میرزایی نیکو در گفت و گو با <<نوآوران>>

لاریجانی به فراکسیون سوم نمی رود

نماینده مردم تهران از ارسال نامه ای برای رسیدگی به فیشهای نجومی به کمیسیون اصل نود توسط فراکسیون امید خبر داد

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
لاریجانی به فراکسیون سوم نمی رود
نوآوران -

گفت: مدتها پیش این فیشها در فضای مجازیمنتشرشد  و متاسفانه برخی قصد داشتند این موضوع را جناحی جلوه دهند در صورتی که بحث برداشتهای متعارف از بیت المال موضوعی ملی است و ربطی به جناح و گروه خاصی ندارد.

قاسم میرزایی نیکو نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با نوآوران با اشاره به تشکیل فراکسیون سوم اظهار داشت: به طور معمول در هر مجلسی نمایندگان در قالب فراکسیونهای مختلف به کار خود ادامه میدهند. در مجلس دهم نیز شرایط همین طور است. پس از انتخابات، فراکسیونهایی در بهارستان تشکیل شده که یکی از آنها نیز فراکسیون سوم بود.

وی ادامه داد: البته  نکته مهم این است که فراکسیون های تشکیل شده تا چه حد کارایی داشته باشند و بتواند فعالیتها را سامان دهد. صرف تشکیل فراکسیون ها اهمیت ندارد بلکه مهم تر از تشکیل انها نتیجه ای است که از سلسله فعالیتهای آنها بهدست می آید.

نماینده مجلس دهم با بیان اینکه تاکنون 18 فراکسیون در مجلس شورای اسلامی شکل گرفته است خاطرنشان کرد: تمام این 18 فراکسیون برای اهداف خاصی تشکیل شده اند و فراکسیون سوم نیز می تواند موثر باشد.

میرزایی نیکو تاکید کرد: اگر فراکسیون هایی که تشکیل می شوند با یکدیگر هم پوشانی داشته باشند و اهداف کشوری و ملی را دنبال کنند به وجود آمدن آنها مانعی برای یکدیگر ایجاد نمیکند اما اگر در جهت خنثی کردن یکدیگر عمل کنند قطعا به نتیجه مطلوبی نخواهند رسید.

وی با اشاره به ریاست کاظم جلالی بر فراکسیون سوم، تصریح کرد: در این باره خبرهای شنیده شده است اما ریاست آقای جلالی قطعی نیست به هر حال زمانی که یک فراکسیونی میخواهد شکل بگیرد افرادی که به دنبال تشکیل آن هستند کارها را پیگیری می کنند.

نماینده مجلس دهم افزود: فراکسیون امید، متشکل از اصلاح طلبان و اعتدالگرا است و استراتژی و راهبرد اصلی آن حفظ وحدت و همبستگی میان اعضای ائتلاف بوده است. ضمن آن که همچنان تمامی اضلاع این ائتلاف، بر حفظ وحدت و انسجام درون فراکسیون امید تاکید دارند؛ بنابر این تشکیل فراکسیون سوم، تاثیری در فراکسیون امید نخواهد داشت.

نماینده مردم تهران در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا این فراکسیون از اعضای فراکسیون های امید و ولایت یارگیری می کند، اظهار کرد: به علت مشی اعتدالی فراکسیون سوم یارگیری این فراکسیون مذکور از تمامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی  صورت خواهد گرفت.

میرزایی نیکو با اشاره به برتری فراکسیون امید نسبت به دیگر فراکسیون های موجود در مجلس شورای اسلامی  تاکید کرد:  خوشبختانه تا کنون تنها فراکسیونی که همه برنامه ها و اساسنامه اش مشخص و کامل بوده است فراکسیون امید است.

وی با اشاره به حضور لاریجانی در فراکسیون سوم افزود: من به شخصه بعید میدانم که آقای لاریجانی در این فراکسیون حضور پیدا کنند البته باید نظر خود ایشان را هم در این مورد پرسید.

     وکیلی ترجیح داد فضا را به
جوان تر ها بسپارد

نماینده مجلس دهم با اشاره به تغییرات در ترکیب هیات رئیسه فراکسیون امید و عدم حضور چهره هایی همچون وکیلی و تاجگردون در ترکیب آن، تصریح کرد: عدم انتخاب آقای وکیلی در هیات رئیسه به مسائلی که در رسانه ها مطرح می شود مثل استیضاح آقای ربیعی مربوط نمی شود  بلکه او  به خاطر مسئولیت هایی که در جاهای مختلفی دارند ترجیح دادند کاندیدا نشود.

میرزایی نیکو ادامه داد: آقای وکیلی ترجیح داد  فضا را به جوانترها بسپارد تا آنها وارد  عرصه کار و فعالیت شوند و کار را در دست گیرند بنابراین او دل در گرو این مجموعه (فراکسیون امید) دارد و در جهت احقاق امور آن تلاش می کند.

نماینده مردم تهران خاطر نشان کرد: در انتخابات هیات رئیسه دائم تا حدی نگاهها، نگاههای قومی بود و میخواستند فراگیر باشند و حتما از اقوام مختلف حضور داشته باشند و حتما خانمی عضو آن باشد البته نتیجه الزاما به این معنا نیست که الزاماتی که گفتم تحقق پیدا نکرده باشد. شکر خدا جمعی انتخاب شده اند که در عین فراگیری، شایستگیهای لازم را هم دارند.

