یادداشت - سید حسین نقوی حسینی

روابط استراتژیک دراتوبان تهران، آنکارا

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
روابط استراتژیک دراتوبان تهران، آنکارا
نوآوران -

ترکیه از کشورهای مهم برای جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود چرا که روابط ما با این کشور یک نوع روابط استراتژیک محسوب می شود. سفرهای اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به کشورهای حاشیه خلیج فارس و در پی اتخاذ سیاست تنش زدایی انجام می شود و هدف از این سفر به استانبول گفت و گو با مقامات عالی ترکیه درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه و همکاری های دو کشور است.

افق آینده سطح مبادلات ما در 30میلیارد دلار در سال پیش بینی شده که افق خیلی بلندی است. بنابراین ما به ترکیه به عنوان یک همسایه بسیار استراتژیک نگاه می کنیم و روابط ما با آنها هم استراتژیک است؛ به ویژه در خط لوله گازی که از ترکیه عبور می کند، اما اخیرا به جهت تحولاتی که در منطقه ایجاد شده از جمله آغاز فعالیت های گروه های تروریستی تکفیری در منطقه و همچنین فشاری که عربستان صعودی به آنها وارد کرد تا حدودی در روابط ما با ترکیه فاصله ایجاد شد اما تحولات اخیر یعنی افزایش تهدید گروه های تروریستی تکفیری که اینها نه شیعه و نه سنی سرشان می شود و نه عرب و کرد و ترک می شناسند و همه کشورهای منطقه را تهدید می کنند و از سوی دیگر کودتایی که اخیرا در ترکیه رخ داد و حمایت جدی که ایران از دولت قانونی ترکیه انجام داد زمینه را برای همکاری فراهم کرده لذا سفر ظریف به ترکیه در راستای تعمیق این روابط بوده است.

بنابراین ترکیه از لحاظ مراودات گسترده اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با ایران، کشوری مهم و استراتژیک است. هر نوع تغییر و تحول در آن کشور برای ما حساسیت دارد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران این حساسیت را به‌ دقت رصد می‌کند لذا جمهوری اسلامی ایران هرگونه کودتا، اقدامات تروریستی و دخالت در امور کشورهای دیگر را به شدت محکوم می‌کند و اعتقاد ندارد که تغییر در نظامی با کودتا انجام شود. به هر حال جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن این کودتا به دولتمردان ترکیه توصیه می‌کند از این اتفاق عبرت گرفته و از دخالت بی‌جا در تصمیم‌گیرهای ملت سوریه کنار بکشد.

دولتمردان ترکیه همان‌طور که در این کودتا طعم حضور مردم را چشیدند و متوجه شدند که وقتی یک دولتی پایگاه مردمی داشته باشد، سقوط نمی‌کند، پس ترکیه هم به خواست سایر ملتها بویژه مردم سوریه احترام گذاشته و بدون دخالت بی‌جا، بگذارند تا مردم خودشان تصمیم بگیرند که چه دولتی و چه رئیس جمهوری را انتخاب کنند. نباید قدرتهای دیگر برای مردم کشورهای دیگر تصمیم‌گیری کنند و موجبات آشفتگی منطقه را به‌ وجود آورند.

اگر محور ایران، آنکارا و مسکو بتواند با انسجام شکل گیرد اثرات خیلی خوبی را هم در مقابله با گروه های تروریستی و هم در آرامش منطقه و هم تحولات سوریه شاهد خواهیم بود.