جلسه دوم دادگاه متعرضین به سفارت عربستان برگزار شد

ما قربانی شدیم

آنها پشیمان هستند و خود را قربانی می دانند حادثه سازان واقعه سه راه فرمانیه یک به یک به دادگاه می آیند،بسیاری از متهمان از گروه تلگرامی نام می برند که از آنها خواسته است در تجمع رو به روی سفارت عربستان شرکت کنند. یکی از متهمان هم می گوید ما قربانی شدیم، چرا راه را باز کردند تا ما بتوانیم به سفارت سنگ بزنیم! در ابتدای این جلسه قاضی دهقانی مواد ۱۹۳، ۱۹۴، ۱۹۵، ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری را قرائت کرد و خطاب به متهمان متذکر شد: در صورت تغییر آدرس محل اقامت خود، مراتب لازم را به دادگاه اعلام کنید و مراقب اظهارات خود باشید.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۱
ما قربانی شدیم
نوآوران -

آنها پشیمان هستند و خود را قربانی می دانند حادثه سازان واقعه سه راه فرمانیه یک به یک به دادگاه می آیند،بسیاری از متهمان از گروه تلگرامی نام می برند که از آنها خواسته است در تجمع رویروی سفارت عربستان شرکت کنند  یکی از متهمان هم می گویدما قربانی شدیم ،چرا راه را باز کردند تا ما بتوانیم به سفارت سنگ بزنیم!

در ابتدای این جلسه قاضی دهقانی مواد ۱۹۳، ۱۹۴، ۱۹۵، ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری را قرائت کرد و خطاب به متهمان متذکر شد: در صورت تغییر آدرس محل اقامت خود، مراتب لازم را به دادگاه اعلام کنید و مراقب اظهارات خود باشید.

پس از آن، مصطفی شعبانی وکیل مدافع یکی از متهمان که موکلش روز گذشته دفاعیات خود را بیان کرده بود، در دفاع از موکلش گفت:‌ دیروز موکلم در اظهاراتش گفت که حضورش در آن تجمع با ‌انگیزه انقلابی، مذهبی و حمایت از انقلاب بوده است. به دلیل فشارهای دولت عربستان و اتفاقاتی نظیر حادثه منا، ‌فرودگاه جده و اعدام مرجع تقلید آیت الله نمر در آن تجمع حضور یافته و انزجار  خود را به این شکل نشان داده است.

وی با طرح این سوال که «حرکت‌های خودجوش باید از کجا مجوز بگیرد؟» گفت: این‌گونه حرکت های خودجوش در کشور ما عرف شده است. این افراد سینه چاک انقلاب و اسلام اند. موکلم از سوریه برگشته است و بر حسب تکلیف شرعی احساس کرده باید از انقلاب حمایت کند. مرز ما ایران نیست وقتی در سوریه می‌جنگیم مرز ما آن‌جاست. سران مملکت ما گفته‌اند که حکومت عربستان، حکومتی کودکانه است. هم‌چنین جلوی دفتر رئیس قوه قضاییه بارها تجمع صورت می گیرد که این گونه حرکت ها مجوزی نمی گیرند و ما قانونی نداریم که حرکت های خودجوش باید  مجوز بگیرند.

وکیل مدافع متهم مورد اشاره با بیان این‌که لایحه دفاعی خود را تقدیم دادگاه کرده است، گفت:‌چگونه است که در کشور ایران برای کشوری خارجی اقامه دعوا می‌شود.

در ادامه جلسه قاضی دهقانی اتهامات مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان و اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی را به متهم دیگر این پرونده تفهیم کرد و از وی خواست که از خود دفاع کند.

متهم خودش را  25 ساله، داروساز، شیعه ، ایرانی، مجرد و ساکن کرج معرفی کرد و گفت:  زمانی که از طریق کانال‌های تلگرامی متوجه چنین تجمعی شدم برای نشان دادن انزجار خود از جنایات آل سعود به آن تجمع رفتم. کانالی که من این خبر را در آن دیدم حدود 40 هزار نفر  عضو داشت و به همین دلیل فکر کردم که تجمع قانونی است و از غیرقانونی بودن آن اطلاعی نداشتم.  حدود ساعت ده و نیم شب به آن‌جا رسیدم و ماموران نیروی انتظامی هم برخورد خوبی با ما داشتند. همانند بقیه افراد همراه جمعیت بودم ولی نه شعار دادم و نه چیزی را پرتاب کردم. حدود ساعت یازده و نیم شب هم به خانه برگشتم. شناخت خاصی نسبت به پرتاب کنندگان سنگ به سفارت عربستان نداشتم و داخل سفارت هم نرفتم. در کوچک سفارت سه پله در پیاده رو دارد که من پله اول را رفتم آن هم به دلیل این که مامور آتش نشانی از من تقاضای کمک کرد تا مردم را از داخل سفارت که آتش گرفته بود نجات دهیم ولی بعد دیگر نتوانستم و نرفتم.

