یادداشتی از عباسعلی منصوری

عربستان به دنبال تشکیل هلال تروریستی

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
عربستان به دنبال تشکیل هلال تروریستی
نوآوران -

مواضع دولت عربستان در رابطه با ایران از زمان بنیانگذاری جمهوری اسلامی تا کنون فراز و نشیبهای بسیاری داشته است. یکی از مهمترین مواضع این رژیم، تحریک و حمایت عراق در جنگ 8 ساله بر علیه ایران بود. واضح است که نه تنها از جنگ علیه ایران حمایت کرد بلکه در تهیه و تجهیز سلاح های جنگی عراق وپرداخت وام های کلان بلاعوض به رژیم بعث نقش مهمی را ایفا کرد.  بعداز جریان جنگ های تحمیلی، در مقاطع مختلفی با دیگر دشمنان ایران همدستی کرد و آنها را مورد حمایت خود قرار داد. از جمله حمایت هایی که به گروهک ها و نیروهای تکفیری انجام داد می توان به در اختیار گذاشتن منابع مالی و سلاح های جنگی به تروریست های طالبان در پاکستان و افغانستان اشاره کرد.در سالهای اخیر نیز دولت عربستان حمایتهای زیادی از لحاظ نظامی و مالی از نیروهای تکفیری موسوم به داعش انجام داده و با همکاری تکفیری های داعش توانستند در سوریه و عراق و دیگر کشورهای منطقه اخلال و نا امنی ایجاد کنند.

دولت عربستان با پیگیری اهداف خود دست به ایجاد یک هلال از تروریست ها در بیرون از مرزهای ایران زده است و آنجا را به کانون فعالیت تروریستها بدل ساخته است. عربستان با آموزش و پرورش تروریست ها سعی در زمین گیر کردن ایران به انحای مختلف را دارد. سعودیها به هر ترفندی متوسل می شوند تا کشورهای عربی را وادار کنند تا سطح روابط خود را با ایران پایین آورده یا قطع کنند. این اقدامات و تحرکات خصمانه عربستان  بیشتر ناشی از نگرانی آنها نسبت به بقای رژیم آل خلیفه است. دلیل این امر نیز این است که دوران چنین رژیمهایی گذشته است. رژیمهایی با دستگاه حکومتی قدیمی، قادر به ادامه حیات سیاسی در دنیای مدرن نخواهند بود و بسیار روشن است که عصر جدید، حاکمیت چنین رژیم هایی را نمی پذیرد.

طبق واقعیت های موجود اختلافات زیادی بین خاندان آل سعود در کسب قدرت وجود دارد. اختلافات موجود باعث تضعیف شدن قدرت سیاسی عربستان در منطقه شده است و نتیجه تضعیف سیاسی، تشویش در سیاست های خارجی و رویکرد های سیاسی عربستان در منطقه است. عربستان نیز برای جبران این ضعفها قصد دارد با حمایت از تروریست دامنه نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد. اخیرا نیز روابط تنگاتنگی با رژیم صهیونیزم برقرار کرده است و بین ایران و اسرائیل انتخابی جز رژیم صهیونیزم ندارد، البته انتخاب اسرائیل از سوی عربستان به منظور پیشبرد اهداف خود دور ازانتظار نبود چون رژیم اسرائیل دشمن همه مسلمانان جهان است.  بنابراین وزارت خارجه ایران و مسئولان ذیربط با توجه به تحرکات و فعل و انفعالات سیاسی عربستان باید بیش از قبل فعالیت های خود در مهار چنین توطئه هایی را گسترش دهند و با هوشیاری خاص تمام تحرکات عربستان و خاندان آل سعود را رصد کنند. چرا که عربستان نسبت به اوضاع منطقه و شیوع تروریسم اعتنایی ندارد. در اینجا می طلبد ایران با دقت کامل نیات آل سعود را دفع کند و نگذارند که عربستان در به انجام رساندن اهداف خود موفق شود.