سخنان امشب رئیس‌جمهور در گفت و گوی نوآوران با کارشناسان:

دفاعیه روحانی

مجلسی: روحانی ناگفته های زیادی دارد / غرویان: روحانی فساد تاریخی را به مردم گزارش دهد

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
دفاعیه روحانی
نوآوران -

 

روحانی رییس جمهوری کشورمان امشب پس از فشارهای تند سیاسی از سوی مخالفان و منتقدانش قرار است از طریق رسانه ملی با مردم سخن بگوید. حال نوبت آن رسیده که بسیار شفاف و بی پروا در رابطه با بسیاری از مسائل از جمله برجام و فیش های نجومی و ... با مردم صحبت کند چرا که هنوز مردم به درستی نمی دانند که در برجام چه اتفاقی افتاد و چه به دست آوردیم و چه چیزی هم از دست دادیم. یکی از موضوعاتی که روحانی باید نسبت به آن واکنش نشان می داد اتهاماتی بود که در مورد برادرش حسین فریدون مطرح شده است که طرفداران و منتقدان روحانی نیز منتظر واکنشی از سوی ایشان بودند.

23 تیرماه سال 94 بود که برنامه جامع اقدام مشترک با عنوان شناخته شده برجام منعقد شد. حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان پس از انتشار گزارش راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران، در اولین روز اجرای برجام و لغو تحریم ها، در نشستی خبری در حضور رسانه‌های داخلی و خارجی به تشریح شرایط پس از اجرای برجام پرداخت و گفت امروز معلوم شد که کشور ما قدرت بزگی به نام دیپلماسی دارد. اما پس از مدتی شاهد کارشکنی طرف مقابل در اجرای برجام بودیم که واکنش های زیادی را در رسانه های داخلی و خارجی به همراه داشت و همین امر باعث محدود شدن رییس جمهوری شد.

از سوی دیگر موضع روشن و شفاف مقام معظم رهبری در رابطه با برجام که فرمودند " اگر طرف مقابل برجام را پاره کند ما ان را آتش می زنیم" و همچنین رفتار برخی تندرو های داخل کشور که مخالف برجام بودند همگی باعث محدود شدن روحانی در انجام برخی از امور گردید و در این راستا روحانی منتظر حصول نتیجه ای بود که اگر به مردم ارائه کنند خلاف شعارهایشان نباشد تا دروغی به مردم گفته نشود.  اما حالا وقت این موضوع رسیده که با مشخص شدن مواضع روشن رهبری،  روحانی نیز شفاف تر و بی پرده تر  با مردم صحبت کند.

روحانی نه تنها در مورد برجام بلکه باید در رابطه با بسیاری از مسائل دیگر همچون فیش های نجومی و هر آنچه  که از دولت قبل می داند را به روی دایره بریزد. سکوت روحانی نه تنها کمکی به برادر خود نکرده بلکه عملکرد دولت را نیز تحت الشعاع قرار داده است. فریدون مجلسی استاد روابط بین الملل در گفت و گو با نوآوران اظهار داشت: روحانی باید در موضوع اتهاماتی که برادر ایشان وارد شده است توضیحات مبسوط و روشنی به مردم و دیگر کسانی که مدعی هستند حسین فریدون مرتکب خطاهایی شده است، ارائه دهند. به هر حال حسین فریدون به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهوری معرفی شده است و اگر روحانی از ایشان دفاع نکند به نوعی دولت خود را زیر سوال برده است. کنش و واکنش های حسین فریدون بر اساس اختیاراتی است که در قالب سمت خود دریافت کرده است. بنابراین روحانی از حسین فریدون به عنوان دستیار ویژه ریاست جمهوری دفاع می کند نه به عنوان برادر خود.سکوت روحانی تا کنون نه تنها کمکی به برادر خود نکرده است بلکه عملکرد دولت را نیز تحت الشعاع قرار داده است. و منتقدان و مخالفین روحانی در پی اعلام موضع روحانی در برابر اتهاماتی هستند که نسبت به برادر ایشان ارائه شده است. روحانی نمی تواند با پشت گوش انداختن حسین فریدون پاسخگوی طرفداران و خواسته های مردم نباشد.

