ادامه سریال نامه های بی پاسخ احمدی نژاد

نامه ای برای اوباما

مدتی قبل در مسجد نارمک گفته بود یک پشه بیشتر از اوباما می ارزد و حالابرای او نامه می نویسد ،احمدی نژاد این روزها دغدغه دیده شدن دارد. در هر کوی و برزنی حاضر می شود و در مورد هر موضوعی اظهار نظر می کند

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
آخرین تلاش ها برای دیده شدن
نوآوران -

سرویس سیاسی-مدتی قبل در مسجد نارمک گفته بود یک پشه بیشتر از اوباما می ارزد و حالابرای او نامه می نویسد ،احمدی نژاد این روزها دغدغه دیده شدن دارد. در هر کوی و برزنی حاضر می شود و در مورد هر موضوعی اظهار نظر می کند

احمدی نژاد باز هم برای اوبامانامه نوشته نامه ای که به تعبیر خودش جنیه سیاسی نداردو انسانی است اما همین نامه غیر سیاسی اش را هم با آنونس دادن های سایت دولت بهار از ساعت ها قبل از انتشار به آن جنبه تبلیغاتی می دهد  به نظر می رسد این نامه هم مانند نامه های قبلی بی جواب بماند جنس نامه احمدی نژاد هم باز هم تبلیغات و رفع مسئولیت است.او در نامه اش به اوباما نوشته است که 2 میلیارد دلار اموال بلوکه شده ایران را بازگرداند در این نامه آمده است «در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۳ هجری شمسی ( نهم ژوئیه ۲۰۱۴) ، دادگاهی در آمریکا به بهانه های واهی و بدون ارائه هیچ سند معتبری حکم به تصرف حدود دو میلیارد دلار از ثروت ملت مظلوم ایران را به ناحق و با زورگویی آشکار صادر کرد و در اول اردیبهشت سال ۱۳۹۵ (۲۰ آوریل ۲۰۱۶) نظام قضایی آمریکا آن حکم را تایید و اموال را مصادره نمود که این امر با اعتراضات گسترده و عمومی ملت ایران مواجه شد.

ملت ایران انتظار دارد ، این مورد خاص که تماما و مشخصا در دوره حکومت جناب عالی و آن هم در اواخر دوره ریاست شما و بر خلاف تمام موازین و قواعد حقوقی بین المللی اتفاق افتاده است ، توسط جناب عالی و به سرعت مرتفع شده ، حق ملت ایران استیفا گردد ، منابع به طور کامل مسترد و خسارات وارده نیز جبران شود.»

ماجرای دو میلیارد چه بود؟

دولت آمریکا مجوز برداشت 2 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران برای پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان بمب گذاری سال 1983 میلادی در مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت، صادر کرد در همان زمان هجمه های تبلیغاتی از سوی مخالفان به سمت حسن روحانی سرازیر شد که برجام نتوانسته مشکل بازپس گیری اموال ایران را سامان دهد اما ورق ماجرا با مصاحبه ولی الله سیف برگشت او دولت احمدی نژاد را عامل اصلی این ماجرا دانست

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه مسوولان دولت قبل باید این موضوع را در نظر قرار داده و احتیاط لازم را به عمل می‌آوردند، افزود: متاسفانه در دولت گذشته باوجود هشدارهای دلسوزانه کارشناسان و مدیران بانک مرکزی مبنی بر پرهیز از سرمایه‌گذاری روی اوراق بهادار دلاری و اینکه این رفع ممنوعیت دایمی نیست، این اوراق را خریداری کردند و اینگونه زمینه تضییع حقوق ملت ایران را پدید آوردند. اگر این اوراق بهادار دلاری در آن زمان با کارگزاری غیرمستقیم آمریکایی‌ها خریداری نمی‌شد وجهی وجود نداشت که آمریکایی‌ها بتوانند آن را توقیف کنند.

همچنین خبرگزاری ایرنا  از زبان یکی از مسوولان امنیتی کشور، در دولت نهم چهار میلیارد دلار در کشور ایتالیا اوراق قرضه خریدند که سفیر وقت ایران همان موقع با گوشزد کردن خطر ناشی از این کار، به آنان گفته بود تبدیل پول به اوراق قرضه، هرچند ممکن است سودی برای ما داشته باشد اما اگر دست آمریکایی‌های بیاید، می‌توانند روی آن دست بگذارند و آن را مصادره کنند.

حالا احمدی نژاد در نامه اش از اوباما می خواهد سهل انگاری دولتش را با بلیط برجام حل و فصل کند او در انتهای نامه اش می نویسد «گرچه بر این باورم که در هر صورت ملت ایران ، کلیه حقوق پایمال شده خود را بازپس خواهد گرفت اما اینجانب مشفقانه به شما نصیحت می کنم که اجازه ندهید این لکه ننگ و نقطه تاریک و حادثه تلخ به نام شما در تاریخ روابط یکسویه و غیرعادلانه دو کشور ثبت گردد و بی اعتمادی تاریخی تعمیق یابد.»

