پرده برداری دوباره جهانگیری و مجلس از پرونده های اختلاس و فساد

فردی به اندازه 4 پتروشیمی از کشور بُرده است

بسته شدن پرونده احمدی نژاد(دولت های نهم و دهم) با باز شدن یک به یک پرونده های تخلفات مالی این دولت همراه بود. اعضای دولت یازدهم که به تعبیری "ویرانه ای" تحویل گرفته بودند هر روز گوشه ای از این ویرانی ها را با مردم در میان می گذاشتند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۱
فردی به اندازه 4 پتروشیمی از کشور بُرده است
نوآوران -

اسحاق جهانگیری که رییس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز هست بیش از سایر اعضای دولت در جریان این تخلفات قرار دارد و در فرصت های گوناگون بخش هایی از این تخلفات را بیان می کند. این شاید همان دلیلی باشد که جهانگیری را در راس آماج حملات و حالا شکایت احمدی نژادی ها قرار داده است. جهانگیری در سهسال گذشته پیاپی و در فرصت های مختلف گوشه هایی از مفاسد دولت قبل را مطرح کرده و در گفت و گویی تاکید کرده بود که حجم این مفاسد خیلی بیشتر است اما تنها برای افسرده و ناامید نشدن مردم همه آنها را بیان نمی کند.تا جایی که باعث شکایت احمدی نژاد از جهانگیری شد. جهانگیری باز هم از پرونده ای دیگر رونمایی کرده است و باز هم پای کارگزاران دولت پاک دستان در میان است.

2میلیارد و 700 میلیون دلار مفقودی

معاون اول رئیس جمهور در افتتاحیه طرح پتروشیمی شیراز گفت: بخشی از تحریم‌ها علیه ملت ایران برچیده شده و بخش دیگر نیز باید لغو شود، فردی به مبلغ احداث ۴ پتروشیمی شیراز ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از کشور بُرد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور پیش از ظهر امروز در آئین افتتاح واحد اوره و آمونیاک شرکت پتروشیمی شیراز گفت: اقتصاد کشور هم‌اکنون با برداشته شدن یک به یک موانع، در مسیر صحیحی قرار گرفته و در ریل واقعی خود و مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است.

وی با تأکید بر حرکت پر سرعت اقتصاد ایران عنوان کرد: چالش‌های پیش روی اقتصاد ایران جدی است و این در حالی است که باید اقتصاد کشور پاسخگوی اقتدار ایران در منطقه حساس خاورمیانه به عنوان کشوری مقتدر و با ثبات باشد و کمک کند تا منطقه خاورمیانه نیز به سمت آرامش حرکت کرده و تروریسم از بین برود.

اقتصاد در سطح شأن مردم باشد.

وی افزود: اقتدار اقتصاد ایران باید متناسب با شأن مردمان آن باشد و پیشرفت ایران به نقطه‌ای برسد که مسأله مهم بیکاری حل شده و جوانان از کار مناسب برخوردار شوند. 

جهانگیری با بیان اینکه اقتصاد ایران باید امکان افزایش رفاه و درآمد مردم را داشته باشد، گفت: مردم ایران باید از زندگی در شأن خودشان برخوردار شوند، یکی از موانع پیش روی کشور تحریم‌ها و فشارهای ظالمانه علیه ملت بوده که بخشی از آنها لغو و باید بخش دیگر آن نیز با توجه به تعهدات غربی‌ها در توافق برجام لغو شود. 

به گفته وی، بخش خصوصی باید از حضور قدرتمندی در ایران برخوردار باشد. باید زمینه‌ای به وجود آورد که از نظر فرهنگی بخش خصوصی وجود داشته باشد که فضای امن کار را احساس کند و فضای مطمئنی بر اقتصاد کشور حاکم باشد. 