در جریان برجام

روحانی در جریان پرونده هسته ای ایران ناگفته های زیادی دارند که باید برای مردم بازگو کنند. تحت فشارهای زیادی قرار گرفت، متحمل سختی های زیادی شد و به نظر کارشناسان روحانی بار همه این سختی ها را به دوش کشیدند، و با برداشتن محکومیت شورای امنیت از سر ایران توانمندی بزرگی را نصیب ایران کرد.  پر واضح است که در این راه در مقابل روحانی ایستادگی ها و مخالفت های زیادی صورت گرفت. روحانی پایگاه حزبی توانمندی نداشت که ایشان را به مردم معرفی کند بلکه مردم روحانی را طبق شعارها و برنامه های که اعلام کردند شناختند و به وی رای دادند. بنابراین روحانی نیز در راستایبرنامه ها و شعارهای که داد حرکت کرد. روحانی باید در این زمینه به مردم به صورت شفاف بگوید که قرار شد به ایران حمله شود و جنگ صورت گیرد. مخالفین روحانی باید بپذیرند که اگر برجام صورت نمی پذیرفت ایران نیز مثل عراق و سایر کشورهای که به آنها حمله شد، مورد حمله قرار می گرفت. روحانی باید شفاف به مردم بگوید که ما در جریان برجام هیچ امتیازی به 1+5 ندادیم و هیچ چیز را از دست ندادیم. دلواپسان نگران چه چیزی هستند؟ کسانی  که دست به اغراق می زنند و برجام را یک تهدید می دانند باید بدانند که برجام برای ایران یک موفقیت بزرگ در عرصه بین الملل محسوب می شود. و نتایج و تبعات برجام به هیچ وجه در کوتاه مدت مشخص نخواهد شد بلکه در بلند مدت تاثیرات برجام به صورت مشخص نمود پیدا می کند.

قبل از برجام جامعه بین الملل بر این باور بود که ایران یک کشور جنگ طلب، کشوری که استعداد جنگ آفرینی دارد و یا بر این باور بودند که ایران کشوری است که می تواند صلح بین الملل را به خطر بیاندازد. اما شاهد بودیم که با برجام به همه دنیا ثابت کرد که ایران از این اتهامات مبرا است.  ایران در برجام ثابت کرد که می تواند حق خود را بگیرد حتی اگر از دشمن خود باشد! ایران در برجام ثابت کرد که ایران می تواند با کشورهای دنیا یک تجارت منطقی داشته باشد و منافع کشورش را به خاطر هیچ کشور دیگری به خطر نمی اندازد.

روحانی فساد تاریخی را به مردم گزارش دهد

محسن غرویان در گفت و گو با نوآوران گفت: رییس جمهور بعنوان سخنگوی مردم باید خواسته های مردم را مطرح کند ، آنچه مردم نمی توانند بگویند باید از زبان رییس جمهور شنیده شود او منتخب مردم است و باید مدافع آنها باشد تبعیض ها و فساد باید برای مردم شفاف شود ، بد اخلاقی هایی در جامعه وجود دارد ، رییس جمهور باید به صورت برجسته خواست مردم در دفاع از بیت امام(ره) و حقوق امام(ره)  را پیگیری کند باید برای مردم توضیح دهد که برجام با خواست همه ارکان نظام صورت گرفته و اگر برجام نبود ممکن بود اتفاقات ناگواری در کشور روی دهد . روحانی باید تلاش کند شفافیت را در جامعه بالا ببرد و توضیخ دهد ریشه های این فساد تاریخی از کجا شکل گرفته و چه ستمی به مردم وارد شده است.