با اکثریت آراء اعضا ،ریاست بدون تغییر ،سونامی در اعضای هیأت رییسه

عارف رئیس ماند

با اتفاق نظر آرای اعضای فراکسیون امید، محمد رضا عارف به عنوان رییس فراکسیون انتخاب شد،اما تغییرات چشم گیری در اعضای هیأت رییسه ایجاد شده است مثلا وکیلی که متولی و آغاز گر استیضاح ربیعی در پارلمان بود حالا دیگر جایی در هیأت رییسه ندارد،نکته جالب نیز آن است که چهره هایی مانند تاجگردون و حضرتی و مازنی نیز در لیست مشاهده نمی شوند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۱
عارف رئیس ماند
نوآوران -

عارف را به عنوان مردی می شناسند که پایبندی صریح و مشخصی به عقلانیت و اخلاق دارد. بر هیچکس پوشیده نیست که سوابق وی در نهادهای مختلف نظام  همچون وزارت پست، تلگراف و تلفن، عضویت در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، ریاست سازمان برنامه و بودجه، معاون اول رئیس‌جمهور، و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از ایشان شخصی چند وجهی و توانمند ساخته است. مردی از نسل اول انقلاب که در ایده های انقلاب 57 حل شده است و نمود چیزی جزء اعتقاد به اصول اساسی انقلاب اسلامی ایران نیست. ارجحیت «مصالح عمومی» و «منافع ملی» بر منافع خصوصی، مشی مشهود محمدرضا عارف بوده است. مراحل موفقیت خود در تمامی عرصه های زندگی را به صورت  مقطعی طی کرده است و خود را وابسته و آلوده هیچ گونه رانتی نکرده است. بدون شک دکتر عارف بخشی از سرمایه اجتماعی کشور است.

 

بدون رای گیری عارف را انتخاب می کنیم

محمد بادامچی نماینده مردم تهران در گفت و گو با نوآوران با اشاره به ریاست دائم فراکسیون امید گفت: با توجه به سوابق و توانمندی های محمد رضا عارفٰ همه اعضای لیست امید برای ریاست دائم فراکسیون امید به آقای عارف اتفاق نظر دارند.

وی افزود: قبل تر از این نیز برای انتخاب ریاست موقت فراکسیون امید همه اعضا نظرشان نسبت به آقای عارف مثبت بود و همان طور که همگان آگاه هستند حتی بدون رای گیری ایشان انتخاب شدند.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: در جلسه امروز نیز حتما همه اعضا اتفاق نظر داشتند و برای ریاست دائم فراکسیون آقای عارف را انتخاب کردند زیرا از نظر اکثر افراد شخصی به جز محمد رضا عارف برای این جایگاه شایسته نیست.

 

کم شدن فعالیت های انتخاباتیٰ قهر کردنٰ منفعل شدنٰ اینها واِِژه هایی است که این روزها از سوی برخی اصلاح طلبان و هم پیمانان مرد متین سیاست به گوش می‌رسد. این روزها سرلیست اصلاح طلبان در تهران مورد انتقاد برخی از هم پیمانانش قرار گرفته است که می‌ گویند از  فعالیت های سیاسی اش کاسته شده است. اما گویا فر اموش کرده اند که حتی برخی از این افراد خودشان پایبند به عهد و پیمان خود نبوده اند.

گویا فراموش کرده اند دکتر عارف جریانی را  آغاز کردند و رهبری آن را بر عهده گرفتند جریانی که اگر راه اندازی نمی شد بازگشت اصلاح طلبان به عرصه قدرت و کسب صندلی های سبز بهارستان امکان پذیر نبود.

در این مسیر عارف قاطعانه به راه خود ادامه دادند و تمامی اصلاح طلبان را گرد هم آوردند که منجر به پیروزی تمام اعضای لیست امید در انتخابات هفتم اسفند شد.

متاسفانه برخی از افراد بدون در نظر گرفتن فعالیتها و سوابق آقای عارف خیلی را حت انتقاد  و مسائل را رسانه ای می کنند در حالی که عارف از جمله  سیاستمدارانی است که تعارض را هیچ وقت به فضای رسانه‌ها نمی کشاند.

ازخودگذشتگی و ترجیح منافع ملی بر منافع شخصی و گروهی و پایبندی ‌عارف به آرمان‌های اصلاحات در کنار پیشینه موفق در عرصه‌های مختلف علمی، اجرائی، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، از عارف مدیری قابل ‌اعتمادٰ اتکا و سرمایه‌ای بزرگ برای جریان اصلاح‌طلبی ساخته است.

عارف نشان داد که در تصمیم های مهم و سرنوشت ساز می توان در جهت خلاف فرهنگ غالب یک جامعه حرکت کرد.

