«نوآوران» در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی کرد

سناریو سازی برای تز جدایی اصلاحات از روحانی

هنگامی که خرمن را بر باد می‌دهند، دانه‌های گندم که سنگین‌ترند، می‌مانند و دانه‌های پوک و کاه به باد می‌روند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
سناریو سازی برای تز جدایی اصلاحات از روحانی
نوآوران -

این آغاز بحث سعید حجاریان در اهمیت بدنه اجتماعی حامی یک دولت است حجاریان می‌گوید دولت یا جنبش اجتماعی هم اگر نتواند پایگاهی اجتماعی خود را جذب، حفظ و سازماندهی کند، در برابر فشارهای بیرونی و نیروهای سیاسی واجتماعی رقیب دچار بحران می شود.

اما مخالفان دولت باد می‌کارند تا طوفان درو کنند، آنها تمام تلاش خود را می‌کنند تا صف انسجام اصلاح‌طلبان را بر هم بزنند. جریان مخالف اصلاح طلبان از مدت‌ها قبل برنامه خود را در تز جدایی بدنه اصلاحات از روحانی یا همان پروژه عبور از روحانی قرار داده است، تندروها می دانند بدنه اصلاح طلب نقش کلیدی در انتخابات سال 96 به سود روحانی خواهد داشت.

آنها این بار بهانه را سعید حجاریان قرار داده اند، رسانه های مخالف دولت با انتشار یک شنیده از حجاریان سعی دارند بین تئوریسین اصلاحات و دولت شکاف ایجاد کنند« حسن روحانی می‌داند که ما چاره‌ای جز حمایت از او نداریم به همین دلیل به سمت اصولگرایان تمایل پیدا کرده و تلاش می‌کند تا آرای آنها را نیز به دست آورد.» رسانه های مخالف دولت سعی دارند این نکته را القا کنند که روحانی با نزدیک شدن به اصولگرایان در این جریان ذوب شده و نماینده اصلاح طلبان نخواهد‌بود.

       روحانی تکنو کراتی با روحیه تعامل

حجاریان از حسن روحانی به عنوان «شخصیتی نخبه‌گرا» یاد کرده است و می گوید« به دلیل نخبه‌گرایی است که او در حلقه اصلی یارانش، صرفا افراد محدودی دارد و تیم، کادر و حزب مشخصی ندارد. لذا باید با ابزارهای تعاملی و کارت های دیگر خود بازی کند. البته روحانی «چانه زن» خوبی است اما مشکل او به این بر می گردد که ابزارهای فشار از پایین را در

 اختیار ندارد.»

حجاریان معتقد است«خاتمی نسبت به روحانی پشتوانه حزبی و اجتماعی منسجم تری داشت و با همین پایگاه اجتماعی هم به حمایت از روحانی پرداخت»، روحانی باید بداند آرای او متعلق به هاشمی و خاتمی بوده است. بداند از کجا رأی آورده، چه کسی برایش رأی جمع کرده و کدام مردم و به چه دلیل و برای چه اهداف و برنامه هایی به او رأی دادند. اگر او این مسائل را درک کند، به رغم همه فشارها و فضاسازی ها پای شعارهای خود خواهد ایستاد.»

   مهمترین چالش روحانی

حجاریان می گوید«مهم ترین چالش‌ای پیش‌روی روحانی سیاسی است او حتی اگر بخواهد صرفا مسائل اقتصادی همچون کاهش تورم و افزایش اشتغال را محقق کند، انجام این امر مقدمات سیاسی دارد. او باید به پیش نیازهای این امور توجه کند. مثلا آنطور که خود آقای روحانی گفته اند قرار است افرادی که بدون بلیت وارد اتوبوس دولت شده اند از آن پیاده شوند.»

این امر ضروری و به معنی خارج کردن نیروهای اضافی و ناکارآمد از دستگاه دولت است که صرفا برای رانت ها و منافع خاص وارد آن شده اند. بدیهی است پیاده کردن این افراد از ماشین دولت، هزینه و تبعات سیاسی دارد و همچون دوره اصلاحات، چرخه بحران‌سازی مخالفان را فعال می کند و باعث دردسر خواهد شد.

به نظر می رسد هشدارهای محفلی به روحانی و ایجاد شائبه جدایی بین روحانی واصلاح طلبان آتشی برای اقدامات بعدی تندروها است. ضمن آنکه تعریف روحانی از موقعیت دولت خود به عنوان«جریان اعتدال» آن را در جایگاهی قرار می دهد که از یکسو اصولگرایان و از سویی اصلاح طلبان می خواهند آن را به سمت خود بکشند.

البته، عموم اصلاح طلبان و به‌ویژه احزاب اعلام کرده اند سهمی از دولت آینده نمی خواهند و تنها خواست شان از روحانی پایبندی به پیشبرد شعارها و برنامه های اعلامی است.

حجاریان با تاکید بر اینکه«روحانی کار دشواری دارد»، گفته است: برخورد با جریان های رانتی درون دولت و دیگر نهادها نیاز به تیم قوی، وزارت اطلاعات قوی و نیز همکاری جدی قوه قضائیه و مجلس دارد.

      شخصیت اصلاح طلبی روحانی باید حفظ شود

عبدالله ناصری در این باره به «نوآوران» می‌گوید،روحانی اصلاح طلب است و طبیعتا سناریویی برای عبور از روحانی وجود ندارد .

اما این حمایت ما از روحانی، طبق منطق و روشی که در سال 92 پیاده شد،و شورای مشورتی اصلاح طلبان است که باید در فرآیندی تشکیلاتی روحانی را معرفی کند تاکید می‌کنم این فرایند تشکیلاتی به این معنا نیست که اصلاح طلبان قصد حمایت از روحانی را ندارند، بلکه رارعایت اصول مرامنامه‌ای و نظامنامه حزبی است.  اصلاح‌طلبان شرط و شروط خاصی برای حمایت از روحانی ندارند. تنها چیزی که شاید بتوان از آن به نام شرط یاد کرد این است که روحانی باید هویت اصلاح طلبی خود را حفظ‌کند. و در غیر این‌صورت مورد حمایت اصلاح طلبان قرار نمی‌گیرد به نظر تاکید حجاریان نیز بر حفظ پرنسیپ و شخصیت اصلاح طلبی روحانی است و الا اصلاح طلبان تمام قد پشت روحانی هستند .

  اسب تروای اصلاحات

روحانی اسب تراوای

اصلاح طلبان برای دوران گذار است‌و برداشت من از سعید حجاریان‌آن است‌که او نگران چرخش روحانی به سمت اصولگرایان است ،اما این نگرانی نباید اهمیتی داشته باشد زیرا روابط روحانی با اصولگرایان مدت هاست که خراب شده است در سال 92 اصلاح طلبان در دو گانه عدم شرکت یا کاندیدای غیر حزبی قرار گرفتند و در نهایت به‌روی روحانی متمرکز شدند اگر اصلاح‌طلبان می‌دانستند که نامزد آنها در سال 96 تایید صلاحیت می شود به طور قطع از او عبور می‌کردند اما حالا طرفین در یک اجبار قرار دارند روحانی به بدنه اصلاح طلبان احتیاج دارد و اصلاح‌طلبان به دستی دور داشتن بر آتش قدرت؛ لذا آنها به یک زیست مسالمت آمیز رسیده اند.