یارگیری چراغ خاموش فراکسیون سوم در جهت تضعیف امید

ایمن آبادی: اعتدال اکثریت مجلس را خواهد داشت

مجلس دهم دارای دو فراکسیون اصلی است؛ فراکسیون رهروان ولایت و فراکسیون امید که با اضافه شدن فراکسیون سوم ممکن است تغییرات اساسی در صف بندی جناح‌ها در دو فراکسیون ایجاد شود. با این حال، چندین دیدگاه درباره ادامه کار فراکسیون‌ها در مجلس وجود دارد

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
ایمن آبادی: فراکسیون اعتدال اکثریت مجلس را خواهد داشت
نوآوران -

سرانجام پس از ماه ها بحث و گمانه زنی، نخستین جلسه رسمی فراکسیون سوم (اعتدال) در مجلس تشکیل جلسه داد.

برخی نمایندگان مجلس بر این اعتقاد هستند که اعضای فراکسیون ولایت یا فراکسیون اصولگرایی، از آنجا که خود را اکثریت مطلق در مجلس می‌داند، بعد از اولین تکانه‌ها برای تشکیلات جدید، بیشترین واکنش‌ها را به این موضوع از خود نشان خواهد داد؛ واکنش‌هایی که‌‌گاه ممکن است همراه با نوعی عصبانیت باشد، چون این احتمال وجود دارد، تشکیل فراکسیون سوم، بیشترین ریزش اعضا را در میان ولایتی‌ها داشته باشد.

تشکیل فراکسیون موسوم به اعتدال موجب کاهش 30 نفر از اعضای فهرست 103 نفره امید در مجلس شده است.

ورود دولتی‌ها به مجلس و دخالت آنها در انتخابات هیئت رئیسه برای نشاندن علی لاریجانی بر کرسی ریاست جمهوری و تشکیل فراکسیون سوم با حمایت آن‌ها که منجر به تنزل جایگاه فراکسیون امید خواهد شد و همینطور انتصابات اصولگرایانه در بدنه دولت ممکن است موجبات ناراحتی اصلاح‌طلبان را فراهم کند.

از سوی دیگر، حضور یافتن لاریجانی در این فراکسیون و نامگذاری آن به فراکسیون «اعتدال» یا «رهروان ولایت»، علامت سؤال‌هایی هستند که در چند روز آینده، پاسخ آن‌ها روشن خواهد شد.

با این حال، به نظر می‌رسد فراکسیون امید، وضعیت چندان مطلوبی در مجلس ندارد و اگر تغییرات همراه با دولت را نپذیرد، به احتمال زیاد این فراکسیون دچار تجزیه خواهد شد و عناصر حامی دولت در مجلس به همراه نیروهای اصولگرای حامی دولت که از فراکسیون ولایت جدا شده‌اند، فراکسیون جدیدی به نام فراکسیون مستقلین را شکل خواهند داد و در صورت ادامه این روند، ممکن است بدنه اجتماعی اصلاح طلبان نیز در آینده دچار ترک شود.

اما "مستقل‌ها" همان شاه کلید جریان‌ساز مجلس دهم که فراکسیون اعتدال قرار است بر روی آنها سرمایه گذاری کند. مستقل هایی که برخی از آنها هنوز خود را وارد دسته بندی های فراکسیونی مجلس نکرده اند ولی برخی دیگر که گرچه برچسب ولایت یا امید را همراه خود دارند ولی بعید به نظر نمی رسد در همین ابتدای کار، مسیر خود را از ولایتی ها و امیدی ها جدا کنند و در زیر مجموعه فراکسیونی ساکن شوند که نامش به مشی سیاسی آنها نزدیکتر است. همین امر هم نگرانی را در هر دو فراکسیون امید و ولایت ایجاد کرده است که با ریزش زودهنگام اعضا روبرو شوند.

فراکسیون امید و پشت پا خوردن پی درپی از اعضاء

سوی دیگر تحرکات پارلمانی مختص به اصلاح طلبان مجلس دهم است، نتایج انتخابات مجلس دهم برای لیست امید خوشایند و شیرین بود، اسامی لیست های امید یکی بعد از دیگری مجوز ورود به مجلس را کسب می کردند. همین امر بود که هوس تشکیل فراکسیون اکثریت مجلس را در سر این طیف از نمایندگان انداخت.

