روی زمین ماندن مصوبه مجلس درباره حذف معافیت مالیاتی برخی نهادها

همه باید مالیات بدهند

اولین بار در سال 1365 و در لایحه مالیاتی در کمیسیون اقتصاد و دارایی نام آستان قدس از ردیف سازمان های مشمول معافیت مالیاتی حذف شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
آستان قدس هم باید مالیات بدهد
نوآوران -

مصوبه جدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی در 25 بهمن 94 درموظف کردن آستان قدس رضوی و چند مجموعه دیگر به پرداخت مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده را می توان غافل گیر کننده و بسیار قابل تامل دانست در این مصوبه آمده است

«به منظور برقراری عدالت آموزشی و اجرای اصل سی اُم قانون اساسی و تجهیز کلیه آموزشگاه‌های آموزش و پرورش با اولویت مناطق محروم و روستاها، آستان قدس رضوی و آن دسته از موسسات و بنگاه‌های اقتصادی زیر مجموعه‌های نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان امام و سایر دستگاه‌های اجرایی که تا تصویب این قانون، مالیات پرداخت نکرده‌اند، موظف به پرداخت مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده هستند.»

 در این مصوبه تصریح شده «منابع حاصله صرفا برای توسعه عدالت آموزشی در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گیرد تا بر اساس آیین‌ نامه‌ای که به این منظور تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد، هزینه کنند.»

این مصوبه – فارغ از بحث اختصاصی آستان قدس که به آن اشاره شد-  از چند منظر حایز اهمیت است:

نخست این که از توجه نمایندگان به موضوعی مهم به جای پرداختن به مواردی فرعی که در ماه های اخیر بحث انگیز شده اند حکایت می کند و این امید را پرورش داد  که در آینده نیز همین رویکرد ادامه یابد. طرحی که هدف آن توسعه و تامین عدالت آموزشی باشد بسیار قابل توجه تر است تا پرداختن به امور فرعی که در چند ماه گذشته تصویر متفاوتی از مجلس ایران در اذهان ترسیم کرده بود.

دوم به این خاطر که اگر موسسه ای فعالیت اقتصادی انجام می دهد و به حقوقی دست می یابد تکالیف خود را نیز باید انجام دهد. نمی توان دولت را موظف و مکلف به انجام اموری کرد و دست او را در عرصه های دیگر بست.

وجه  مهم دیگر این است که با تعریف مشخص نوع هزینه کرد راه هایی چون واریز به خزانه و باز پس گرفتن آن به طرق دیگر مسدود می شود؛ چرا که سابقه داشته است موسساتی از این دست مدعی می شده اند مالیات می پردازند اما بعد به آنان مسترد می شده است.

اختصاص 90 درصد بودجه وزارت آموزش و پرورش به هزینه های جاری و تامین حقوق و مزایای کارکنان، عملا مجالی برای پرداختن به تجهیز آموزشگاه ها باقی نگذاشته است. از سوی دیگر توجیهی برای اجتناب از پرداخت مالیات بر جای نمی گذارد.

کاهش قیمت نفت با همه محدودیت هایی که برای اقتصاد ایران ایجاد می کند و با وجود تضییقاتی که برای دولت به بار می آورد ثمراتی از این دست نیز دارد.

موضوعاتی چون بهداشت و آموزش این قابلیت را دارند که فارغ از دسته بندی ها و اختلافات سیاسی اجماع ملی بر سر آنها صورت پذیرد. هدف گذاری هزینه کرد مالیات دریافتی نیز جای توجیهی برای مخالفت های احتمالی باقی نمی گذارد.

هر چند اصل عدالت ایجاب می کند همه مالیات بپردازند اما عدالت آموزشی هدف مشخص تری است که پرداخت مالیات از جانب نهادهای اقتصادی را ضروری تر از همیشه می سازد و شاید راهکار بینابین این باشد که خود آستان قدس رضوی و نهادهای دیگر پیش قدم شوند تا بحث بر سر دستور امام نیز درنگیرد.

حداقل این است که چنانچه امکان دریافت مالیات از آستان قدس رضوی با همه نکته های پیش گفته فراهم نیامدیا به فرصتی دیگر موکول شود در عرصه های دیگر به اجرا درآید.

مالیات آستان قدس در تنگنا ها اقتصادی صرف شود

محمود صادقی عضو فراکسیون امید در گفت وگو با «نوآوران» می گوید: در لایحه 94، این موضوع در بخش مالیات‌ها اضافه شده و شرکت‌های تابعه آستان‌های مقدس ( قدس رضوی ، حضرت معصومه(س) و شاهچراغ ) و قرارگاه‌های سازندگی موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی و تسلیم حساب سود و زیان خود طبق قانون مالیات‌های مستقیم هستند و باید مالیات بپردازند. گویا دولت از این امر کوتاهی کرده است و این قانون را اجرایی نکرده است و باید به نمایندگان مجلس توضیح دهد که چرا اجرایی نشده و اگر موانعی در اجرایی کردن این قانون وجود داشته است، آنها را عنوان کند.

در وزارت آموزش و پرورش مشکلات فرهنگیان زیاد است و ما هم به خاطر این تنگناهای مالی وزارت آموزش و پرورش و فشاری که از سوی معلمان به این وزارت خانه وارد می‌کنند، در پی آن هستیم که از نهادهای مذکور طبق قانون اخذ مالیات کنیم. در این رابطه آیین نامه ای را هم تنظیم کرده و باید به تصویب هیات وزیران برسد. و طبق این آیین نامه هزینه می شود، تا وزارت آموزش و پرورش در جهت هزینه های توسعه عدالت آموزشی و رفع مشکلات فرهنگیان عزیز، هزینه کند. نهادهایی مثل آستان قدس، ستاد اجرائی فرمان امام، بنیاد شهید، بنیاد مستضعفان و حتی ارتش و سپاه و ناجا و سایر نهادهای این‌چنینی که فعالیت اقتصادی دارند، همه باید مالیات بدهند. شرکت‌های تابعه آستان قدس رضوی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء که تا پیش از این از پرداخت مالیات معاف بودند، موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات شدند.  و همچنین شرکت‌های تابعه آستان قدس رضوی مالیات خود را در ردیف جمعی خرجی برای هزینه‌های آستان پرداخت می‌کنند. هرچند در طول سنوات گذشته به موجب فرامین مقام معظم ستاد اجرائی فرامین امام مشمول مالیات شدند و از آن موقع تاکنون مالیات خود را پرداخت می کنند. البته باید بررسی شود که مالیات پرداختی چگونه هزینه شده است. ناگفته نماند که تاکنون در مورد اینکه وزارت آموزش و پرورش مالیات هایی که قرار است از نهادهای مذکور دریافت شود را طبق چه قانون یا آئین نامه ای هزینه کند بر ما معلوم نیست؛ و در مراحل بعدی نحوه هزینه وزارت آموزش و پرورش را در جهت رفع مشکلات معلمان بررسی خواهیم کرد.