بررسی کیفرخواست متهمان حمله به سفارت‌ عربستان در گفت‌و‌گوی کارشناسان با «نوآوران»

متهم ردیف اول:پشیمانم

در اولین جلسه دادگاه پرونده معترضین به سفارت عربستان که در شعبه 1060 دادگاه کیفری 2 کارکنان دولت به ریاست قاضی «فرشید دهقانی» به صورت علنی برگزار شد، پرونده 14 نفر از متهمان مورد رسیدگی قرار گرفت و ادامه بررسی‌ها به امروز موکول شده است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
متهم ردیف اول:پشیمانم
نوآوران -

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه 23 خردادماه در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره‌ پرونده‌ متهمان حمله به سفارت عربستان و اینکه پرونده برخی از متهمان آن در دادسرای ویژه روحانیت به کجا رسید گفت: در مورد پرونده متهمان آن در دادسرای ویژه روحانیت اطلاعی ندارم. در مورد قسمت اول سوال باید بگویم که محاکمه صورت نگرفته و امروز هم که از رئیس کل دادگستری استان تهران پرسیدم که آیا تعیین وقت شده یا خیر پاسخی تا این لحظه به دستم نرسید. در مورد پرونده این متهمان که در دادگستری است باید بگویم کسی بازداشت نیست، ولی در مورد پرونده برخی دیگر از متهمان آن در دادسرای ویژه روحانیت اطلاعی ندارم.

متهمان چه‌کسانی هستند؟

تاکنون مشخص نشده است این متهمان چه کسانی هستند و آیا در ارگان یا سازمان خاصی عضویت دارند یا خیر. البته پیش از این «حسام‌الدین آشنا»، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری در گفت‌وگویی در این رابطه گفته بود: «در سال گذشته اتفاقی در این شهر افتاد. عده‌ای بی‌محابا به طرف سفارت عربستان هجوم بردند. این پرونده توسط مقامات و مراجع ذی‌صلاح رسیدگی شد. در این رسیدگی‌ها مقصر معلوم شد؛ قاصر، آمر و مأمور همه معلوم شدند. مشخص شد که کی‌ به‌ کی و چی‌ به‌ چی است. خلاصه اینکه تکلیف معلوم و مشخص شد که عده‌ ای کوتاهی کردند و آن کوتاهی، برای کشور بسیار‌ گران تمام شد.» او در ادامه، صحبت‌هایی مشابه سخنان سخنگوی وزارت کشور در روزهای پس از حمله به سفارت، بیان کرد: «موظف شده بودند و به آنها ابلاغ شده بود که باید اقدامات دیگری را انجام دهند.» مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری خبر از تصمیم به برکناری افراد اهمال‌‌کننده در ماجرا هم می‌دهد: «برای برکناری این افراد تصمیم گرفته شد و تصمیم به برکناری آنها به وقتش اعمال خواهد شد.» او افزود: «خب حالا که برخی از این افراد با یک نگاه کاملا سیاسی بعد از سال نو می‌آیند و اقدامی را طراحی می‌کنند که شبیه فیل هواکردن است، اقدامشان نه مبنای حقوقی دارد و نه روشن است که کارکردش اثربخش است و نه از نظر امنیت عمومی توجیهی دارد.» آشنا می‌گوید: «قاعدتا این افراد در تاریخی که مقرر است برکنار می‌شوند. منتها فردای آن می‌توانند به متدینان جامعه بگویند که دارند ما را به خاطر اینکه می‌خواستیم با بدحجابی مقابله کنیم، برمی‌دارند. این هم از واقعیاتی است که در کشور اتفاق می‌افتد و کش‌ و قوس دارد.»

۹ نفر از متهمان پرونده سفارت عربستان تفهیم اتهام شدند

پیش از این گفته شده بود که قرار است در این جلسه به اتهامات 21 نفر از متهمان رسیدگی شود در حالی که با شروع دادگاه مشخص شد تنها 9 متهم در جلسه حضور دارند. قاضی حسینی سرپرست مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت در جمع خبرنگاران درباره جلسه دادگاه پرونده معترضین به سفارت عربستان گفته است:‌ «این پرونده که در مجتمع قضایی کارکنان دولت مطرح شده به شعبه 1060 این مجتمع ارجاع شده و 21 متهم دارد که پرونده‌شان با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است. متهمان اکثرا در جلسه بودند و برخی هم که در جلسه امروز حضور نداشتند وکلای‌شان حاضر شدند. اتهامات آن‌ها مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان و اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی بوده است.» وی گفت: بعید می‌دانم که امروز آخرین جلسه دادگاه باشد؛ چرا که هم تعداد متهمان زیاد است و هم وقت اداری اجازه نمی‌دهد که بتوانیم به اتهامات تمام متهمان رسیدگی کنیم. البته تصویب این‌ که جلسه بعدی کی برگزار می شود منوط به تشخیص قاضی پرونده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا در مورد نیروی انتظامی پرونده‌ای در این زمینه به دادگاه کارکنان دولت ارسال شده است؟ گفت: آن چیزی که دادگاه ارسال شده همین موضوع این پرونده معترضین به سفارت عربستان بوده است که متهمان آن هم مشخص شده اند. در پرونده حاضر چنین چیزی را در مورد پرسنل نیروی انتظامی نداریم.

