شرکای خارجی زنجانی در راه ایران

واکنش وکیل بابک زنجانی به افشای شروط «رستم»

وکیل بابک زنجانی از وکلای شرکت ملی نفت جهت رسانهای کردن توافق محرمانهای که در جریان سفر هیأتی از شرکت ملی نفت و بانک مرکزی به یکی از کشورهای خارجی در راستای تلاش برای تسویه حساب و پرداخت بدهی های بابک زنجانی صورت گرفته بود انتقاد کرد و گفت: به نظر میرسد که در برخی این اراده وجود دارد که اجازه ندهند این پرونده به سرانجام برسد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
زنجانی
نوآوران -

بیش از دو سال از بازداشت موقت بابک زنجانی می گذرد و وکیل وی معتقد است طبق ماده 242 قانون آیین دادرسی کیفری باید قرار بازداشت موقت موکلش به قرار تامین مناسب تبدیل شود.

سخنگوی قوه قضائیه در همین ارتباط گفته که اگر قرار باشد طبق ماده 242 آیین دادرسی کیفری، قرار بازداشت زنجانی تبدیل به قرار وثیقه شود، او باید وثیقه ای بیش از 10 هزار میلیارد تومان تودیع کند و زنجانی تا الان نتوانسته ثابت کند به این میزان
پول یا ملک دارد.

وکیل بابک زنجانی نیز طی هفته های اخیر مدعی شده که شرکای خارجی موکلش با ارسال نامه ای به قوهقضائیه آمادگی خود را به منظور تودیع وثیقه برای بابک زنجانی اعلام کردند.

جالب اینکه آگهی مزایده بخشی از اموال بابک زنجانی نیز چندی پیش منتشر شد و متقاضیان خرید اموال تا 29 تیر مهلت داشتند برای خرید اموال وی تقاضا بدهند اما تا پایان این مهلت، هیچ خریداری پیدا نشده است. به گفته اصغر هندی، مسئول کمیته پیشگیری مطالبات شرکت نفت از زنجانی، برخی افراد برای اموال زنجانی با شرکت نفت وارد مذاکره شدند.

بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده نفتی از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مفسد فیالارض شناخته شده و به اعدام، رد مال و جزای نقدی معادل یک چهارم مبلغ رد مال محکوم شدند که متهمان به این حکم اعتراض کردند و پرونده برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

شرکت نفت مدعی است، بابک زنجانی6/2میلیارد یورو به این شرکت بدهکار است که این رقم با احتساب سود و تاخیر در تادیه به 3 میلیارد یورو میرسد، البته به گفته وکیل بابک زنجانی، قاضی صلواتی در حکم صادره، موکلش را به رد یک میلیارد و 967 میلیون و 500 هزار یورو در حق شرکت نفت محکوم کرده است.

از دیگر مسائل اختلافی بین بابک زنجانی و شرکت نفت، ارزش اموال شناسایی شده از زنجانی است؛ شرکت نفت اعتقاد دارد ارزش این اموال 2 هزار میلیارد تومان و وکیل بابک زنجانی معتقد است ارزش اموال شناسایی شده از موکلش، دو هزار و 500 میلیارد تومان است.

         شرط و شروط «رستم» برای آزادیزنجانی

“رستم” شریک تاجیکستانی بابک زنجانی اعلام کرده حاضر است ضمانتنامهای بانکی برای پرداخت بدهی شریکش صادر کند، اما با این شرط که به محض امضای ضمانتنامه، زنجانی
از زندان آزاد شود.

غلامرضا مهدوی، وکیل شرکت ملی نفت ایران در مصاحبه ای گفته است: ما هم مطالبی در این خصوص شنیدهایم. شنیدهایم یکی از شرکای تاجیکستانی بابک زنجانی به نام “رستم” گفته حاضر است از طریق بانک «کونلون» ضمانت نامه‌‌ای صادر کند که بعد از یکسال قابل وصول میشود. 

وی با بیان اینکه شریک خارجی بابک زنجانی شرطی خارج از اختیار و اراده شرکت ملی نفت گذاشته است، اضافه کرد: این فرد شرط کرده بهمحض صدور ضمانتنامه بانکی و امضای آن، بابک زنجانی آزاد شود که این موضوع از اختیار شرکت ملی نفت خارج است و مرجع قضایی درباره آن تصمیم میگیرد.

وکیل شرکت نفت گفت: شرکت نفت در این پرونده مالباخته است و اکنون نیز مطالبه مال از دست رفته را دارد. با تمام خوشبینیها فکر نمیکنیم این کار شدنی باشد که ضمانتنامه بانکی برای یک سال بعد بدهند و به محض صدور و امضا نیز
زنجانی آزاد شود.

مهدوی ادامه داد: در عین حال ما به عنوان مالباخته از پرداخت بدهی زنجانی استقبال میکنیم و برایمان فرقی نمیکند این بدهی توسط چه کسی و از چه طریقی پرداخت شود اما باید توجه داشت که برآورده کردن برخی شرط و شروطها در اختیار ما نیست.

به گفته وی اصل مطالبه شرکت نفت از بابک زنجانی6/2میلیارد یورو است که این رقم با احتساب ضرر و زیان و تاخیر در تأدیه به 3 میلیارد یورو رسیده است.

          معاون دادستان تهران پیشتر از «رستم» یاد کرده بود

مرتضی تورک ،معاون دادستان تهران نیز پیشتر از «رستم» یاد کرده بود؛ او دریکی از جلسات محاکمه زنجانی گفته بود: زنجانی اعلام کرده بود با شخصی به نام رستم ملاقات کند تا از طریق وی بتواند بدهی را پرداخت کند. این درخواست و تمهید مقدمات فراهم شد اما باز هم از عودت پول خبری نبود.زنجانی در همین ارتباط در تاریخ 12 مرداد 93 مکاتبهای با وکیل مدنی خود در ترکیه انجام داد و اعلام کرد با توجه به اینکه قرار است 2/2 میلیارد یورو توسط رستم و از طریق بانک کونلون چین واریز شود، شماره حسابهایی را به وی اعلام کنید
 تا این کار صورت گیرد. 

