در همایش فصلی خانه احزاب مطرح شد

مطهری:باید احزاب آزاد داشته باشیم

همایش فصلی خانه احزاب با عنوان "انتظارات از مجلس دهم" با حضور تنی چند از مسئولان کشور در تالار 600 نفره وزارت کشور برگزار شد. در این مراسم عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، علی مطهری نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، قدرتعلی حشمتیان نایب رئیس دوم خانه احزاب، مصطفی کواکبیان نماینده مجلس دهم، مقیمی معاون سیاسی وزیر کشور و جمعی از دبیران کل احزاب حضور داشتند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
مطهری:باید احزاب آزاد داشته باشیم
نوآوران -

کشف و انهدام تونل خرابکاری تروریست ها در شرق کشور/ 40 نفر دستگیر شدند

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در همایش فصلی خانه احزاب که در وزارت کشور برگزار شدٰ با بیان اینکه براساس اقرارها و اعترافات همگان ایران را محور اصلی تحولات منطقه می‌دانند، گفت : دو شب گذشته در یکی از مناطق شرق کشور نیروهای امنیتی در نیروی انتظامی و سپاه یک تونل 40 متری به عمق 20 متر را کشف و منهدم کردند و به دنبال آن 40 نفر که قصد انفجار در آن حوالی را داشتند، دستگیر شدند.

وزیر کشور ادامه داد: در غرب کشور هم کموله‌ها و دموکرات‌ها پس از 20 سال توقف عملیات نظامی، عملیات نظامی انجام می‌دهند. همه این‌ها تلاش دارند تا تحولات منطقه‌ای را با محوریت ایران پیش ببرند.

وی همچنین با اشاره به تحولات داخلی کشور گفت: اگر هر تحول مثبت و منفی در داخل کشور رخ بدهد، دشمنان در پی‌آن هستند که بهره‌برداری‌های خود را داشته باشند. دوست و دشمن در منطقه اگر کاری در تحلیل‌ها و اقدامات بخواهد انجام بدهد، اثرگذاری ایران را نادیده نمی‌گیرد.

وزیر کشور با اشاره به کودتای نافرجام در ترکیه تصریح کرد: کودتا در ترکیه همه تحلیل‌گران سیاسی و بازیگران منطقه‌ای را دچار یک شوک عظیم کرد. کشورهایی که ادعای قدرت دارند یک شبه با تحول غیرقابل پیش بینی مواجه شده‌اند.

احزاب می توانند اتاق فکر کشور باشند/ برخی می گویند حزب فقط حزب الله

علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش فصلی خانه احزاب که در وزارت کشور برگزار شدٰ با بیان اینکه احزاب می‌توانند اتاق فکر کشور باشند و کادرسازی کنند، افزود: یکی از مشکلات ما این است که کادرسازی نداریم شهید مطهری و افراد دیگری مانند وی کادرسازی می‌کردند یعنی ذهن افراد را آماده و وارد جامعه می کردند.

نماینده مجلس اظهار داشت: یکی دیگر از اقدامات مهم احزاب انتخابات است زیرا اثری که احزاب در انتخابات دارد موجب جلوگیری از رخنه فرصت طلبان می‌شود، زیرا وقتی که حزبی وجود داشته باشد مردم متوجه می‌شوند که چه کسی راست و چه کسی دروغ می‌گوید و در نهایت فردی همینطوری رأی نمی‌آورد، همچنین کسانی که با زیرکی رأ‌ی می‌گیرند، این اتفاق در کشور ما هم رخ داد و فردی که دو سال شهردار بود بعد می‌شود رئیس جمهور.

وی ادامه داد: دولت‌های قبلی مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کردند که باید دولت‌های متعددی بر سر کار بیایند تا کشور به حالت اولش باز برگردد.

وی افزود: آفت دیگر که مانع از وجود احزاب در کشور می شود این است که افرادی می‌پندارند که وجود احزاب در کشور با اصل ولایت فقیه موافق نیست و وقتی که ولی فقیه داریم دیگر دلیل ندارد که احزاب داشته باشیم و ممکن است نظری مخالف نظر ولی فقیه داشته باشند و می‌گویند حزب فقط حزب‌الله.

مطهری در این باره گفت: این تفکر غلطی است زیرا وجود احزاب هیچ ارتباطی با ولی فقیه ندارد و این‌ها آزاد هستند و باید آزادانه باشند، همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند هر کسی باید نظر خودش را ارائه دهد.

 

مفاسد اقتصادی در دولت احمدی نژاد نباید به فراموشی سپرده شود

قدرت الله حشمتیان نایب رییس خانه احزاب و رئیس جبهه مستقلین در گفت و گو با نوآوران با اشاره به کارکرد خانه احزاب در فصل جدید اظهار داشت: با توجه به اینکه عملکرد خانه احزاب صنفی است و در رابطه با مباحث سیاسی اعلام موضع نمی کند بنابراین در فصل جدید هم هیچگونه موضع گیری سیاسی نخواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه خانه احزاب متشکل از سه حزب اصولگراٰ مستقلین و اصلاح طلب استٰ  ادامه داد: البته هر کدام از احزاب به نوبه خودشان کارسیاسی انجام می دهند حتی بنده به عنوان دبیرکل جبهه مستقلین اعلام موضع می کنم اما به عنوان نایب رییس خانه احزاب نمی توانم اعلام موضعی در رابطه با مسائل سیاسی داشته باشم.

