گزارش نوآوران از هجمه ها به رییس جمهور

بهارستان وارد شد،حالانوبت دستگاه قضاست

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
بهارستان وارد شد،حالانوبت دستگاه قضاست
نوآوران -

‌نفیسه عبدالهی-من خواهشم این است که دوستان عزیز که همکاران قضائی من هستند، با توجه به این ماده به این وظیفه قانونی عمل کنند.در واقع وظیفه قوه قضائیه ایجاد امنیت برای توهین شوندگان است و این کار با تعقیب توهین کنندگان به رئیس جمهور محقق می‌شود.این ابتدای نطق دیروز نماینده پل دختر در مجلس بود

سید حمید کاظمی نماینده مردم پلدختر در تذکری گفت: با توجه به اصل سوم قانون اساسی که مربوط به ایجاد امنیت قضایی عادلانه و تساوی عموم است. تحقق این بند از قانون اساسی برعهده قوه قضائیه است. متأسفانه این روزها شاهد هستیم که برخی از اشخاص به دومین مقام رسمی کشور که منتخب مردم است، انواع توهین‌ها را نسبت می‌دهند. عنوان خائن و ساده لوح به رئیس جمهور مطمئنا اهانت محسوب می‌شود.

این نماینده مجلس دهم تأکید کرد: متاسفانه دادستان‌ها محترم عمومی و انقلاب و دادستان ویژه  روحانیت که وظیفه شان برقراری تساوی است، واکنشی نشان ندادند. من این عزیزان را به مفاد 609 قانون مجازات اسلامی ارجاع میدهم که در موادی تأکید کرده است که اگر کسی با توجه به سمت یکی از روسای قوای سه گانه،‌وزرا، نمایندگان مجلس توهین کند به حبس و شلاغ و جزای نقدی محکوم می‌شود.

کاظمی گفت: ‌من خواهشم این است که دوستان عزیز که همکاران قضائی من هستند، با توجه به این ماده به این وظیفه قانونی عمل کنند.در واقع وظیفه قوه قضائیه ایجاد امنیت برای توهین شوندگان است و این کار با تعقیب توهین کنندگان به رئیس جمهور محقق می‌شود.

مطهری در پاسخ به این تذکر گفت: مطلب درستی فرمودید و نیازی به شاکی خصوصی نیست و قوه قضائیه به عنوان مدعی العموم می‌تواند به این موضوع وارد شود. این رویه توهین به مقامات کار درستی نیست و باید جلویش گرفته شود.

لاریجانی: بکاربردن عبارات نسنجیده نادرست است

همچنین رییس مجلس شورای اسلامی با وارد دانستن اخطار قانون اساسی یک نماینده مجلس، گفت: به کار بردن برخی از عبارات نسنجیده در مورد مقامات مسئول و رئیس جمهوری کار نادرستی است.

 علی لاریجانی در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی این مطلب را در پاسخ به اخطار محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد.

محمود صادقی نماینده مردم تهران در اخطاری با استناد به اصل 113 قانون اساسی گفت: متاسفانه در روزهای اخیر شاهد هستیم از تریبون های رسمی کشور اهانت های صریح و آشکاری به ریاست جمهوری می شود، در شرایطی که ما نیاز داریم برای پیگیری تعهداتی که بیگانگان به ما در توافق هسته ای داده اند از دولت پشتیبانی قاطع کنیم و حاکمیت یکپارچه ای را در برابر بیگانگان نشان دهیم این گونه اظهارات آن هم از تریبون های رسمی کشور مخالفت آشکار با یکپارچگی و یگانگی نظام است.

