علی تاجر نیا در گفتگو با نوآوران مطرح کرد:

آرزوی مخالفان تک‌دوره‌ای بودن دولت روحانی است

هنوز دو هفته از انتخاب سیدمحمد خاتمی به ریاست جمهوری اسلامی ایران نگذشته بود که سعید حجاریان در مقاله‌ای برای نشریه عصر ما عبرت‌های انتخابات دوم خرداد 76 را این‌گونه نوشت «باید هرچه زودتر برای جنبش اجتماعی برخاسته در کوران انتخابات فکری کرد و ظرف سازمانی مناسب را برای نهادینه کردن این تحرک عظیم فراهم آورد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
آرزوی مخالفان تک‌دوره‌ای بودن دولت روحانی است
نوآوران -

 نباید تصور کنیم کار دیگر تمام شده و دنیا به کام شده است و لذا مردم باید به منزل رفته و به صورت تماشاچیان منفعل تا چهار سال بعد منتظر رقابت‌های انتخاباتی و وعده‌های ما باقی بمانند. باید مردم را سیاسی و در صحنه نگاه داشت.» این تحلیل هنوز هم پا برجاست تندروها نشان داده‌اند تمایلی به بازگشت اصلاح طلبان به قدرت ندارد و حتی ممکن است نسیم گرایش به تکنو کرات‌ها را هم با طوفان پاسخ دهد در چنین شرایطی باید از رئیس جمهور منتخب حمایت کرد او باید رهبری مقتدر در جریان قانون خواهی برای کشور باشد اما روحانی بدون پایگاه اجتماعی ضعیف است لذا باید پشتیبان او باشیم رو حانی را باید به جریان تبدیل کنیم این جریان سازی همان‌طور که حجاریان می‌گوید ظرفیتی می‌خواهد که درک مبارزه مدنی و قانونی را داشته باشدعلی تاجرنیا عضو شورای مشورتی اصلاح‌لبان است او پزشک اصلاح‌طلب و نماینده سابق مجلس ششم معتقد است،روحانی گزینه نهایی اصلاح طلبان در سال 96 است البته باید برنامه ای مشخص برای حل مشکلات مردم برای دوره دوم خود پیدا کند

 ابعاد و اجزای حقیقی برجام که در واقع یک صورت واقعی از آن به دست می دهد چیست؟

عده ای برجام را بی ثمر می دانند در حالی که قرار نبود برجام دروازه توسعه کشور باشد بلکه قرار بود ما را به قبل تحریم ها یعنی سال 84 ببرد. واقعیت امر این است که اگر مسئولین دردولت گذشته به صورت عاقلانه عمل می کردو مطابق با منافع ملی کشور به دور از هرگونه حاشیه سازی حرکت کرده بودند، طبیعتاالان در موضع قوی تر و مستحکم تری ایستاده بودیم و به دنبال آن در مورد موضوع مهمی همچون برجام عکس‌العملی بهتر از الآن از خود نشان می دادیم و می توانستیم امتیازات بیشتری را به دست بیاوریم. بنابراین شکی وجود ندارد که بخشی از برجام محدود کننده بخشی از اختیارات و توانمندی‌های کشور است. اما با توجه به شرایط موجود، مجموع قطعنامه ها و تحریم‌های که برعلیه کشور در طول این چند سال شکل گرفت و همچنین با توجه به موقعیت سیاسی که در دنیا داشتیم، می‌توان مدعی بود که به طور قطع برجام، یک معجزه در راستای منافع ملی بود. برجام بخش‌هایی دارد که روی کاغذ نوشته نشده است و آن هم این است که اگر برجام شکل نمی گرفت چه در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و از همه مهمتر در عرصه بین الملل چه بر سر ایران می رفت؟ مطمئنا اگر برجام نبود در حوزه های مختلفی چون سیاست خارجی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی در کشور ما اتفاقاتی رخ می داد و کشور به مرزی می‌رسید که جبران آن بسیار سنگین

و سخت بود.

