بزرگنمایی اصولگرایان برای رقیب تراشی با دستان خالی

محتشمی: دولت روحانی یک دوره ای نخواهد بود

تا انتخابات ریاست جمهوری 96، 10 ماه باقی مانده اما از هم اینک بحث های مربوط به نامزدهای احتمالی آن دوره شروع شده است پ استور نشینی حسن روحانی 3 ساله شد و تنها یکسال دیگر فرصت باقی دارد تا بتواند مردم را برای انتخاب مجددش مجاب کند. در همین روزها و در سالگرد انتخابات 24 خرداد، بحث هایی درباره تک دوره ای شدن ریاست جمهوری روحانی و نیز دست خالی جریان رقیب در معرفی نامزد ریاست جمهوری و حمایت سلبی از روحانی مطرح شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
محتشمی: دولت روحانی یک دوره ای نخواهد بود
نوآوران -

تا انتخابات ریاست جمهوری 96، 10 ماه باقی مانده اما از هم اینک بحث های مربوط به نامزدهای احتمالی آن دوره شروع شده است پ استور نشینی حسن روحانی 3 ساله شد و تنها یکسال دیگر فرصت باقی دارد تا بتواند مردم را برای انتخاب مجددش مجاب کند. در همین روزها و در سالگرد انتخابات 24 خرداد، بحث هایی درباره تک دوره ای شدن ریاست جمهوری روحانی و نیز دست خالی جریان رقیب در معرفی نامزد ریاست جمهوری و حمایت سلبی از روحانی مطرح شد

از مدتی پیش در بخشی از جریان اصولگرا تلاش می‌شود چنین القا کنند که حسن روحانی رئیس جمهوری تک‌دوره‌ای است و باید برای ریاست جمهوری دوازدهم رئیس جمهوری دیگر پیدا کرد. کسانی که چنین حرفی زده اند در جریان اصولگرا جدی گرفته نمی‌شوند، هر چند ممکن است در فضای رسانه‌ای پرهیاهو باشند.

انتخابات ریاست جمهوری 92 و مجلس 94 نشان داد، وضعیتی که در ظاهر از اصولگرایان نشان داده می‌شود صرفا صورتی بزک کرده است که پشت آن آشفتگی وجود دارد. هر چند شکست انتخابات اسفند 94 می‌تواند بالقوه این جناح را دور هم جمع کند و برای کنار گذاشتن اختلافات تمهیدی دست و پا کند، اما بعید و شاید محال است که شکاف ایجاد شده بین آنها به زودی التیام یابد. به این ترتیب می‌توان گفت اصولگرایان برای تصمیم درباره انتخابات ریاست جمهوری آینده دست بالا ندارد که بتواند موثر باشند.

اصولگرایان -و نیز اصلاح طلبان- چهره جذابی برای ریاست جمهوری ندارند. اگر احمدی نژاد را یک پروژه غیرمترقبه بدانیم، معلوم نیست این اتفاق باز تکرار شود، ضمن اینکه جریان منتسب به او از آنچه پیش آمد چندان دل خوشی ندارد.

اما با نگاهی کوتاه به عملکرد جبهه پایداری می توان دید که جریان پایداری طبق عادت مالوف خود، فقط مخالف خوانی خواهد کرد و حتی اگر کاندیدا نداشته باشد، از تخریب و افشاگری دریغ نخواهد کرد. نکته دیگراینکه ، نامزدهای احتمالی اصولگرایان برای انتخابات است، هر چند جلیلی در انتخابات گذشته شکست خورد، اما جناح پایداری با تصور اینکه اقتصاد، پاشنه آشیل دولت روحانی است ممکن است با آگراندیسمان این موضوع، نامزدی چون او را وارد میدان کند و باز هم به همان 3-4 میلیون رأی اکتفا کند. با این حال بعید می‌نماید سایر اصولگرایان -مثلا قالیباف- علاقمند باشند باز هم بخت خود را که از پیش برآن واقفند به آزمایش گذارند، اما تحت هر شرایطی نباید رقیب جدی روحانی در انتخاابات 96 را در میان اصولگرایان جست و جو کرد.