وی تاکید کرد: بنابراین ما این صحبت ها را بر خلاف مصالح عمومی کشور می دانیم و از رییس مجلس شورای اسلامی انتظار داریم در نطقشان به این مساله بپردازند و اجازه ندهیم در برابر بیگانگان، دولت رسمی ما اینگونه تضعیف شود.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ این اخطار گفت: اخطار ایشان به معنایی وارد است؛ ما در شرایط فعلی نیازمند وفاق ملی هستیم، مخصوصا بکار بردن بعضی از عبارات نسنجیده در مورد مقامات مسوول و رییس جمهوری کار نادرستی است و باید دقت لازم در این زمینه صورت گیرد

بساط حمله پهن است

این روزها بساط حمله به رئیس جمهور پهن و گسترده است. مدتی است که این حملات از صفحات مجازی و کانال‌های تلگرامی و گروه‌های دربسته خارج شده و به فضای رسانه‌ای هم کشیده شده است.

دایره این اهانت تا آنجا پیش رفته است که برخی از اعضای دولت و کابینه را وادار به واکنش کرده است. حجم اهانت‌ها به روحانی در گروه‌های مدعی «انقلابی‌گری» آنقدر بالا رفته و البته غیرقابل انتشار است که نمی توان از آن سخن گفت. اینکه در یک کشور آزادی بیان و حتی آزادی پس از بیان وجود داشته باشد بدون شک خواسته همه است. اما همین مدعیان می پسندند که طرف مقابل نه توهین و اهانت، بلکه انتقادی ساده و منطقی را به عملکرد آنها روا دارد؟

اینجا بحث دفاع از روحانی نیست. بحث دفاع از رای میلیون‌ها فردی است که به روحانی رای دادند و اکنون کسی نباید به خود اجازه دهد شخص اول اجرایی کشور با «عمروعاص» و «بنی صدر» مقایسه شود. البته بر همه مردم این واضح است که برخی توان آن را نداشتند و با رای قاطع مردم در اسفند 94 دستشان از مجلس کوتاه شد، در غیر اینصورت اگر کوچکترین توان و جسارتی می یافتند بنی‌صدرسازی از روحانی برایشان غایت و نهایت مطلوب بود. اگر این اتفاق صورت نگرفته به این خاطر بود که توان عملی و پشتوانه مردمی (حتی به صورت حداقلی) آن را نداشتند. اما در مقابل می‌بینیم که متهمی که با تحریک و نقش آفرینی در حمله به سفارت عربستان برای کشور و نظام هزینه می‌آفریند تا کشور را وارد بحرانی کند و از رهگذر این بحران منافع ببرد، به روحانی نامه می نویسد و خواستار محاکمه وی می شود.

عجیب‌تر اینکه این جماعت بعد از آنکه شنیدند قرار است از اهانت کنندگان به رئیس‌جمهور شکایت شود، فریاد «وامظلوما» سر می‌دهند که چرا قرار است با آنها برخورد «قانونی» شود.

روحانی در مقایسه با احمدی‌نژاد از نجابت بسیار بالایی برخوردار است. به یاد بیاوریم که احمدی‌نژاد کوچکترین حرف در مورد نزدیکانش را به شکایت و دادگاه می کشید. حتی اگر این شکایت از مداحان مشهور شهر باشد. تیم رسانه‌ای دولت قبل که با پول و امکانات دولتی تغذیه می شدند در فضای مجازی هیچ کس را از تیغ بی‌رحمانه توهین‌های خود مصون نمی‌داشتند تا آنجا که حتی برخی از آنها دستگیربه خاطر این اهانت‌ها دستگیر و روانه زندان شدند.

به احمدی‌نژاد در سال اول ریاست جمهوری در دانشگاه علم و صنعت توهین شد و توهین کنندگان تاوان آن را پرداختند. اما روحانی در بازگشت از سفر نیویورک مورد توهین و حمله قرار گرفت اما نه تنها برخورد را شاهد نبودیم، بلکه این روزها همان‌ها تیغ نقد و شمشیر را به سوی اصولگرایان نیز کشیدند و آنها را نیز بی نصیب نگذاشتند. نقد و انتقاد، با فضای توهین و اهانت، فرق‌های اساسی دارد. عجیب تر اینکه آنها که به قصد قربت اهانت می‌کنند از برخورد قانونی گلایه هم دارند.