امید بیشتر تلاش کند

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
امید بیشتر تلاش کند
نوآوران -

عبدالرضا هاشم زایی- لیست امید یک لیست ائتلافی متشکل از از سه جریان اصلاح طلب، معتدلین و حامیان دولت بود که در انتخابات مجلس شورای اسلامی بسیار خوب عمل کرد که منجر به ورد تمام اعضای لیست به بهارستان شد و در نهایت سبب تشکیل فراکسیون امید شد.

حتی پس از اعلام نتایج انتخابات مجلس دهم در هر دو مرحله، مشخص شد حداقل 140 نفر منتخبان از کاندیداهای لیست امید بودند.

عملکرد فراکسیون امید در زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی بسیار مثبت بوده است که در نهایت شاهد پیروزی 30 بر صفر این لیست در مقابل جریان رقیب در انتخابات بودیم، بنابراین ما شاهد حضور بیشترین نمایندگان را در پارلمان از این لیست هستیم.

همان طور که اطلاع داریم لیست امید یک لیست ائتلافی از چند جریان سیاسی کشور بود به خاطر همین شاهد یکسری ریزش ها در عمل بودیم که نمود آن را می توان در انتخاب رییس مجلس و همچنین روسای کمیسیون ها مثال زد. البته بخشی از این ریزش ها به این دلیل بود که اکثریت نمایندگانی که وارد بهارستان شدند جدید الورود بودند وچندان عقبه سیاسی در کارنامه خود نداشتند و بخشی دیگر هم مربوط به ضعیف بودن قدرت لابی گری اصلاح طلبان نسبت به اصولگرایان است.

دست‌اندرکاران فراکسیون امید در آغاز تشکیل مجلس با تبلیغات فراوان تعداد اعضای آن را 159 تا 170 نفر می‌خواندند. اما در روز انتخابات ریاست مجلس فقط، 103 نفر به محمدرضا عارف رأی دادند و حدود 2 ماه بعد در جلسه تعیین هیئت رئیسه فراکسیون حدود 70 نفر شرکت کردند.

اصلاح طلبان در مجلس شورای اسلامی نسبت به جریان اصولگرایی از قدرت لابی گری کمتری برخوردار هستند.

از عملکرد فراکسیون امید خیلی راضی نیستم چرا که این فراکسیون هرچند در زمان انتخابات خوب عمل کرد اما پس از برگزاری انتخابات نتوانست خیلی قوی و محکم عمل کند هر چند با توجه به امکاناتی که در اختیار داشت در این راستا تلاش کرد.

شرایط سیاسی کشور ایجاد می کند که فراکسیون امید بیشتر تلاش کند چرا که دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شورای شهر را پیش رو دارد.

*نماینده تهران