اما این خوشحالی لیست امید پس از ایجاد فراکسیون امید، رنگ باخت. فراکسیون امید که هنوز طعم شیرین برد را در دهانش مزه مزه می‌کرد، در اولین آزمون پارلمان، صندلی ریاست را به لاریجانی واگذار کرد و از 12 کرسی هیئت رئیسه نیز تنها توانست 5 کرسی را از آن خود کند.

اما تلخکامی امیدهای مجلس، محدود به انتخابات هیئت رئیسه نشد. این فراکسیون که پس از هیئت رئیسه مجلس، چشم امید خود را به کمیسیون‌های مجلس دوخته بود، به قول محمدرضا عارف با کم‌لطفی‌ها رو برو شد. این کم لطفی‌ها و پشت پا خوردن‌ها که برخی آن را از جانب اعضای اعتدالی فراکسیون امید می‌دانند، موجب شد تا فراکسیون متصل به اصلاح طلبان از دستیابی به هدفشان در کمیسیون ها جای بمانند.

همین کارشکنی‌ها در لیست امید هم موجب سر دادن زمزمه خروج برخی از اعضا شد، تا جایی که جعفرزاده به عنوان نماینده پیگیر برای ایجاد فراکسیون سوم، خبر داد که قصد داریم بلافاصله پس از تشکیل فراکسیون مستقلان و انتخاب شورای مرکزی و هیات‌رئیسه، نخستین جلسه فراکسیون را با شخص عارف برگزار کنیم. ما می‌توانیم با یکدیگر کار کنیم و دکتر عارف را به نقطه‌ای که از آن عبور کردیم، بازگردانیم.

فراکسیون سوم مجلس، تهدیدی برای امید و ولایت

پس از انتخاب رییس مجلس ما نمی توانیم با پایداری ها دور یک میز بنشینیم این جمله‌ای است که جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت آن را دلیل اصلی پیگیری برای ایجاد فراکسیون سومی به نام "اعتدال" در مجلس معرفی می‌کند.

فراکسیون اعتدال بنابر توصیف‌های انجام شده راه گریزی از تندروی‌های مجلس است. در واقع آسیب فراکسیون امید از کم لطفی ها و حاشیه‌سازی تندروهای فراکسیون ولایت، آتشی در دو فراکسیون منتصب به اصولگرایان و اصلاح طلبان روشن کرد تا هنوز چند ماهی از شروع کار این فراکسیون‌ها نگذشته است، سخن از فراکسیون سوم با جمعی معتدل به میان بیاید.

در این میان برخی از هر دو فراکسیون تلاش می‌کنند تا ایجاد فراکسیون اعتدال را انشعابی در میدان رقیب معرفی کرده و خود را از داستان چند دسته شدن جدا کنند. اما آن زنگ خطر واحد به نام "خروج مستقلین" در هر دو فراکسیون امید و ولایت به صدا درآمده است.

خروج مستقلین از فراکسیون امید و ولایت، می‌تواند تهدیدی برای از اکثریت افتادن این دو فراکسیونی باشد که در ابتدای مجلس تلاش کردند با یارگیری از مستقلین وزن خود در مجلس سنگین تر کنند.

فراکسیون اعتدال اکثریت مجلس را خواهد داشت

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مجلس دهم در گفت و گو با نوآورانٰ با اشاره به تشکیل فراکسیون سوم اظهار داشت:  فراکسیون اعتدال فراکسیون اکثریت مجلس خواهد شد. در جلسه ای که برگزار شد حضور چهل نماینده تنها به عنوان اعضای هیأت مؤسس بود و قطعا در روزهای آینده و با عضوگیری این فراکسیون تعداد اعضا بیشتر خواهد شد.

این نماینده مجلس گفت: کلید تشکیل فراکسیون اعتدال بعد از عملکرد بد دو فراکسیون سیاسی اصلی در مجلس شکل گرفت. این دو فراکسیون علاوه بر اینکه عملکرد ضعیفی در جریانات سیاسی ابتدای مجلس داشتند، برخی رفتارهای دیگر از جمله خوی دیکتاتور مآبانه دارند، همچنین ساختار تشکیلاتی این فراکسیون ها آنچنان هم که باید دمکراتیک نیست، علاوه بر این اکثرا ادبیات مجلس را نیز بلد نیستند.

