گفتگوی نوآوران با کارشناسان پیرامون بازگشت پوپولیست ها و تبلیغات قیمت نفت

احمدی نژاد و نفت 150دلاری

میدان 72 یکی از سایت های نزدیک به دولت قبل در آخرین شاهکار تحلیلی خود می نویسد: اینکه در زمان احمدی نژاد نفت 147 دلار و در زمان آقای روحانی به عدد تحقیر کننده 24 دلار رسید رابطه مستقیمی با میزان عرضه و توانایی افراد دارد، لذا دولت احمدی نژاد لیاقت داشت و با تکیه بر سیاست خارجی فعال نفت را با قیمت 147 دلار می فروخت، حال اگر شما هم اگر لیاقت چنین کاری را دارید نفت را طوری بفروشید که لا اقل پول بشکه اش دربیاید

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
احمدی نژاد و نفت 150دلاری
نوآوران -

نفیسه عبدالهی-تبلیغات زود هنگام و آب گل آلود و ماهی درشتی که برخی در خواب می گیرند ماجرای این روزهای احمدی نژاد و اطرافیانش است. هنوز ماه ها تا آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جهوری باقی مانده است که حتی  وزیر کشور در این باره گفته است: ما قبلا هم اعلام کردیم فعالیت های انتخاباتی زود رس خلاف قانون است چون قانون برای فعالیت های تبلیغاتی انتخاباتی زمان مشخص کرده است. اگر احساس کنیم کسانی از این تجمعات و جلسات و گفتارهایشان بهره برداری انتخالباتی می کنند قطعا از کار آنها جلوگیری می شود. این موضوع را ما به دوستان آقای احمدی نژاد هم اعلام کردیم، به آنها گفتیم و هم تذکر داده ایم، به دلیل مسائل امنیتی و حفاظت، این جلسات حتما باید تابع شوراهای تامین استان ها و شهرستان ها باشند و هم اینکه در موضوع مباحث انتخاباتی نباشند.

اما احمدی نژادی ها آستین بالا زده اند و از رویاهای دست نیافتنی خود می گویند تا بار دیگر بر موج افکار عمومی سوار شوند و از این نمد کلاهی برای خود درست کنند.

در این میان میدان 72 یکی از سایت های نزدیک به دولت قبل در آخرین شاهکار تحلیلی خود می نویسد: اینکه در زمان احمدی نژاد نفت 147 دلار و در زمان آقای روحانی به عدد تحقیر کننده 24 دلار رسید رابطه مستقیمی با میزان عرضه و توانایی افراد دارد، لذا دولت احمدی نژاد لیاقت داشت و با تکیه بر سیاست خارجی فعال نفت را با قیمت 147 دلار می فروخت، حال اگر شما هم اگر لیاقت چنین کاری را دارید نفت را طوری بفروشید که لا اقل پول بشکه اش دربیاید.

اما گویا در میان این تحلیل چند نکته به فراموشی سپرده شده است اول اینکه قیمت نفت تا حدی به سیاست خارجی و تا حدی هم به مسائل بین المللی بستگی دارد و دیگر اینکه در زمان دولت نهم و دهم سر کار بود منطقه خاورمیانه آرام تر از زمان حال بود و در آن روزها تنش میان ایران و عربستان که غول نفتی در منطقه بودند به این حد نر سیده بود البته آرام کردن تنش میان دو همسایه وطیفه سیاست گران است و یا حتی داعشی وجود نداشت که مانند خوره به جان چاه های نفت عراق و سوریه بیفتند.

نکته دوم سیاست خارجی فعالی است که احمدی نژادی ها از آن دم می زنند که باید به این افراد متذکر شد کدام سیاست خارجی؟ سیاستی که وقتی فرد دوم مملکت وارد سالن می شد نمایندگان دیگر کشورها سالن را ترک می کردند؟! سیاستی که طی آن همه کشورها ما را تحریم کرده بودند که حتی برای خرید اقلام ضروری کشور دچار مشکل بودیم و باید افرادی را برای دور زدن تحریم ها تربیت می کردیم که نتیجه آن اختلاس های میلیاردی شود. اگر ریاست جمهوری این فرد ادامه پیدا می کرد چیزی به عنوان سیاست خارجی هم باقی می ماند که فعال باشد یا غیر فعال؟

نکته سوم اینکه درست است قیمت نفت در زمان احمدی نژاد بالا رفت اما با یک سرچ ساده می توان فهمید که درآمدهای سال های گذشته تقریبا درامدهای افسانه ای بود اما باید دید که چه چیزی عاید مردم شد؟! مردم تورم را لحظه به لحظه با گوشت و پوست و استخوان خود احساس کردند.

گویا فراموش کرده اند که دلار طی یک شوک از سه هزار تومان هم بالاتر رفت و حتی طی گرانی سکه مردم به صرافی ها هجوم بردند و حتی رسانه های داخلی خوابیدن مردم پشت درهای صرافی ها را به تصویر کشیدند.

پول نفت به گفته خود رییس جمهور به سفره های مردم آمد و آنها پول تو جیبی دولتی دریافت کردند و جالب اینکه میلیاردرها هم این پول را دریافت می کردند که باعث شد نه تنها دردی از دردهای نیازمندان برطرف نشود بلکه حتی باعث فشار آمدن به خود دولت هم شد که حتی تاکنون هم آثار این اقدام نمایان است.

