مطهری درباره فایل صوتی آیت‌الله منتظری:

رئیسی، نیری و پورمحمدی توضیح بدهند

علی مطهری نماینده مردم تهران درباره فایل تازه منتشر شده آیت‌الله حسینعلی منتظری، درباره اعدام‌های سال ۱۳۶۷ گفته "در صحت انتساب این فایل به آیت‌الله منتظری تردیدی نیست."

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۱
رئیسی، نیری و پورمحمدی توضیح بدهند
نوآوران -

آقای مطهری خواستار آن شده که "آقایان رئیسی، نیری و پورمحمدی که در متن قضیه بوده اند" توضیح بدهند و "اگر قصوری هم در نحوه اجرای حکم بوده است عذرخواهی شود".

ابراهیم رئیسی، معاون وقت دادستان، حسینعلی نیری، حاکم شرع وقت و مصطفی پورمحمدی، نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین در زمان اعدام های سال ۱۳۶۷ بودند.

سایت آیت‌الله منتظری، هفته گذشته این فایل صوتی را منتشر کرد و به فاصله کوتاهی به درخواست مقام های امنیتی آن را حذف کرد. این فایل ۴۰ دقیقه‌ای یکی از مهم‌ترین اسنادی است که تاکنون درباره اعدام‌های دهه ۶۰ در ایران منتشر شده است.

از زمان انتشار این فایل، واکنش‌های مختلفی به آن نشان داده شده و عمدتا در انتقاد از آیت الله منتظری بوده است. از جمله روز گذشته صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه اقدام مقام‌های قضایی وقت را"شرعی و قانونی" خوانده بود.

در تاره ترین اظهارات درباره این سند، علی مطهری در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار داده، گفته های آیت الله منتظری را از روی "دلسوزی و خیرخواهی برای انقلاب اسلامی" توصیف کرده و گفته "ولی این که نگرانی ایشان جا داشته یا نه و اصلا ماجرا چه بوده، درست برای ما روشن نیست."

آقای مطهری گفته این که آیا حکمی از طرف آیت الله خمینی درباره این اعدام ها بوده یا نه، و "اگر بوده چه بوده و آیا این حکم درست اجرا شده یا نه، روشن نیست و اطلاعات ما ناقص است. خوب است آقایان رئیسی، نیری و پورمحمدی که در متن قضیه بوده‌اند توضیح بدهند و موضوع را برای مردم روشن کنند و البته اگر قصوری هم در نحوه اجرای حکم بوده است عذرخواهی شود."