این نماینده در ادامه گفت: برخی در این فراکسیون ها بین خودشان نان تقسیم می کنند و بقیه را سربازان خود می دانند، و انتظار دارند که دیگر نمایندگان همیشه در حاشیه باشند و تنها کاری آنها گوش به فرمان بودن و اطاعت محض باشد.

ایمن ابادی با بیان اینکه فراکسیون سوم در حال عضو گیری استٰ  افزود من قول می دهم، این فراکسیون اکثریت مجلس را خواهد داشت و ریزش های هر دو فراکسیون وارد فراکسیون اعتدال خواهد شد. این فراکسیون نیز بعد از تصویب اساسنامه و انتخاب هیأت رئیسه اصلی کار خود را با قدرت ادامه خواهد داد.

نماینده مجلس دهم در پاسخ به اینکه اعضای اصلی این فراکسیون را امیدی ها تشکیل داده اند و ایجاد فراکسیون جدید باعث انشقاق بین نمایندگان خواهد شد، تصریح کرد: فراکسیون امید یا طیف امید دو داستان متفاوت دارد؛ داستان اول آن از زمان انتخابات تا دم در مجلس بود و داستان بعدی آن تعیین افراد و حضور آنها در فراکسیون های داخل مجلس است.

وی در ادامه گفت: امیدی ها قبل از انتخابات یک اشتباه عمده کردند و آن اینکه پیش از انتخابات افراد دیگری غیر از جریان اصلاح طلبی را وارد لیست خود کردند. به همین دلیل نتوانستند در مجلس انسجام لازم را داشته باشند.

جعفرزاده در خصوص نحوه عضوگیری این فراکسیون گفت: این فراکسیون شرایط بسیار سفت و سختی در عضوگیری خواهد داشت. این فراکسیون یک میثاق نامه خواهد داشت که اعضا بر اساس آن شناسنامه دار می شوند، این فراکسیون یک مرحله قسامه خواهد داشت و اعضای آن هیچ کدام عضو صوری نخواهند بود، به گونه ای که اعضای این فراکسیون حتی حق شرکت در جلسات سایر فراکسیون ها را نیز نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه ما می خواهیم ثابت کنیم که ادبیات مجلس با ادبیات سیاسی دیگر نهادها متفاوت است و کسی نمی تواند آن را از بیرون کنترل کندٰ تاکید کرد:  فراکسیون های دیگر توسط افراد دیگری خارج از مجلس کوک می شوند؛ یک روز فردی از بیرون می گوید، من از امید ناراضی هستم و یا فرد دیگری ادعا می کند که من با رهروانی ها جلسه داشته ام و قرار است فلان کار در مجلس انجام شود. این حرف ها توهین به نمایندگان است و ما می خواهیم با تشکیل فراکسیون جدید از انجام اقدامات این چنینی جلوگیری کنیم.

جعفرزاده ایمن آبادی در پایان اظهار داشت: برای اینکه حرف واحدی از مجلس بیرون آید، پیشنهاد ما این است که شورای عالی فراکسیون ها تشکیل شود. شورای عالی فراکسیون ها می تواند خط و مشی های کلی را در جهت ایجاد تفاهم بین نمایندگان مجلس ایجاد کند تا به یک زبان واحد در مجلس برسیم. در این فراکسیون، آقایان لاریجانی و عارف در کورس رقابت با سایرین قرار می گیرند و می توانند وزنه خود در مجلس را به دست آورند.

