مرتضی حاجی در گفت و گو با نوآوران مطرح کرد:

روحانی رقیبی ندارد

وزیر اسبق آموزش و پرورش در دولت اصلاحات با بیان اینکه آنچه مردم از دولت و دولتمردان انتظار دارند، صداقت، درستکاری و شفافیت است؛ اگر این صداقت و شفافیت واقعیت پیدا کند و مردم احساس کنند که دولت با صداقت با آنها صحبت می‌کند، شرایط برای هرگونه سوءاستفاده سیاسی و انتخاباتی مسدود می‌شود اما اگر مردم این مسئله را باور نکرده و احساس نکنند دولت با تمام وجود در خدمت آنهاست، فضا به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد، گفت: دولت باید نشان دهد که هیچ نوع تخلف، بی‌انصافی و بی‌عدالتی را چه در مسائل مادی و پرداخت‌های حقوقی و چه در مسائل اجتماعی و سیاسی برنمی‌تابد و با همه توانش در مقابل کج‌رفتاری‌ها ایستادگی و مقاومت و اقدام به اصلاح آنها می‌کند. قاعدتا در برابر هیچ فسادی نباید سکوت کرد

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
روحانی رقیب ندارد
نوآوران -

مرتضی حاجی وزیر اسبق آموزش و پرورش در دولت اصلاحات در گفت و گو با نواوران با اشاره به برنامه های اصلاح طلبان برای انتخابات آینده ریاست جمهوری سال 96، اظهار داشت: مجموعه اظهار نظرها و تصمیم گیری اصلاح طلبان در رابطه با انتخابات آتی ریاست جمهوری به خود آنها مربوط می شود اما معتقدم که در وضع موجود روحانی بهترین گزینه برای انتخابات از سوی اصلاح طلبان است.

وی ادامه داد: بنابراین امیدواریم برنامه هایی را که آقای روحانی در جهت رفع مشکلات مردم و معیشت انها اعلام کرده است را هرچه سریع تر به پایان برساند تا بیشتر از قبل مورد حمایت اصلاح طلبان  قرار گیرد.

احمدی نژاد به دنبال فرصتی برای توجیح اقدامات گذشته خود است

وزیر اسبق آموزش و پرورش در دولت اصلاحات با اشاره به حضور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری،  گفت: احمدی نژاد و یا هرکس دیگری حق دارد کاندیدای ریاست جمهوری  شود اما با توجه به تحرکاتی که اخیرا احمدی نژاد داشته به نظر می رسد برنامه هایی را برای حضور در عرصه انتخابات داشته باشد.

حاجی اظهار کرد: احمدی نژاد می خواهد فرصتی را  بدست آورد تا برخی از اقداماتی که در دوران ریاست جمهوری اش مورد انتقاد بسیاری بود را توجیح کند.

وی با بیان اینکه شاید احمدی نژاد می خواهد دوباره با "بگم بگم" هایش وارد عرصه شود تا فضا را تحریک کند، تصریح کرد: به هر حال شانس موفقیت احمدی نژاد برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 بسیار پایین است.

فیش های نجومی تاثیری در سبد آراء روحانی نخواهد گذاشت

وزیر اسبق آموزش و پرورش در دولت اصلاحات در مورد موضوع فیش های نجومی خاطرنشان کرد: فیش های حقوقی مسئله اصلی و کلان کشور نیست بلکه ما مشکلات بزرگ تر دیگری در کشورمان داریم که باید در جهت رفع آنها گام برداریم.

حاجی افزود: متاسفانه در سال های اخیر اختلاس های بسیاری در کشور اتفاق افتاد که به آنها رسیدگی نشد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر روابط ما با کشورهای اروپایی، رفع تحریم ها، بهبود اوضاع معیشت مردم و اقتصاد کشور جزء مسائل مهم تر نسبت به موضوع فیش های نجومی به شمار می آیند لذا دولت باید بیشترین وقت خود را صرف مسائل مهم کشور کند.

حاجی با اشاره به تاثیر فیش های نجومی در انتخابات اینده گفت: فیش های نجومی تاثیری در سبد آراء روحانی نخواهد گذاشت.

افکار عمومی اختلاس های نزدیکان احمدی نژاد را فراموش نخواهد کرد

وزیر اسبق آموزش و پرورش در دولت اصلاحات ادامه داد: مسئله فیش های نجومی موضوعی نیست که به این  دولت ربطی داشته باشد و در این دولت ظهور و بروز پیدا کند بلکه ریشه در دولت قبل دارد لذا در آن زمان باید برای محدود کردن  پرداخت ها تصمیم گیری می شد.

