گرفته است،‌غیر از این مصداق نامه امیر نیست که فرمودند: خواص فزون طلب اقل در اجرای عدالت از همه ناراضی تر هستند.

پس از موافقان و مخالفان نوبت به اخطارها نمایندگان در رابطه با این موضوع رسید و مطهری که ریاست مجلس را برعهده داشت برای چندین بار وقتی خواست دلخوش را مخاطب خودش قرار دهد، با اشتباه لفظی مواجه شد و  گفت: آقای خوش دل بفرمایید! ببخشید منظورم دلخوش بود.

دلخوش هم  در اخطار خود گفت: چرا با افکار عمومی بازی می‌کنید مدام گفته اید که پرونده ها در کمیسیون بررسی میشود اما اینگونه نیست،‌قانون خدمات مدیریت کشوری پیچیده است.

دلخوش در حال بیان ادامه جملاتش بود که مطهری صدای او را به دلیل اینکه اخطارش مرتبط با دستور نبود،‌ قطع کرد و این داستان بی ارتباط بودن اخطارها برای زهرا سعیدی و حسن نوروزی دیگر نمایندگان مجلس هم تکرار شد.

سرانجام بعد از استماع نظرات طراح موافقان و مخالفان دو فوریتی بودن طرح شفافیت مدیران و استرداد دریافتی های مازاد این طرح به رای گذاشته شد که با ۸۸ رای موافق و ۱۲۵ رای مخالف و سه رای ممتنع از جمع 240 نماینده حاضر در صحن مجلس با بررسی این طرح به صورت دو فوریت مخالفت کرد اما یک فوریت آن رای آورد.