نظر تمام اعضا برای ریاست دائم  فراکسیون آقای عارف است

فاطمه سعیدی نماینده مردم تهران نیز در  گفت وگو با نوآوران در مورد ریاست دائم فراکسیون امید اظهار داشت: با توجه به توانمندی های آقای عارف و سوابق درخشان ایشان نظر تمام اعضا برای ریاست دائم  فراکسیون آقای عارف بود و رای قاطعی از این اتفاق نظر برای ایشان ایجاد شد.

نقش بی بدیل و تعیین کننده در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

نقش عارف در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم در فرآیند و هم در نتیجه انتخابات بی بدیل و تعیین کننده بوده است.  در سال 92،‌ با کاندیداتوری او برای انتخابات ریاست جمهوری، مجددا نام محمدرضا عارف بر سر زبان‌ها افتاد و انصراف تاریخی‌اش او را محبوب کرد. انصرافی که باعث شد دوران گذار از تندروی‌ها آغاز شود. همچنین این رویکرد برای اصلاح طلبان تبدیل به نقطه عطفی شد که آغاز بازگشت تدریجی آنها را به قدرت کلید می‌زد.

دعوت از چهره های تاثیرگذار اصلاح طلب

محمدرضا عارف وقتی عطای پست‌های دولتی را بخشید تصمیم گرفت این بار خودش را در معرض رای مردم قرار دهد تا آینده‌اش در کرسی‌های سبز پارلمان رقم بخورد. او در این راه تلاش‌های زیادی کرد و موفق هم شد. او سر لیست تهران بود و توانست بیشترین رای در این دوره از انتخابات را هم به دست آورد سرلیستی که بدون حضورش رای آوردن اعضای لیست امکان پذیر نبود.

 

دکتر عارف با دعوت از چهره های تاثیرگذار اصلاح طلب اعم از حزبی و غیر حزبی یک تشکل فراگیر اصلاح طلبانه را در کشور پایه گذاری کرد لذا با محوریت وی احزابٰ گروه ها و انجمن های اصلاح طلب که دارای خط و مشی نسبتا واحدی هستند ولی به دلایل پیش گفته از قدرت نفوذ و تاثیر گذاری کمتری برخوردارندٰ منسجم شده تا از طریق این انسجام و حتی ادغام بر دامنه اثر بخشی و کارآیی این مجموعه بیفزاید.

عدم تمایل عارف برای ریاست مرکز پژوهش ها

بعداز آن در فضای رسانه‌ای کشور عنوان شد که قرار است عارف رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شود. نمایندگانی همچون محمدرضا تابش و سهیلا جلودارزاده او را شایسته این کرسی می‌دانستند حتی خبرهای تایید نشده‌ای هم شنیده می‌شد که لاریجانی هم پیغام و پسغامی فرستاده  اما عارف هیچ تمایلی به این مرکز نشان نداد.

پس از آن تنها امید کسانی که با هزار امید، لیست تهران را 30 نفره به پارلمان فرستاده بودند ریاست عارف بر کمیسیون آموزش بود. اما محمدرضا عارف حتی برای ریاست این کمیسیون هم کاندیدا نشد و در حالی که تعداد اعضای امیدی بر اصولگراها در این کمیسیون می‌چربید، عرصه را واگذار کرد تا باز هم مستقل‌ها تعیین کننده باشند. این ترک عرصه چندان به مذاق طرفدارانش خوش نیامده و انتقادها به او را بویژه در فضای مجازی زیاد کرده است .

خاموش بودن موتور لابی گری فراکسیون امید

 

فراکسیون امید هنوز نتوانسته است موتور «لابی‌گری» خود را در مجلس روشن کند. تصمیمات مجلس به دلیل جمعی بودن حاصل یک لابی قدرتمند است و هر جریانی بتواند لابی بهتری داشته باشد قطعا می‌تواند نتیجه بهتری بگیرد.

اصلاح‌طلبان اگر می‌خواهند فراکسیون موفقی در مجلس داشته باشند باید لابی‌گری را در دستور کار خود قرار دهند. آنها در این زمینه از افرادی که سابقه نمایندگی در مجلس دارند بهره می‌برند. نمایندگانی مانند تابش، حضرتی، تاجگردون و ... در کنار حمایت‌ها و جایگاه عارف می‌توانند نقش بسزایی در تاثیرگذاری فراکسیون امید در مجلس دهم بازیکنند.

عارف: نقدها را قبول دارم/ باید برخی نارسایی ها مورد آسیب شناسی قرار بگیرد

پس از گذشت 50 روز از تشکیل فراکسیون امیدٰ جلسه اعضای فراکسیون امید برای تعیین هیئت رئیسه دائم این فراکسیون برگزار شد.

حالا فراکسیون امید در چنین حال‌وهوایی ششمین جلسه شورای مرکزی خود را برگزار کرد  جلسه‌ای که به‌جز انتخاب اعضای هیأت‌رئیسه دائم، عملکرد دوماهه فراکسیون را بررسی کرد.

