17 پرونده گم شده مورد بررسی مجدد قرار بگیرد

نوروزی: مناطق آزاد از هفت‌دولت آزادند

حسن نوروزی نماینده مجلس هشتم از رباط کریم که اکنون با افشاگری در مورد 17 پرونده گم شده فساد در مجلس نهم به ساختمان بهارستان برگشته است از 17 پرونده فساد صحبت می کند که در ماه های پایانی مجلس هشتم در اختیار کیسیون اصل 90 قرار گرفته است که پس از آن به مجلس نهم رسیده اما به ناگهان این پرونده گم می شود. حال حسن نوروزی می خواهد آن پرونده را در مجلس دهم پیگیری کند و کمیسیون اصل 90 مجلس نهم نیز باید پاسخگو باشد. کمیسیونی که اکثریت آن را اعضای جبهه پایداری از جمله حمید رسایی، روح‌الله حسینیان، فاطمه رهبر تشکیل می داد. همچنین محمدرضا باهنر، دبیر کل جامعه مهندسین و محمدعلی مختارپور که در سوابق خود معاون سپاه و معاون نیروی انتظامی و مدیر کل حقوقی بنیاد شهید را دارد عضو این کمیسیون بودند و اکنون باید پاسخگو باشند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
نوروزی: مناطق آزاد از هفت‌دولت آزادند
نوآوران -

حسن نوروزی نماینده مجلس هشتم از رباط کریم که اکنون با افشاگری در مورد 17 پرونده گم شده فساد در مجلس نهم به ساختمان بهارستان برگشته است از 17 پرونده فساد صحبت می کند که در ماه های پایانی مجلس هشتم در اختیار کیسیون اصل 90 قرار گرفته است که پس از آن به مجلس نهم رسیده اما به ناگهان این پرونده گم می شود.  حال حسن نوروزی می خواهد آن پرونده را در مجلس دهم پیگیری کند و کمیسیون اصل 90 مجلس نهم نیز باید پاسخگو باشد. کمیسیونی که اکثریت آن را اعضای جبهه پایداری از جمله حمید رسایی، روح‌الله حسینیان، فاطمه رهبر تشکیل می داد. همچنین محمدرضا باهنر، دبیر کل جامعه مهندسین و محمدعلی مختارپور که در سوابق خود معاون سپاه و معاون نیروی انتظامی و مدیر کل حقوقی بنیاد شهید را دارد عضو این کمیسیون بودند و اکنون باید پاسخگو باشند.

"ما دائم از رونق اقتصادی صحبت می‌کنیم اما برنامه‌ای برای برخورد با فساد اقتصادی که کشور را به چالش کشیده است، نداریم و نمونه آن ۱۷ پرونده فساد اقتصادی گمشده در مجلس هشتم است که هیچ اثری از آنها امروز وجود ندارد و من می‌خواهم حتی دو نمونه از این پرونده‌ها را در اختیارم قرار دهند تا مجدداً پیگیری کنم، اما این امکان وجود ندارد" این جملات حسن نوروزی نماینده مجلس دهم است که طی تذکری در صحن علنی مجلس گفته بود.

نوروزی سودای ریاست دارد

جملاتی که واکنش پور مختار را به همراه داشت و نظرش  با نظر حسن نوروزی متفاوت است.

 او پیش‌تر گفته بود که پرونده‌ای گم نشده و حالا در واکنشی دوباره می‌گوید نوروزی مقاصد دیگری را دنبال می‌کرده است. پورمختار گفت: آقای نوروزی سودای ریاست کمیسیون اصل نود را دارد و خیلی هم جدی این موضوع را دنبال می‌کند. البته او در حرفی که زده، مانده است. 17 پرونده موضوع ساده‌ای نیست که گم بشود. حتی گم شدن یک پرونده هم ممکن نیست. کمیسیون آنقدر محکم هست که پرونده ای از آن خارج نشود. همه چیز در کمیسیون ثبت و ضبط می‌شود و هیچ پرونده ای به هیچ وجه از کمیسیون خارج نمی‌شود.

او با بیان اینکه نوروزی در پاسخ به سوال خبرنگار صداوسیما از 17 پرونده، تنها دو پرونده را نام برده که شامل بانک گردشگری و کیش می‌شود،‌ گفت:‌ اگر منظورشان از هفده پرونده همین دو تاست باید به ایشان بگویم که نگران نباشد، اینها در کمیسیون وجود دارد!

 پورمختار تاکید کرد: قاعدتا ایشان باید این  پرونده ها را  نام ببرند و همچنین قبل از این که مساله را به صورت علنی مطرح کنند، با من که رئیس این مجموعه بودم حرف بزند و بگوید من اینها را زمانی به کمیسیون داده‌ام و حالا نیست. نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ با تاکید بر اینکه نوروزی باید ثابت کند که این هفده پرونده را به کمیسیون داده است،‌ صرف ادعا که نمی‌شود،‌ گفت: ظاهرا ایشان بیشتر علاقه داشته که به صدر اخبار برگردد.