جریان مخالف روحانی که از نیمه سال 92 ، قدرت قوه مجریه را از دست داده است، از همان روز نخست، هدف خود را تعریف کرد: "تبدیل حسن روحانی به اولین رئیس جمهور یک دوره ای ایران" .

برای آنها بسیار سخت است که چهار سال دیگر را بیرون از دولت بمانند و چشم به انتخابات سال 1400 بدوزند؛ آنها دولت را می خواهند، هر چه زودتر و در سال 1396.

 

بحث یک دوره ای شدن روحانی، یک دام است

در همین رابطه محمد هاشمی گفته است: به رسانه های نزدیک و حامی دولت نیز توصیه می کنم به طرح این بحث که دولت روحانی به همین یک دوره محدود می شود وارد نشوید که این بحث انحرافی و یک دام برای منحرف کردن ذهن افکار عمومی است. مخالفان روحانی از هم اکنون می خواهند با طرح این بحث ها، انتخابات 96 را سست نشان دهند.

رییس دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، بخش زیاد نارضایتی ها از برجام را ناشی از رقابت های سیاسی دانست و گفت: برخی با طرح زود هنگام انتخابات ریاست جمهوری به دنبال سست کردن دولت هستند.

محمد هاشمی رفسنجانی در تشریح وضعیت دولت یازدهم می گوید: برجام به تنهایی خود یک دستاورد بزرگ بوده است. دستاوردی که دولت های قبلی از آن محروم بودند.

وی از از اهمال دولت قبل در جلوگیری از مصادره اموال بانک مرکزی در آمریکا می گوید و بر این باور است: اگر پول در بانک ها باقی می ماند، مطابق قوانین بانکداری هیچ کشوری نمی توانست به آن دست درازی کند اما در یک دوره ای این پول ها را به اوراق بهادار آمریکا تبدیل و به تعبیری بهتر، شرایط دست اندازی آمریکا فراهم شد.

 

هاشمی گفت: بحث پیرامون انتخابات 96 بسیار زود هنگام است. من فکر می کنم کسانی که بحث پیرامون انتخابات 96 و نتیجه آن را مطرح می کنند، هدفشان ترساندن دولت است. مخالفان آقای روحانی می خواهند به این بحث ها دامن بزنند و یاس و ناامیدی را در دولت و قوه مجریه ایجاد کنند. اگر ما بخواهیم به صورت تجربی نتیجه انتخابات را پیش بینی کنیم، می توانیم بگوییم خود برجام عاملی برای پیروزی حامیان روحانی در انتخابات مجلس بوده است.

دولت روحانی یک دوره ای نخواهد شد

مجید محتشمی سخنگو جبهه اصلاحات در گفت و گو با نوآوران با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال 96 اظهار داشت: قطعا با توجه به  شرایط عمومی کشور در طول 3 سال گذشته که منجر به بوجود آمدن برجام و حل و فصل مسائل هسته ای با 1+5 شد و همچنین اقداماتی که ظرف یکی دو ماه گذشته دولت روحانی برای برخورد با موضوع فیش های نجومی انجام داد به نظر می رسد آقای  روحانی تنها گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهد بود.

اجماع کامل میان احزاب اصلاح طلب و چند حزب اعتدالگرا برای حمایت از روحانی

وی با بیان اینکه تمام تلاش اردوگاه اصلاح طلبان این است که در انتخابات آینده از آقای روحانی حمایت کند، خاطرنشان کرد: اقداماتی که آقای روحانی در جهت گشایش ترکیب فضای سیاسی کشور ، همچنین کاهش تورم و افزایش صادرات انجام داد، لذا همگی این اقدامات پالس های مثبتی است که یک اجماع کامل میان احزاب اصلاح طلب و چند حزب اعتدالگرا به وجود آمده است.

