همه مخالفان روحانی

اگر تا پیش از این شکل سخنان مخالفان رئیس‌جمهوری صرفا نقد و انتقاد بود این انتقادات هم‌اکنون شکل خط و نشان به خود گرفته است. صریح‌ترین آنها از زبان حجت‌الاسلام علم‌الهدی، امام جمعه مشهدبود که در سخنانی تند در تازه‌ترین خطبه‌اش گفته بود: «آقای ساده‌لوحی می‌گوید ما با برجام عزت پیدا کردیم! چه عزتی؟ اینکه شرکت مدلینگ ایتالیایی بیاید عزت است؟ این را در برجام پیش بردید؟ چرا دستگاه‌های دانش‌بنیان خارجی حاضر نیستند سرمایه‌گذاری کنند؟ این عزت است؟». حمید روحانی هم ، رئیس‌جمهوری قانونی کشور را به خیانت متهم کرده و گفته است باید بنا بر این جرم دادگاهی شود. حمید روحانی از لزوم عبور از «احمدی‌نژاد» و «روحانی» به صورت هم‌زمان در انتخابات ٩٦ صحبت کرده است.سعید جلیل هم به برجام حمله کرده و می گوید اقدامات انجام داده اند که چرخ کارخانه ها را نمی چرخاند و روحانی را متهم به عقب نشینی کرده است احمدی نژاد هم روحانی را به نخبه گرایی و دور کردن مردم از سیاست و اشرافی گری محکوم می کند .

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
همه مخالفان روحانی
نوآوران -

هر چه به انتخابات نزدیک می شویم حملات به رییس جمهور سخت تر و سنگین تر می شود ،انتقاد منصفانه از دولت حق همگان است بایستی دولت را همواره نقد کرد اما مخالفان امروز دولت اور ا نقد نمیب کنند بلکه اتش هجمه ها را به سوی او گشوده اند.

  • احمدی نژاد و طرفدارانش

احمدی نژاد در تحرکات سیاسی خود بیشتر بر نقاط ضعف دولت آقای روحانی تکیه کرده است و از این روش به نفع خوداستفاده خواهد کرد. وی کوشش می کند که نقاط ضعف آقای روحانی را برجسته کنند و این را به عنوان ظرفیتی برای پیشرفت خود نشان دهند.با توجه به اینکه جریان اصولگرایی این روزها از انسجام خاصی برخوردار نیستتند و تا کنون نتوانسته اند که یک نفر را به عنوان رقیب آینده روحانی معرفی کنند، می توان گفت در بیم و امید حیات و بقا هستند. شکست‌های سنگین اما متعدد اصولگرایان در سه انتخابات ریاست‌جمهوری، شورای شهر و مجلس شورای اسلامی ضعف رهبری و فقدان جهره را در بین این جریان نشان داد. بنا بر توضیحات فوق طرفداران و هواداران محمود احمدی نژاد را رهبر اصولگرایان می دانند. اما کمتر اصولگرایی هست که معترف این باشد که حفظ و بقای  حیات شان به احمدی نژاد بستگی دارد. این در حالی است که احمدی‌نژاد ثابت کرده همیشه در شرایط ضروری از اصولگرایان عبور می کند. آن هم در شرایطی که  اصولگرایان پس از سه شکست متوالی در سه انتخابات در حال حاضر گزینه‌ای مناسب‌تر که شناختی عمومی  از وی دربین مردم وجود داشته باشد در اختیار ندارند. پروژه ای که تندروها پیگیر آن بودند، الگوی هواداران محمود احمدی نژاد قرار گرفت، گرچه آنها تلاش دارند سفرها و تحرکات این ماه های اخیر رییس دولت سابق را امری در راستای تبیین خط امام معرفی کنند اما همه می دانتد که احمدی نژادی های حاضر در سیاست  به دنبال بازگرداندن محمود احمدی نژاد به پاستور هستند و«یک دوره» ای شدن دولت روحانی همان چیزی است که آنها را در تحقق این آمال و آرزوها کمک خواهد کرد طرفداران احمدی نژاد به جای رسانه های رسمی کشور، فضای مجازی را برای کار رسانه ای انتخاب کرده و سعی دارند تا تک دوره ای بودن دولت روحانی را تمام شده جلوه دهند.

  • جبهه پایداری؛ رهبر معنوی آیت الله مصباح یزدی و عملگرایی سعید جلیلی

جبهه پایداری از زمان روی کارآمدن دولت روحانی، به عنوان منتقدین سرسخت دولت اعتدالگرای یازدهم محسوب می‌شود. این جبهه در مجلس نمایندگانی داشت که نسبت به تصمیمات تیم دیپلماسی دولت روحانی در سیاست خارجی و از همه مهمتر برجام  مخالفت های خود را اعلام کردند. این جبهه در مسائل فرهنگی همچون موضوع حجاب، موسیقی و برگزاری کنسرت‌ها و همچنین در سیاست داخلی روحانی همچون نحوه تعامل با سران معترض به نتایج انتخابات88 مخالفت‌ها و اعتراض‌های شدیدی را به دولت مطرح کردند. جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی، موسسه امام خمینی در قم که زیر نظر محمد تقی مصباح یزدی و نیروهای طرفدار سعید جلیلی در دانشگاه‌ها هستند. نمایندگان هوادار این جریان سیاسی در مجلس تا کنون توانسته‌اند به چند نفر از وزیران دولت روحانی، کارت زرد داده و وزیر علوم این دولت را استیضاح و برکنار کنند. همچنین طرفداران این حزب تاکنون توانسته‌اند چندین گردهم‌آیی و تظاهرات اعتراضی در خیابان‌های ایران و همچنین همایش‌ها و جلسات متعددی در نقد عملکرد دولت یازدهم را ساماندهی کنند. رهبران و سردمداران این جبهه تلاش کردند تا مهمترین دست آورد دولت روحانی که برجام بود را یک شکست دیپلماتیک بخوانند تا یک موفقیت بزرگ! و همچنان با سخنان، رفتار خود دولت روحانی را متهم با سازش کاری با غرب می‌کردند. نمونه آخر این مخالفت‌ها برگزاری "همایش دلواپسیم" در نقد توافق ژنو بود که در آن صریح ترین انتقادها نسبت به دولت روحانی مطرح شد.

  • راست گرایان؛ منتقدان منصف

جناح راست سنتی، از ریشه‌دارترین مجموعه نیروهای معتقد به نظام هستند که عامل اختلاف آنها با طیف چپ سنتی را باید در دیدگاه های اقتصادی و غیره جستجو کرد. این عوامل اختلافات باعث شد که بعد از انقلاب اسلامی جناح‌های راست و چپ شکل گیرند و گرنه در بسیاری از زمینه‌ها مثل زمینه های فرهنگی با هم همسانی و همپوشانی بسیار نزدیکی دارند. عده‌ای این طیف را آرمان­گرای واقع­بین و یا محافظه­کار نامیده‌اند. این طیف را می توان به عنوان مخالفان و به نوعی منتقدان منصف دیگر دولت روحانی محسوب کرد. از مهمترین دلایل مخالفت ها و انتقادهای این طیف، نسبت بین دولت اصلاحات و دولت اعتدال گرای روحانی است. در زمان انتخابات این طیف از قالیباف و ولایتی حمایت می‌کردند.

مخالفان روحانی منصف نیسیتند

ناصر ایمانی در باره منتقدین روحانی می گوید هر شخصی در نظام مقدس جمهوری اسلامی سکان دار ریاست جمهوری شود باید این پیش بینی را قبل از دست یافتن به کرسی ریاست جمهوری کرده باشد که با توجه به کثرت سلایق در بین گروه ها و احزاب سیاسی، مخالفت ها و موافقت های از سوی جناح های مختلف سیاسی صورت می گیرد. دولت باید مستعد دریافت انتقادات از طرف جناح های مختلف کشور و حتی هواداران خود باشد. چرا که اگر انتقاداتی وجود نداشته باشد، مطمئنا ان دولت در پیشبرد اهداف و برنامه های خود دچار مشکل می شود. بدون شک تمام انتقادات باید سازنده باشند. از این رو انتقادهای سازنده است که نقاط ضعف و قوت هر دولتی را آشکار کند تا دولت مورد نظر بتواند در نقاطی که ضعف در انها وجود دارد دست به ترمیم بزند. به نظر می رسد، در هر دولتی باید این سوال اساسی مطرح شود که چرا نباید دولت دارای منتقدان جدی در سطح جامعه باشد؟ در بین اندیشمندان و دیگر جناح های سیاسی و حتی مقام معظم رهبری توصیه و سفارشاتی مبنی بر  رعایت اخلاق و انصاف در طرح انتقادات خود از اشخاص و دولت،شده است که دولت ها باید این منویات را الگوی خود قرار دهند.

اگر این قاعده را بپذیریم که هر دولتی دارای نقاط ضعف است، بنابراین می توان گفت که دولتی نیست که عملکردش مطلقا مطلوب و مثبت باشد. دولت روحانی نیز باید منتقدین و مخالفین خود را به رسمیت بشناسد و نباید با سرکوب کردن مخالین و منتقدین موجبات کینه توزی منتقدین را به خود و دولت خود فراهم کند. قطعا با آن دسته ازمنتقدانی که رعایت انصاف را نکرده اند مخالف هستم و بر  این باورم که در مورد دولت روحانی نقدهای بی پایه و دور از اخلاق و انصاف نسبت به روحانی، سیاست های خارجی بخصوص برجام و دست اوردهای برجام، سیاست داخلی و ... انجام شد. برخی از این انتقادات به هیچ وجه وارد نبود. وجود چنین منتقدان و مخالفینی اقتضای جامعه است. چون در هر جامعه ای از جانب برخی گروه ها و طیف های سیاسی تندروی های صورت می گیرد که دور از انتطار است. آقای روحانی و طرفداران ایشان باید بپذیرند که برخی از نکات برجام به طور دقیق پیاده نشد و دولت های غربی در انجام تعهدات خود بسیار وفادار نبودند.

یکی از نقدهایی که به طرفداران روحانی وارده این است که چرا طرفداران روحانی سکوت اختیار کرده اند. آیا به نظر طرفداران روحانی(از هر جناح و گروهی) انتقاداتی به عملکرد روحانی و دولت ایشان وجود ندارد؟ چرا یک نقد عالمانه و جدی به سیاست های اقتصادی، سیاست های دولت در امر محیط زیست، سیاست های دولت در جریان خانه احزاب طرح نکرده اند و به مردم ارائه کنند؟ به نظر اکثر سیاستمداران سکوت طرفداران روحانی نسبت به عملکرد دولت یازدهم هم به ضرر دولت روحانی است و هم به ضرر مردم.