پورمختار در پاسخ به این سوال که آیا درگیر مسائل سیاسی شدن اعضای کمیسیون اصل نود را یک خطر می‌بیند یا خیر،‌ گفت:‌ این مساله را به شکلی که آقای نوروزی مطرح کرده، خطر می‌بینم. چون گم شدن پرونده موضوع کوچکی نیست. موجب تشویش اذهان مردم می‌شود. شکات با خود می‌گویند با چه امیدی باید برای شکایت به کمیسیون بیایند.

 وی ادامه داد: اما از باب مسائل سیاسی جای نگرانی نیست. خیلی از موضوعات با اهداف سیاسی و تبلیغی مطرح می‌شود. هر کدام از ما حرف‌هایی را می‌زنیم و با هم‌کمیسیونی یا با رئیس مجلس درگیر می‌شویم، اینها طبیعی است.

حسن نوروزی همچنان به دنبال پرونده‌های گمشده‌اش می‌گردد؛ پرونده‌هایی که می‌گوید زمان غیبتش به مجلس نهم برمی‌گردد. او در مجلس هشتم عضو کمیسیون اصل نود بود و حالا دو ماهی می‌شود که بعد از یک غیبت چهار ساله دوباره به بهارستان برگشته، بازگشتی که با اصرارش بر گم شدن 17 پرونده مربوط به دولت احمدی‌نژاد، خبرساز هم بوده است. او بعد از آنکه در دو ماه اول عمر دوره دهم مجلس نتوانست سر نخی از این پرونده‌ها پیدا کند، حالا از رئیس کمیسیون اصل نود به صورت کتبی درخواست کرده تا به موضوع این 17 پرونده که یکی از آنها مربوط به تخلف دولت قبل در جریان واگذاری زمین‌هایی در جزیره کیش می‌شود، رسیدگی کند.

درخواست کتبی برای یافتن 17 پرونده گمشده احمدی نژاد / بررسی‌ تخلفات واگذاری زمین‌های کیش

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون اصل نود توضیح بدهد که آیا این ۱۷ پرونده هنوز در کمیسیون است یا به دادگستری ارجاع شده است.

حسن نوروزی عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی  در گفت‌وگو با نوآوران، با بیان این‌که در نامه‌ای رسمی خطاب به رییس کمیسیون اصل نود مجلس، خواستار رسیدگی به ۱۷ پرونده گم‌شده در مجلس نهم درباره تخلف‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد شده است، اظهار داشت: در این نامه از آقای محمدی به‌عنوان رییس کمیسیون اصل نود مجلس درخواست کردیم سیر و مراحل بررسی این پرونده‌ها را اعلام کند.

درخواست کتبی برای پیدا کردن ۱۷ پرونده گم‌شده مربوط به احمدی‌نژاد

وی گفت: درخواست من این است که کمیسیون اصل نود توضیح بدهد که آیا این ۱۷ پرونده هنوز در کمیسیون است یا به دادگستری یا دیوان عالی کشور ارجاع شده است و قرار شده که این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد و پاسخ آن به بنده اعلام شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در توضیحاتی درباره چگونگی گم‌شدن این پرونده‌ها در کمیسیون اصل نود مجلس نهم، گفت: در بخشی از نامه درباره این مسئله هم از رییس کمیسیون اصل نود سوال کردم و قرار است که پاسخگو باشند. آن‌چه که پیش از این درباره مفقود شدن این ۱۷ پرونده مطرح کردم، از قول یکی از خبرنگاران بود که گفته بود این پرونده‌ها در اختیار کمیسیون اصل نود نیست.

مناطق آزاد از هفت‌دولت آزادند!

نوروزی همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضوع این پرونده‌ها، گفت :  باوجود این‌که همه درآمدها، منابع و مصارف کشور به لحاظ بودجه‌ای زیرنظر مجلس، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور است، به غیر از مناطق آزاد.  به بیان دیگر مناطق آزاد از هفت دولت آزادند و فقط رییس‌جمهور بر درآمدها و بودجه این مناطق نظارت دارد و هیچگاه بودجه مناطق آزاد تحت‌حسابرسی بودجه ملی قرار نمی‌گیرد و این مسئله باعث می‌شود که بعضاً مشکلاتی درمورد مناطق آزاد به وجود می‌آید.

وی  ادامه داد: بر این اساس، در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، مشکلاتی در واگذاری‌ها به وجود آمد و من در مجلس هشتم در این باره تحقیقاتی انجام داده بودم و پرونده‌ای را پیگیری می‌کردم ولی هیچ‌گاه نتایج آن اعلام نشد و به همین دلیل با آغاز به کار مجلس دهم، بار دیگر این موضوع را پیگیری کردم.

۱ از ۱۷؛ واگذاری غیرقانونی ۳ هکتار زمین در جزیره کیش

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: این پرونده مربوط به واگذاری در منطقه آزاد جزیره کیش بود که در همان زمان حتی شکواییه‌هایی نیز تهیه شد و رسماً شکایت کردیم و امام جمعه جزیره کیش نیز مطالبی را مطرح کرده بود.

نوروزی در پایان گفت: در یکی از موارد این تخلف‌ها، سه هکتار زمین در جزیره کیش با قیمت بسیار ارزان و با اقساط بلندمدت و بسیار طولانی بدون طی کردن مراحل قانونی، واگذار شده است که این تخلف، تنها مربوط به یکی از این پرونده‌ها است که به غیر از آن، ۱۶ پرونده دیگر نیز مطرح است.