یادادشتی از ناصر ایمانی

درس عبرتی برای خودسرها

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
درس عبرتی برای خودسرها
نوآوران -

 

با توجه به اینکه ایران در کنوانسیون‌های بین‌المللی مصونیت دیپلماتیک سفارتخانه‌ها را پذیرفته است و همچنین طی قوانین مختلفی متضمن حفاظت از اماکن دیپلماتیک است، حمله به سفارت عربستان پیامدهای منفی بین‌المللی برای کشور در پی خواهد داشت. درواقع این قانون بر دولت‌ها تکلیف کرده است که از حریم سفارت‌خانه‌ها حفاظت کنند. حال عده‌ای خودسر بدون توجه به تعهدات کشورشان، از سر احساسات به سفارت یک کشور که خاک سرزمینی آن کشور محسوب می‌شود، حمله می‌کنند که در عرصه سیاست خارجی و داخلی، امری مقبوح محسوب می‌شود. چنین اقدامات نابخردانه‌ای نه‌تنها موجب بی‌اعتمادی دولت موردحمله، بلکه دیگر کشورها به ایران خواهد شد. کسانی که در این کار دست داشتند به‌نوعی عربستانی را که محکوم بود مظلوم جلوه دادند. به‌عبارتی‌دیگر، درحالی‌که عربستان به خاطر ظلمی که در حق شیخ نمر روا داشت، در جامعه جهانی می‌توانست تحت فشار قرار گیرد، درنتیجه این اقدام، توانست جامعه بین‌المللی را با خود همراه کند.

روز گذشته شاهد برگزاری اولین جلسه محاکمه عوامل حمله به سفارت عربستان بودیم. محاکمه این نیروهای خودسر توسط قوه محترم قضائیه عمل بسیار خوب و تحسین‌برانگیزی در ترمیم و بازگرداندن وجهه بین‌المللی ایران نسبت در خصوص آن موضوع است. اگر به قضیه منصفانه نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که اگر چنین اتفاقی در کشورهای دیگری برای سفارت ایران رخ می‌داد، دولت ایران نیز طبق تعهدات بین‌المللی، انتظار داشت تا برخورد قانونی با این افراد از سوی دولت متبوعه صورت گیرد.

چه‌بسا محاکمه کردن و برخوردهای قانونی با چنین افراد خودسری، موجبات تقویت امنیت ملی ایران و همین‌طور امنیت سفرای مستقر در ایران را بیش‌ازپیش فراهم می‌کند. محکومیت و برخورد با نیروهای خودسر حمله‌کننده به سفارت عربستان، ظرفیت‌های تکرار حرکت‌هایی ازاین‌دست توسط هرگونه نیروی خودسری را محدود و تهدید خواهد کرد. از همه مهم‌تر این‌که به محاکمه کشیده شدن این خودسری‌ها، درس عبرتی برای دیگر عوامل خودسر خواهد بود تا بار دیگر با اقدامات نسنجیده و احساسی خود، وجهه بین‌المللی کشور عزیزمان و همین‌طور مردم بافرهنگ ایران را خدشه‌دار نکند. نمی‌توان منکر بود، همان‌طور که خود این حمله به سفارت بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت، برخورد قانونی با این عوامل خودسر نیز با بازتاب چشمگیری در سطح بین‌الملل مواجه خواهد شد.