حسن روحانی در نشست هیأت دولت و استانداران مطرح کرد:

تخریب و افترا جرم است، دستگاه قضایی برخورد کند

رئیس جمهوری بر حاکمیت نظم عمومی و امنیت سیاسی برای فعالیت جناح ها و احزاب سیاسی در چارچوب قانون و اخلاق تاکید کرد و گفت: تخریب، افترا، دروغ و تشویش اذهان عمومی، حرام و جرم است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تخریب و افترا جرم است، دستگاه قضایی برخورد کند
نوآوران -

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در نشست مشترک هیأت دولت و استانداران سراسر کشور، انتقاد سازنده، مفید و دلسوزانه را حق و وظیفه همگانی دانست و افزود: انتقاد هیچ ایرادی ندارد و طبیعی است که همه جناح ها و احزاب در آستانه انتخابات فعال می شوند.

وی ادامه داد: همه افتخارات ما به این است که کشوری انقلابی و اسلامی هستیم. بی تردید در چنین کشوری دروغ، تهمت و مأیوس کردن مردم نمی تواند رابطه ای با نظام اسلامی و منافع ملی داشته باشد.

رئیس جمهوری اضافه کرد: اگر چه نقد سازنده مفید بوده و همه باید از آن استقبال کنند اما در عین حال، تخریب، افترا، دروغ و تشویش اذهان عمومی، حرام و جرم است و دستگاه قضایی باید با این موارد نه بهخاطر فرد و یا شخص خاصی بلکه بهخاطر صیانت از آرمانهای انقلاب برخورد کند تا به دنیا اعلام کنیم که ایران کشوری پیرو سیره پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) است.

وی همچنین با بیان اینکه باید رفتار استانداران برگرفته از رفتار دولت بر مبنای تدبیر و امید باشد، افزود: نتیجه تدبیر نمایندگان عالی دولت در استان ها باید حل و فصل امور مردم و برطرف شدن مشکلات مردم و استان ها باشد.

رئیس جمهوری افزود: برنامه ها، رفتار و اقدامات استانداران باید چراغ امید را پیش روی مردم برای آینده کشور، روشن کند.

روحانی با تأکید بر اینکه برای دستیابی به اهداف بلند راهی جز تقویت امید برای آینده وجود ندارد، خاطر نشان کرد: دشمنان در همه برنامه های خود تلاش می کنند که مردم را نسبت به آینده ناامید کنند و باید در مقابل اینگونه اقدامات، هوشیار بود.

وی اضافه کرد: سرآغاز همه حرکت های دولت یازدهم از ابتدا برمبنای امید بود و هر آنچه تاکنون به دست آورده ایم نیز در سایه امید،  اعتماد و حمایت مردم به دولت بوده است و بی تردید اگر چنین نبود، امروز نمی توانستیم در جامعه آرامش را که سالیان دراز آرزوی مردم بود، حاکم کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه مردم باید احساس آرامش و اتحاد داشته باشند، تصریح کرد: هرگونه ایجاد شکاف، انشقاق و دوقطبی در جامعه، به زیان مردم است و جامعه دو قطبی در ایران اسلامی مفهومی ندارد. لذا همه مسئولان و بهویژه استانداران وظیفه دارند که آثار اینگونه مسائل را برای مردم تبیین کنند.

رئیس جمهوری اضافه کرد: مردم ایران دارای قانون اساسی، دولت و مجلس واحدی هستند و از همه مهم تر ولایت امور بر عهده ولی فقیه است و این اساس و پایه ای است که در سایه خون شهدا و انقلاب به دست آمده است.

روحانی با اشاره به تلاش عده ای برای کمرنگ کردن انسجام، وحدت و یکپارچگی در جامعه، اظهار داشت: اگر افرادی از روی اغراض سیاسی و کم توجهی، به دنبال کم رنگ کردن انسجام هستند، باید آنها را نسبت به این موضوع توجه داده و در مسیر منافع و مصالح ملی هدایت و راهنمایی کرد.

وی در ادامه وجود امنیت و ثبات در کشور را از افتخارات کشورمان دانست و گفت: امروز چشم امید بسیاری از مردم منطقه و حتی جهان برای برقراری ثبات و امنیت به ایران اسلامی است و نه تنها کشورهای منطقه بلکه کشورهای بزرگ جهان نیز به نقش مؤثر و سازنده ایران در ایجاد امنیت و ثبات منطقه ای و جهانی اذعان دارند.