     اولین جلسه فراکسیون امید هفته آینده برگزار می شود

نماینده مردم تهران با اشاره به برنامه های فراکسیون امید برای انتخابات ریاست جمهوری سال 96  گفت:  در حال حاضر خیلی زود است که بخواهیم راجع به این موضوع صحبت کنیم اما با توجه به اینکه اعضای هیات رئیسه فراکسیون امید انتخاب و تقسیم بندی شدند در جلسات بعدی فراکسیون در رابطه با مسائل و خط و مشی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری صحبتهایی انجام خواهد شد.

میرزایی نیکو در مورد زمان  برگزاری اولین جلسه فراکسیون امید پس از انتخاب هیات رئیسه دائم گفت: به احتمال زیاد هفته آینده اولین جلسه فراکسیون امید برگزار خواهد شد.

     برخورد با فیش های حقوقی نباید به سرنوشت رسیدگی به پرونده بابک زنجانی دچار شود

وی با اشاره به موضوع فیش های حقوقی و انتشار آنها  افزود: فیش های حقوقی مربوط به یک جناح خاص نیست بلکه مربوط به همه مجموعه های کشور است. متاسفانه شاهد هستیم ازسوی برخی از مدیران به نوعی سواءستفاده از اختیارات صورت گرفته است و این درحالی است که از مدیران توقع میرفت که با درنظر گرفتن وضعیت مردم، حداقل عرف جامعه رعایت کنند.

نماینده مردم تهران در پاسخ به سوالی در مورد اینکه برنامههای فراکسیون امید برای بررسی فیش های حقوقی چیست، اظهار کرد: فراکسیون امید از قبل نامه کامل و جامعی  را به کمیته اصل 90 ارسال کرده است که در آن نامه به همه محورها در خصوص فیش های حقوقی اشاره کرده است و قرار است که بررسی و به صحن مجلس ارائه شود.

میرزایی نیکو افزود:  با این حال، باید توجه کنیم کسانی که چنین حقوقهایی را تصویب و تایید کردند نیز مورد برخورد قرار گیرند. برخورد با این مسأله نباید محدود به دریافتکنندگان این حقوقها و وامها شود؛ بلکه باید با تصویبکنندگان و تاییدکنندگان نیز برخورد شود.

     برخی قصد داشتند فیش های حقوقی را جناحی جلوه دهند

وی  در پاسخ به سوال دیگری در مورد تاثیرات فیش های حقوق بر روند انتخابات سال آینده نیز گفت: مدت ها پیش این فیشها منتشر شد و متاسفانه برخی قصد داشتند این موضوع را جناحی جلوه دهند در صورتی که بحث برداشتهای متعارف از بیت المال موضوعی ملی است و ربطی به جناح و گروه خاصی ندارد.

میرزایی نیکو افزود: در این موضوع رئیس جمهور و تیم دولت بسیار به موقع وارد شدند تا مسئله را ریشه ای حل کند البته باید دولت تدبیر و امید این موضوع را مد نظر قرار دهد که نحوه برخورد باید طوری باشد که در نهایت رضایت مردم جلب شود.

وی گفت: مسئله فیشهای حقوقی یک امر ناپسند و به دور از انصاف بوده است و باید با آن برخورد شود اما نباید با این مسئله برخورد سیاسی و جناحی شود زیرا گاهی اوقات گفته میشود با این مسئله باید با دولت برخورد کرد. البته با کسانی که مرتکب جرم شدهاند طبق قانون باید برخورد شود.

نماینده مردم تهران با بیان این که لازم است  دولت تغییراتی در کابینه وزرا ایجاد کند اظهار داشت: دولت در این مدت درگیر مسائل بینالمللی نظیر برجام و مسائل منطقه ای بوده است لذا باید اقدامات ویژهای انجام دهد تا مردم تغییر را احساس کنند.

وی با بیان این که در این خصوص مقام معظم رهبری هم بسیار تاکید کردند که موضوع رسیدگی به فیشهای حقوقی  باید به نتیجه ملموسی برسد تصریح کرد: ما در گذشته شاهد چنین مسائلی بودیم اما متاسفانه مورد  پیگیری قرار نگرفت و همین امر باعث شد مشکلات بعدی همچون فیشهای حقوقی پدید بیاید.

میرزایی نیکو تصریح کرد: موضوع برخورد با فیشهایی نجومی نباید به سرنوشت پرونده بابک زنجانی دچار شود زیرا در این صورت مردم از دولت و اقدامات آن نا امید میشوند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا در مسئله فیش های نجومی قانون مشکل داشته است یا نظارت، افزود: همه دستگاههای مربوطه اعم از بازرسی کل کشور، حراستها و دستگاههای نظارتی در مورد مسئله فیشهای حقوقی به نوعی غفلت داشتند.

     عدم وجود حزب قوی و کارآمد در کشور دلیل برخی بد عهدی هاست

نماینده مردم تهران در پاسخ به سوالی درباره این که چرا یک عده از نردبان حزبی بالا میروند اما پس از رسیدن به هدف خود از آن حزب فاصله میگیرند اظهار داشت: این موضوع شاید دلایل متفاوتی داشته باشد. اول این که ما در کشور حزب قوی و کارآمدی نداریم. دومین دلیل می تواند محدودیت برخی احزاب باشد و این که گاهی افراد به جرم حمایت از یک حزب رد صلاحیت میشود.

میرزایی نیکو خاطر نشان کرد: البته تمام این مسائل نمی تواند دلیل بر خلف وعده باشد و افراد باید با همان به حزب خود  پایبند باشد.

     تکذیب میکنم؛ عارف منفعل نشده است

میرزایی نیکو با اشاره به برخی صحبتها در مورد کاهش فعالیت های سیاسی عارف اظهار کرد: بعضی معتقد هستند سرلیست امید در تهران منفعل شده است اما من به شخصه این موضوع را تکذیب می کنم.