تلاش های دوباره برای بازگشت

BBC جهانی، شاید بخش فارسی مجوز نمی‌گیرد

علی جنتی وزیرفرهنگ و ارشاد می گوید به هیچ وجه مجوز فعالیت به شبکه بی بی سی فارسی نخواهیم داد، وی ادامه می دهد «هنوز هیچ تصمیمی در مورد بازگشایی شبکه بی بی سی world نگرفته ایم.»

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
BBC جهانی، شاید  بخش فارسی مجوز نمی‌گیرد
نوآوران -

 علی جنتی ، در مورد بازگشایی شبکه بی‌بی‌سی world گفت: هنوز هیچ تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براینکه به هیچ وجه مجوز فعالیت به شبکه بی بی سی فارسی نخواهیم داد، تاکید کرد: درخواست بی‌بی‌سی ورد قابل بررسی و مطالعه است و امکان آن وجود دارد؛ چرا که نوع برخوردشان اصولا با ایران متفاوت است و نوع کارشان با بی بی سی فارسی کاملا فرق می‌کند. به گزارش نوآوران بخش فارسی بی‌بی‌سی زیرمجموعه‌ای از سرویس جهانی بی‌بی‌سی است، که به زبان فارسی از طریق رادیو، اینترنت و تلویزیون، فعالیت خبری و رسانه‌ای می‌کند.در پی اعتراضات سراسری به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و در اغتشاشات 88، بی‌بی‌سی و به‌خصوص بخش فارسی بی‌بی‌سی، در کانون توجهات قرار گرفت .

در ۲۵ دی ماه سال ۱۳۸۷ وزیر وقت ارشاد (محمد حسین صفارهرندی) از تعطیلی دفتر بی‌بی‌سی در تهران خبر داد. صفار هرندی، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام خبر تعطیلی شبکه خبری «بی‌بی‌سی» در تهران اظهار داشته بود: «شبکه خبری «بی‌بی‌سی» از جمله شبکه‌های خبری است که از گذشته در تهران دفتر داشته است که بعد از خطای صورت‌گرفته این دفتر در تهران تعطیل شد.» در آن زمان محسن مقدس‌زاده، مدیر کل مطبوعات خارجی معاونت مطبوعاتی وقت وزارت ارشاد نیز می‌گوید «بحث تاسیس و راه‌اندازی دفتر نمایندگی بی بی سی در تهران از نظر ما اصلا موضوعیت نداشته و قابل بحث و طرح هم نیست.

در بهار سال 87 ریچارد سمبروک، مدیر بخش اخبار سرویس جهانی شبکه «بی بی سی» برای شرکت در اجلاس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه (ای.بی.یو) و مذاکره با مسئولان صدا و سیمای جمهوری اسلامی به ایران سفر کرده‌بود، روز اول خرداد در مصاحبه‌ای با خبرگزاری « ایسنا» در مورد سیاست این رسانه بریتانیایی گفت: «شبکه بی.بی.سی خبرهای جامعی را از جامعه ایرانی برای جهان مخابره می‌کند.» وی افزود: « ... ما درصدد هستیم در بخش رادیو بی.بی.سی فارسی، افراد بیشتری را به کار گیریم تا بتوانیم گزارش‌های دقیق تری از ایران به جهان مخابره کنیم... ما در موضع‌گیری‌های خود برای ارائه گزارش‌ها و اخبار، عدل و انصاف را رعایت می‌کنیم.». بخش فارسی شبکه جهانی بی بی سی بیش از شصت‌سال سابقه دارد و در حال حاضر رادیو و سایت خبری آن فعال است.

در تیر ماه امسال نیز نوش‌آبادی سخن گوی وزارت ارشاد درباره بازگشایی مجدد دفتر بی‌بی‎سی جهانی می‌گوید: «با این مسأله طبق ضوابطی که برای راه‌اندازی دفاتر شبکه های تلویزیونی خارج از کشور وجود دارد، برخورد خواهد شد.» وی در توضیح بیشتر این ضوابط می‌گوید: «در حال حاضر شبکه‌های تلویزیونی زیادی از خارج کشور در ایران دفتر نمایندگی دارند و بی‌بی‌سی نیز اینگونه بوده و الان هم این دفتر منحل نشده و فقط تعطیل است. از سوی دیگر راه اندازی دفاتر شبکه های تلویزیونی مختلف در کشور باید در چارچوب ضوابط و مقررات و با حفظ مصالح و منافع کشور و رعایت شئونات لازم در این زمینه و عدم مداخله در مسائل داخلی کشور باشد و این مسائل برای راه اندازی مجدد دفتر بی بی سی در کشور نیز مدنظرقرار می‌گیرد.» سخنگوی وزارت ارشاد در ادامه هرچند اعلام می‌کند که تاکنون اقدامی برای بازگشایی این دفتر نشده است اما این را هم اضافه می‌کند که بحث بازگشایی بی‌بی‌سی جهانی از قبل وجود داشته است: «البته بحث بازگشایی دفتر وجود داشته و دارد و باید درخواست این بازگشایی قانونی و در چارچوب سیاست های جمهوری اسلامی و قوانین و مصالح و منافع کشور باشد. این شبکه چون از قبل در کشور فعال بوده مجوز را نیز از قبل دریافت کرده و راه اندازی مجدد دفتر نیازمند مراحل قانونی است که باید

 طی شود.»