روحانی اظهار داشت: ملت ایران، معرف اسلام مودت و اعتدال در برابر آنهایی است که به دروغ و ناروا اسلام را دین خشونت معرفی میکنند.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: مظهر نظام جمهوری اسلامی ایران که حامل پیام ثبات منطقه ای بوده و در ثبات جهانی نیز مؤثر است، وجود انسجام و وحدت ملی است.

       حقوق ملت ایران در صحنه جهانی به اثبات رسید

رئیس جمهوری تلاش برای امنیت اقتصادی را هم مورد تأکید قرار داد و افزود: اساس تلاش سیاست خارجی دولت در سه سال گذشته احقاق و تثبیت حقوق مردم بوده است. پیش از این کشورهای بزرگ و سازمان های بین المللی مدعی بودند که غنی سازی حق ایران نیست و ایران امنیت و ثبات جهان را با فعالیت های هسته ای خود به خطر می اندازد، اما امروز به واسطه تلاش های انجام شده نه تنها چنین ادعاهایی مطرح نمی شود، بلکه با ایران در بالاترین سطح فعالیت های هسته ای همکاری صورت می گیرد.

روحانی افزود: به عبارتی توانسته ایم حقوق قطعی خود و نقش سازنده ایران در منطقه و جهان را به واسطه مذاکراتی که انجام دادیم ،رسمیت بخشیم و کسی تردید ندارد که ایران پرچمدار مبارزه با خشونت و تروریسم در منطقه بوده و در همه مسائل منطقه ای پیشتاز و پیشگام می باشد.

رئیس شورای اقتصاد به تلاش برای ایجاد ثبات اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: سال 94، سال بسیار سختی از لحاظ اقتصادی بود و حتی برخی از کشورهایی که تولید و صادرکننده نفت در جهان هستند، با تورم سه رقمی مواجه شدند.

       شفافیت و احقاق حقوق مردم برای این دولت اصل اساسی است

روحانی تصریح کرد: باید این مسأله برای مردم روشن باشد که شفافیت و احقاق حقوق مردم برای این دولت یک اصل اساسی است و دولت یازدهم انتقاد سازنده را برای خود نعمت و برکت دانسته و مسیر خود را برای احقاق حقوق مردم با قوت ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری فراهم آوردن شرایط مناسب برای فعالیت آزاد اقتصادی را مورد تأکید قرار داد و گفت: این موضوع نیز از جمله اهداف دولت است و همواره تلاش کرده موانع را از پیش پای فعالیتهای اقتصادی مردم کنار بزند و در این رابطه یکی از آثار مهم برجام را میتوان ایجاد گشایش های مختلف در فعالیت های اقتصادی دانست.

       هدف برجام گشایش برای فعالیت اقتصادی بود

دکتر روحانی افزود: هدف اصلی این بود که راه برای فعالیت اقتصادی گشوده شود و اگر بنا است که پول جابهجا شود مجبور نباشیم از شیوه های قرن نوزده و هجده استفاده کنیم و باید از سیستم بانکی برای این منظور استفاده کرد که تا کنون بیش از 500 مورد رابطه کارگزاری با بانک های کشورهای خارجی ایجاد شده و بیش از 60 بانک با ایران رابطه کارگزاری برقرار کردند، ضمن اینکه مشکل بیمه و کشتیرانی نیز برطرف شده است و اینها همه نمونه هایی از آثار و برکات برجام محسوب می شود. رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: البته ممکن است در گوشه و کنار مشکلاتی نیز وجود داشته باشد که در حال حل و فصل شدن است و هر روز که سپری می شود، یک گام بلند در راستای احقاق حقوق مردم برداشته می شود. دکتر روحانی افزود: آزادی تجارت، دسترسی به بانک ها، تسهیل رفت و آمد هوایی از جمله حقوق مردم است، اما متأسفانه برخی اینگونه موارد را در محاسبات خود نمی گنجانند و برای اقداماتی که به منظور جلوگیری از اتلاف وقت مردم انجام شده، ارزشی قایل نیستند.رئیس جمهوری تأکید کرد: برجام برای این بود که از حق مردم به خوبی دفاع کرده و راه را برای فعالیت های مختلف آنان بگشاییم.