حاجی گفت: در حال حاضر اعضای دولت قبلی و نزدیک ترین افراد به احمدی نژاد درگیر  پرونده های اختلاس های اقتصادی هستند لذا با مطرح شدن فیش های نجومی و ربط دادن آن به دولت روحانی، اختلاس های کلان در افکار عمومی باقی خواهد ماند.

وی با بیان اینکه  موضوع فیش های نجومی یک هزارم هزاران میلیارد تومانی که در بیت المال کشور حیف ومیل شد، نیست، خاطرنشان کرد: به هر حال آقای روحانی و دولت ایشان با این مسئله به جد برخورد کردند و حتی مقررات محدود کننده ای برای این پرداخت ها وضع کرده اند.

 وزیر اسبق آموزش و پرورش در دولت اصلاحات افزود: بنابراین رییس جمهوری باید دنبال حل و فصل مسائل حساس کشور باشد و زمان خود را در این جهت صرف کند.

اصولگرایان از احمدی نژاد برائت می جویند

حاجی با اشاره به حمایت اصولگرایان از احمدی نژاد گفت: اصولگرایانی که تا چندی قبل مدافع احمدی نژاد بودند امروز اعلام برائت می جویند چرا که رفتار های غیر قابل توجیح ایشان را دیده بودند لذا فکر نمی کنم از وی پشتیبانی کنند.

اقتصاد دانان آثار مخرب وعده های احمدی نژاد را برای مردم تشریح کنند

وی با بیان اینکه متاسفانه احمدی نژاد با وعده هایی که در دوره گذشته ریاست جمهوری اش داده بود کشور را دچار مشکلات و چالش های جدی کرده، تصریح کرد: اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی از آثار مخرب وعده های احمدی نژاد را برای مردم تشریح کنند تا مردم قشر ضعیف جامعه فریب این نوع وعده های او را نخورند چرا که هنوز هم کشور دچار چالش های همین وعده های اوست.

نباید کسی را حذف کرد

 کشور به انسجام همه دلسوزان کشور نیاز دارد. همه کسانی که قلب‌شان برای اسلام و ایران و انقلاب می‌تپد، باید همت کنند تا موانع و مشکلات سر راه کشور برای دستیابی به هدف‌های بلند رشد و توسعه از میان برداشته و راه هموار شود. هر گونه نفی توانایی‌های مجموعه کشور و انحصارطلبی در تصدی امور بدون صلاحیت‌ها و توانایی‌های کافی به نفع کشور نخواهد بود. اگر جناحی به کلی از دور خارج شود، موانع و مشکلاتی ایجاد می‌شود که در نتیجه آن کشور متضرر خواهد شد. یکی از مهم‌ترین هدف‌های اصلاح‌طلبان این است که کشور در مسیر رشد دایمی قرار گیرد. بنابراین در حوزه‌های اقتصاد، فرهنگ، اجتماعی و سیاسی می‌طلبد که فضا را باز کرده؛ شرح صدر داشته باشند؛ با همه کسانی که برای همکاری امکان دارند و دست‌شان برای همکاری گشوده است در جهت هدف‌های مشترک همگام شوند. ائتلاف برای تحقق هدف‌های مشترک تاثیر منفی در هویت هیچ‌یک از جریان‌های سیاسی نمی‌گذارد چرا که هر کدام با حفظ اصول اولیه، اساسی و علل موجده خودشان با دیگر جریان‌ها همکاری می‌کنند. بنده این روش را درست می‌دانم. هیچ‌کدام از کسانی که با هم ائتلاف می‌کنند توقع ندارند که صددرصد آنچه در برنامه‌های خودشان پیش‌بینی کرده‌اند تحقق یابد. طبیعتا درست این است که روی برآیند خواسته‌های طرفین حرکت شود. اصلاح‌طلبان با ماهیت باورهای خودشان مسیرهای معتدلی را برای پیشرفت کشور در نظر می‌گیرند. در اعتدال نیز هر دو گروه نقطه مشترک دارند. تقویت این نقطه مشترک کاری مهم است که می‌تواند به هدف‌های بلند کشور جامه عمل بپوشاند. در برنامه‌های رسمی دو جناح و همچنین رهنمودهای رهبری حرکت در جهت توسعه اقتصادی و تبیین رفاه برای مردم و حرکت مستمر به سمت جلو خواست مشترکی است که هر دو جناح در کنار هم می‌توانند در تحقق آن گامی بردارند. به عقیده من امروز هویت‌های هر یک از گروه‌های سیاسی حفظ شده است. البته ممکن است در جریان این همکاری‌ها بیشتر اتفاق‌نظر پیدا کنند. اگر چنین اتفاقی بیفتد مبارک است. اینکه اصلاح‌طلبان بتوانند از بین معتدلین اصولگرا یارگیری داشته باشند خوب است.