از نامه به خسرو پرویز تا نامه های بدون پاسخ

محمود احمدی نژاد در طول هشت سال دوران ریاست جمهوری اش، نامه های بسیاری به سران برخی کشورها از جمله آمریکا، آلمان، فرانسه و حتی پاپ بندیک شانزدهم فرستاد که عموما بی پاسخ ماند.

برخی، نامه‌نگاری به رهبران جهان را ایده سعید جلیلی، می دانستند  او مدرس واحد درسی «دیپلماسی پیامبر» در دانشگاه امام صادق بود و به‌نظر می‌رسد نامه به ژاک شیراک، رییس جمهور سابق فرانسه، را نیز او به کاخ الیزه رسانده است.. برخی نیز مجتبی ثمره هاشمی مشاور و دوست نزدیک احمدی‌نژاد را بانی این ابتکار دانسته‌اند.

محمود احمدی نژاد در فرودگاه مهرآباد در حالی که تهران را به مقصد اندونزی برای شرکت در نشست گروه هشت کشورهای اسلامی ترک می‌کرد خبر داد که نامه‌ای برای جرج بوش ارسال نموده است که حاوی نقطه نظرات ملت ایران و پیشنهادهایی برای حل مشکلات میان دو کشور است . این نامه توسط سفارت سوییس در ایران که حافظ منافع ایالات متحده آمریکا در ایران است ارسال گردید.

وزارت امور خارجه آمریکا در اولین واکنش به نامه محمود احمدی‌نژاد، آن را «تلاشی ضعیف» برای گفتگو با مردم آمریکا خواند. اما نامه «هجده صفحه‌ای» وی با استقبال سرد مقامات آمریکایی همراه بود و آن را نامه‌ای حاوی موعظه بر اساس آموزه‌های اسلامی دانستند و بر خلاف انتظار آنان، این نامه هیچ فکر جدیدی برای حل بحران هسته‌ای ایران در بر نداشت.

کاخ سفید در موضعی رسمی اعلام کرد که به نامه احمدی‌نژاد جوابی داده نمی‌شود. بی اعتنایی دولت آمریکا در پاسخ به نامه محمود احمدی‌نژاد باعث شد که وی در مصاحبه‌های مختلف، از آن به عنوان «بی اعتنایی رییس جمهور آمریکا به نداهای صلح جویان جهان» یاد کند.

قاسم روانبخش دبیر سیاسی نشریه پرتو سخن وابسته به مؤسسه علمی پژوهشی امام خمینی(ره) به سرپرستی آیت‌الله مصباح یزدی، در تحلیلی این نامه را به نامه پیامبر اعظم(ص) تشبیه کرد و بی پاسخ ماندن هایش را شبیه پاره کردن نامه پیامبر توسط خسرو پرویز قلمداد کرد

نامه به سارکوزی

پس از یک وقفه یکساله در ارسال نامه‌ها، در آبان ماه ۱۳۸۶ خبر ارسال نامه به نیکلای سارکوزی رییس جمهور سابق فرانسه از سوی روزنامه لوموند به نقل از سخنگوی الیزه منتشر شد. این دومین نامه رییس جمهوری ایران به کاخ الیزه بود، نامه قبلی برای ژاک شیراک ارسال شده بود.

لوموند گزارش داد که به گفته منابع دیپلماتیک لحن نامه بسیار زننده بوده است وتهدیدهای علنی در محتوای آن وجودداشته است. لوموند مدعی شد احمدی نژاد در این نامه سارکوزی را « فردی جوان و بی تجربه » خطاب کرده و توصیه هایی به وی کرده، از او خواسته است « روابط دو کشور را ازبین نبرد» اما ثمره هاشمی مشاور ارشد رییس جمهور، خبر لوموند درباره محتوای نامه احمدی نژاد به سارکوزی را تحریف شده دانست و تاکید کرد: در این نامه با اشاره به سوابق روابط ایران و فرانسه و تشریح وضعیت موجود، به افق آینده روابط دو کشور نیز اشاره شده است. احمدی نژاد در واکنش به این مطالب گفت که « نامه به سارکوزی شدیداللحن یا مربوط به مساله هسته‌ای نبوده است».

نامه به صدر اعظم آلمان، رئیس جمهور فرانسه و پاپ بندیکت شانزدهم

سه نامه بعدی محمود احمدی‌نژاد، به انگلا مرکل، صدراعظم آلمان،پاپ بندیکت، رهبر کاتولیک‌های جهان و نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه نوشته شد لازم به ذکر است که هر سه نامه احمدی‌نژاد بدون جواب ماند.