          برخی نمی خواهند پرونده زنجانی به سرانجام    برسد

رسول کوهپایه زاده ،وکیل مدافع بابک زنجانی در گفت و گو با نوآوران در واکنش به اظهارات اخیر وکیل شرکت نفت مبنی بر اینکه «رستم» شریک تاجیکستانی بابک زنجانی حاضر شده برای متهم پرونده نفتی از طریق بانک کونلون ضمانتنامه یکساله صادر کند اما به شرطی که زنجانی به محض صدور ضمانتنامه آزاد شود اظهار داشت: به همراه نمایندگانی از شرکت نفت و بانک مرکزی سفری به کشور خارجی داشتیم که در این سفر با شرکای خارجی زنجانی و مسئولین مربوطه برای پرداخت بدهی وی صحبت کردیم.

وی ادامه داد: در همه این نشست ها تاکید جدی بر محرمانه ماندن جلسات شد اما متاسفانه علی رغم همه این تاکیدها در تاریخ 2 مرداد ماه مدیر حقوقی شرکت نفت با خبرگزاری شانا مصاحبه کرده و اسم بانک ها و کشورها را مطرح می کند.

وکیل مدافع بابک زنجانی افزود: بنده به مقامات قضایی اطلاع دادم و گفتم که نباید این نشست رسانهای می شد.

کوهپایه زاده با بیان اینکه  متاسفانه امروز نیز شاهد مصاحبه دیگری در یکی از خبرگزاری ها بودم که نشانی کامل شرکا و بانک ها مطرح شده بود، گفت: رسانه ای کردن اینگونه مسائل در چنین شرایط حساسی که قرار است شرکای خارجی بیایند کار صحیحی نیست اما علی رغم تاکیدات فراوان به محرمانه بودن آن نشست، موضوع رسانه ای شد که نشان می دهد قصوری وجود دارد.

وکیل بابک زنجانی از وکلای شرکت ملی نفت جهت رسانهای کردن توافق محرمانهای که در جریان سفر هیأتی از شرکت ملی نفت و بانک مرکزی به یکی از کشورهای خارجی در راستای تلاش برای تسویه حساب و پرداخت بدهیهای بابک زنجانی صورت گرفته بود انتقاد کرد و گفت: به نظر میرسد که در برخی این اراده وجود دارد که اجازه ندهند این پرونده به سرانجام برسد.

وی افزود: از مسئولین ذی صلاح قضایی و مسئولان مبارزه با مفاسد اقتصادی خواستار پیگیری این مسئله و برخورد با کسانی که این مسئله را رسانه ای کردند و بر خلاف قانون عمل کردند هستم.

وکیل مدافع بابک زنجانی تصریح کرد: چون رسانه ای کردن این مسائل و اقدامات غیر حرفه ای  نه تنها کمکی به برگرداندن بیت المال نمی کند بلکه تنها کسانی که متضرر می شوند مردم هستند.

          شرکای زنجانی در مسیر ایران

کوهپایه زاده با اشاره به سفر شرکای بابک زنجانی در آینده ای نزدیک به ایران ، اظهار کرد: شرکای خارجی برای پرداخت بدهی زنجانی  در حال سفر به ایران هستند اما رسانه ای کردن موضوعات و اسامی آنها می تواند مانع حضور آنها در ایران شود.

وی افزود: زمانی که بابک زنجانی در اقدامات فروش نفت عملیاتی را انجام داده که برخلاف قوانین بین المللی بود لذا بانک هایی که الان میخواهند این مبلغ را پرداخت کنند با محدودیت هایی مواجهه هستند.

وکیل مدافع بابک زنجانی در مورد آخرین وضعیت اموال زنجانی در ترکیه گفت: زنجانی در فروردین ماه امسال وکالتی را به شرکت نفت برای استرداد اموالش در مراجع قانونی ترکیه داد تا شرکت نفت در این راستا اقدام کند که این وکالت به حل و فصل این موضوع کمک کرد و اموال زنجانی در ترکیه به زودی بر می گردد. کوهپایه زاده افزود: با توجه به مقدار پول که 2میلیارد یورو است لذا بانکها و شرکایی که می خواهند وارد این قضیه شوند ملاحظات خاص خودشان را به لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی دارند که این موضوع مورد قبول شرکت نفت بوده اما اینکهاین قضیه رسانه ای می شود جای تامل دارد.

 دادگاه مشترک برایزنجانیو تامین اجتماعی تشکیل نمی شود

وی با اشاره به مبلغ  82میلیون یِن که توسط مرتضوی به زنجانی داده شده بود، گفت: این موضوع اصلا جزء اتهامات زنجانی نیست و در دادگاه مطرح نشده است.

وکیل مدافع زنجانی در مورد تشکیل دادگاه مشترک برای زنجانی و تامین اجتماعی، اظهار داشت: قرارنیست چنین دادگاهی تشکیل شود چرا که طرح این موضوع فقط نظر شخصی وکیل کارگران تامین اجتماعی است.

کوهپایه زاده با اشاره به وضعیت کنونی زنجانی، افزود: حال عمومی زنجانی خوب است و منتظر تاثیر داروهای وی هستیم که اگر تاثیری دارد نیازی به عمل نباشد.

وی در ملاقات زنجانی با اعضای خانواده اش خاطرنشان کرد: زنجانی هفته ای یکبار با خانواده اش ملاقات می کند.