قاضی دهقانی خطاب به متهم گفت:‌ در مورد آتش زدن پرچم سفارت عربستان چه دفاعی داری؟

متهم گفت:  من در بازجویی‌ها گوشت قربانی شدم. گفتند شما محارب بین‌المللی هستی. من هم اظهاراتم تحت فشار  بود.

قاضی دهقانی اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی را در تفهیم اتهام متهم دیگری عنوان کرد و از او خواست از خود دفاع کند.

متهم خود را  23 ساله، دبیر تربیتی، مجرد و ساکن تهران معرفی کرد و گفت: از طریق اینستاگرام و برخی رفقایم خبر تجمع را دیدم. حدود ساعت دو بعد از ظهر آن روز 50 نفر از طلاب بیانیه‌ای را مقابل سفارت خواندند و ذهنیت من از فضای تجمع این بود که قرار است فقط یک تجمع صورت گیرد و تخریبی در کار نیست. سن زیادی ندارم و از تجمعات هم ذهنیتی ندارم

قاضی دهقانی پرسید: در مورد تهیه مواد آتش‌زا چه دفاعی داری؟

متهم گفت:‌ اظهارات صورت گرفته تحت فشار بود. من در جریان ساخت کوکتل نبودم. پلیس به راحتی می‌توانست با دو باتوم زدن جمعیت را متفرق کند ولی این کار را نکرد. وظیفه پلیس پیشگیری از ارتکاب جرم است. این کار را نکرد.

متهم دیگر  پرونده با همین اتهام  از سوی قاضی تفهیم اتهام شد.

او خود را 20 ساله، کارگر وساکن تهران معرفی کرد و در دفاع از خود گفت: من سن و سالی ندارم که جامع صحبت کنم. در شبکه‌های اجتماعی از خبر تجمع اطلاع یافتم. قصد تخریب نداشتم و فقط نظاره‌گر بودم. شعارهای حیدر حیدر در تجمع داده می‌شد. من نه سنگی پرتاب کردم و نه شعاری دادم فقط به اعدام شیخ نمر معترض بودم.

متهم دیگری با همین اتهامات پس از تفهیم اتهامات، خود را 28 ساله، شغل آزاد، باسواد، ساکن کرج معرفی کرد و گفت: آیا 9 دی مجوز داشت؟ آیا افراد  آن تجمع متهم‌اند؟

قاضی دهقانی خطاب به وی گفت: این تجمع منجر به تخریب و آتش زدن اموال و ماشین‌های سفارت شد. افراد حاضر در سفارت فرار کردند. در تظاهراتی که رسمی اعلام می‌شود قطعا همه شرکت می‌کنند مانند 22 بهمن، روز قدس و.... طبق کیفرخواستی که صادر شده شما دو اتهام داری. چه دفاعی داری؟

متهم پاسخ داد: ما قربانی شدیم. اگر  کشور قربانی می‌خواهد من حاضرم. نه عکسی از من هست ونه اس ام اسی.  آن اتاق(اتاق سفیر) دوربین دارد، ببینند که من در آن بوده‌ایم یا نه. من حاضرم به سوریه و عراق بروم اگر نظام نیاز دارد. چرا کسی که راه را باز کرد تا کسانی که می‌خواهند به سفارت سنگ بزنند بروند جلو و سنگ را پرتاب کنند نباید اینجا باشد؟

قاضی خطاب به متهم گفت: موضوع رسیدگی به این موضوع نیست. شما از خودتان دفاع کنید.

متهم دیگر پرونده طلبه بودو چون  پرونده‌اش در حیطه رسیدگی در این دادگاه نبود، قاضی دهقانی گفت که پرونده اش به دادگاه ویژه روحانیت ارسال می‌شود.

متهم 20 ساله دیگر پرونده پس از تفهیم اتهام از سوی قاضی دهقانی در دفاع از خود گفت: از طریق تلگرام متوجه تجمع شدم. من در تجمع شعار دادم و دو تا کوکتل هم پرتاب کردم که یکی لیز خورد و دیگری هم عمل نکرد. پلیس در این تجمع کم‌کاری کرد.