صوفی: هویت ها مخدوش شده است

عارف: عده‌ای مترصد فروپاشی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بودند

عضو شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: استراتژی اجماع برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز به کار گرفته شد که در این راه تلاش های زیادی انجام شد و البته در برخی از موارد تعارضاتی به وجود آمدٰ

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
عارف: عده‌ای مترصد فروپاشی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بودند
نوآوران -

علی صوفی عضو شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان در گفت و گو با نوآوران با اشاره به صحبتها عارف مبنی بر اینکه عده ای عده ای مترصد فروپاشی شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بودندٰ اظهار داشت: صحبت های آقای عارف بیشتر به زمان شکل گیری ائتلاف اصلاح طلبان مربوط میشد که جناح رقیب همواره درصدد عدم شکل گیری این اجماع بود.

وی با بیان اینکه  از ابتدای انتخابات ریاست جمهوری 92 استراتژی اصلاح طلبان اجماع بوده که همواره آقای عارف نیز به این موضوع نظر داشتند افزود: انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد که شاهد آن پیروزی شیرین بود.

عضو شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: استراتژی اجماع برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز به کار گرفته شد که در این راه تلاش های زیادی انجام شد و البته در برخی از موارد تعارضاتی به وجود آمدٰ اما با درخواست شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از رییس دولتٰ اصلاحاتٰ  شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان تشکیل شد که آقای عارف در راس آن قرار گرفتند.

صوفی افزود: تشکیل این شورا پیروزی بزرگی بود که توانستیم توسط آن به اجماع و وحدت برسیم و همچنین در سایه آن کار انسجام بخشی اصلاح طلبان  که توسط شورای راهبردی پایه ریزی شده بودٰ  تحقق یافت لذا سازو کار معینی تعیین شد.

وی تصریح کرد: استراتژی ما این بود که یک لیست واحدی داشته باشیم که در نهایت این لیست تهیه شد و مردم به آن رای دادند.

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان خاطر نشان کرد: شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان نماد وحدت اصلاح طلبان است اما ممکن است هنوز هم تلاش هایی برای فرو پاشی این شورا انجام شود.

صوفی با اشاره به مسئله  "تعصب هویت" اظهار کرد: یک بحثی برای همکاری میان اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد که این موضوع رد شد لذا قرار شد اصلاح طلبان با حفظ هویت خودشان با اصولگرایان میانه همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: در جریان انتخابات مجلس نیز هویت اصلاح طلبی تحت الشعاع ائتلاف قرار گرفت که آسیب هایی را به همراه داشت که در حال حاضر با توجه به آسیب شناسی هایی که انجام میشود باید به این نکته و آن هم هویت اصلاح طلبی بیشتر توجه کنیم.

عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: لیست ائتلافی انتخابات مجلس برای انتخابات صحن مجلس و همچنین روسای کمیسیون ها از استحکام برخوردار نبود که فراکسیون امید با تغییرات مختلفی مواجهه شد از جمله ژله ای بودن که هویت خاصی ندارد.

صوفی افزود: غلتیدن نمایندگان برخاسته از لیست امید ناشی از مخدوش شدن هویت بود لذا تلاش میشود که این هویت شکل گیرد تا به کیفیت بیشتر از کمیت بها دهیم.

وی خاطرنشان کرد: این آسیب شناسی ها برای ائتلاف  در انتخابات پیش رو برای شورای شهر می تواند موثر باشد.

 

 

عارف:

فراکسیون امید به انتقادها توجه دارد

 

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه عده‌ای مترصد فروپاشی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بودند، بر ضرورت فعالیت این شورا با حفظ انسجام تاکید کرد و با گلایه از برخی تسویه‌حساب های سیاسی در تریبون‌های رسمی کشور،گفت: امروز مهم‌ترین مطالبه مردم رسیدگی به وضعیت معیشتی آنهاست و جایز نیست وقت خدمت گزاری به مردم به بگومگوهای بی‌حاصل سیاسی اختصاص پیدا کند.