انگار نویسندگان این متن در همان سایت احمدی نژاد یادشان رفته در نخستین روزهای آغاز به کار دولت یازدهم همان احمد توکلی همان اصولگرای سفت و سخت مجلس شورای اسلامی پشت تریبون فریاد می کشید صندوق ذخیره ارزی جارو شده و هیچ چیز نمانده است. نکند این دوستان حافظه شان انقدر کوتاه مدت باشد که همه چیز را فراموش کرده اند؟

البته کسانی که دم از افزایش قیمت نفت زده اند، آیا در گذشته که قیمت نفت 147دلار بود کدام زیرساخت برای کشور فراهم شد؟ آیا حتی وضعیت همان مسکن هایی که تحت عنوان مسکن مهر بودند سامان یافت؟ مسکن هایی بدون آب، برق، گاز، مدرسه و... که حتی صدای رسانه های اصولگرا را هم در آن زمان درآورد که می گفتند این مسکن های مهر عجب بی مهر هستند!

باید پرسید شکوفایی دو دولت پیشین چه بود؟ هر چند  دولت پیشین در زنده کردن شعارهای انقلاب تلاش‌هایی کرد و دست آوردهایی داشت، اما به نظر می‌رسد این تلاش‌ها از زنده کردن شعار فراتر نرفت و هر چه در زبان انقلابی‌گری پررنگ شد در عمل اختلاس و فساد گسترش یافت و هر چه تاکید بر ساده زیستی بیشتر شد اعضای ارشد دولت پیشین حضور پررنگ‌تری در زندان داشتد.

پورابراهیمی: تغییر قیمت نفت ربطی به دولت ها ندارد

در همین زمینه محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رییس کمیسیون اقتصادی در گفت و گو با نوآوران اظهار داشت:قیمت نفت تابع عرضه و تقاضای جهانی است و ربطی به دولت ما، دولت تاجیکستان و یا ترکیه ندارد.

وی گفت: مکانیزم های عرضه و تقاضا در دنیا موجب می شود سیکل های رکود و رونق مورد بررسی قرار گیرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شرای اسلامی افزود: بعضا دستکاری های سیاسی همانند کاری که اخیرا کشور عربستان، قطر و امارات انجام دادند و دامپینگ می کنند لذا موجب کاهش قیمت نفت می شود.

پورابراهیمی گفت: بنابراین افزایش و کاهش قیمت نفت ربطی به دولت ها ندارد بلکه یک تقاضای جهانی است.

وکیلی: با این بحث ها به دنبال تخریب هستند

محمد علی وکیلی طرح این گونه مسایل را تخریب  علیه رئیس جمهوری دانست و افزود هدف این افراد تنها تخریب رئیس جمهوری است افرادی که اقدام به تخریب رئیس جمهوری می کنند در اصل قانون اساسی را تخریب می کنند زیرا تخریب جایگاه رئیس جمهوری، تخریب قانون اساسی است. وی افزود: رئیس جمهوری بعد از رهبر معظم انقلاب دومین مقام اجرایی کشور را بر عهده دارد، که تخریب جایگاه وی به معنای تخریب یکی از جایگاه های قانونی کشور است یعنی افرادی که به جایگاه رییس جمهور توهین می کنند به یکی از جایگاه های قانون اساسی توهین کرده اند و با حرفشان قانون را خدشه دار کرده اند.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: رئیس جمهوری شب و روزش را برای پاسداری از قانون اساسی می گذارد این به دور از جوانمردی است که عده ای این گونه دست به تخریب وی می زنند. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دستگاه های قضایی و امنیتی برای حفظ حرمت این جایگاه اقدام کنند، آنها مراقب باشند و نسبت به متعرضین به این جایگاه اقدام لازم را انجام دهند. در این راستا باید پیشگیری های لازم انجام شود.

حسین راغفر:شعار و تبلیغات

حسین راغفر استاد اقتصاد نیز در این زمینه به نوآوران میگوید این مدل بحث های غیر علمی شعاری تبلیغاتی و کذب محض است. چون هیچ نسبتی بین احمدی نژاد و صعود و نزول قیمت نفت در بازار جهانی وجود ندارد.  البته دور ازانتظار نیست که احمدی نژاد و طرفداران او، سخنانی بی پایه و بیش از ظرفیت اظهار کنند. مهمترین  دلیل این اظهار نظرها ایجاد تبلیغات، به راه انداختن جنجال و از همه مهمتر تخریب دولت روحانی است. مساله مهمی که باید به آن اشاه کرد این است که، توهم بازگشت احمدی نژاد به قدرت، از نظر خیل کثیری از کارشناسان سیاسی امری منتفی است. آنهایی که احمدی نژاد را گزینه اصلی برای ریاست چمهوری اینده می دانند، باید خود را برای پاسخگویی به سوال های که در مورد عملکرد چند ساله احمدی نژاد وجود دارد آماده کنند.  بنابر این حامیان احمدی نژاد باید  نسبت به فسادهای انجام شده در طول 8 سال ریاست جمهوری ایشان مواضع خود را مشخص کنند. اتلاف وقت ها، ایجاد هزینه های گزاف و بدون برنامه، تحمیل خسارت های بیشمار بر اقتصاد و فرهنگ و ... مواردی نیستند که مردم بتوانند به راحتی از انها عبور کنند.  لذا تداوم حضور ایشان وخیم کردن وضعیت کشور بخصوص وخیم کردن حوزه اقتصاد را به دنبال خواهد داشت. و به نوعی منجر به آشفته ساختن مناسبات و روابط خارجی در سطح بین الملل می شود.با توجه به شناختی که در میان صاحب نظران از احمدی نژاد و عملکرد ایشان وجود دارد هیچ کس حاضر نیست که از احمدی نژاد حمایت کنند.