سخنگوی جبهه اصلاحات افزود: اگر شرایط جدیدی پیش نیاید حمایت اصلاح طلبان از روحانی برای پیروزی وی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه خواهد داشت.

دولت روحانی یک دوره ای نخواهد بود

محتشمی با اشاره به برخی صحبت های شنیده شده مبنی بر یک دوره ای بودن ریاست جمهوری روحانی،  گفت: قطعا دولت آقای روحانی یک دوره ای نخواهد بود و آراء ایشان نسبت به دوره اول هم بیشتر خواهد شد.

وی در این باره ادامه داد: وضعیت تندرو ها مشخص است، آنها به دنبال این هستند که با سرپوش گذاشتن روی خطاهایی که در دوران حاکمیت آنان رخ داده است، دوران پر هزینه سال های ۸۴ تا ۹۲ را تکرار کنند و دوران ریاست جمهوری روحانی را یک دوره ای به پایان ببرند.

سخنگوی جبهه اصلاحات افزود: پروژه تخریب دولت روحانی که به گفته برخی چهره های سیاسی، از همان زمان تشکیل دولت یازدهم کلید خورده بود حالا با نزدیک شدن به پایان 4 سال دوره کاری حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، ابعاد متفاوت تری به خود گرفته است؛ دلواپسان که از ابتدا با سنگ اندازی های ریز و درشت بر سر راه مذاکرات هسته ای و حمله به وزیر امور خارجه در مجلس و همچنین ایجاد شایعاتی نظیر استعفای وزیر بهداشت، شایعه تغییر برخی وزرا و... تخریب و حمله به دولت را در برنامه کاری خود قرار داده بودند موج جدیدی را علیه دولت روحانی آغاز کردند تا با تشکیل اتاق های فکر علیه دولت به شایعه یک دوره ای شدن دولت روحانی که خود بوجود آوردند، جامه عمل بپوشانند.

وی با اشاره به کاندیداهای احتمالی در جریان اصولگرایی برای انتخابات ریاست جمهوری، ‌تصریح کرد: به نظر ما تنها گزینه احتمالی برای کاندیداتوری اصلاح طلبان آقای باهنر است که اکنون نشان داده است چهره کاریزماتیکی در اجتماع ندارد تا بتواند به این عرصه ورود کند.

توصیه می کنیم احمدی نژاد بیاد

سخنگوی جبهه اصلاحات با اشاره به کاندیداتوری احمدی نژاد برای انتخابات آینده،  تاکید کرد: توصیه می کنیم احمدی نژاد با همان معجزه قرآن و حاله ای از نور  بیاید تا یک وزن کشی را در جامعه انجام دهد.

محتشمی گفت: با توجه به عناصری که احمدی نژاد دور خودش جمع کرده بود حتما وارد میدان شود.

 

انشقاق میان اصولگرایان

وی با بیان اینکه از انتخابات سال 92 شاهد اختلاف و انشقاق میان اصولگریان بوده ایم، خاطرنشان کرد: انشقاق جبهه اصولگرایی 2 سر دارد که یک سر آن جریان معتدل و ملایم است مثل آقای باهنر که ارام آرام خودش را از جریان تندرو کنار کشید و سر دیگرآن انشقاق جبهه پایداری است که تولید افراد رادیکالیزم را در کارشان داشتند که در شرف تشکیل شکل گیری داعش لفظی در کشور شدند و خط بطلانی را کشیدند اله آثار آنها هنوز هم باقی است.

سخنگوی جبهه اصلاح طلبان با اشاره به کاندیدا شدن قالیباف برای انتخابات ریاست جمهوری سال 96، گفت:  بازار سیاسی این را نشان می دهد که ایشان به این سمت نمی رود مگر اینکه تصمیمشان عوض بشود.

محتشمی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی  ملت ایران یک "نه" بزرگ دیگر به جریان تند و به ویژه به احمدی نژاد خواهند داد.