در این جلسه محمدرضا عارف می گوید نقدهای جوانان در فضای مجازی به فراکسیون امید نشانه دغدغه ارزشمند آنها نسبت به فراکسیون است لذا باید این سرمایه اجتماعی را حفظ کرد.

با همه فراز و نشیب ها در طی این دو ماه به انسجام خوبی دست یافتیم بنابراین باید برخی نارسایی ها مورد آسیب شناسی قرار بگیرد.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ انتخاباتی بسیار مهم است و فراکسیون امید می تواند با حفظ انسجام خود در این انتخابات تاثیر گذار باشد.

حمیدرضا عارف

پدرم، منافع ملّت را قربانی اختلافات سیاسی نمی کند

عملکرد سیاسی آقای عارف برای اطرافیان و حتی طیف مخالف بسیار روشن است. دکتر عارف شخصیتی است که دنبال قدرت به معنای تام آن نیست. از جمله کسانی است که شعرشان تشنه خدمت بودن است، و نگاه ایشان به قدرت از موضع خدمت است و لاغیر. شاید جزء تنها کسانی از جمع انقلابیونی باشد که بر اصول انقلاب اسلامی معتقد، متعهد و پایبند بوده اند و خواهند ماند. چنانچه این تعهد و اعتقاد به اصول انقلاب فقط مربوط به عملکرد سیاسی یا عرصه عمومی او نیست، بلکه در زندگی خصوصی ایشان جاری و ساری است. در عدم سوء‌استفاده از قدرت در حفظ منافع شخصی یا خانواگی، عدم استفاده از بیت المال از خصوصیات رفتاری دکتر عارف هستند.

اخیرا برخی دوستان اصلاح طلب از کم رنگ شدن فعالیت های سیاسی او در مجلس گفته اند. دکتر عارف حرکت و جریانی را آغاز کردند که خود به عنوان لیدر رهبر این جریان مسئولیت ها را برعهده گرفتند. متاسفانه شرکا و کسانی که به عنوان هم پیمانان وی در این حرکت وارد شدند، به تعهدات خودشان پایبند نبودند. در این صورت طبیعی است که با وجود همکاری نکردن و رعایت نکردن تعهدات همکاران، لیدر و رهبر جریان می بایست دلسرد می شد یا به راه خود ادامه نمی داد. اما این در حالی است که دکتر عارف قاطعانه به راه خود ادامه دادند. در مصاحبه اخیرشان هم خاطرنشان کردند که «مهمترین وظیفه من وظیفه نمایندگی است» و ایشان هم اکنون در چارچوب وظیفه یک نماینده مشغول فعالیت هستند و قهری انجام نداده است. و منافع ملت را به پای اختلافات سیاسی قربانی نمی کند و همیشه مصالح مردم و کشورش در اولویت است. متاسفانه عرصه سیاسی ایران در ضعف تحزب گرایی رنج  می برد و فعالیت های حزبی نمود خارجی چندانی ندارد. و عملکرد هم فکران در قالب تحزب بسیار ضعیف بوده است. در حالی که دکتر عارف پایبندی شدیدی به تحزب گرایی و حزب مطبوعی که خود را متعلق به آن می داند.

می توان از مطالب مذکور نتیجه گرفت که ریاست کمیسیون یا ریاست مجلس برای ایشان مهم نیست و اگر اهمیتی برای ایشان داشته باشد بخاطر این است از این صندلی به نفع مصالح کشورش و مردم استفاده کند. اما برای ترویج روحیه و کنش سیاسی در معنای کلمه وارد رقابت می شود حتی اگر شانس نداشته باشد. این یکی از نشانه های پویایی سیاسی است. از زمانی که ریاست فراکسیون فرهنگی را به دست نگرفت به همفکران خود گفتند که در دیگر فراکسیون های  مجلس ورود و فعالیت کنند. فراکسیون های تخصصی را سیاسی پیگیری نمی کرد.

استنباط من این است که دکتر عارف با توجه به اتفاقات اخیری که در مجلس رخ داد قصد این را دارد که مثل همیشه مجموعه اصلاح طلبان گرد هم آورند تا در چارچوب عقل جمعی به حرکت خود ادامه دهند. در کل قائل به این نیستیم که عارف نقش کمرنگی در سپهر سیاسی دارد، حساسیت هایی که بر روی دکتر عارف مشاهده می شود خلاف نظر دیگر دوستان است.

با توجه به توضیحاتی که از عملکرد دکتر عارف داده شد، بدون شک آقای عارف جزء افراد شاخص و با سابقه فراکسیون هستند. مطمئنا ایشان کاندیدای ریاست فراکسیون امید خواهند بود و نقش خود را همچون سابق ایفا می کنند. دکتر عارف در عرصه سیاست و امر مدیریتی چهره ای شاخص هستند، و به هیچ وجه عقب نشینی نمی کند. با همان انگیزه ایی که این فراکسیون را تشکیل دادند با همان انگیزه پیگیر و دنبال کننده هستند.