نامه به باراک اوباما

پس از پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، احمدی نژاد پیام تبریکی برای وی فرستاد که حاوی غلط‌های نگارشی و املایی بوده‌است. وزارت امور خارجه نامه مذکور را پیش از ارسال کنترل و غلط‌ها را اصلاح می‌کند و برای امضای مجدد به ریاست جمهوری ارسال می‌کند اما احمدی نژاد از امضای آن سرباز زده و می‌گوید(نقل قریب به مضمون از احمدی‌نژاد توسط هاشمی ثمره مشاور ارشد وی): «نامه قبلی را با «حالی» امضا کردم که این «حال» دیگر تکرار نمی‌شود. همان را بفرستید»

هدف : دیده شدن

معاون حقوقی رئیس‌جمهور، مجید انصاری در واکنش به ارسال نامه احمدی‌نژاد به اوباما، پیش از ظهر دیروز در نشست‌خبری، ارسال این نامه را انتخاباتی دانست و گفت: آقای احمدی‌نژاد مانند سایر شهروندان از حقوقی برخوردار است و می‌تواند به هر کسی که می‌خواهد نامه بنویسد. بنده از محتوا و اهداف آن اطلاع ندارم. برخی اسب انتخابات را از یک سال پیش زین کرده‌اند.

غلامحسین کرباسچی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیرامون نامه محمود احمد‌ی‌نژاد به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت: تاکنون همه تلاش احمدی‌نژاد این بوده تا در افکار عمومی، جامعه، مطبوعات و تبلیغات حضور داشته باشد و موضوع این نامه هم همین است. وی در ادامه افزود: احمدی‌نژاد اون موقع که در رأس کار بود باید پی‌گیری می‌کرد تا این اموال برگردد.

دبیرکل حزب کارگزاران گفت: امیدواریم اوباما به حرف احمدی‌نژاد گوش دهد تا پول‌ها به کشور برگردد و مشکلات کشور حل شود

علی خرم سفیر سابق ایران در سازمان ملل درباره جایگاه حقوقی نامه های دیپلماتیک به نوآوران می گوید نامه او به اوباما از اهمیت ویژه ای برخوردار نیست. چون فاقد ارزش های سیاسی، منطقه ای یا جهانی است. به نظر من تنها دلیلی که باعث شده احمدی نژاد  دست به نگارش این نامه بزند عذاب وجدان است. عذاب وجدان محمود احمدی نژاد بخاطر قانون گریزی ها و عدم مسئولیت پذیری ها است که مربوط به  8 سال رئیس جمهوری ایشان است. این امر بیشتر جنبه مصرف داخلی دارد و به هیچ وجه به آن چیزی که احمدی نژاد در نامه اش قید کرده است یعنی استیفای حق ملت ایران ارتباطی ندارد. چرا که ایران به عنوان یک کشور دارای وزارتخانه امور خارجه و همچنین دستگاه دیپلماسی است و می تواند از طریق دیپلماسی یا سایر نهادهای مربوطه پرونده های بین المللی را پیگیری بررسی کند، و چنانچه حقی از ایران ضایع شده باشد آن را مسترد دارد. بنابر این نامه احمدی نژاد مصرف داخلی دارد. وی قصد دارد تا اعتبار از دست رفته خود را بازیابد. به دلیل نزدیک شدن به انتخابات، با تحرکات و فعالیت های خود، قصد دارد خود را به عنوان چهره دلسوز و خدوم معرفی کند و از این حربه استفاده انتخاباتی کند. در مجموع نامه احمدی نژاد در مجامع بین المللی اعتبار و وجهه قانونی ندارد.

رحمانی‌فضلی: وزارت کشور به احمدی‌نژاد تذکر داده است

وزیر کشور در پاسخ به این سئوالی که برخی شخصیت های سیاسی مثل آقای احمدی نژاد تحرکات و سفرهای انتخاباتی خود را آغاز کرده اند، آیا وزارت کشور این تحرکات و سفرها را رصد خواهد کرد و پیامی به شخصیت های سیاسی دارد که از الان وارد حوزه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نشوند؟ توضیح داد: ما قبلا هم اعلام کردیم فعالیت‌های انتخاباتی زودرس خلاف قانون است چون قانون برای فعالیت های تبلیغاتی انتخاباتی زمان مشخص کرده است. اگر احساس کنیم کسانی از این تجمعات و جلسات و گفتارهایشان بهره برداری انتخاباتی می کنند قطعا از کار آنها جلوگیری می شود. این موضوع را ما به دوستان آقای احمدی‌نژاد هم اعلام کردیم به آنها هم گفتیم و هم تذکر دادیم به دلیل مسائل امنیتی و حفاظت، این جلسات حتما باید تابع شوراهای تأمین استان ها و شهرستان ها باشند و هم اینکه در موضوع مباحث انتخاباتی نباشند.