نایب رییس خانه احزاب گفت: خانه احزاب حزب نیست و نمی تواند کار حزبی کند، بلکه یک تشکل صنفی بوده و تشکلی سیاسی نیست.

حشمتیان افزود: وظیفه و رسالت خانه احزاب کمک به تحزب است نه به یک حزب خاص، ما در اینجا برای تحزب کار می کنیم نه برای یک حزب یا گروه خاصی. بنابراین ما به همین دلیل تمامی مسئولیت ها را تقسیم کردیم.

نایب رییس خانه احزاب اظهار داشت: در رابطه با مسائل کشور شورای مرکزی خانه احزاب  متشکل از 21 نفر که شامل هفت نفر اصولگراٰ هفت اصلاح طلب و هفت نفر از مستقلین است می توانند صحبت کنند.

 

حشمتیان با بیان اینکه خانه احزاب در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری سال 96 هیچگونه موضعی نداردٰ خاطر نشان کرد: خانه احزاب از 207 حزب موجود و دارای مجوز در کشور 186 عضو داردٰ لذا تک تک اعضا می توانند در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام موضع کنند.

 

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه خانه احزاب چقدر به برجام 2 اعتقاد داردٰ  تاکید کرد: تا کنون در مورد بحث برجام 2 در شورای مرکزی خانه احزاب صحبتی نشده است و فقط در مورد  برجام یک مباحثی مطرح شده که از آن حمایت کرده ایم.

پس از انتخابات سال 88 بر علیه احزاب مشارکت و مجاهدین انقلاب شکایت شد

رییس جبهه مستقلین با اشاره به مشخص شدن تکلیف احزابی همچون مجاهدین انقلاب و مشارکتٰ  اظهار داشت: احزابی همچون مشارکت و مجاهدین انقلاب احزابی بودند که مجوز داشتند اما پس از انتخابات سال 88 و روی کار آمدن احمدی نژادٰ بر علیه آنها در قوه قضاییه شکایت شد که منجر به تعطیلی این احزاب گردید.

 

حشمتیان در این رابطه ادامه داد: طبق کمیسیون ماده 10 احزاب که متشکل از نمایند گان قوه قضاییهٰ نمایندگان دولت و نمایندگان مجلس استٰ لذا به هر حزبی که مجوز دهند جزء احزاب مجوزدار به حساب می آیند و عضو خانه احزاب می شوند.

نباید مفاسد اقتصادی دولت قبل به فراموشی سپرده شود

وی با اشاره به موضوع فیش های نجومی برخی از مدیران کشور اظهار کرد: بحث مفاسد اقتصادی در دولت گذشته مطرح شد که نباید به فراموشی سپرده شود لذا قوه قضاییه باید به جد پیگیر این مسئله باشد.

رییس جبهه مستقلین با بیان اینکه بایستی  پول بیت المال باید به بیت المال برگرددٰ خاطر نشان کرد: طبق قانون 7 برابر حقوق وزارت کار باید به مدیران رده بالا پرداخت شود بنابراین اگر مدیری بالاتر از این مقدار را دریافت کند خلاف قانون بوده و باید با آن مدیر برخورد شود.

وی افزود: در دولت احمدی نژاد گفته می شد که خط قرمز ما مدیران هستند اما در دولت روحانی هیچ خط قرمزی مطرح نشد بنابراین دولت روحانی نسبت به دولت احمدی نژاد در بحث فیش های حقوقی قوی تر عمل کرده است.

ضرورت دقت نظر در ترمیم کابینه روحانی

حشمتیان در مورد حمایت اصلاح طلبان از انتخابات ریاست جمهوری 96 تاکید کرد: هر جناحی باید خودش اعلام موضع کند که آیا از انتخابات سال آینده حمایت می کند یا نه و در حال حاضر زود است که در این مورد صحبت کنیم.

 

وی با بیان اینکه روحانی باید برای رسیدن به اهداف آینده در ترمیم کابینه خود دقت نظر داشته باشد تا بتواند رضایت مردم را جلب کندٰ  افزود: جبهه مستقلین نیز تا این لحظه اعلام کرده است که از آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حمایت خواهد کرد.

ساختمان اختصاص داده شده به احزاب فاقد تجهیزات است

نایب رییس خانه احزاب با اشاره به محل و ساختمان در نظر گرفته شده برای خانه احزاب اظهار داشت: ساختمان بزگی در خیابان وحدت اسلامی برای خانه احزاب در نظر گرفته شده است که البته نصف این ساختمان به احزاب اختصاص داده شده است که فاقد تجهیزات می باشدٰ بنابراین در حال حاضر جلسات خانه احزاب در سالن 600 نفری شهید رجایی وزارت کشور برگزار می شود.آآآمخثتبثصناب