منتجب نیا در گفت و گو با «نوآوران» مطرح کرد

روحانی عقب نشینی نکند

رسول منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی در گفت و گو با «نوآوران» با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال 96 و برنامه های اصلاح طلبان برای این انتخابات، اظهار داشت: اینکه اصلاح طلبان برای انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراها فعال عمل می کنند

  1. ۱۱ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
روحانی عقب نشینی نکند
نوآوران -

هیچ گونه تردیدی وجود ندارد چرا که آنها حضور در انتخابات را همیشه وظیفه ذاتی خودشان می دانستند و اینکه اگر آنها در یک دوره ای کاندیدا نداشتند به دلیل فراهم نبودن شرایط اجتماعی و وجود موانع بزرگ بوده است.
ادامه داد: حضور اصلاح طلبان در انتخابات آینده پررنگ خواهد بود و کاندیدای خود را معرفی خواهند کرد لذا مردم را به شرکت و حضور فعال  در آن دعوت و تشویق  خواهند کرد.

قائم مقام حزب اعتماد ملی با اشاره به کاندیداهای اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده  گفت: در حال حاضر زود است که ما در این رابطه نظر دهیم یا قضاوتی کنیم چون هنوز احزاب و گروه های اصلاح طلب وارد این بحث نشده اند و استارت انتخابات زده نشده است تا بحثی در مورد کاندیداها و گزینه ها به عمل آید.

  اصلاح طلبان از روحانی حمایت خواهندکرد

منتجب نیا افزود: آنچه مسلما مشخص است اینکه همه اصلاح طلبان از آقای روحانی و دولت  ایشان حمایت می کنند و دولت ایشان را منتخب خود می دانند و به یک معنا سرنوشت خودشان را با دولت گره زدند و جدا از یکدیگر نمی دانند بنابراین تا پایان این دوره این حمایت به قوت خودش باقی خواهد ماند .

وی با بیان اینکه اگر انتقاد و اشکالی به دولت وارد باشد حتما آن را مطرح خواهیم کرد، اظهار کرد: به طور کلی اصلاح طلبان از دولت حمایت کرده و مانع تخریب آن خواهند شد البته با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات باید به طور جدی در جلسات بحث شود که کاندیدای ما چه کسی خواهد بود، آقای روحانی و یا شخص دیگری.

قائم مقام حزب اعتماد ملی گفت: اگر گزینه ما آقای روحانی باشد باید بحث شود چرا که ما پیشنهاداتی به ایشان داریم لذا باید در این باره صحبتهایی انجامیشود.

منتجب نیا با اشاره به انتخابات شورای شهر اظهار داشت: با توجه به گستردگی شوراها در سطح کشور احزاب فعال خواهند بود و کمیته های انتخابات را تشکیل خواهند داد و افراد شایسته و لایق را به مردم معرفی خواهند کرد تا مجموعه ای  شایسته شوراها را در دست گیرد.

 کسانی که می گویند دولت روحانی یک دوره ای است غیب گویی می کنند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده میشود دولت روحانی یک دوره ای خواهد بود، نظر شما در این رابطه چیست، تصریح کرد: کسانی که چنین مباحثی را مطرح می کنند گمانه زنی و غیب گویی میکنند معتقدم که این حرف حرف
غلطی است.

قائم مقام حزب اعتماد ملی در این رابطه ادامه داد: بعد از تثبیت نظام  و استقرار ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای ما ریاست جمهوری یک دوره ای نداشتیم هر چند نوساناتی در این باره وجود داشته اما یک دورهای نشدهاست، مثلا ممکن است میزان آرای رئیس جمهوری  در دوره اولش بیشتر از دوره دوم بوده باشد یا بالعکس، مثلا رای رئیس دولت اصلاحات در دوره دوم چند میلیون بیشتر از دوره اول بود و یا میزان رای  آقای هاشمی رفسنجانی در دوره اول نسبت به دوره دوم بیشتر بودهاست، بنابراین سابقه رئیس جمهوری یک دورهای نداشتهایم چرا که دلیلی برای این ادعا وجود ندارد.

 نباید بگوییم مردم بریدهاند و
رای نمی
دهند

منتجب نیا گفت: اگر اشکالها و ایرادها و نارضایتیهایی در جامعه وجود دارد این مسئله همیشگی است چرا که در هر زمانی وقتی شخصی مسئولیت اجرایی را بر عهده میگیرد این انتقادها نسبت به او وجود داشتهاست.

وی افزود: بسیاری از انتقادهای که نسبت به دولت مطرح می شود قابل قبول است چرا که برخی نارضایتی ها به دلیل ضعفی که افراد دارند، ظرفیتهای  محدود و امکانات و اعتبارات محدود و حتی به دلیل سیستم بروکراسی نظام ماست  که دست مسئولان را در بسیاری از زمینه ها می بنددو موجب به وجود امدن یکسری از نقایص و ایراد ها می شود اما نباید چنین موضوعاتی دلیل بر این شود که بگوییم «مردم دیگر بریده اند و در دور دوم به این رئیسجمهور رای نمی دهند».

