عبدالرضاهاشم زایی در گفت و گو با نوآوران مطرح کرد:

ضرورت ترمیم تیم اقتصادی دولت

عبدالرضا هاشم عضو فراکسیون امید و رییس سنی مجلس دهم در گفتگو با نوآوران می گوید معتقدم اقتصاد کشور نیازمند تحرک است تا کشور از وضعیت رکود خارج شود لذا باید تیم اقتصادی کشور ترمیم شود.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
ضرورت ترمیم تیم اقتصادی دولت
نوآوران -

-تحلیل شما از آرایش سیاسی مجلس چیست؟

در مجلس دهم جمعیت و چهره‌های جدیدی وارد مجلس شدند و حدود 200 نفر در مجلس قبول نبودند اما در این مجلس حضور دارند. البته تعدادی از این نمایندگان در مجلس‌های پیشین سابقه نمایندگی دارند اما در مجلس نهم حضور نداشتند. به هر حال جمعیت جوان و جدید در مجلس زیاد است و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند این جمعیت جدید می‌تواند باعث ایجاد فرصت و گردش نیروی انسانی در کشور شود.

از لحاظ جریانات سیاسی هم باید زمان بیشتری از مجلس دهم بگذرد تا بتوان تحلیل صحیحی ارائه داد اما همه جریانات بیرون مجلس در این پارلمان نیروهایی دارند و این مسئله مبارکی است. در بین نمایندگان، نیروهایی از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان حضور دارند و یک بخشی هم از نیروهای غیرجناحی مستقل در داخل مجلس هستند. البته در میان طیف‌های مختلف اصولگرایان و همچنین اصلاح‌طلبان، نیروهایی در ذیل این دو جریان در مجلس حضور دارند و گروه‌هایی مانند پایداری، رهپویان، ایثارگران و نیروهای خط امام(ره) و رهبری ذیل جریان اصولگرایی در پارلمان حضور دارند..

-نتایج انتخابات با توجه ارائه لیست‌های مختلف و تشکیل ائتلاف‌ها  به چه میزانی قابل پیش‌بینی بود؟ 

پیش‌بینی این مسئله که به طور کامل یک لیست رأی بیاورد امری به دور از واقعیت است و ممکن نبود در آن زمان این مسئله را پیش‌بینی کنیم البته در سه، چهار روز مانده به انتخابات فضا به گونه‌ای مشخص بود اما این مسئله را من قبول ندارم که برخی مدعی شدند که رأی آوردن یک لیست به صورت کامل را پیش‌بینی کرده‌اند. در روز چهارشنبه که جمعه همان هفته زمان رأی گیری بود در یک جلسه‌ای که سه نفر از اعضای لیست امید حضور داشتند، به یکی از دوستان که اتفاقا رسانه‌ای هم است گفتم که انتخابات را چگونه می‌بینید و وی گفت: احتمالا بخشی از لیست ما (لیست امید) رأی می‌آورد و بخشی هم از لیست اصولگرایان و او گفت که احتمالا 7 الی 8 نفر از لیست امید و به همین تعداد از اصولگرایان رأی می‌آورند و بقیه وارد مرحله دوم انتخابات می‌شوند .

-برنامه اصلاح طلبان برای انتخابات آینده ریاست جمهوری سال 96 چیست؟

با توجه به تجربه ای که در انتخابات مجلس شورای اسلامی وجود دارد و همچنین  با توجه به رد صلاحیت های گسترده ای که برای اصلاح طلبان اتفاق افتاد و همچنین پیروزی  لیست 30 نفره تحت عنوان ائتلاف امید در تهران لذا همین ائتلاف را در انتخابات شوراها که دارای اهمیت است و همچنین ریاست جمهوری آینده حفظ خواهیم کرد.

اصلاح طلبان گزینه ای به غیر از آقای روحانی ندارند لذا  ائتلاف اصلاح طلبان قطعا از آقای روحانی حمایت خواهد کرد.

-آیا در انتخابات آینده فضایی برای باز گشت پوپولیست ها به عرصه سیاسی کشور فراهم است؟

فکر نمی کنم اینطور باشد، البته به غیر از احمدی نژاد که الان خودش را با سفرهای مختلف مطرح  می کند اما رای قابل توجهی در جامعه نخواهد به هر حال ما هیچ نگرانی از آمدن ایشان نداریم. اتفاقا خوشحال می شویم که اقای احمدی نژاد بیاید و یک وزن کشی ای را در جامعه انجام دهد.

بنابراین اصولگرایان معتدل هم از روحانی حمایت خواهند کرد و اگر هم از ایشان حمایت نکنند قطعا از یک فرد معتدل تر حمایت خواهند کرد.

-عملکر اقای روحانی در سه سال گذشته را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا این عملکرد توانسته جریانات سیاسی کشور را اقناع کند؟

درباره عملکرد دولت باید در چند بخش صحبت کرد، یک بخش از عملکرد دولت به سیاست خارجی معطوف می‌شود که به نظر بنده دولت در این بخش و علی‌الخصوص موضوعات هسته‌ای توانست یک مذاکرات نظام‌مند را سازماندهی کند و بار سنگین موضوع هسته‌ای را از جلوی پای کشور بردارد، که اقدام بزرگی بود. در بخش دوم و سیاست داخلی ،دولت یازدهم توانست آرامشی نسبی در کشور ایجاد کند، اگرچه ما نمی‌توانیم این آرامش را به سکوت تعبیر کنیم چرا که کشور ما مجهز به جریانات مردمی قوی و نخبگان صاحب نظر است، با این حال ما در چنین کشوری نمی‌توانیم بگوییم که آرامش به معنای سکوتش حکمفرماست. در بخش سوم هم باید به عملکرد دولت در حوزه اقتصاد اشاره کرد چرا که حوزه اقتصاد به نوعی پاشنه آشیل دولت است. در این بخش هم به نظر می‌رسد دولت باید گام‌های اساسی برمی‌داشت یا در مدت زمان باقی مانده بردارد لذا در حال حاضر اصلی‌ترین معضل مردم بیکاری و مشکلات معیشتی است، البته نمی‌توان با ارائه چند بسته اقتصادی این مشکلات را حل و فصل کرد چرا که مشکل اصلی کشور یکی این است که دولت باید رکود را از داخل کشور از بین ببرد یا اینکه این رکود کمتر شود تا بخشی از فعالیت‌های اقتصادی شکل گیرد.

همان طور که می دانید طی سال های اخیر کشور با تحریم های گسترده ای در بخش های مختلف مواجه بوده است که بعضا به خاطر مواضع سیاسی و دشمنی هایی که کشورها با ما داشته اند بوده و گاهی اوقات هم به خاطر عملکرد دو دولت گذشته بود که در آن زمان حجم بسیار بالایی از قطعنامه ها علیه کشور ما صادر شد اما رییس جمهور قبل آن قطعنامه ها را کاغذ پاره می دانست که همین کاغذ پاره ها باعث شد تا فروش نفت ما به صفر برسد و یا همان مقداری را هم که به فروش می رسید پولی دریافت نمی شد.

در دولت گذشته حتی ما نمی توانستیم پول دانشجویان مان را در حد دو هزار دلار منتقل کنیم، از طرفی دیگر هم کشتیرانی ها و بار بری ها تحریم شده بودند و یا برخی از کشورهایی که با ما در ارتباط بودند از ما سوء استفاده می کردند؛ در حال حاضر هم ما  برای انتقال پول به  کشور چین برای تبدیل به دلار و یورو دچار مشکل هستیم.

در دولت گذشته کشور در رابطه با مسائل سیاسی و منطقه ای دچار مشکل بود اما پس از روی کار آمدن دولت یازدهم  آقای روحانی بیشترین وقت و فشار خود  را بر سیاست خارجی گذاشتند که سیاست خارجی نیز در این راستا و همچنین مسئله برجام خوب عمل کرد.

