سرمقاله - محمد جواد حق شناس

کاش روز خبرنگار را کلیشه ای برگزار نکنیم

17مرداد ماه سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در کشورمان را روز خبر نگار نامیده اند.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
کاش روز خبرنگار را کلیشه ای برگزار نکنیم
نوآوران -

در این روز همه بر جایگاه و اهمیت امر خبر رسانی تاکید می کنند. و به یاد میآورند که خبرنگاری از سخت ترین مشاغل دنیا محسوب می شود.

این شغل را در ردیف کار در معادن زغال سنگ و یا کار در اعماق زمین ارزیابی می کنند. به خاطر می آورند که هر ساله هزاران خبر نگار جانشان را بر کف دستشان نهاده اند تا در میادین پر خطر جنگ و  یا سوانح طبیعی بتوانند خبرهایی را به مخاطبان خود منتقل کنند و آنها را با کم و کیف روزگار با خبر رسانند.

آمارها چنین می گوید که در هر لحظه چندین نفر از خبرنگار و اصحاب رسانه در بند قدرت ها و دولتهای کم طاقت و کم تحمل به اسارت گرفتار هستند و اجازه حضور در جوامع خود را ندارند، و جرم آنها آن است که اصرار هویدا می کنند. سالانه ده ها خبرنگار برای آنکه جهان پاکیزه تر و دنیای کم رنج تر داشته باشیم جانشان را از دست می دهند. و روز خبرنگار در کشورها روزی است که ما باید همه این گزاره ها را بهخاطر بسپاریم. وضعیت خبرنگاران و اصحاب رسانه در کشور ما علیرغم تلاش هایی که صورت گرفته است، همچنان به وضعیت مطلوب و قابل انتظاری نرسیده اند.

 سالیان سال است که انجمن صنفی خبرنگاران را بستهاند، و اجازه بازگشایی آن را ندارند و خبرنگاران در سه سال گذشته امیدوار بودند که تدبیر دولت امید این گروه را با سر پنجة خرد و امید بگشاید اما گویا همچنان باید امیدوار باقی ماند. سالیانی است که اصحاب رسانه با هر زبانی که می دانند فریاد زدند که اگر در رسانه خطایی صورت گرفت و یا اشتباهی از زیر دست مدیر مسئول گذشت جریمه  این اشتباه مرگ روزنامه و خانهنشین کردن خبرنگاران و کارکنان رسانه نیست.   یکی از دیگر گرفتاری های رسانه ها، ریزش مخاطبان است که در این دنیای با گسترش تکنولوژی، رسانه های مکتوب، رفته رفته باید باور کنند که مخاطبان سنتی و قدیمی خود را از دست می دهند. البته ماجرا باید گفت که کم و بیش در کشورهای دیگر نیز این تجربه نیز رخ داده است.

اما با وجود کاهش مخاطبان رسانه های مکتوب و سنتی، مخاطبان این رسانه ها در دنیای بیرون گرفتار فیلترینگ و کندی سرعت دسترسی به اینترنت نیستند. چه خوب می شود که مدیران جامعه  به جای نگاه کردن به نیمه خالی لیوان خبرنگاران، نیمه پر این لیوان را بیشتر مورد توجه و عنایت خود قرار می دادند. در این وانفسا این خبرنگاران با تمام سختی ها و مشقت ها تلاش می کنند در کنار هم گذاشتن کلمات و جملات به خبر ها جان بدهند  نهایتا آن را صرف آبادانی، آگاهی و آزادی جامعه کنند. ای کاش روز خبرنگار را کلیشه ای
 برگذار نکنیم.  

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی