اشرفی اصفهانی در گفت و گو با نوآوران مطرح کرد:

روحانی همواره با مردم صحبت کند

محمد اشرفی اصفهانی فرزند چهارمین شهید محراب به دست منافقین میزبان نوآوران بود تا از دولت روحانی بگوید،اشرفی اصفهانی معتقد است که جنجال فیش های حقوقی تنها با هدف تضعیف روحانی مطرح شده است و سال 95 سالی است که دولت مدام از سوی مخالفان با بحران مواجه می شود و تحت فشار قرار خواهد گرفت، البته باید بگویم تخریب ها به جایی نمی رسد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
روحانی با مردم صحبت کند
نوآوران -

 

-قبل از روی کار آمدن دولت روحانی شاهد وضعیت نامناسبی در کشور بودیم و وضعیت اقتصادی و اجتماعی مناسبی در کشور وجود نداشت، تحریم ها وضعیت معیشت را تنگ کرده بود و ماجراجویی دولت قبل تبعات منفی بین المللی زیادی ایجاد کرده بود تحلیل شما از عملکرد دولت روحانی طی سه سال اخیر چیست؟

با روی کار آمدن دولت تدبیر امید در سال 92 شاهد مشکلات، آشفتگی ها و تحریم ها در کشور بودیم  با توجه به نامگذاری دولت از سوی آقای روحانی تحت عنوان تدبیر و امید که یک کلیدی را برای حل مشکلات  درست کرده بودند، انتظار می رفت به این مشکلات رسیدگی کند که البته به بخشی از مشکلات رسیدگی شد.

قبل از پایان دوره دهم ریاست جمهوری چندین مرتبه به جلساتی که توسط کاندیداهای ریاست جمهوری برگزار می شدعوت شدم درواقع  به نحوی می خواستند از بنده کمک بگیرند که من در آن جلسات گفتم کسی که بخواهد دولت یازدهم را بر عهده بگیرد کار بسیار دشواری را پیش رو خواهد داشت چرا که با وجود اینهمه تحریم های پی در پی کسی که بخواهد کشور را از مشکلات و گره های کوری که روی هم انباشته شدن نجات دهد کار بسیار سختی را بر دوش دارد.

به هر حال عملا قرعه به نام آقای روحانی زده شد که با اکثریت آراء روی کار آمد و تمام تلاش خود را برای حل و فصل مشکلات انجام دادند.

قبل از روی کار آمدن روحانی ممکن بود کشور دچار یک جنگ ناخواسته شود اما با پیگیری های متعدد و انجام  مذاکرات هسته ای و حمایت های مقام معظم رهبری در این زمینه چنین مشکلی برطرف شد.

یک زمانی وقتی بحث مذاکره با آمریکا مطرح می شد به شدت مورد انتقاد قرار می گرفت اما این مسئله در زمان آقای روحانی حل و فصل شد.

در جریان مذاکرات هسته ای کارها به خوبی پیش رفت اما در پایان اتفاق خوبی رقم نخورد و برجام مورد انتظار رهبری تحقق نیافت. البته خود آقای روحانی هم در مصاحبه اخیر این مسئله را نیز بازگو کردند و گفتند که آمریکا همیشه دشمن ایران بوده و است.

-به نظر می رسد در مسئله برجام که بزرگترین اقدام آقای روحانی بود قرار نبود کشور را به یک کشور صنعتی تبدیل شود و قرار بود بسیاری از مشکلاتی را که در دولت قبل به وجود آمده بود را حل کند؟

به نظر من دولت در مسئله برجام بسیار خوب و زیبا عمل کرد، به هرحال مجلس قبلی با دولت روحانی همکاری نداشتند و در برخی از امور کار شکنی می کردند  و با برجام نیز مخالف بودند لذا همین امر باعث می شد دولت نتواند در مسئله برجام با قدرت پیش رود.

البته با هدایت مقام معظم رهبری و تدبیر خود آقای روحانی مذاکرات پیش رفت و انتظار این بود که تحریم ها به طور کلی برداشته شود اما برداشته نشد و برجام به نقطه کامل موفقیت نرسد.

-به نظر می رسد دولت گام های موثری را در جهت رفع تورم برداشته است، ما در گذشته 40 درصد تورم داشتیم اما الان شاهد تورم تک رقمی هستیم،

تک رقمی شدن تورم مهم است. هرچند شاهد تک رقمی شدن و پایین آمدن تورم هستیم  اما رکود همچنان باقی است و اوضاع بازار را بهم ریخته کرده که خود آقای روحانی هم نگران این موضوع هستند.

بنا براین امسال سال چهارم دولت است و تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یک سال باقی است که زمان کمی نیست لذا امیدواریم که روحانی به صورت ضرب الاجل یک حرکت و اقداماتی را در جهت رفع رکود و مشکلات دیگر به ویژه بیکاری جوانان انجام دهد.

در سفری که با روحانی به کرمانشاه داشتم استقبال بسیارپرشوری را از سوی مردم  شاهد بودیم و زمانی که با مردم صحبت می کردیم همگی نگران بیکاری جوانانشان بودند، لذا در این سفر شاهد اقدامات موثری از سوی دولت از جمله اختصاص بودجه در جهت رفع بیکاری در این استان بودم. متاسفانه مسئله بیکاری در این استان حتی در سطح جوانان تحصیل کرده وجود دارد و متاسفانه آمار بیکاری بالاست.

با توجه به تنزل قیمت نفت دولت روحانی در این 3 سال موفقیت های خوبی را داشته است اما انتظارات کلی کشور هنوز برآورده نشده است.

-در انتخابات 7 اسفند و پیروزی لیست اصلاح طلبان و حامیان دولت و ترکیب نهایی مجلس شورای اسلامی ، به نظر شما چقدر احتمال بازگشت پوپولیست ها به عرصه سیاست وجود دارد؟

شخصا بعید میدانم که وضعیت جامعه ما به گونه ای رقم زده شود که افراد کذایی به صحنه بازگردند، چرا که بسیاری از افراد اصولگرای معتدل گفته اند که ما گزینه ای بهتر از آقای روحانی نداریم و از ایشان در انتخابات آینده ریاست جمهوری حمایت خواهیم کرد.

البته با توجه به اینکه فضای انتخابات 92 درست یک هفته قبل از رای گیری به نفع روحانی رقم زده شد بنابراین قضاوت در مورد انتخابات سال 96 زود است و نمی توان در این باره زیاد صحبت کرد.

بنابراین یکی از گلایه های ما و دوستان به آقای روحانی  این است که ایشان بسیار کم صحبت می کند و مصاحبه های ایشان با فاصله زمانی بسیار طولانی انجام می شود بنابراین آقای روحانی باید ماهی یک دفعه مصاحبه داشته باشند  و وعده های امیدوار کننده ای که قابلیت اجرایی شدن را دارد نه صرفا در حد شعار باشد را به مردم ارائه دهد.

-آیا اصلاح طلبان و چپ سنتی  گزینه دیگری برای عبور ازروحانی  دارند؟

امکان ندارد فردی مناسب تر از روحانی برای انتخابات آتی وجود داشته باشد و فکر نمی کنم اصلاح طلبان گزینه دیگری را معرفی کنند لذا با توجه به موقعیت و منافع نظام فکر نمی کنم صلاح باشد که شخصی به غیر از روحانی و با تفکر وی روی کار آید.

در دولت جمهوری اسلامی مدت زمان ریاست جمهوری به مدت 8 سال انجام می شود و در واقع  یک سنت هشت ساله وجود دارد، به هرحال با توجه به پیشینه سیاسی آقای روحانی و حضورشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری لذا گزینه ای هم تراز ایشان وجود ندارد مگر اینکه کسی بخواهد بیاید تا کاربسیار فوق العاده ای انجام دهد.

-دولت گذشته پرونده های فساد زیادی را روی میز دارد اما فیش های حقوقی را برای دولت تبدیل به یک نشانه کرده و به او حمله می کند

به نظر من روحانی باید به طور مرتب با مردم صحبت کند. مسئله فیش ها مهم است حتی برای ما که داخل نظام هستیم برایمان غیر قابل تصور است که تعداد اندکی از مدیران کشور حقوق های چند ده میلیونی بگیرند.

خوشبختانه رییس جمهورهم  دستور رسیدگی به موضوع فیش های نجومی را دادند و این مسئله در دست پیگیری است.

-دولت چگونه باید بحران های سیاسی که در کشور به وجود می آید را مدیریت کند؟دولت اصلاحات هر 9 روز بحران داشت و دولت روحانی هر 4 روز

باید کارشناسانی اطراف روحانی وجود داشته باشد که خط و مشی مشخص و درستی را به دولت نشان دهند اما اقای روحانی از کارشناسان و مشاوران دلسوز استفاده نکردند  بنابراین خود اقای روحانی تصمیم گیرنده هستند.

فیش های حقوقی نجومی ارثیه دولت قبل است. بنده معتقدم این اقدامات اخیر حول محور حقوق های نجومی تنها با یک هدف سیاسی دنبال می شود آن هم  تضعیف و ضربه به روحانی.

 

تمامی این ارقام و پاداش ماموریت ها مربوط به دولت گذشته است و اکنون نیز دولت به دنبال رفع این میراث ناگوار دولت سابق است.

 

-شانس پیروزی اقای جلیلی در انتخابات آینده ریاست جمهوری را چقدر می دانید؟

بنده شانس پیروزی اقای جلیلی  را صفر می دانم و با توجه به اینکه ایشان در تیم قبلی مذاکره کنندگان حضور داشتند نتوانستند موفقیتی کسب کنند لذا به نظر من فرد مناسبی در جناح راست وجود ندارد.

شما از نزدیکان و همراهان هاشمی محسوب می شوید به نظر شما هاشمی در طول این سال ها چقدر تغییر کرده است؟

آیت‌ا… هاشمی ‌همواره از تاثیرگذاری بسیار زیادی در فضای سیاسی و افکار عمومی‌ برخوردار هستند. این وضعیت با تغییر دولت و رئیس‌جمهور نیز تغییر نمی‌کند و ما مشاهده می‌کنیم که جایگاه آیت‌ا… هاشمی ‌پس از پایان همه دولت‌ها یک جایگاه ثابت و مشخص بوده و هیچ‌گاه دچار خدشه نشده است. بنده یک جمله از آیت‌ا… مقتدایی درباره جایگاه آیت‌ا… هاشمی‌ در مجلس خبرگان نقل می‌کنم. ایشان یک بار به من گفتند: «در زمانی که آیت‌ا… مشکینی در قید حیات بودند و ریاست مجلس خبرگان را برعهده داشتند عملا آیت‌ا… هاشمی‌ رئیس مجلس بودند و اغلب تصمیمات مهم مجلس با مدیریت و مشورت ایشان صورت می‌گرفت». بنده از سال۱۳۴۱در فضای سیاسی کشور حضور داشتم و فعالیت سیاسی می‌کردم. در نتیجه به خوبی از سابقه و رویکرد شخصیت‌های سیاسی آگاهی دارم و تحلیل مناسبی از نوع تفکرات آنها دارم. به همین دلیل درباره آیت‌ا… هاشمی ‌باید عنوان کنم ایشان چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی‌ دارای تفکرات اعتدالی و عقلانی بوده‌اند و همواره با افراط و تفریط مخالف بوده و با آن مبارزه می‌کردند. حضرت امام (ره) به همین دلیل به ایشان اعتماد داشتند و در بحران‌های سرنوشت‌ساز از آیت‌ا… هاشمی‌ استفاده می‌کردند. در سال‌های پس از پیروزی انقلاب نیز آیت‌ا… هاشمی ‌همچنان رویکرد عقلانی و اعتدالی خود را اعمال می‌کردند و اجازه نمی‌دادند ساحت مقدس نظام جمهوری اسلامی‌ایران مورد هجمه افراط‌گرایان و تفریط‌گرایان قرار بگیرد. بنده در سالیان گذشته یعنی از ابتدای انقلاب تا امروز چند خصوصیت بارز را در آیت‌ا… هاشمی‌ مشاهده کردم. نخستین خصوصیت ایشان این است که همواره به دنبال ایده‌های نو و افکار جدید هستند و تلاش می‌کنند مواضعی اتخاذ کنند که با مقتضیات زمان سازگاری داشته باشد. همین خصوصیت ایشان هم بوده که جریان‌های سیاسی را در مقاطعی به ایشان نزدیک یا دور کرده است. آیت‌ا… هاشمی ‌هر زمان که احساس کنند باید به شیوه‌ای متفاوت رفتار کند و موضع جدیدی بگیرد بدون هیچ مصلحتی این کار را انجام داده‌اند. خصوصیت دیگر ایشان آینده‌نگری و دوراندیشی است. مواضع ایشان در تاریخ انقلاب نشان می‌دهد که سخنان ایشان همواره با نگاه به افق‌های آینده بیان می‌شود. هوشیاری و مردمداری از دیگر خصوصیات ایشان است. در طول این سال‌ها افراد زیادی تلاش کردند آیت‌ا… هاشمی‌ و جایگاه ایشان را به حاشیه ببرند. با این وجود هیچ کدام از این افراد و جریان‌ها موفق نشدند به اهداف خود دست پیدا کنند. در نتیجه به نظر من تفکرات آیت‌ا… هاشمی ‌در این سال‌ها هیچ‌گونه تغییری نداشته و ایشان همواره مشی اعتدالی را سرلوحه رفتار سیاسی خود قرار داده‌اند.

-چندروز پیش محمود عباس با مریم رجوی سرکرده گروه منافقین ملاقات کرده است نظر شما درباره اینگونه  ملاقات ها چیست؟با توجه به اینکه شما خود قربانی تروریسم منافقین هستید این اتفاق چه تاثیری به روی شما گذاشت؟

ملاقات با سرکرده منافقین که این همه جنایات را مرتکب شده اند حرکت زشتی است که  قابل توجیح نیست، چرا که این ها دشمنان سرسخت نظام جمهوری اسلامی هستند و تمام این بدبختی ها که بر سر مسلمانان در کشورهای لیبی، یمن، سوریه و ... می آید تماما به خاطر توطئه های عربستان سعودی است و مطمئنا با دستور عربستان این ملاقات انجام شده است.