روایت دادستان کل انقلاب از سال 67 در گفتگو با نوآوران

اطلاعات غلط به منتظری دادند

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
اطلاعات غلط به منتظری دادند
نوآوران -

سرویس سیاسی-آیت الله موسی تبریزی در رویداد های دهه شصت دادستان کل کشور بوده است ،و شاید دقیق ترین روایت از پرونده های سیاسی و قضایی را او بتواند انجام دهد قاضی 69 ساله که حالا در قم دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه نیز است روایتی دیگر از فایل منتشر شده از آیت الله منتظری دارد او می گوید«امام پس از نامه هایی که آقای منتظری برای ایشان نوشت، اجازه تشکیل یک هیات به ایشان داد تا وضعیت زندان ها و زندانیان را در سراسر کشور بررسی کنند و پس از آن حداقل 2 یا 3 بار لیستی از زندانیان که توسط این شورا تهیه شده و مورد تائید آیت الله منتظری قرار گرفته بود، توسط امام خمینی(ره) مورد عفو قرار گرفتند.»

به نظر من می توان از دو منظر فایل صوتی مرحوم آیت الله منتظری را مورد بررسی قرار داد. اولین منظر،  زمان و موقعیت کنونی است که سایت مرحوم آیت الله منتظری برای انتشار فایل در نظر گرفته است.منظر دوم  بررسی صحت و سقم محتویات یا اظهاراتی است که در این فایل بیان شده است.

از نظر من زمان و موقعیتی که برای نشر این فایل صوتی در نظر گرفته شده است، زمان مناسبی نبوده است. در شرایطی که منافقین به کشور عربستان نزدیک شده اند و قصد دارند تشکیلات از بین رفته خود را بازسازی کنند و همچنین فعالیت های که در کشورهای اروپایی انجام می دهند، فرصت مناسبی برای ایجاد بهانه و جلب توجه آنها به ایران و اتفاقی که سالها از آن می گذرد، نبود. در حالی که به استناد گفته های مرحوم منتظری خود ایشان و خانواده اش بیشترین ضربه را از همین گروه تروریستی منافقین متحمل شدند.

بنابر این سوال اساسی از گردانندگان سایت آیت الله منتظری به وجود خواهد آمد. سوال این است که گردانندگان سایت حتما در جریان هستند که عین همین گفته هایی که در فایل صوتی امده است قبلا در خاطرات مرحوم منتظری نیز به صورت مکتوب آمده بود، هدف و انگیزه انها از باز نشر این گفته ها در این شرایط چیست؟

در مورد منظر دوم که مربوط به صحت و سقم محتویات این فایل است، باید عنوان کنم که محتویات فایل، مسلماً واقعیت دارد. اما این مساله نباید نادیده گرفته شود که برخی از اطلاعات عنوان شده در این فایل مورد شک و شبهه هستند و جا دارد در صحت گفتار آیت الله منتظری، تحقیقاتی توسط مسولین وقت و کارشناسان خبره در امور قضا صورت گیرد، تا پاسخی محققانه و واقع بینانه ارائه شود.منتظری تحت تاثیر برخی گزارشات خاص این بحث ها را منتشر کرده است و اطلاعات غلطی به منتظری دادند که باعث موضع گیری ایشان شد به نظر من حضور خود افرادی که در فایل از آنها نام برده شده در جلسات بررسی و تحقیق های دوباره ضروری است. آقای اشراقی در این امر دخل و تصرفی نداشتند. اما افرادی مثل آقای رئیسی، پورمحمدی، نیری و ری شهری در قید حیات هستند و در مورد محتویات این فایل توضیحات مبسوطی به مردم ارائه کنند.

روایت موسوی بجنوردی

عضو شوراى عالى قضایى در دوران امام خمینی سخنان منتشر شده آیت الله منتظری را ناشی از اطلاعات غلطی دانست که مغرضانه به ایشان منتقل شده است.

آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی مطالب منتشر شده از بی بی سی طی روزهای اخیر را غلط و کاملا مغرضانه دانست و تأکید کرد: شوراى عالى قضایی کاملا مستقل و غیر قابل نفوذ بود و در آن، تصمیمات همیشه به رأى گذاشته مى شد و ملاک اکثریت بود. به نوشته جماران، وی گفت: آیت الله موسوی اردبیلى هیچگاه مخالف عقیده اش عمل نکرد و همیشه شجاعت ابراز عقیده داشت. آیت الله موسوی بجنوردی در ادامه گفت: سخنان آیت الله منتظرى ناشى از اطلاعات غلطى بوده که مغرضانه به ایشان منتقل شده بود، همانگونه که بعدا بسیارى از آنها براى ایشان هم معلوم شد.

وی با تأکید بر اینکه مسأله که منافقین رذل ترین و خشن ترین گروه بودند که به محاربه با نظام اقدام کرده بودند و احمقانه به آغوش صدام پناه برده بودند، گفت: من نمى دانم که انتشار سخنان آیت الله منتظرى در روزهایى که منافقین جلاد و آدمکش آلت دست حکام سعودى شده اند و عملا در صدد احیاى جریان نفاق هستند از کدام پشتوانه عقلى، ملى و شرعى برخوردار است. آیت الله موسوی بجنوردی در پایان، سخنان منتشر شده از آیت الله منتظری را  آمیخته و مملو از سخنان غلط و پیش داورى دانست و با اشاره به اتهاماتی که در این سخنان به مرحوم یادگار امام وارد شده بود، تأکید کرد: مرحوم حاج احمد آقا پاک ترین و مهربان ترین شخصیت سیاسى در دوره خود بود و آنچه درباره ایشان مطرح شده با هیچ معیارى سازگار نیست.

روایت رازینی:همه محاکمه شدند

 حجت‌الاسلام والمسلمین علی رازینی روحانی 63 ساله، از قدیمی‌ترین مسئولان دستگاه قضایی نظام جمهوری هم در این بارهبه فارس  می گویدهمه اعدامی‌های سال 67 محاکمه شدندمساله خیلی پیچیده نیست. یک عده جرمی مرتکب می‌شوند، محاکمه می­‌شوند و زندان می‌روند. زمانی هم که در زندان هستند، باز جرمی مرتکب می‌شوند و یا بعضی از جرایمی که قبلاً انجام داده ­اند برملا می­‌شود. مثلا فردی بخاطر یک جرم به 2 سال حبس محکوم می­‌شود اما در طول این مدت مشخص می­‌شود که در یک ترور هم نقش داشته است. تعدادی از منافقین در شرایطی بودند که جرایم جدیدی داشتند که امام(ره) دستور دادند اینها دوباره محاکمه شوند و یک جمعی مرکب از قاضی و دادستان آمدند و در یک برهه، همه را محاکمه کردند و حکم صادر شد.

روایت هادی غفاری:دهه اول  انقلاب تحت تاثیر ضد انقلاب

هادی غفاری به نوآوران می گوید اعدام های دهه اول انقلاب تحت تاثیر ضد انقلاب است و روایت دروغین آنها باعث شده آنچه که روی داده به گونه ای دیگر ثبت شود بعنوان مثال در ماجرای اعدام هویدا ،اصرار داشتند که پای من و آقای خلخالی را به این موضوع باز کنند در حالی که ماجرا به گونه ای دیگر بود،جو دهه اول انقلاب به گونه ای بود که لازم بود با معاندین برخورد شود و الا مسیر انقلاب ممکن بود تغییر کند امروز که در اینجا قرار گرفته ایم ممکن است ذهنیت ها تغییر کرده باشد اما باید در میدان عمل قرار داشت تا بتوان درک کرد وضعیت انقلاب چگونه بود و ابعاد برخورد ضد انقلاب با امام را درک کرد.