وی خاطر نشان کرد: در دوره گذشته هم چنین گمانه زنی های مطرح می شد اما در روز رای گیری و پای صندوق های رای مشخص شد که اصلا اینطور نبوده است.

قائم مقام حزب اعتماد ملی خاطر نشان کرد: روندی که روحانی دنبال کرده است به طور کلی قابل دفاع و قبول است چرا که ایشان اقدامات بزرگی را در خارج و داخل کشور انجام داده است هرچند انتقادات زیادی به آن وارد است اما امیدواریم در این سال پایانی و منتهی به انتخابات بخشی از این نارضایتیها برطرف شود و به بخشی از مطالبات زمین مانده جامه عمل پوشانده شود تا مردم اشتیاق بیشتری داشتهباشند و با شور و هیجان بیشتری وارد
 صحنه شوند.

  تردیدی برای وجود رقیب جدی
 وجود ندارد

قائم مقام حزب اعتماد ملی گفت: تا این لحظه بهتر از آقای روحانی کاندیدایی نداشتیم و نخواهیم داشت و اینکه در آینده چه شود باید ببینیم که در نزدیکی انتخابات احزاب چه تصمیمی خواهندگرفت.

منتجب نیا با اشاره به وجود رقیب جدی برای روحانی افزود: در اینکه رقیب جدی برای روحانی وجود داشته باشد تردیدی نیست و باید وجود داشته باشد چرا که عدم وجود رقیب جدی انتخابات پرشور و زنده نخواهد بود.

 ملت ما فرهنگ پوپولیستی را پس خواهند زد

وی با اشاره به حضور احمدی نژاد در انتخابات آینده و انجام سخنرانی های مختلفتصریح کرد: احمدی نژاد تحرک های زیادی پیدا کرده و در حواشی شهرها فعالیت می کند به امید اینکه بتواند مثل گذشته افکار عمومی آنها را به خود جذب کند و با وعده وعیدها نظر آنها را جلب کند اما اینکه آیا موفق شود یا نه یک تردید بسیار جدی وجود دارد.

قائم مقام حزب اعتماد ملی تاکید کرد: با وجود صداقت و متانت آقای روحانی و ادبیات فاخر ایشان فکر نمی کنم ملت ما این فرهنگ را کنار بزنند و فرهنگ پوپولیستی گذشته را انتخاب کنند.

 اگر دستگاه های اجرایی احمدی نژاد را تایید کنند از عجایب تاریخ خواهد شد

منتجب نیا خاطر نشان کرد: اگر دستگاه های نظارتی و اجرایی هم بخواهند احمدی نژاد را تایید کنند یکی از عجایب تاریخی خواهد شد لذا بعید میدانم که چنین اتفاقی بیفتد.

وی گفت: سخنرانی احمدی نژاد شاید
یک زمینه چینی برای آمدن شخص دیگری باشد که این اقدام یک جنگ روانی است.

قائم مقام حزب اعتماد ملی گفت: بنابراین آمدن احمدی نژاد، تاییدش و رای آوری اش بسیار محال به نظر می رسد.

 اگر برجام نبود دچار معضل تاریخی میشدیم

منتجب نیا با اشاره به موضوع برجام افزود: اگر برجام به سامان نمی رسید همانطور که کارشناسان گفتند ما دچار معضل بسیار بزرگ تاریخی می شدیم و معلوم نبود که چگونه این کشور از معضل و درگیری نجات پیدا کند.

وی ادامه داد: قبل از روی کار آمدن آقای روحانی کشورهای قدرتمند جهان در حال به دست آوردن اجماعی  بودند تا علیه ایران اقدامات نظامی انجام دهند البته نمی خواهم بگویم که می توانستند ما را به سادگی از پا دربیاورند اما اگر کشورهای قدرتمند جهان همگی علیه ایران حمله نظامی کنند چه فاجعهای به بار می آمد.

  رقیبان روحانی تلاش می کردند برجام به سرانجام نرسد

قائم مقام حزب اعتماد ملی  تصریح کرد: علاوه بر اینکه کسانی که رقیب اقای روحانی بودند تلاش میکردند که این قضیه برجام شکل نگیرد و توجیحشان این بود که اگر برجام محقق شود آقای روحانی توفیق مییابد و برگ برندهای خواهد داشت لذا تلاش میکردند برجام به سرانجام نرسد.

منتجب نیا گفت: هرچند در مسئله برجام بخشی از تحریم ها برداشته نشده است اما نباید انکار کنیم که صادرات نفت ما داشت به صفر می رسید.

 فیش های نجومی در دولت یازدهم
 کشف شد

وی با اشاره به موضوع فیش های نجومی و برخورد دولت با این مسأله  اظهار داشت: مسئله فیش های نجومی مسألهای نبود که به این دولت مربوط شود بلکه در دولت های گذشته نیز وجود داشته و در این دولت کشف شده است.