با تشکیل فراکسیون سومٰ فراکسیون اصلاح‌طلبان از گذشته نحیف‌تر شده است

در حال حاضر فراکسیون سوم، متشکل از سه گروه از نمایندگان است. گروه نخست نمایندگان مستقلی هستند که تمایل نداشتند به دو فراکسیون اصلی بپیوندند. گروه دوم نمایندگان اصولگرایی هستند که در فراکسیون ولایت حضور مصلحتی و ماموریتی داشتند تا بتوانند ردای ریاست را بر تن لاریجانی نمایند و محوریت کمیسیون‌ها را از آن خود کنند. آنان چون اکنون به هدف نائل شدند دیگر لزومی نمی‌بینند در فراکسیون فوق حضور داشته باشند. گروه آخر هم نمایندگان عضو فراکسیون امید هستند که اگرچه با حمایت اصلاح‌طلبان و بلیت آنان به مجلس راه یافتند اما مثل آب خوردن اخلاق را زیر پا گذاشتند و به فراکسیون سوم پیوستند. از منظر کمیت نیز به نظر می‌رسد در این ماجرا متضرر اصلی فراکسیون امید است و بس. به هر حال فراکسیون ولایت یا همان اصولگرایان از اول هم بنا نبود در اکثریت باشند و این فراکسیون امید بود که ادعای اکثریت را داشت. با توجه به تشکیل فراکسیون سوم در حال حاضر فراکسیون اصلاح‌طلبان از گذشته نحیف‌تر شده و به عدد 70 رسیده است.

 

دیدگاه لاریجانی درباره تشکیل فراکسیون سوم

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در گفت‌وگو با  نوآوران، با اشاره به تشکیل فراکسیون سوم و همچنین درباره دیدگاه ریاست مجلس درباره تشکیل فراکسیون سوم ( اعتدال) اظهار داشت:  در پی گفت‌وگویی که با آقای لاریجانی داشتیم وی مانعی برای تشکیل فراکسیون سوم در مجلس نمی‌بیند.
 

لاهوتی گفت: تقدم مشی آقای لاریجانی٬ مشی اعتدالی است و امیدواریم بتوانیم از تجربه وی همچون فراکسیون رهروان ولایت مجلس نهم بهره ببریم.
 

نماینده  مجلس دهم در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا آقای لاریجانی قولی مبنی بر پیوستن به فراکسیون سوم (اعتدال) به اعضای این فراکسیون داده یا خیر؟ اظهار داشت: قطعا امیدوار هستیم تا از وجود ریاست مجلس بیشتر در فراکسیون سوم بهره ببریم.
 

لاریجانی با تشکیل فراکسیون سوم مخالف است

در همین زمینه سید حسین نقفوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس دهم در واکنش به تشکیل فراکسیون سوم در مجلس گفته است: طبق اطلاعات بنده آقای لاریجانی با تشکیل فراکسیون سوم در مجلس مخالف هستند.

عضو فراکسیون ولایت مجلس تصریح کرد: مطلع‌‌ام آقای لاریجانی با ایجاد "سو فراکسیون" در فراکسیون ولایت موافق اند و به این معنی است فراکسیون ولایت به فعالیت خود ادامه می‌دهد اما سو فراکسیون‌هایی در دل فراکسیون ولایت فعال می‌شوند.

نقوی حسینی گفت: آقای لاریجانی با تشکیل فراکسیون سوم مستقل از فراکسیون از ولایت مخالفند.

بای فراکسیون هایی شکل بگیرد که اصالت داشته باشند

مرتضی مبلغ معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات  در گفت و گو با نوآوران در مورد فاصله گرفتن برخی از افراد از جناح و حزب خودشان اظهار داشت: با توجه به فضای سیاسی کشورٰ رد صلاحیت ها  و همچنین محدودیتهایی که برای جریان اصلاحات وجود دارد لذا شاهد باقی ماندن نیروهایی هستیم که از تجربه کافی برای پایبندی به تعهدات جبهه ای برخوردار نیستند و تبعا نتایجش اینگونه میشود که مشاهده می کنیم.

وی گفت: برخی از افراد به پشتوانه یک جریان سیاسی می آیند اما تعهداتشان را فراموش می کنند لذا شاهد بروز چنین رفتارهایی در مجلس شورای اسلامی هستیم.

مبلغ افزود: انجام اینگونه رفتارها مثبت و سازنده نیست بلکه ناشی از ناهنجاری های سیاسی است بنابراین این رفتارها و حرکت ها در شان مجلس نیست لذا باید فراکسیون هایی شکل بگیرد که اصالت داشته باشد و پشتوانه جریان های سیاسی کشور باشند نه اینکه افرادی تحت عناوین مختلف فراکسیون تشکیل دهند و سبب سقوط افکار عمومی شوند.