 مطمئنا دلواپسان و مخالفین برجام به نتایج و دستاوردهای این برنامه جامع اقدام مشترک آگاهی دارند، و می دانند که سود جمعی و منافع ملی در برجام لحاظ شده است، پس علت اینکه علنا با برجام مخالفت می کنند در چیست؟

می توان ادعا کرد که، تهاجمات و حملاتی که نسبت به منافع ملی و مسائل کلان(برجام) توسط جریانات سیاسی و تندرو صورت گرفت به هیچ وجه در طول تاریخ 37 ساله جمهوری اسلامی ایران نظیر نخواهد داشت. جریانی که اجازه هر واکنشی به خود می دهد و تمام اعتبار یک دولت را به زیر سوال می برد، و کسی نیست که پاسخگوی حمالات و اعتراضات بدون مجوز این جریان باشد. این در حالی است که زمانی در مجلس ششم نمایندگان طی نامه محرمانه‌ای، دغدغه‌های اصلی خود را در مورد برنامه هسته ای نوشتند و همین نامه باعث شد تمام نمایندگانی که نامشان درآن نامه بود در دور بعد رد صلاحیت شوند و با آنها برخورد شود. امروز در تریبون های عمومی، نماینده های تندرو، منافع ملی کشور را به راحتی نادیده می گیرند. و تنها به منافع حزبی و خصوصی خود چشم دوخته‌اند. برای همه اظهر من الشمس است که دولت تدبیر و امید در بدترین وضع کشور مسئولیت قوه مجریه را به عهده گرفته است. حسن روحانی وارث مشکلاتی است که رئیس دولت‌های نهم و دهم برای وی و کشور به یادگار گذاشت.بنابراین تمام اتهامات و حملات تنها در یک هدف خلاصه می شود و آن شخص روحانی و دولت ایشان است.مخالفان با اتهام و حمله به حسن روحانی قصد دارند دولت تدبیر و امید را تضعیف کنند تا او به اهداف و وعده‌هایی انتخاباتی خویش دست پیدا نکند.اما جریانات تندرو از یک موضوع مهم غافل هستند و آن اینکه اگر آقای روحانی و دولت تدبیر و امید توانسته است در عرض دو سال به نوعی تحریم‌ها را متوقف کند و بحث برجام را به سرانجام برساند، این نشان دهنده عمق تلاش‌های این دولت و اوج موفقیت‌های یک مجموعه است؛ آنهایی که در حوزه بین الملل شناخت دارند می‌دانند تحریم‌ها اگر چه ممکن است به دلیل عملکرد یک کشور دفعتا اتفاق بیفتد اما بی‌اثر کردن آن‌ها به یک پروسه زمانی احتیاج دارد که دولت تدبیر و امید در این زمینه موفق عمل کرد.هدف تخریب کنندگان برجام با توجه به اینکه در آستانه ورود به آخرین سال دولت آقای روحانی هستیم این است که دستاورد مهم دولت را بی‌نتیجه و نا‌کارآمد جلوه دهند تا به این وسیله عملکرد دولت را زیر سوال برده و در انتخابات پیش رو با تضعیف دولت و منحرف کردن اذهان عمومی بهره‌های خود را در انتخابات ببرند.

 سیاست و باورداشت روحانی برای مدیریت و حل بحران های کشور تدبیر، امید و ایجاد اعتدال در کشور است. از این رو برای محقق کردن این امر از ظرفیت های اصلاح طلبان و اصولگرایان استفاده کرد، برخی انتقاد می کنند که دولت نمی تواند با این افراد و نیروها، اهداف خود را پیش ببرد، آیا روحانی برای ادامه می‌تواند با همین کابینه موفق شود یا باید تغییراتی صورت دهد؟

با توجه به مشی و روش اعتدالی که روحانی انتخاب کرده است، خاستگاه حزبی افراد(اصلاح طلب یا اصولگرا) اهمیت چندانی نخواهد داشت. چون عملکرد این افراد و شایستگی آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. اینکه در پست های اجرایی دستگاه دولت از اصلاح طلبان استفاده شود یا از اصولگرایان یک امر ثانوی است، زیرا این عملکرد روحانی در راستای شعارها و برنامه های کلان مدیریتی است که اهمیت دارد. و مدیران یا مسئولین منتخب باید خودشان را با برنامه‌ها، شعارها و ایده های روحانی هماهنگ کنند.بنابر این اگر قرار باشد بعضی از مسئولین با برنامه های روحانی مخالفت کنند یا تعهدات خود را با روحانی اجرا نکنند، مطمئنا روحانی نیزدر به سرانجام رساندن برنامه های خود دچار مشکل می شود. زیر مجموعه مدیریتی در حوزه اجرایی باید یک دست و متحد شوند. و اگر خلاف این باشد در وهله اول بی صداقتی خود را ثابت می کنند و در وهله دوم ضربه زدن به منافع ملی را موجب می شود.لذا آنچه برای روحانی از اهمیت چندانی برخوردار است شایستگی افراد است. اینکه برخی از منتقدین می‌گویند نیروهای روحانی از شایستگی برخوردار نیستند یا صلاحیت ندارند، بیش از آنکه نگاه کار‌شناسی داشته باشد کاملا رویکرد سیاسی دارد، که حاصل رویکردی غیرمنصفانه به عملکرد دولت است.امروز بسیاری از افراد منتقد دولت حتی حرف‌های غیرواقعی و مباحثی که موجب مشوش شدن اذهان عمومی می‌شود را

 بیان می کنند.