وی افزود: آنچه در اقتصاد کلان اهمیت دارد، عوامل داخل بنگاه‌ها و صاحبان آنها و در عین حال فضای پیش‌برنده اقتصادی حاکم بر بنگاه‌ها است، وجود شاخص‌های اقتصادی مطمئن، قابل پیش‌بینی بودن آینده و ایجاد محیطی برای فعالان اقتصادی که بتواند 5 سال آینده را پیش‌بینی کند و یا اطمینان از تغییرات نرخ ارز، نرخ تورم، نرخ سود بانکی و یا قیمت متغیرهای انرژی است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت تلاش کرده تا فضای اقتصاد را برای فعالان کشور قابل پیش‌بینی کند، گفت: مردم هم‌اکنون مطمئن هستند که نرخ دلار دیگر شبانه‌روزی تغییر نمی‌کند، مردم می‌دانند که دولت با سیاست‌گذاری کاری می‌کند که نرخ سود بانکی کاهش یابد و فضای سیاسی اجتماعی کشور باید آرام باشد.

فضای کشور با ثبات نیست

جهانگیری با بیان اینکه آن دسته از افرادی که عنوان می‌کنند فضای کشور با ثبات نیست قطعاً به نفع جوان ایرانی و اقتصاد کشور کار نمی‌کند، گفت: باید فضایی ایجاد کرد که جوان ایرانی احساس امنیت کند و در عین حال فعالان اقتصادی بتوانند کالای خود را تامین کند به نظر می‌رسد این توفیق هم‌اکنون نصیب دولت شده که بتواند این فضا را در کشور حاکم کند.

وی افزود: آنچه در نهایت باید رخ دهد اینکه باید بخش خصوصی میدان‌دار اقتصاد باشد و باید همه از این موضوع حمایت کنند.

جهانگیری گفت: آنچه اهمیت دارد اینکه باید شرایطی وجود داشته باشد که نهادهای عمومی و خصوصی بتوانند سهام خود را در بورس عرضه کنند و بگذارند تا مردم سهامدار باشند، تا از این طریق تأمین مالی انجام شود. در حال حاضر حجم صادرات کشور به بیش از 5 میلیارد دلار رسیده و باید از کل واحدهای پتروشیمی فعلی در این بخش قدردانی کرد که توانسته‌اند، در دوران تحریم‌ها این اقدامات را انجام دهند.

جهانگیری عنوان کرد: فردی به اندازه احداث 4 پتروشیمی شیراز در گذشته مبلغی در حدود 2 میلیارد و 700 میلیون دلار از پول‌های کشور را برداشت و بُرد؛ امیدواریم که شرکت‌های پتروشیمی بخش خصوصی در این زمینه افزایش و توسعه یابد و با توجه به فرصت‌های خوبی که برای کشور به وجود آمده و در عین حال چهارچوب‌های‌ اقتصاد مقاومتی بتوانیم وارد رونق اقتصادی شویم.

وی به تلاش دو گروه از مدیران در دوران تحریم که یکی منجر به ثبت افتخار برای ایران و دیگری ثبت پرونده سیاه در تاریخ ایران شده، اشاره و عنوان کرد: گروه اول بنگاهایی بودند که در نهایت گمنامی وقت خود را گذاشتند که تحریم‌ها را دور بزنند و ماشین آلات و ادوات مورد نیاز خود را وارد کنند و اما گروه دوم کسانی بودند که از فرصت تحریم‌ها استفاده کردند تا جیب ملت ایران را تخلیه کنند.

افشاگری مجلس از اختلاس دیگر

بررسی اجمالی گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) ، نشان می‌دهد در سال‌های پایانی فعالیت دولت دهم، سوء استفاده‌ها، سوء مدیریت‌ها و اختلاس‌های بزرگ، صدمات شدیدی به کارگران، وارد کرده است.

بررسی اجمالی گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) ، نشان می‌دهد در سال‌های پایانی فعالیت دولت دهم، سوء استفاده‌ها، سوء مدیریت‌ها و اختلاس‌های بزرگ، صدمات شدیدی به کارگران، وارد کرده است.

سرفصل مربوط به تحقیق و تفحص از شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین از زیر مجموعه‌های شستا نشان می‌دهد حداقل 2.7 میلیون دلار خسارت ارزی و حداقل 828 میلیارد ریال خسارت ریالی در این دوران از راه اختلاس و سوء استفاده به این شرکت وارد شده است.

در گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین آمده است؛ این شرکت در حال حاضر دارای 8 شرکت فرعی، متشکل از شرکت کارگزاری باهنر با سرمایه 30 هزار میلیون ریال، شرکت کارگزاری صباتامین با سرمایه 30 هزار میلیون ریال، شرکت کارگزاری بیمه تامین آینده با سرمایه 2 هزار میلیون ریال، شرکت سرمایه‌گذاری هامون شمال با یک هزار میلیون ریال، شرکت خدمات مدیریت صبا تامین با سرمایه یک میلیون ریال، شرکت خدمات بیمه تامین آتیه با سرمایه 30 میلیون ریال، شرکت ماکرو اینترنشنال سرویس با سرمایه 14.7 میلیون درهم امارات و شرکت گلوب با سرمایه 450 هزار درهم امارات که خود دارای 7 شرکت زیرمجموعه در کشورهای آلمان، دبی، هنک کنگ، شارجه، گرجستان است.

در بررسی تخلفات این مجموعه بزرگ، علاوه بر مواردی چون اعمال نشدن صحیح سود سرمایه‌گذاری‌ها در دفاتر قانونی آمده است؛ یکی از شرکت‌های فرعی تحت پوشش شرکت ماکرو اینترنشنال (گلوب هنک کنگ) به نام یکی از کارکنان خارجی شرکت مذکور (خانم هو) ثبت شده که با برداشت غیرقانونی به مبلغ 1.04 میلیون دلار و 1.18 میلیون یورو (مجموعا حدود 2.7 میلیون دلار) از حساب بانکی، اقدام به انحلال شرکت کرده که از سال 1390 تا 1392 (زمان انتشار گزارش) پیگیری‌های انجام شده منجر به وصول طلب شرکت نشده است. همچنین ترازنامه تلفیقی گروه شامل مبلغ 98 میلیارد ریال خالص، طلب شرکت‌های گروه از شرکت منحله گلوب هنک کنگ است که ذخیره‌ای از بابت موارد فوق در شرکت‌های فرعی مربوطه منظور نشده است.

در ادامه این گزارش آمده است: حساب‌ها و اسناد دریافتنی گروه شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین شامل مبلغ 148 میلیارد ریال مغایرت حساب‌های فی‌مابین شرکت‌های فرعی با شرکت اصلی است که ماهیت آن مشخص نیست.

در بخش دیگری از این گزارش، با اشاره به اداره دو شرکت کارگزاری باهنر و شرکت خدمات مدیریت صبا به صورت سرپرستی و بدون تعیین مدیر عامل، به موضوع تصدی همزمان مدیریت امور اداری و مالی شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین و مدیریت عاملی شرکت سرمایه‌گذاری هامون شمال، اشاره شده و عنوان شده است که قوانین تجارت و نیز دستورات سازمان بورس در این مجموعه نادیده گرفته نشده است.

در بخش دیگی از این گزارش به جعل اسناد و برداشت‌های غیرقانونی از حساب‌های شرکت به ارزش 20 میلیارد ریال توسط «ف.غ» مدیر امور مالی سابق شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین اشاره شده است که با وجود گذشت 6 سال از آن تاریخ (تا سال 1392)، هنوز طلب شرکت احقاق نشده بود.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به مواردی همچون عدم رعایت مفاد اصلاحیه قانون تجارت و اساسنامه شرکت، خریدهای عمده سهام شرکت‌های سرمایه پذیر قبل از تصویب هیات مدیره، عدم رعایت تقدم و تاخیر تصمیم‌گیری در معاملات و ... ، عنوان شده است که با وجود اعلام جرم در خصوص سوء استفاده و نفع شخصی مستقیم و غیرمستقیم مدیریت سرمایه‌گذاری پیشین از طریق وابستگان خود که منجر به حدود 10 میلیارد ریال ضرر برای شرکت شده است، این موضوع تا تاریخ تهیه گزارش به نتیجه قطعی نرسیده است.‌