با متهمان در هر مقام و منصبی که باشند، برخورد قاطع صورت گیرد

«صفر نعیمی‌رز» در مورد حادثه حمله به سفارت و رسیدگی قضایی به متهمان آن به «نوآوران» می‌گوید: «همان زمانی که این اتفاق روی داد، افرادی از مصاحبه با رسانه‌ها سرباز زدند و مصاحبه نکردند و آنانی هم که مصاحبه کردند، مسائل را شفاف تجزیه و تحلیل نکردند. من همان زمان گفتم که باید عاملین و مباشرین این حادثه شناسایی شده و به علت اینکه از تکرار اینگونه حوادث که چهره نظام را مخدوش و موجبات جو بدبینی در داخل نسبت به نظام را ایجاد می‌کنند، برخورد قانونی صورت گیرد.»

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم با اشاره به اثرات حمله متهمان به سفارت عربستان، افزود: «کشورهایی که با لذات با جمهوری اسلامی دشمنی و سر ناسازگاری دارند، بهانه دستشان افتاد که نظام ما را ناامن جلوه دهند. با هر کسی که به هر نحو در این قضیه دست دارد، برخورد قانونی صورت گیرد. الان هم از دستگاه قضایی و قضاتی که این پرونده را شجاعانه مورد بررسی و امعان نظر قرار داده‌اند، باید مراتب سپاس را از آنان به عمل آورد. همچنین از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی که به نوعی در روشن شدن ابعاد این رویداد تلخ، دستگیری و شناسایی متهمان این پرونده به مقامات قضایی یاری رسانده‌اند نیز تشکر کرد. انتظار این است که به همان شکل و شیوه که پیگیری این قضیه جدی بود، برخورد با متهمان نیز به صورتی جدی دنبال شود، تا پرونده به نتیجه برسد و نتیجه هم به هر حال به گونه‌ای پیش برود که بتواند افکار عمومی را نیز قانع کند.»

این تحلیلگر حوزه سیاست خارجی، در مورد هویت حمله کنندگان و در پاسخ به این سوال خبرنگار «نوآوران» که چگونه این اتفاق توانست در شرایطی که عربستان سعودی در مجامع جهانی شرایط برای محکومیت این کشور فراهم بود، به یک باره ورق برگشت و این سعودی‌ها بودند که دست بالا را در اختیار گرفتند، گفت: «عموم در مقابل قانون، زمانی که مرتکب جرم یا تخلفی می‌شوند، در حقیقت برابر هستند. تفاوتی ندارد هر کسی، تحت هر پوششی، اگر عمال خارجی یا داخلی بوده و یا در داخل یا خارج نفوذ داشته است، از هر منصب و مقامی که برخوردار بوده، نباید سرپوش گذاشته شود و به همان شیوه که پیگیری و سخت‌گیری در مورد این اتفاق جدی بود، برخورد قانونی با متهمان نیز جدی صورت گیرد و هیچگاه نباید مراعات کسی از این متهمان را کرد. این مسئله در مورد کشور ما یک واقعیت است؛ زمانی که اتفاقی صورت می‌گیرد، مجامع جهانی آن را پوشش می‌دهند و در برخی مواقع آن را حتی غیر واقع‌ بینانه نیز مطرح می‌کنند. در واقع دشمنان نظام در پی آن هستند که با بزرگ کردن اینگونه اتفاقات، چهره نظام را در سیمای جهانی مخدوش کنند. انتظار مردم و آگاهان سیاسی نیز این است که با متهمان برخورد شدید صورت بگیرد.»

دستگاه دیپلماسی ماجراجویی‌های ضد ایرانی عربستان را دنبال کند

«محمد حسن آصفری»، دبیر اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در مورد رسیدگی به پرونده متهمان حمله به سفارت عربستان به خبرنگار «نوآوران» گفت: «این اقدام از اساس محکوم است و هیچگاه قابل توجیه نیست و باید اشد مجازات را برای عاملین آن در نظر گرفت.» این کارشناس حوزه سیاست خارجی، با اشاره به تقصیرها و کم‌کاری دستگاه دیپلماتیک در موضوع عربستان، بیان داشت: «دستگاه دیپلماسی در موضوعات مختلفی چون کشته شدن شهروند ایرانی توسط خودرو حامل کاردار سفارت عربستان، تجاوز به دو شهروند ایرانی در فرودگاه جده، حادثه منا و بسیاری اقدامات ناپسند و ضد ایرانی این کشور، کوتاهی کرده است.» وی ادامه داد: «اعتقادم این است که در روزهایی که دستگاه قضایی رسیدگی به حمله کنندگان سفارت عربستان را در دستور خود قرار داده است، دستگاه دیپلماسی نیز باید وظیفه خود بداند که در برابر کارهای غیرقانونی و اقدامات ماجراجویانه این کشور موضعی جدی اتخاذ کند.» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم، در پاسخ به این سوال نوآوران مبنی بر اینکه تا چه اندازه رفتار حمله کنندگان به سفارت عربستان را به ضرر ایران می‌داند، اذعان داشت: «در زمانی که می‌رفت اعدام شیخ نمر زمینه محکومیت این کشور در مجامع جهانی را فراهم کند، اما اقدامات ناشیانه عده‌ای از حمله کنندگان بر این ماجرا سایه انداخت، به گونه‌ای که ماجرای به آن مهمی را در اذهان زدود.»

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی