رئیس‌جمهور:

سرنوشت قذافی در انتظارمان بود

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
سرنوشت قذافی در انتظارمان بود
نوآوران -

رئیس‌جمهور در نشست شورای اداری کهگیلویه و بویر احمد ادامه داد: باید بدانیم که به جز بازگشایی ال‌سی و آزاد شدن پول‌ها و فروش نفت در برجام کارهای بزرگ‌تری هم صورت گرفته است.

به گزارش نوآوران به نقل از پایگاه خبری دولت حسن روحانی دیروز در نشست شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد با تبریک ولادت امام رضا(ع) اظهار کرد: کسی در ابتدا باور نمی‌کرد که انقلاب پیروز شود اما امام(ره) نگاه ژرف به آینده داشت و هیچ‌کس غیر از ایشان پیش‌بینی نمی‌کرد که انقلاب پیروز شود.

وی در ادامه با اشاره به مسؤولیت‌های که در جمهوری اسلامی داشته است، گفت: برای ساماندهی ارتش، با مشورت و حکم حضرت آقا وارد شدم و معظم‌له بودند که در سال 58 از من چنین کاری را خواستند و بعد هم با نظر آقا، فرماندهی پدافند هوایی را به دست گرفتم و در صدا و سیما و شورای امنیت با شور و مشورت ایشان وارد کار شدم.

به قدر 700 روز دخیره گندم داریم

روحانی با بیان اینکه ایران در مقطعی در شرایط خاصی قرار گرفت به طوری که وقتی می‌خواستیم نفت بفروشیم، روی یک بشکه نفت هم حساب می‌کردیم، گفت: در آن شرایط یکی از کشورهای بزرگ دنیا به ما می‌گفت ما نفت را برای شما می‌فروشیم اما همان قدرت بزرگ هم حتی نتوانست یک بشکه نفت ما را به دلیل وضعیتی که داشتیم به فروش برساند.

رئیس‌جمهور ذخیره گندم را 13 میلیون تن اعلام و بیان کرد: امروز بعد از سه سال شرایط متفاوتی داریم و به گفته وزیر جهاد کشاورزی، تا 700 روز ذخایر گندم در سیلوها داریم.

PMDمعجزه بود

وی در ادامه با بیان چند مژده درباره برجام گفت: از همان روز اول به تیم مذاکره‌کننده گفتم هدف ما حل تحریم نیست، بلکه موانع تحریم را باید از بین ببریم که یکی از آنها PMD است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه طرف مقابل مدعی بود که فعالیت‌های ما برای ساخت بمب هسته‌ای است و پرونده بزرگی برای ما درست کرده بودند و سال‌ها قطعنامه‌ها علیه ایران تصویب می‌کردند، افزود: آژانس باید می‌گفت از ایران هیچ سؤالی نداریم، اما وقتی 100 سؤال مطرح می‌کردند، به دنبال آن 200 سؤال دیگر مطرح می‌شد و این تسلسل ادامه داشت.

روحانی با بیان اینکه حل PMD شبیه معجزه بود اشاره کرد: تیم هسته‌ای برای حل PMD مدت 12 سال را پیش‌بینی کرده بود که این معضل بزرگ را پشت سر گذاشتیم بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت کنیم، در حالی که کشور کره‌جنوبی که آمریکا را نیز حامی خود داشت، بهای زیادی پرداخت کرد و عده زیادی از آدم‌های آنها را برای همین موضوع زندان کردند، در حالی که ما اجازه ندادیم چنین اتفاقی برای ما رخ دهد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه 12 تا 17 قطعنامه شورا و آژانس را در یک روز لغو کردیم، گفت: اینها به واسطه هدایت‌های مقام معظم رهبری و اقدام خوب دیپلمات‌ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه مبانی تحریم این بود که 6 یا 7 قطعنامه فصل 7 شورای امنیت صادر شده بود که از همه آنها نجات پیدا کردیم، افزود: به هر کشوری که در فصل 7 شورای امنیت رفته و نجات پیدا کرده یا مثل کشور عراق نابود نشده است، جایزه می‌دهم.

روحانی در ادامه به برخی شرایط دوران تحریم اشاره کرد و گفت: در شرایط تحریم، حتی ناچار به خرید سم برای کشاورزی می‌شدیم، سمی که مؤثر نبود و سلامت مردم را به خطر می‌انداخت و امروز می‌توانیم سموم استاندارد برای محصولات کشاورزی وارد کشور کنیم.

* ملت باید بداند که در برجام چه کارهایی کردیم

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه کسی نمی‌گوید در برجام برای سلامت مردم چه کاری انجام شد، گفت: تا قبل از آن داروهای بی‌کیفیت وارد می‌شد و تجهیزات پزشکی وارداتی مشکل داشتند، اما امروز بهترین تجهیزات را می‌خریم و تحولی بزرگ در سلامت مردم به وجود آمده است.

روحانی در همین خصوص گفت: امروز تجهیزات پزشکی را تا 10 درصد قیمت گذشته می‌خریم و برخی خدمات نفتی نیز تا 45 درصد کاهش پیدا کرده، لذا ملت باید بداند که در برجام چه کارهایی کردیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه به هر کجا سفر می‌کردیم، ما را تحریمی معرفی می‌کردند، گفت: در سازمان شانگهای به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانستیم عضو شویم.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها ظالمانه بود و به صورت مستمر، تحریم‌ها را عَلَم می‌کردند، خاطرنشان کرد: باید بدانیم که به غیر از بازگشایی ال‌سی و آزاد شدن پول‌ها و فروش نفت، در برجام کارهای بزرگ‌تری هم صورت گرفته است.

سرنوشتی شبیه قذافی

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه تحریم نظامی دائمی را در فصل هفتم شورای امنیت تبدیل به تحریم کوتاه‌ مدت کردیم، افزود: در حال حاضر می‌توانیم هر سلاحی را که می‌خواهیم تنها با هماهنگی خریداری کنیم.

وی با بیان اینکه از سال 71 در موضوع هسته‌ای مشارکت داشته‌ام، خاطرنشان کرد: هدف نهایی فقط تحریم نبود بلکه غرب می‌خواست غنی‌سازی در ایران برچیده شود، لذا هدف از تحریم‌ها این بود که ما را مجبور به جمع‌آوری تأسیسات هسته‌ای کنند.

رئیس‌جمهور در ادامه به سرنوشت قذافی و برنامه هسته‌ای لیبی اشاره کرد و گفت: ما نیز سانتریفیوژهای خود را از همان جایی که قذافی خریداری کرده بود تهیه کرده بودیم و دیدیم که آمریکایی‌ها چگونه تجهیزات لیبی را جمع‌آوری کردند و با خود به آمریکا بردند.

روحانی افزود: چنین خوابی برای ایران دیده بودند و می‌خواستند با فشار ما را مجبور کنند همه چیز را تحویل دهیم، ولی امروز در برجام، نه تنها فعالیت‌های خود را تعطیل نکرده‌ایم، بلکه اصفهان و نطنز فعال است و دنیا فعالیت هسته‌ای ما را به رسمیت شناخته و در قطعنامه 2231 اجازه همکاری با ایران داده شده است.

وی در ادامه گفت: امروز با کمک روسیه برای سوخت نیروگاه و همچنین ایزوتوپ‌های فعال همکاری می‌کنیم و با کشور چین در اراک قرارداد نهایی بسته‌ایم و آب سنگین را تولید و به آمریکا می‌فروشیم.

روحانی خاطرنشان کرد: باورنکردنی است که ایران علاوه بر چرخه سوخت، با دنیا و کشورهای بزرگ و روسیه و چین تعامل می‌کند.

باید لحن خود را در نوشته‌ها و روزنامه‌ها آرام‌تر کنیم

وی گفت: اما با همه مشکلاتی که در سال 94 داشتیم، توانستیم کشور را به خوبی اداره کنیم، در حالی که کشورهای دیگر از ذخایر خود استفاده کردند و عراق با فروش نفت و صادرات بیشتر از ما، برای حقوق کارمندان خود وام می‌گیرد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امروز دیگران برای دوستی با ایران مسابقه می‌دهند، لذا باید لحن خود را در نوشته‌ها و روزنامه‌ها آرام‌تر کنیم و روحیه نشاط و سرزندگی را در جامعه جاری سازیم.

روحانی با اشاره به تعاملی که میان دستگاه‌های مختلف وجود دارد، خاطرنشان کرد: با مجلس گذشته هم تعامل داشتیم، هر چند برای رأی‌اعتماد وزرا چندین بار به مجلس رفتیم، اما این رفت و آمدها در ذات دموکراسی است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امید من به این مجلس بسیار زیاد است، خاطرنشان کرد: بیشتر نمایندگان مجلس با شعار امید وارد شدند که امیدواریم همواره تعامل میان قوا و دستگاه‌ها حفظ شود.