صادقی در گفت‌وگو با «نوآوران» تشریح کرد

استیضاح فانی سیاسی نیست

پس از نمایندگان مجلس نهم این بار نوبت به مجلس دهم رسیده تا در پی استیضاح وزیر آموزش وپرورش باشند، استیضاحی که باز هم به دلایل قبل در جریان است.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
استیضاح فانی سیاسی نیست
نوآوران -

 زمزمه‌های استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش از مجلس نهم به گوش رسید و سرانجام با پیگیری‌های نمایندگان این دور از مجلس، استیضاح فانی در سوم تیر ماه سال 94 برگزار شد اما با 76 رأی موافق و 167 رأی مخالف او از ورطه استیضاح

 رهایی یافت.

با پایان مجلس نهم و روی کار آمدن مجلس دهم در شرایطی که احساس می‌شد، سایه استیضاح از سر وزارت آموزش‌وپرورش برداشته شده است، اما نمایندگان جدید نیز به دنبال استیضاح سکاندار این وزارتخانه عریض و طویل هستند و با جمع‌آوری 54 امضاء استیضاح خود را به هیات رئیسه مجلس تقدیم کرده‌اند.

منزلت اجتماعی، مسائل پرورشی، حقوقی، رفاهی و آموزشی آموزش و پرورش،ناتوانی وزیر در جلب توجه دولت به اهمیت و نقش آموزش و پرورش، ناتوانی در جلب توجه و عنایت دولت در اختصاص منابع مالی لازم جهت تامین منابع مورد نیاز برای هزینه‌های مختلف مدارس موجود کشور و تبدیل مدارس کشور به مدارس خودگردان برخلاف اصل 30 قانون اساسی، افزایش 14 درصدی حقوق فرهنگیان و حقوق‌های میلیونی صندوق ذخیره فرهنگیان، عدم اجرای سند تحول بنیادین، عزل و نصب‌های سیاسی،دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل، عدم امکانات و عدالت آموزشی به ویژه در مناطق محروم و بی‌توجهی به روستاها از جمله محورهای استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش در مجلس گذشته بود.

مجلس دهم، نمایندگان یکبار دیگر به همان دلایل گذشته در اندیشه استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش هستند. اغلب امضاکنندگان استیضاح نسبت به عملکرد ضعیف فانی در رأس وزارت آموزش‌وپرورش منتقد هستند، افت کیفیت آموزش در مدارس دولتی و بی‌توجهی به وضعیت تحصیل دانش‌آموزان در مناطق روستایی و محروم کشور از سایر دلایل استیضاح کنندگان فانی در مجلس دهم است. انتقادات نمایندگان مجلس دهم از عملکرد فانی و معاونان وزارت آموزش‌وپرورش به سی‌وسومین اجلاس روسای این وزارتخانه در سالن اجلاس سران نیز کشیده شد به گونه‌ای که حمایت میرزاده که پیش از این به عنوان مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اردبیل در دوره وزارت فانی فعالیت می‌کرد و هم‌اکنون با راهیابی به مجلس در کسوت سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات نقش‌آفرینی می‌کند، در سخنانی صریح خطاب به وزیر و معاونان آموزش‌وپرورش گفت:‌ حق گرفتنی است، شما نشستید مجلس شما را دعوت کند. شما باید با چنگ و دندان حق خود را بگیرید و معاون پارلمانی باید بیشتر از همه در کمیسیون رفت و آمد کند.مشکلات آموزش و پرورش تا در دولت حل نشود در مجلس حل نمی شود.

   از ربیعی به فانی

نام «علی ربیعی» نخستین نام در لیست مورد نظر نمایندگان مجلس دهم برای تغییر بود اما به یکباره فراکسیون امید علیه این استیضاح موضع گرفت. وکیلی از پیگیران این استیضاح و عضو فراکسیون امید در این باره می گوید: «بعد از انتخابات مجلس دهم این انتظار قوت بیشتری پیداکرد. چون افکار عمومی معتقد است ترکیب کابینه بر‌اساس شرایط مجلس نهم شکل گرفته است و مجلس دهم اقتضای متفاوتی دارد. بنابراین تغییر در درون کابینه به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است.» وقتی از او درباره نام وزرای بعدی در لیست تغییر پرسیده شد، پاسخ می دهد « وزرای بعدی همان هایی هستند که مدت هاست در فضای عمومی جامعه مطالبه تغییر آنها مطرح است».بعدها وکیلی گفت منتظرم خود روحانی ربیعی را

برکنار کند.

   صادقی: استیضاح فانی سیاسی نیست

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس در گفت و گو با نوآوران با اشاره به جلسه روز گذشته فراکسیون امید با وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در این جلسه فانی در مورد عملکرد وزارت آموزش و پرورش به نمایندگان گزارش داد.

وی با بیان اینکه استیضاح وزیر آموزش و پرورش جنبه سیاسی ندارد و فقط در جهت رفع مشکلات وزارت خانه و فرهنگیان است، افزود: در این جلسه در مورد طرح استیضاح فانی که به هیات رئیسه مجلس ارائه شده است، گفت و گوهایی صورت گرفت.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: نمایندگان مخالف و موافق استیضاح در این جلسه نظرات خود را مطرح کردند و همچنین فانی در این جلسه به سوالات نمایندگان پاسخ داد و گزارشی از عملکرد وزارت آموزش و پرورش در دوران خود به نمایندگان ارائه کرد. صادقی ادامه داد: از دید بنده، وزیر آموزش و پرورش توضیحات قانع کننده‌ای داشت ولی نهایتا بنا شد که جمع بندی در مورد طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش در هیات رئیسه این فراکسیون نتیجه گیری شود. عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس اضافه کرد: هیات رئیسه فراکسیون امید روز چهارشنبه هفته جاری جلسه خواهد‌داشت. اما سوال اینجاست که با توجه به سال پایانی دولت تدبیر و امید و نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری سال 96، آیا استیضاح وزیری در وزارت خانه آموزش و پرورش که یکی از بزرگ ترین وزارت خانه ها به شمار می رود و دارای مشکلات زیادی هم است جنبه سیاسی دارد یا فقط در جهت مشکلات و نقایصی است که نمایندگان مطرح می کنند؟