 

محمدرضا عارف در جمع نمایندگان استانی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، با قدردانی از تلاش و همت اعضای این شورا در سراسر کشور بخصوص در جریان انتخابات مجلس، یکی از دستاوردهای مهم اصلاح‌طلبان در یک دهه اخیر را تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری دانست و گفت: استمرار وحدت شکل‌گرفته بین اصلاح‌طلبان بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ به یمن تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری بود و عملکرد خوب این شورا در جریان انتخابات مجلس دهم باعث شد حامیان این گفتمان بخصوص جوانان به این شورا دل ببندند به همین دلیل استمرار این شورا پاسخ دهی به حمایت هواداران گفتمان اصلاح‌طلبی است.


وی با بیان اینکه باید عملکرد شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان آسیب‌شناسی شود بر ضرورت مشخص شدن راهبردهای کلان شورای عالی تأکید کرد و گفت: ظرفیت جریان اصلاحات در انتخابات مجلس مشخص شد چرا که علی‌رغم برخی بی‌مهری‌ها نسبت ‌به چهره‌های متدین و موجه اصلاح‌طلب که امکان حضور در انتخابات مجلس برای آن‌ها فراهم نشد اما اصلاح‌طلبان عقب‌نشینی نکردند و با محوریت شورای عالی سیاست‌گذاری، حضور جدی در انتخابات داشتند و دستاوردهای ارزنده‌ای هم کسب کردند.


رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان «تعصب به هویت» را مسئله مهم در جریان اصلاح‌طلب دانست و تأکید کرد: در برخی مواقع ترجیح منافع ملی بر منافع جریانی بویژه در جریان انتخابات مجلس دهم و به خاطر رد صلاحیت‌ها باعث شد از هویت خودمان خوب دفاع نکنیم و گاها از آن عبور کنیم.


وی با بیان اینکه عده‌ای مترصد فروپاشی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بودند بر ضرورت تداوم فعالیت این شورا با حفظ انسجام تأکید کرد و در ادامه با اشاره به عملکرد فراکسیون امید در مجلس ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این فراکسیون، گفت: فراکسیون امید در طی مدت فعالیت خود تلاش کرد بین اعضای فراکسیون هماهنگی و انسجام‌بخشی ایجاد شود که به دلیل حضور چهره‌های جدید در مجلس زمان نسبتاً زیادی صرف هماهنگی بین اعضای فراکسیون شد. ولی در انتخابات هیئت‌رئیسه دائم مجلس حضور ۵ نماینده عضو فراکسیون امید و نیز رأی آوری ۲۲ عضو فراکسیون در انتخابات ناظران در مجامع و نیز حضور ۳۲ نفر از اعضای فراکسیون در هیئت‌رئیسه کمیسیون‌ها نشان از نتیجه بخش بودن تلاش اعضای فراکسیون برای تأثیرگذاری در مجلس است.


عارف با اشاره به نقدهایی که به عملکرد فراکسیون امید می‌شود، اظهار کرد: این نقدها نشان از علاقه منتقدین بخصوص جوانان به فراکسیون امید است و اعضای فراکسیون امید به انتقادها توجه دارند و در ادامه مسیر با آسیب‌شناسی عملکرد خود مطمئناً تأثیرگذاری بیشتری در مجلس خواهند داشت.


گلایه از برخی تسویه حساب های سیاسی در تریبون‌های رسمی کشور

وی در ادامه به نقش احزاب در جبهه اصلاح‌طلبان اشاره کرد و گفت: باید به سمت تحزب برویم چون جبهه‌ها مسئولیت‌پذیری کمتری دارند. نمونه‌اش ۸ سال دوران آقای احمدی‌نژاد بود که جریان رقیب اصلاحات حاضر نشدند مسئولیت آن دوران را بپذیرد.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان با تأکید بر حفظ آرامش در کشور از سوی جریانات مختلف سیاسی و مسئولان از برخی تسویه‌حساب های سیاسی در تریبون‌های رسمی کشور گلایه کرد و گفت: امروز مهم‌ترین مطالبه مردم رسیدگی به وضعیت معیشتی آنهاست و جایز نیست وقت خدمت گزاری به مردم به بگومگوهای بی‌حاصل سیاسی اختصاص پیدا کند.