سرمقاله - عبدالله ناصری

روحانی هویت اصلاح طلبی دارد

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
ناصری
نوآوران -

عبدالله ناصری-  جبهه اصلاحات در حمایت های خود از روحانی تمامی جوانب را در نظر خواهد گرفت، و در جایی که مصلحت ببیند از کاندیدای خود صرف نظر و از کاندیدای دیگری حمایت می کند. در انتخابات قبلی نیزهمین روش صورت پذیرفت. از این رو حمایت اصلاح طلبان با توجه معیارهای که در نظر دارند صورت می گیرد. شعارهای انتخاباتی، خط مشی و حفظ گفتمانی که حسن روحانی در کسوت ریاست جمهوری به منصه ظهور رسانده است، با معیارها و اصول اصلاح طلبان هم سو است. آنچه که برای جبهه اصلاحات مهم است، حفظ هویت اصیل اصلاح طلبی توسط حسن روحانی است. و به نوعی حمایت حزب اصلاحات مشروط و مبنی بر این مولفه مهم است. آنچه که در این مولفه از اهمیت ویژه ای برخوردار  است، «حفظ منافع ملی» است، زیرا گفتمان اصلاح طلبی برخلاف سایر جبهه ها ،احزاب و دسته جات  که منافع حزب و شخصی در آنها بر «منافع ملی» ارجحیت دارد، آرمان و هدفی جز حفظ منافع ملی و مصالح عمومی در دستور کار نخواهد داشت.

تا امروز از جانب بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران سخنان زیادی مبنی بر گزینه های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری 96 صورت گرفته است، در حالی که تا کنون اصلاح طلبان به طور قطع هیچ گزینه ای را به عنوان گزینه احتمالی انتخابات 96 در نظر نگرفته اند و  اکثر زعمای احزاب اصلاح طلب بر سر اینکه روحانی گزینه نهایی باشد متفق القول هستند. و گزینه دیگری را در دستور کار خود قرار نداده اند؛ اما این حمایت و این گزینش های کاندیداها، طبق منطق و روشی که در سال 92 پیاده شد، انجام می شود. آنچه برای ما اهمیت دارد روندی است که از سال 92 شروع شده و معتقدیم که این روند معقول و منطقی باید همچنان ادامه یابد.

ازنظر تشکیلاتی باید تابع نظر و نتیجه هم اندیشی هایی که در شورای عالی اصلاحات صورت می پذیرد باشیم، لذا برای ما نتیجه شورای عالی حائز اهمیت است. البته این فرایند تشکیلاتی به این معنا نیست که اصلاح طلبان قصد حمایت از روحانی را ندارند، بلکه این فقط رعایت اصول مرامنامه ای و نظامنامه حزبی است که اگر شخصی کاندیدا باشد و اصلاح طلبان قصد حمایت از وی را داشته باشند، باید طبق مرامنامه حزب نسبت به حمایت یا عدم حمایت از وی اقداماتی صورت گیرد.

این‌که برخی از اصلاح طلبان به صورت مستقل سخنانی مبنی بر عدم حمایت و یا عبور از روحانی را بسط می دهند امری شخصی است و  باید آن را از خروجی تصمیم گیری های شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان جدا کنیم. چون ما هنوز وارد ساز و کار تشکیلاتی نشده ایم، چراکه برای تمامی اصلاح طلبانی که ذیل شورای عالی سیاست گذاری  فعالیت دارند و در سطح کشور به عنوان شعب یا دفاتر اصلاح طلبی مشغول هستند، ملاک و معیار آنها برای عمل، تصمیم هایی است که این شورا در سطح کلان حزبی اخذ می کند و پس از اینکه به نتیجه نهایی دست پیدا کردند به کلیه شعبات استانی برای اقدام و تبلیغات نیز ارجاع داده می شود. در این فرایند با کلیه اصلاح طلبانی که به عنوان زیر مجموعه هستند، هماهنگی های لازم خواهد شد. بنابر این، همه تصمیمات و نتیجه گیری نهایی برای انتخاب کاندیدای مورد نظر در سال96، به آینده موکول خواهد شد و هر گاه فعالیت های خود را رسمی شروع کنند و شخص مورد نظر (یا روحانی یا هر شخص دیگری) را اعلام خواهیم کرد.

در نهایت آنکه هیچ مصداقی برای  اصلاح طلبان در  جایگزینی شخص روحانی وجود ندارد و فعلا تنها گزینه ما حسن روحانی است.