درست است که برجام در خصوص مسائل مالی دچار مشکل است که آن هم بعضا به خاطر مسائل و مخالفت های داخلی و همچنین مخالفت های خارجی همچون عربستان، اسرائیل و تندروهای آمریکا است، بنابراین هرچند تغییرات چشم گیری در حوزه انتقال پول نداریم اما بسیاری از مشکلات دیگر تسهیل شده است از جمله رفت و آمد خطوط کشتیرانی، همکاری کردن بسیاری از بانک ها با بانک های داخل، لذا دولت روحانی در سیاست خارجی بسیار موفق عمل کرده است و اگر مخالفان داخلی و خارجی مخالفت هایشان را تشدید نمی کردند ما می توانستیم از این فضا در رابطه با بخش اقتصاد و راه اندازی چرخه اقتصاد برای خروج از رکود بیشتر استفاده کنیم.

-به نظر شما اقتصاد کشور دیگر به چه سیاست‌هایی احتیاج دارد؟ 

معتقدم اقتصاد کشور نیازمند تحرک است تا کشور از وضعیت رکود خارج شود.

-عملکرد دولت روحانی طی سال های اخیر برای خروج از تورم چطور بوده است؟

برای اولین بار تیم اقتصادی دولت در مهار کردن تورم موفق عمل کرده است و همانطور که چند وقت گذشته در نطق خود در مجلس گفتم تیم اقتصادی دولت باید ترمیم شود و قدرت وجسارت بیشتری را برای  تصمیم گیری خود در جهت  شکست رکود بیشتر از گذشته داشته باشد.

یک بحث دیگر هم وجود دارد و آن هم پرداخت حقوق های نجومی که این مسئله کمی هم سیاسی شد البته ما موافق چنین پرداخت های نجومی نیستیم و باید این پرداخت ها ضابطه مند تر می شد اما در حال حاضر تمرکز برخی افراد روی این فیش هاست در حالی که این موضوع درصدی هم از فساد های بابک زنجانی و اختلاس های سه هزار میلیاردی و دوازده هزار میلیاردی نمی شود که به نظر من مطرح کردن اینگونه مسائل بیشتر جنبه سیاسی داشت.

اگر در مسئله تعامل با دنیا و همچنین موضوع برجام مخالف و یا موافق هستیم باید مصالح ملی را در نظر بگیریم چرا که در دوره های گذشته منافع ملی در نظر گرفته نشده بود.

بنابراین مخالفت ها و انتقاداتی که طی چند سال اخیر از تریبون های مختلف به رییس جمهور وارد شد بر علیه منافع ملی است.

-آیا مسئله فیش های نجومی در سبد آراء اقای روحانی تاثیر می گذارد؟

بله تاثیر می گذارد اما تاثیر مثبت. یعنی هر چقدر تندروی ها زیاد باشد نتیجه عکس دارد چرا که مردم هوشمند هستند و افکار عمومی این تندروی ها را درک و پس خواهند زد.

-به نظر شما دولت هنوز موفق نشده موضوع برجام را برای خود نقد کند؟

 موضوع نقد برجام همچنان در سطوح نخبگان انجام می‌شود اما به نظر بنده در افکار عمومی هنوز نتوانسته مسئله را بازتاب دهیم بنابراین هرچقدر که به اقتصاد کشور نپردازیم، نقد کردن برجام به راحتی انجام نخواهد شد چون از طرفی دیگر دولت با فضای غلیظ رسانه‌ای مواجه است که مدام عنوان می‌کند: برجام هیچ عایدی برای کشور نداشته است

-نوع تعامل حسن روحانی با منتقدان را چگونه می بینید؟ آیا پیش آمده که منتقدی حرفی بزند و پس از آن، آثارش در کابینه دیده شود؟

چون حرف ها و کارهای ما کیفی است، شاید چندان این مساله قابل ارزیابی نباشد. مانند برنامه نویسی های ماست که چون به طور کلان نوشته می شود و همراه با عدد و رقم نیست که بشود ارزیابی کرد. اما فکر می کنم که انتقادات همراه با اثر بوده است. مساله ای که بسیار مهم است، مرزبندی میان نقد و انتقام و زیرآب زنی است.

-عملکر فراکسیون امید را در این مدت چگونه ارزیابی می کنید؟

با امکاناتی که در اختیار لیست امید قرار داشته خوب بوده که با گذشت زمان بهتر هم خواهد شد.