قائم مقام حزب اعتماد ملی  با بیان اینکه یکی از توفیقات این دولت این است که توانسته موضوع فیش های حقوقی را کشف و با آن برخورد کند، تصریح کرد: در دولت های نهم و دهم یا این موضوع کشف نمی شد یا اگر هم کشف می شد اجازه افشا و  برخورد با آن داده نمی شد.

منتجب نیا ادامه داد: یادمان نرفته است که احمدینژاد میگفت خط قرمز من وزرا و مدیران من هستند و هیچ کس نمی توانست نسبت به آنها معترض شود اما آقای روحانی این شهامت را داشت که از افشای این مسأله استقبال کرد و کمیته را برای برخورد با فیشهای حقوقی تشکیل داد و حتی درآمدهای مدیران را قانونمند و سقف حقوقی را تعریف کردند که این مسأله یک برگ برندهای برای
روحانی است.

وی افزود: فرصت خوبی برای دولت به وجود آمده است لذا باید با این مسئله خوب برخورد کنند هرچند در این مسیر شاهد برکناری مسئولان باشیم چرا که ما حیثیت نظام  را به مراتب با اهمیتتر میدانیم.

  میانگین سن وزرا؛ انتقاد وارده به
دولت است

قائم مقام حزب اعتماد ملی با بیان اینکه  قطعا هر دولتی ضعفها و پیشنهاداتی دارد ودولت یازدهم هم مستثنی از این انتقادات نیست، گفت: انتقادی که به این دولت گرفته می شود میانگین سن وزرا  است که باید روح جوان و شادابی به آن دمیده و تغییر و تحولی ایجاد شود تا مردم آن را به صورت ملموس
درک کنند.

وی تصریح کرد: دولت حال لَختی به خاطر پیری و سن بالای وزرا دارد که باید این مسئله تبدیل به پویایی و تحرک بیشتر شود لذا آقای روحانی نباید از شعارهای خود کوتاه بیاید چون مردم طرفدار مسئولی هستند که بتواند قاطعانه از حقوق آنها دفاع کند بنابراین ایشان نباید از مواضع خودش عقبنشینی کند.

منتجب نیا با بیان اینکه روحانی باید به شعارهایی که به مردم داده و همچنین مطالبات مردم جامه عمل بپوشاند، تاکید کرد: در سال منتهی به انتخابات باید تلاش های اقتصادی دولت در زندگی مردم مشاهده شود نه اینکه فقط نرخ تورم و رشد اقتصادی درستشود.

وی گفت: روحانی باید در سال پایانی دوران ریاست جمهوری اش گام های بلندی را بردارد تا مردم آن را احساس کنند و بدانند اگر رئیس جمهوری در زمان تبلیغاتش شعاری داده است نسبت به آن پایبنداست.

   تیم رسانهای دولت بسیار ضعیف است

قائم مقام حزب اعتماد ملی با انتقاد از نحوه اطلاعرسانی دولت یازدهم خاطرنشان کرد: تیم رسانه ای دولت بسیار ضعیف است و کسانی که از طرف دولت حرفی می زنند نمی توانند حرف مردم را بشناسند و با زبان آنها صحبت کنند.

  با حرفهای عوام فریبانه و پوپولیستی مخالفیم

منتجب نیا افزود: ما با حرف های عوام فریبانه و پوپولیستی گذشته به شدت مخالفیم و آن را دور از شأن مردم می دانیم اما معتقدیم که باید با مردم از طریق رسانه های مختلف  به صورت منطقی صحبت شود لذا تیم رسانه ای دولت باید قوی و گسترده عمل کند  چرا که امروز تبلیغات حرف اول را می زند.

   انتقاد از رد صلاحیتها

قائم مقام حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: در دوره های گذشته رد صلاحیت داشته ایم اما در این سطح بی سابقه بوده است که نشان از یک تصمیم جدی داشت که اجازه ندهد یک مجموعهای وارد سیستم شوند و به مجالس خبرگان و شورای اسلامی ورود کنند.

وی گفت: بنابراین اصلاح طلبان در سال 94 به حداقل ها اکتفا کردند و با شناسایی افراد شاخص آنها را معرفی کردند و طبیعی است که اینگونه انتخاب کردن ها ضایئاتی را به همراه دارد. کسانی که میزان تعهدشان نسبت به اصلاحات مشخص نشده است بنابراین ممکن است در مجلس نتوانند به خواست مردم عمل کنند لذا اصلاح طلبان به وحدت و انسجامی دست یافتند.

    لیست امید کف انتخاب ما بود

 منتجب نیا با اشاره به ائتلاف امید تاکید کرد: با توجه به رد صلاحیت های گسترده در
سال 94،  اصلاح طلبان لیستی تحت عنوان «امید» را با حضور برخی افراد تشکیل دادند که این لیست امید کف انتخاب ما بود که باید انجام می گرفت، لذا اگر امروز شاهد برخی رفتاها در مجلس شورای اسلامی هستیم همگی ناشی از رد صلاحیتها و بعضا غیرقانونی و ناعادلانه ای است که در سال 94
 انجام گرفت.