  با توجه به اینکه کمتر از یکسال به انتخابات آینده فاصه داریم، آیا روحانی می‌تواند برنامه‌های خود را به سرانجام برساند؟ روحانی چگونه می‌تواند از این فرصت باقی مانده استفاده کند؟

روحانی می تواند. قوه مدیریتی عالی و داشتن دغدغه مردم و اعتقاد به حفظ مصالح ملی از ویژگی‌های رئیس دولت یازدهم است، و با تکیه بر این ویژگی ها می توان گفت که اگر یک روز هم به پایان دولت روحانی باقی بماند، می تواند تغییراتی صورت دهد و در راستای شعارهایش حرکت کند.اگر روحانی احساس کند که باورداشت‌های مدیران و مسؤلین اجرایی زیر مجموعه اش، خلاف خواسته های مردم است، بدون درنگ آنها را کنار خواهد گذاشت،و بلافاصله تجدید قوا خواهد کرد. دولت همانگونه که مشی اعتدال را در راس برنامه‌های خود گذاشته است، باید این روش را در برخورد با مردم، نخبگان، احزاب و اشخاص سیاسی و نهادهای مختلف نیزپیش ببرد، لذا بدون شک دولت از این پتانسیل مهم برخوردار است تا در انتخابات پیش رو کارآمدی بیشتری آنگونه که در ظرفیت مدیران و بدنه اجرایی دولت وجود دارد، در زمینه تولید ملی و مسائلی که با مشیت اقتصاد و مردم سر و کار دارد تلاش کند. تنها با تلاش و مقاومت در این حوزه‌ها است که می‌تواند اعتماد افکار عمومی را به دست آورد.علی رغم همه فشارهایی که بر آقای روحانی وارد می‌آید دوره دولت تدبیر و امید هشت ساله خواهد بود. چون نه آلترناتیو دارد و نه کسی می تواند خود را به‌عنوان رقیب وی معرفی کند. عده‌ای می‌خواهند دولت روحانی را وادار به عقب‌نشینی و از اهدافی که مد نظر دارد دست بکشد.و به طور واضح عرض می کنم که برخی با هزینه کردن های سنگینی درصددند تا حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 کاندیدا نشود. مخالفان به‌خوبی می‌دانند وی پیروز انتخابات خواهد شد.آرزوی مخالفان تک‌دوره‌ای بودن دولت روحانی است. برخی‌ها به مخالفان برای حمله به دولت تدبیر و امید خط می‌دهند. به نوعی اجازه این اقدامات به این افراد داده شده تا به اتهام‌زنی و مانع‌تراشی روی آوردند.قطعا با مقاومت روحانی و مجموعه دولت، انتخاب مردم در انتخابات آتی، خلاف آرزوی مخالفان دولت خواهد‌بود.

 نحوه ائتلاف اصلاح طلبان با روحانی در انتخابات 96 چگونه است، آیا روحانی می تواند انتظارات قاطبه اصلاح طلبان را پاسخگو باشد؟ شرایط وجود ائتلاف به چه ضمانت هایی خواهد انجامید؟ ارزیابی شما از چگونگی ائتلاف اصلاح طلبان چیست؟

یکی از پیش شرط هایی که مد نظر اصلاح طلبان است، وفاداری روحانی به ایده ها وشعارهای است که به مردم داده است. اصلاح طلبان اگر بدانند که روحانی در خلاف جهت منافع ملی و مصالح عمومی گام بر می‌دارد، بلافاصله ارتباط خود را با روحانی و تیم اش قطع و حمایت های خود را از وی دریغ می کنند. در شرایط کنونی فضای کلی جریان اصلاحات به سمت عقلانیت و اعتدال حرکت می‌کند و تمایلی برای انجام اقدامات رادیکال وجود ندارد. شرایط عمومی جامعه نیز خواستار عقلانیت، تدبیر و اعتدال است و به همین دلیل شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان هم در پی این هستند که با درایت و دوراندیشی عقلانیت، تدبیر و اعتدال را بر فضای سیاسی کشور حاکم کند تا کشوربه یک آرامش سیاسی دست پیدا کند. در شرایط فعلی جریان اصلاح طلبی از انسجام و وحدت خوبی برخوردار هستند و هم از لحاظ داشتن چهره‌های شاخص وضعیت بهتری نسبت به اصولگرایان دارند و هم در حمایت از روحانی یک دست و یک صدا هستند.